Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to.

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

V případě, že víte, co je klonování disku a proč je dobré jej využít, přeskočte rovnou na samotný návod na klonování.

Co je to klonování disku?

Klonování disku je proces přenesení veškerého datového obsahu z jednoho úložiště na druhé. Od obyčejného kopírování se ale klonování liší v tom, že mezi disky umožňuje přenášet i funkční nainstalovaný software včetně operačního systému. Proto můžete klidně klonovat také systémový disk. Díky klonování disku tak ušetříte čas, který byste museli jinak věnovat zálohování dat a instalování operačního systému a všech programů, které jste na původním disku používali.

Po pořízení nového SSD disku je proto klonování nejlepším způsobem, jak do něj dostat všechna data ze starého disku HDD. Přenesou se tam přesně v takovém pořadí a umístění, v jakém byla uložená na tom původním. 

Klonovat se může buď celý disk, nebo jeho jednotlivé oddíly. Klonování vybraných oddílů se hodí zejména při přenosu dat z většího HDD nebo SSD na menší SSD. Původní disk se rozdělí na několik oddílů, přičemž ten systémový, ve kterém se bude přenášet operační systém, musí mít kapacitu nižší, než je kapacita nového disku, na který se bude klonovat.

Díky tomu bude možné klonovat data i na disk s menším úložným prostorem, než má originální disk. Pokud by ale objem klonovaného oddílu přesáhl celkovou kapacitu nového úložiště, klonování fungovat nebude. Proto je potřebné si objem oddílu pohlídat.

Proč naklonovat disk?

Nejčastějším důvodem pro klonování je výměna úložiště při upgrade počítače. Původní disk může být na konci své životnosti, nebo může mít již nedostačující kapacitu. V obou případech pravděpodobně sáhnete po novém SSD úložišti (výměna HDD za SSD je totiž jedním z nejsnazších způsobů, jak výrazně zrychlit notebook či počítač).

Tip

Pokud o výměně teprve přemýšlíte, přečtěte si i náš článek o výběru SSD disku, kde rozebíráme všechny důležité parametry, které je nutné při výběru sledovat.

Dále se pak klonování disku může hodit také jako způsob zálohování důležitých souborů a aplikací. V tomto případě se vytvoří obraz disku, který se uloží do souboru a poté na záložní disk. Poté jednoduše funguje jako záloha dat pro případ, že by došlo k poškození systémového disku nebo se něco pokazilo v samotném systému. Obraz totiž opět obsahuje veškerá data včetně operačního systému.

Co budete ke klonování potřebovat?

Při klonování je nutné, aby byly k zařízení připojeny oba disky současně. V případě počítače to nepředstavuje problém. Nový HDD disk pouze vložíte do volné pozice a připojíte datový a napájecí kabel (u SSD disků stačí jen vložit).

Foto: Samsung Memory | Zdroj: Unsplash.com

V případě notebooku je to ale trochu složitější. Pokud zařízení nedisponuje volným slotem pro další disk, nový disk budete ve většině případů muset připojit pomocí USB-SATA adaptéru nebo externího USB rámečku. Ten budete vybírat podle typu vašeho nového disku. K dispozici jsou jak USB adaptéry pro 2,5“ SATA HDD a SSD disky, tak boxy čistě pro SSD disky M.2 NVMe i SATA.

A jelikož Windows nenabízí vestavěné nástroje pro klonování disků, kromě toho budete dále potřebovat také některý ze softwarových nástrojů třetích stran. Někteří výrobci disků nabízí pro klonování disků software zdarma, který je ale vázaný na přítomnost disku dané značky v počítači.

Například u značky Seagate jde o program DiscWizard, u Samsungu je to zase Samsung Magician. Pokud nemáte možnost využít software od výrobce disku, bude tedy nutné najít si na klonování jiný program. Z těch nejpoužívanějších programů na klonování disku zdarma můžeme jmenovat například programy Clonezilla či Macrium Reflect.

Jak klonovat disk?

Pro ukázku, jak klonovat disk, jsme si vybrali postup v programu Macrium Reflect. Jde totiž o uživatelsky přívětivý software s jednoduchým prostředím, kde klonování disku zvládne opravdu každý. 

  1. Spusťte program. Na úvodní obrazovce se zobrazí váš disk/disky se všemi oddíly. Označte ten, který chcete naklonovat, a poté klikněte na tlačítko „Clone this disk“.
  1. Zobrazí se nové okno. V horní části v části Source uvidíte zdrojový disk. Ve spodní části v oddílu Destination kliknete na tlačítko „Select a disk to clone to“ a vyberete váš nový disk, na který chcete klonovat.
  1. Poté výběr potvrdíte klepnutím na Next. Poté budete moci upravit nastavení klonování, je-li to třeba. Po dalším klepnutí na Next se vám zobrazí souhrn těchto nastavení.
  1. Pokud je všechno v pořádku, klepnutím na Finish můžete spustit proces klonování.
  2. Jak dlouho trvá klonování disku nelze přesně říct. Proces může zabrat několik minut nebo až desítek minut či dokonce několik hodin v závislosti na tom, jak je klonovaný disk velký a jaký objem dat se klonuje. Doporučuje se během této doby počítač či notebook raději nepoužívat.

Jakmile se všechny operace dokončí, máte v ruce hotový klon vašeho starého disku. V případě jeho výměny to znamená, že už můžete disk z počítače nebo notebooku vyjmout a nahradit jej novým.

Co se starým diskem?

Po výměně disků vám vždy zůstane jeden starý disk. V závislosti na jeho stavu a také na tom, zda v počítači či notebooku máte pro něj další volný slot, jej můžete do zařízení vrátit a používat jej jako sekundární úložiště. Alternativně jej můžete také umístit do externího boxu a připojovat k notebooku přes USB – stane se z něj externí úložiště například na zálohu dat.

Tip

Pokud budete starý disk úplně rušit, prodávat nebo někomu dávat, nejdříve z něj nezapomeňte bezpečně smazat veškerá data, aby nedošlo k úniku citlivých informací.

Závěr

Proces klonování disku vám může výměnu starého úložiště za nové v mnohém usnadnit. Namísto pracného zálohování, instalování operačního systému a dalšího softwaru, na který jste zvyklí, pouze připojíte nový disk k zařízení a všechno do něj z toho starého „přetáhnete“. Jakmile pak disky fyzicky vyměníte, okamžitě budete moct dále pokračovat v práci na počítači přesně tak, jak jste byli dosud zvyklí. 

Kam dál

Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky
před 7 dny, 29.4.2024

Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky

Zmenšení velikosti fotky bývá často nezbytné při odesílání e-mailů, publikaci na webové stránky, tisk či sdílení na sociálních sítích. Existuje několik způsobů, jak žádané velikosti dosáhnout, ať už pomocí specializovaného software nebo online nástrojů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 12 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 13 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 1 měsícem, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 1 měsícem, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware