Automatizace budov:
​Klíč k lepšímu pracovnímu prostředí

Světlo, teplota a kvalita vzduchu. To je jen zlomek faktorů, které ovlivňují výkon zaměstnanců a jejich zápal do práce. Ale je potřeba vstávat několikrát denně od stolu a ladit světla, žaluzie, topení a větrání? Inteligentní automatizace se o to postará sama v kanceláři nebo třeba průmyslové hale. Navíc uleví správci budovy. Firma se tak může soustředit jen na vlastní byznys.

V automatizované budově se světla řídí sama podle aktuálních světelných podmínek i přítomnosti zaměstnance v dané místnosti. | Zdroj: Loxone

Moderní komerční budovy se neobejdou bez celé řady technologií a technických zařízení. Vyžadují to předpisy a normy, zároveň mají zkvalitnit pracovní prostředí a udělat ho bezpečnější. Ale je tomu skutečně tak?

​Technologie samy o sobě musí někdo ovládat a řídit. Často tak zaměstnávají ruce samotnému personálu. Ten navíc nastavuje světla, žaluzie či teplotu většinou pocitově a nahodile. Pracovníci jsou nejen odtrháváni od práce, ale vytrácí se efektivita technologií, které tak nadělají spíše škody než užitek.

Anebo je tu další varianta – automatizace. O chod komerční budovy se dokáže postarat lépe prakticky ve všech ohledech. Sníží lidský faktor na minimum a skutečně zlepší pracovní prostředí.

Vše v jednom řídicím systému

Mluvíme o chytré automatizaci. Tedy o té, která pro všechny technologie potřebuje jeden řídicí systém. Využití několika autonomních, ostrovních systémů ochuzuje budovu o funkce tím, že spolu technologie navzájem nekomunikují. A když říkáme všechny, myslíme všechny – osvětlení, vytápění, chlazení, stínění, větrání, přístupový systém do budovy (i skladů, garáží atp.), zabezpečení jak před vloupáním, tak požárem či vytopením a audio. Pojďme se nyní podívat, v čem konkrétně automatizace pomáhá.

Díky automatizaci nejsou pracovníci odtrháváni od práce. | Zdroj: Loxone

Kvalita vzduchu

Konstrukce moderních komerčních budov jsou zpravidla řádně utěsněné. O cirkulaci vnitřního vzduchu se stará vzduchotechnika (ventilace, rekuperace apod.). Na větrání se však v praxi často zapomíná a řízení těchto technologií je neefektivní.

Chytrá automatizace řídí vzduchotechniku podle aktuálních dat z čidel, které neustále měří vlhkost vzduchu a hodnoty CO2. Na chytrém pracovišti je tak permanentně zdravý vzduch, což vede k vyšší produktivitě a vyššímu potenciálu úspor. Pokud je kvalita vzduchu v normě, nikdo nemusí ventilaci ručně vypínat, udělá to sama a neběží naprázdno.

Zateplování bývá často klíčovou otázkou rekonstrukcí budov. Logicky – nikdo nechce topením bojovat s neutěsněnými okny a chladnými zdmi, protože v tom utopí spoustu peněz v provozních nákladech. Zateplení je však bez automatizace technologií jen poloviční řešení, samotný chod budovy totiž zůstane neefektivní. Automatizace je přitom v porovnání se stavebními úpravami výrazně levnější a rychlejší na provedení, ale může mít i větší efekt.

Osvětlení, stínění a topení

Světlo na pracovišti značně ovlivňuje komfort zaměstnanců. Společně se žaluziemi jsou však vypínače osvětlení pravděpodobně největším rušivým elementem. Hlavně ve dnech, kdy je počasí za oknem jak na houpačce. Nebo v obdobích, kdy se brzy stmívá.

V automatizované budově se světla řídí sama podle aktuálních světelných podmínek i přítomnosti zaměstnance v dané místnosti či konkrétním pracovním místě. Lze také přednastavit specifické časové režimy svícení nebo navázat jeho vypnutí na odchod posledního pracovníka. Tlumený noční režim se například sám aktivuje. Pokud to práce vyžaduje, není problém si snadno uzpůsobovat světla dle potřeby. Výsledkem je opět vyšší produktivita a nižší energetické ztráty.

Vypnutí svícení lze navázat např. na odchod posledního pracovníka. | Zdroj: Loxone

O to více, když je do automatizace napojené i stínění. To je s osvětlením v symbióze a nestane se, že by světla zůstala svítit při vytažených žaluziích a dobrém osvitu z venku. A naopak, zaměstnance systém nenechá pracovat po tmě, když se slunce až příliš opírá do oken a je potřeba zastínit interiér, aby se nepřehřál.

Právě vnitřní teplota je další věc, na kterou stínění v inteligentní budově reaguje. Předokenní žaluzie znají aktuální hodnoty od senzorů teploty uvnitř a naklápí lamely, aby udržely ideální teplotu. Stínění se řídí i podle pohybu slunce nebo počasí. V případě bouřky se například přesune do bezpečné polohy, aby nedošlo k drahému poškození.

Vzájemně optimalizovat regulaci vnitřní teploty a ovládání žaluzií je pro dnešní pracoviště jedním z nejpalčivějších problémů. Inteligentní automatizace ho hravě vyřeší.

Nižší nároky na zaměstnance

Snížení lidského faktoru jsme se již dotkli. Nepomáhá to však jen energetické efektivitě, ale i vyšší bezpečnosti zaměstnanců. V automatizaci pro ně tlačítka prakticky neexistují. Nemusí se jich dotýkat X různých lidí, což prospívá hygienickým podmínkám. Nižšími nároky na ovládání technologií značně klesá i riziko úrazů a nehod na pracovišti.

Příjemná hudba

Automatické spuštění a vypnutí audia rovněž podléhá přítomnosti v místnosti, nastaveným režimům a podobně. V případě větší firmy si může každé pracoviště volit hudbu dle libosti, přesto je ozvučení stále součástí jednoho systému řízeného centrálně.

Kromě příjemné motivace hudbou na pozadí lze audio využít i jinými způsoby. Šéf chce mimořádně svolat schůzi do zasedací místnosti. Bude obcházet všechna pracoviště a kanceláře a každému to hlásit osobně? Nebo napíše hromadný mail a bude doufat, že jsou všichni u počítače a sledují schránku? Nikoli.

Díky mobilní aplikaci – v níž má mimochodem přehled o všech technologiích budovy – během chvíle přehraje hlášku s výzvou ke schůzce ze všech reproduktorů (ano, třeba i na toaletě). A všichni už ví.

Snazší facility management

Správce automatizované budovy si sice nemůže hodit nohy na stůl a o nic se nestarat. Každopádně pro něj jsou povinnosti kolem technického zázemí budovy mnohem jednodušší. Bez nadsázky, firma o několika budovách může na správu zaměstnávat jediného člověka, nikoli celý tým. Stačí, když mu dá notebook, tablet nebo telefon a přístup do aplikace.

Facility manager pak nemusí běhat po firmě a podle kalendáře provádět kontroly. Nebo nedej bože nahodile. Aplikace mu jakýkoli problém hlásí. Závada na zdroji vytápění? Na mobil přijde notifikace. Je potřeba vyměnit filtry vzduchotechniky? Na mobil přijde notifikace. Uniká voda ve sklepě? Hádejte… Správce automatizovaného pracoviště je produktivnější a ve vlastní práci efektivnější. Navíc se může kdykoli podívat na aktuální spotřebu energie, historické statistiky a podobně.

Flexibilní přístup na pracoviště

Přidělávání klíčů donekonečna není potřeba. Veškerý přístup podmiňují NFC přívěsky a kódové klávesnice. Každý zaměstnanec může mít jiná přístupová práva. Zatímco řadový zaměstnanec se dostane jen na své pracoviště, úklidový tým může mít pod svým kódem či přívěskem přístup do více prostor budovy.

Přístup do kanceláří usnadňují NFC přívěsky a kódové klávesnice. | Zdroj: Loxone

Správa oprávnění je navíc flexibilní a odpovědný správce může během chvíle deaktivovat ztracený přívěsek nebo naopak přidat nový a udělit přístupy novému zaměstnanci. A to nejen pro jednu budovu, ale třeba i pobočku na druhé straně republiky.

Možnosti inteligentní automatizace jsou prakticky neomezené. Společnost do ní může zahrnout spoustu dalšího, jako třeba evidenci nákupu kávy, občerstvení a podobně.

Kam dál

Značky počítačových tiskáren a jejich historie
před 1 měsícem, 1.5.2023

Značky počítačových tiskáren a jejich historie

Dnešní trh nabízí široký výběr různých druhů i značek tiskáren. Nejznámější značky jako HP, Canon, Xerox, nebo Epson většina z nás zná. Víte ale, jaká byla historie těchto značek a čím vším se zabývají? Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je sublimační tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 29.4.2023

Co je sublimační tisk a na co se používá

Sublimační tisk je jedním z méně známých způsobů tisku. Na jaké materiály lze touto technikou tisknout? Co se pomocí sublimace tiskne nejčastěji? Jak vypadá a funguje sublimační tiskárna? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zálohovat data v počítači
před 2 měsíci, 21.4.2023

Jak zálohovat data v počítači

V dnešní době jsou data ohrožena kromě poruch pevného disku i viry, krádežemi, nebo ztrátou přenosného zařízení. Zálohování dat by tak pro každého mělo být naprostou samozřejmostí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak tisknout na tvrdý papír
před 2 měsíci, 29.3.2023

Jak tisknout na tvrdý papír

Ať už potřebujete tisknout vizitky, pozvánky, či brožury, na tvrdém papíře budou vypadat profesionálně. Jak ale na tisk na tvrdý papír? Může vůbec tvrdý papír do tiskárny? Kam se vkládá? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak prodloužit životnost notebooku
před 2 měsíci, 28.3.2023

Jak prodloužit životnost notebooku

Životnost notebooku je něco, co můžete ovlivnit a výrazně prodloužit. Stačí znát a dodržovat několik zásad, jak ke svému přístroji přistupovat a jak o něj pečovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu
před 3 měsíci, 20.3.2023

Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu

Při komunikaci s klienty či dodavateli může být čas od času třeba rozeslat více obálek najednou. Jejich nadepsání ručně by však bylo dost otravnou záležitostí. V takové chvíli je dobré vědět, jak na obálky adresy natisknout. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk