Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy potřebujete některý kabel odpojit a nemůžete jej mezi zamotanými kabely najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu.

Foto: belchonock | Zdroj: Depositphotos.com

Organizace kabeláže neboli cable management je nutností nejen estetickou, ale i praktickou. I když už je dnes řada příslušenství v bezdrátovém provedení, stejně se kabelům, ať už od televize, počítačů a další IT techniky, nevyhnete. Způsobů, jak schovat kabely prakticky a efektivně, je přitom několik.

Vedení kabelů má svá pravidla

Chcete-li zachovat funkčnost kabelů, a prodloužit tak životnost techniky ve vašich kancelářích, pamatujte na následující zásady zacházení s kabely.

  • Kabely musí být udržovány v suchu – nesmí ležet ve vlhku či vodě, obzvláště opatrní tedy musíte být v okolí oken, dveří či květináčů.
  • Kabely je třeba udržovat mimo vysoké teploty – neměly by být tedy vedeny pod/za radiátory nebo na místech s přímým slunečním svitem.
  • Kabely nepřivírejte do dveří, nestavte na ně stoly, pojízdné kontejnery atd. – mohlo by dojít k jejich poškození.
  • Kabely nikdy nepřelamujte.
  • Pokud je to možné, zajistěte optimální délku kabelu od zásuvky.
  • Kabely musí být dobře stíněné – špatné stínění může způsobit např. rušení obrazu u některých (zejména levnějších) monitorů.
  • Při skrývání kabelů dbejte na to, aby nebyly propletené, ohnuté, abyste minimalizovali rizika jejich poškození. V ohybech je třeba zkontrolovat, zda nedošlo k poškození pláště kabelu.

Pamatujte, že v případě poškození kabelů může dojít v důsledku zasažení elektrickým proudem k přímému ohrožení života.

Jak na organizaci kabelů

Možnosti vedení kabelů jsou dnes rozmanité – od stahovacích pásek a klasických husích krků přes různé kabelové lišty až po kabelové boxy. Než se pustíte do jejich schovávání, je třeba udělat si v kabelech dokonalý přehled a zjistit, který kam vede a k čemu se používá. Možná zjistíte, že některé kabely jsou zapomenuté a nepoužívané.

Chcete-li mít maximální přehlednost o vedení kabelů, můžete si pomocí stahovacích pásek stáhnout společně kabely z jednoho okruhu, které vedou do jedné zásuvky – v případě bouřky, dovolené či dlouhodobější odstávky pak můžete jednoduše odpojit vše najednou. Tyto svazky kabelů pak můžete ukrýt do tzv. husích krků na kabely, tedy pružných plastových trubek, jež představují levné a relativně vzhledné řešení.

Jak schovat kabely od TV na zdi

Častou otázkou v kancelářích či zasedacích místnostech bývá, jak zamaskovat kabely na zdi, aby nepůsobily rušivě. Základem je mít dobře rozmístěné a zapojené zásuvky. Pokud tomu tak není, hodí se dlouhé kabely skrýt.

Skrytí kabelu do kabelové lišty

Nejjednodušším řešením je použít kabelovou lištu, kterou připevníte pod televizor. V ní pak vedete všechny kabely od televize skryté až k zemi – zde pak můžete navázat soklovou lištou a vést kabely k zásuvce i na druhý konec místnosti.

Výhodou tohoto řešení je možnost provedení bez stavebních úprav (stačí lištu přivrtat ke stěně), navíc můžete zvolit lišty v různých barevných i materiálových provedeních (plast, dřevo, kov). Samotné kabelové lišty lze také natřít nebo otapetovat, takže je můžete sladit s interiérem.

Pokud nechcete/nemůžete kabelovou lištu přivrtávat do zdi, doporučujeme použít plastovou lištu a přilepit ji ke zdi pomocí oboustranné lepicí pásky.

Zasekání kabelů do zdi

Nelíbí-li se vám vedení kabelů po zdi, je možné zabudování tunelu do zdi. V takovém případě je nutné vysekání drážky do zdi, do které se zabuduje tunel (standardně o rozměrech 4 × 10 cm a přizpůsobitelné délce), kterým povedou všechny kabely. Namísto tunelu lze použít i výše zmíněný husí krk.

Výhodou tohoto řešení je, že kabely nejsou vidět a vedou ve zdi, nevýhodou je nemožnost dodatečného přidání kabelu. Vysekání drážky je vhodné svěřit do rukou profesionálů, případně ji můžete zvládnout sami pomocí drážkovací frézy, která se používá na vyřezávání dělících a dilatačních spár. Máte-li v kanceláři sádrokartonové zdi, lze vést kabely za deskami sádrokartonu.

Jak schovat kabely od PC

Nevzhledné a překážející kabely vedoucí od počítače, monitoru a další techniky na stole, vám pomůže dostat pod kontrolu box/organizér na kabely. Ten můžete přichytit buď přímo na stůl, nebo jej zavěsit na hranu stolu a vložit do něj všechny kabely ze stolu, které nepotřebujete. Kabelové boxy jsou k dispozici v různých designových provedeních (plast, dřevo, bambus aj.) a mohou být vybaveny i krytem s indukční nabíjecí stanicí.

Foto: Immo Wegmann | Zdroj: Unsplash.com

Podél spodní nebo zadní části psacího stolu a nohou stolu pak můžete využít i plastové či kovové držáky kabelů, které vám pomohou s organizací kabelů pod stolem dle vašich potřeb. Tyto držáky kabelů pořídíte buď v samolepicí variantě, nebo v provedení s hřebíky či šrouby pro spolehlivé připevnění. Kromě samotného stolu můžete držáky kabelů vést samozřejmě také na soklových lištách, pod okenním parapetem, po zdi či jiném nábytku.

Další možnosti organizace kabelů

Kromě výše uvedených tipů můžete využít i další způsoby cable managementu u elektronických zařízení. Samozřejmě tím nejjednodušším je vedení kabelů pod kobercem či linem. Využít lze také kabelové příchytky – tedy jednoduché svorky s hřebíčky, pomocí nichž kabel snadno přichytíte, nebo plastové omotávací spirály, do kterých můžete schovat svazek kabelů.

Velmi oblíbené jsou drátěné kabelové žlaby, které se používají ke skrytí zásuvkových lišt a síťových adaptérů. Jedná se o levné, a přitom jednoduché řešení, kdy kabely již nemusí ležet na zemi, ale jsou uspořádány ve žlabu, který upevníte například pod desku pracovního stolu, do přihrádek regálů atd.

Při schovávání kabelů, zásuvek, rozdvojek či zásuvkových lišt však můžete být také kreativní a použít nejrůznější informační tabule, obrazy (například s fotkami z team buildingů, certifikáty atd.), nebo třeba velké květináče či vázy (jen pozor na vodu), kterými nevzhledné kabely zakryjete.

Možností je opravdu celá řada, záleží tedy jen na vás, jakou variantu upřednostníte, abyste měli organizaci kabelů pod kontrolou.

Kam dál

Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 8 dny, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 12 dny, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej
před 15 dny, 3.5.2024

Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej

Rozhraní BIOS se v posledních letech v mnohém změnilo. Už dávno není tím strašákem, kam mají přístup jen ti nejzkušenější uživatelé. Dnes může v BIOS provést spoustu užitečných nastavení každý průměrně zkušený uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky
před 19 dny, 29.4.2024

Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky

Zmenšení velikosti fotky bývá často nezbytné při odesílání e-mailů, publikaci na webové stránky, tisk či sdílení na sociálních sítích. Existuje několik způsobů, jak žádané velikosti dosáhnout, ať už pomocí specializovaného software nebo online nástrojů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 24 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 25 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware