Rychlost nabíjení powerbanky
Důležitá je rovněž rychlost nabíjení powerbanky ze sítě. Dobu nabíjení powerbanky určuje hned několik faktorů – kapacita powerbanky, hodnota proudu a nabíjecího výkonu na jejím vstupu, a nakonec také nabíječka, kterou k nabíjení powerbanky použijete. V praxi tedy může jít o 1-2 hodiny, ale také klidně o 8 hodin nebo více.
To, co při výběru powerbanky můžete ovlivnit, abyste dosáhli rychlého nabití, je tedy zejména hodnota proudu a výkonu na jejím vstupu. Čím bude údaj v ampérech (A) vyšší, tím rychleji se bude powerbanka nabíjet. Rozdíl je samozřejmě také v tom, jaký konektor je na vstupu powerbanky použit – USB-C by dnes už mělo být standardem pro každého, jelikož je rychlejší než USB-A či micro USB a často podporuje i rychlonabíjení.
Pokud má powerbanka větší kapacitu, je základem proud na vstupu alespoň o hodnotě 2 A. Čím více ampérů však zvolíte, tím vyššího výkonu dosáhnete a tím lépe, protože doba nabíjení powerbanky se zkrátí.
Nezapomeňte však, že k tomu, abyste mohli využít technologie a hodnoty na vstupu powerbanky, musíte použít také odpovídající nabíječku. Pokud má tedy powerbanka vstupní proud 2,1 A, pro rychlé nabití byste měli použít taky 2,1A nabíječku. Pokud vstupní port powerbanky podporuje rychlonabíjení při proudu 3 A, opět ho musí umět i síťový adaptér a kabel.
Drátové vs bezdrátové nabíjení
Powerbanky mohou vaše zařízení napájet klasicky kabelem, ale i bezdrátově (podmínkou samozřejmě je, aby bezdrátové nabíjení podporovalo také zařízení, které chcete z powerbanky nabíjet). Bezdrátové napájení je pohodlnější, protože nemusíte rozmotávat kabel, ale tato technologie má i svá omezení.
To hlavní tkví v nižším nabíjecím výkonu, proto je to stále doména pro nabíjení menších zařízení – například mobilů a tabletů. Bezdrátově se v tomto případě nabíjí standardem Qi či Qi2, případně MagSafe (pro Apple zařízení). V případě powerbanky pro notebook se tedy bez výkonného drátového nabíjení neobejdete. Bezdrátové powerbanky mívají však často také určitý počet portů pro klasické kabelové nabíjení.
Rychlonabíjecí protokoly
V případě drátového rychlonabíjení je dobré se vyznat v jednotlivých rychlonabíjecích protokolech. To vám umožní dosáhnout u vašich zařízení co nejrychlejšího nabíjení z powerbanky. Nejčastěji se dnes setkáte se zkratkami PD, PPS a QC. Pojďme si je vysvětlit.
- Rychlonabíjení USB Power Delivery (PD)
Jedná se o univerzální standard rychlého dobíjení od neziskové organizace USB-IF. Umí se dynamicky přizpůsobovat potřebám nabíjených zařízení, pracuje s napětím 5-20 V a v případě PD 3.0 dodá až 100 W (nejnovější 3.1 zvládne 48 V a až 240 W). Je to univerzální a široce podporovaný standard a zároveň hlavní volba pro rychlonabíjení přes USB-C. - Programmable Power Supply (PPS)
PPS je rozšířením USB Power Delivery (od PD 3.0 výše). Jde o technologii, která napětí a proud ještě lépe přizpůsobuje potřebám nabíjeného zařízení. Díky tomu optimalizuje nabíjení – snižuje produkci tepla, a naopak zvyšuje efektivitu. Ve zkratce je to „chytřejší“ a přesnější varianta PD, která je ještě šetrnější k baterii dobíjeného zařízení. Je tedy ideální pro výkonná a zároveň citlivější zařízení. - Qualcomm Quick Charge (QC)
QC pracuje s napětím 5-20 V a jeho strop je kolem 100 W. Používá se u zařízení s čipsetem Qualcomm Snapdragon. Jde o spolehlivé rychlonabíjení bez nutnosti PD, které dobře funguje s mnoha Android zařízeními.
Co si z toho pro výběr powerbanky vzít? Pokud chcete powerbanku pro Android zařízení, možná si vystačíte s podporou QC. Ve všech ostatních případech je ale mnohem lepší zvolit univerzálnější protokol PD. Pokud tedy chcete jakousi univerzální rychlonabíjecí powerbanku pro mobil i notebook, hledejte takovou, která PD umí, ideálně ve spojení s PPS. Pokud ale chcete nejširší možnou kompatibilitu pro všechna zařízení bez výjimky, existují také powerbanky, které umí PD s PPS i QC.
Porty powerbanky
Nejrozšířenější je dnes USB-C konektor, často jej proto najdete i na vstupu powerbanky. Někdy může jít o „obousměrný“ konektor, který slouží jako vstup i výstup zároveň, a někdy se kromě něj powerbanka může nabíjet také z dalšího konektoru (třeba USB-A nebo micro USB).