Špatný životní styl
Nejen nedostatečný spánek, ale také nedostatek pohybu, chybějící relaxace a špatná výživa mohou negativně ovlivnit naši pozornost. Fast food a polotovary plné chemie nám sice ušetří pár minut, ale našemu soustředění spíše uškodí.
Vyvážená strava poskytuje tělu potřebné živiny pro optimální fungování mozku, zatímco fyzická aktivita zlepšuje prokrvení mozku a podporuje kognitivní funkce. Můžete ale také zkusit různé podpůrné prostředky.
Nejčastější látkou používanou pro zvýšení pozornosti je káva obsahující kofein, který patří mezi stimulanty. Stejnou látkou je tein obsažený v černém čaji či theobromin v kakau. Najdete ho také v energetických a kolových a dalších nápojích. Problémem je, že je návykový a abychom se soustředili, potřebujeme ho postupně stále více, což zase nemusí být dobré pro náš krevní tlak a srdce. Současně platí, že pokud jste právě ve stresu, tak byste se kávě měli vyhnout, protože kofein stimuluje další produkci kortizolu.
Spolu s dalšími povzbuzujícími látkami (kreatin, cholin, l-theanin, či rozchodnice) patří do skupiny nootropik, tedy látek, které urychlí proces učení a zvýší soustředění. Najdete je i v některých potravinových doplňcích. Dávejte ale pozor na doporučené denní dávky a obsah doplňků. Nekombinujte doplňky stravy na soustředění, mohou obsahovat to samé.
Poruchy pozornosti
Může se však stát, že vše plníte na jedničku, ale přitom jste s udržením pozornosti měli odjakživa problémy. Důvodem mohou být poruchy pozornosti, což jsou stavy, kdy jedinec nedokáže efektivně udržet, nebo zaměřit svou pozornost.
Rozlišovat přitom můžeme více druhů těchto poruch. Mezi nejznámější patří porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Lidé s ADHD mají potíže se soustředěním, snadno se nechají rozptýlit a mohou být impulzivní. Setkat se ale můžeme i s lehčími poruchami, jako je například roztržitost nebo kognitivní přetížení, které mohou být způsobeny stresem, úzkostí či nadměrným používáním digitálních technologií.
Roztržitost
Neschopnost dlouhodobé koncentrace, kdy se na něco soustředíme, ale ostatní podněty nám unikají se označuje jako roztržitost. Nejčastěji ji máme spojenou s lidmi, kteří neustále někde něco zapomínají, případně neví, proč někam přišli a co tam chtěli dělat. Mají nízkou úroveň schopnosti rozdělovat pozornost na více podnětů a vigility, tedy zaměření pozornosti jen určitým směrem
Rozptýlenost
Rozptýlená pozornost se projevuje jako neschopnost udržet pozornost v daném směru, respektive daný člověk neudrží svou pozornost na žádném podnětu. Lidé s rozptýlenou pozorností mají poruchu soustředění a vytrvalosti.
ADD
Porucha pozornosti ADD (z anglického Attention Deficit Disorder) označuje poruchu pozornosti bez hyperaktivity. Lidé, kteří trpí ADD, vypadají, jako kdyby byli zasnění, zavření ve svém vlastním světě, mají problémy se soustředěním v případě, že se jedná o něco, co je nebaví, nebo mají-li se soustředit po delší dobu.
Když už se jim podaří věnovat něčemu pozornost, velmi rychle se nechají vyrušit něčím jiným. Nejsou schopni dovést věci do konce a jejich život provází zmatek. Někdy se naopak na něco, co je zajímá, soustředí tak, že je není možné od takového tématu odtrhnout. ADD nesouvisí s úrovní inteligence daného jedince a mohou jí tak trpět i nadprůměrně inteligentní lidé.
ADHD
Do stejné skupiny poruch patří ADHD, tedy porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Projevuje se obdobně jako ADD, ale daný člověk je k tomu navíc ještě hyperaktivní a je svými pocity schopen značně ovlivňovat své okolí. ADHD mohou trpět jak děti, tak i dospělí. Pokud se problém neřeší, může to člověku s ADHD značně komplikovat profesní i osobní život. V případě, že máte podezření, že byste mohli trpět ADHD, zkuste si následující test.