Káva, čaj a další povzbuzovače
​pracovního výkonu

Jaký je váš oblíbený teplý nápoj? Většina lidí odpoví: káva nebo čaj! Začínáme s nimi den, popíjíme je na pracovních schůzkách, v kavárnách s přáteli, k moučníkům u babiček. Milujeme je pro jejich chuť, ale také povzbuzující účinky. Obsahují kofein a tein, které dokáží nabudit tělo i mysl. Kolik šálků kávy nebo čaje denně je dobré vypít a jak si dát pozor, abychom to s nabuzením nepřeháněli? 

Čaj, a to zejména ten zelený, má příznivý vliv na činnost mozku, především posiluje paměť. | Foto: Dai KE | Zdroj: Unsplash.com

Kofein v kávě vs. tein v čaji

Kofein a tein jsou látky, které mají silné povzbuzující účinky na organismus a příznivě působí na celkovou koncentraci. Liší se od sebe pouze rychlostí vstřebávání – tein se do těla dostává pomaleji, tedy postupně, a to díky tříslovinám, které čaje obsahují. 

Nalejme si šálek čaje

Vůně, barva a chuť kvalitního čaje je pro milovníky tohoto nápoje víc než jen požitek. Tento nápoj starý několik tisíc let začal psát svou historii v Číně a dnes patří mezi TOP3 nápoje na světě! Proč tomu tak je? 

Čaj, a to zejména ten zelený, má příznivý vliv na činnost mozku, především posiluje paměť. Několik na sobě nezávislých studií prokázalo, že pití čaje v menších dávkách zlepšuje pozornost a všímavost u jeho konzumentů. Zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, které podporují metabolismus, což může napomoci i při spalování tuků. 

Při čajovém rituálu, ať už vypadá jakkoli, si navíc můžete dopřát chvilku klidu a rozjímání. Dobrá nálada, povzbuzené myšlení a správná dávka antioxidantů dokážou s vaším tělem a myslí divy!

Co ovlivňuje množství teinu v čaji?

  • typ čajových lístků - drcený čaj v pytlících obsahuje víc teinu, než celé listy v sypaném čaji
  • poměr čaje a vody – při vyšší dávce čaje a menším množství vody se dávka zvyšuje
  • teplota vody - vyšší teplota uvolní větší množství teinu
  • čas louhování - čím déle se čaj louhuje, tím víc teinu se z něj uvolní

A v neposlední řadě je to také typ čaje. Zelený čaj obsahuje méně teinu než čaj černý. Na jeden šálek připadá zhruba jen 33 mg. Je to dáno odrůdou, ale také nižší teplotou vody, ve které se zelený čaj louhuje. Černý čaj je na tom s teinem o něco lépe. Na jeden šálek vychází přibližně 95 mg. Ovocné a bylinkové čaje neobsahují žádné stimulační látky. 

Existují však i čaje ochucené, které mají základ zeleného nebo černého čaje a jsou obohacené o ovocnou nebo bylinnou složku. Pro milovníky zajímavých chutí jsou ideální volbou a navíc mají příznivé povzbuzující účinky.

Co se denní dávky teinu týče, v případě zeleného čaje se doporučuje vypít 4 až 6 šálků. Japonský zelený čaj matcha je o něco silnější, proto je to podobné, jako v případě čaje černého, kdy by se neměly vypít víc než 4 šálky denně. 

Proč pít čaj každý den?

Pravidelnost se vyplácí a v případě pití čaje to platí stonásobně! Věděli to už i staří Číňané, kteří s čajovým rituálem začali před několika tisíci lety. Pravidelným popíjením čaje před pátou i o páté můžete výrazně snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, výskyt rakoviny prsu, ale také si výrazně zlepšit náladu a povzbudit své tělo i smysly. 

Základem je nepřekročit doporučenou hranici denní dávky kofeinu, resp. teinu. Když začnete pociťovat nepohodu, kyselost v žaludku nebo jiné příznaky vyšší dávky teinu, odložte si další šálek čaje raději na další den. Je to totiž skvělý sluha, ale zlý pán.

Káva silná nebo slabá?

Vybíráte-li si kávu se záměrem doplnit chybějící energii, sáhněte po robustě. Ta má téměř dvojnásobek kofeinu než odrůda zvaná arabica. Množství kofeinu v kávě může ovlivnit také způsob pražení, nikoli však nějak výrazně. Tzv. světlé i tmavé pražení se totiž příliš neliší ve výsledném obsahu kofeinu.

To, co obsah kofeinu ale výrazně ovlivňuje, je mletí a příprava kávy, a také množství, které na šálku nebo konvičku zvolíte. Typ mletí kávy by měl odpovídat způsobu její přípravy. Pro french press je lepší mít kávu namletou nahrubo, pokud je totiž semelete moc najemno, výsledný nápoj nebude chutnat jako z kavárny, a navíc přijdete o část kofeinu.

Kolik kofeinu je v nápoji ovlivní i to, jak si kávu připravujete. Nejvíce kofeinu najdete v Espressu a hned za ním následuje tolik oblíbená filtrovaná káva a také stará známá Turecká káva z džezvy. Naopak nejméně kofeinu obsahuje rychlá rozpustná káva. 

Pokud vás čeká náročný den v kanceláři nebo na home office, dopřejte si ráno dobré espresso a po obědě třeba šálek french pressu, který vás příjemně „nakopne“ i na odpolední šichtu. Bude-li vám to málo, doplňte kávové zásoby ještě jedním odpoledním espressem. Ale pozor, minimálně 2-3 hodiny před spánkem se nedoporučuje pít kávu ani zelený či černý čaj!

Optimální příjem kofeinu za den jsou přibližně 4 hrnky filtrované kávy. | Foto: Justin Bhalla | Zdroj: Unsplash.com

Denní dávka kávy, aneb kolik šálků můžu? 

Optimální příjem kofeinu za den jsou přibližně 4 hrnky filtrované kávy, kombinace cappuccina, 2x espressa a jednoho doppia. Víc kávy, tedy víc kofeinu by už nemuselo dělat dobrotu a mohlo by to výrazně ovlivnit kvalitu spánku. 
 
Počet šálků či hrnečků kávy však nejlépe odhadnete sami. Sledujte, jak vaše tělo reaguje na větší či menší dávku kofeinu. Pokud se začnete necítit ve své kůži, je dobré jednou za čas kávu nebo i zelený či černý čaj úplně vynechat. Menší kofeinový detox nikdy neuškodí. Příliš časté velké dávky kofeinu můžou vyvolat jistou odolnost vůči jeho účinkům. A tak občasným vynecháním ranního a odpoledního kafíčka dopřejete tělu odpočinek.

Kdy je lepší kofein vynechat

Lékaři obecně doporučují omezit nápoje s kofeinem zejména těhotným a kojícím ženám. Maximální denní množství kofeinu, které se považuje za vhodné je 200-300 mg, tedy např. jednej hrnek filtrovaná kávy. V případě, že užíváte léky, jako např. některá antibiotika, je lepší poradit se s lékařem. Šálek slabší kávy by uškodit neměl, 5 espress už ale dobrá volba být nemusí.

Pokud vás trápí nějaká nemoc, je lepší sáhnout po bylinkovém či ovocném čaji, který žádný kofein neobsahuje, za to vás může ale příjemně osvěžit. V případě kofeinu a teinu se doporučuje být ostražitý i v případě onemocnění srdce, při problémech s ledvinami nebo vysokým krevním tlakem. Velké množství kofeinu může způsobovat nespavost, neklid až úzkost. Je proto dobré sledovat obsah povzbuzujících látek nejen u kávy a čaje, ale také u dalších nápojů, které v průběhu dne pijete.

Kofein si dávkujte s mírou

Pravidelné pití čaje i kávy v menších dávkách je zdraví prospěšné. Lidé, kteří netrpí vážnými onemocněními a pijí denně 3–4 šálky kávy (230–408 mg kofeinu) mají nižší riziko úmrtí na srdeční choroby než kávový „nekonzumenti“. Káva totiž obsahuje velké množství antioxidantů, které mají blahodárný vliv na náš organismus. 

Změnily se návyky v pití kávy díky covidu?

V počtu litrů kávy na osobu ani ne, ale díky rozšíření home office stoupnul počet kávovarů v domácnostech. Nově zřízené domácí kanceláře si tak mnoho lidí vylepšilo o menší kávovary, v mnoha případech na kávové kapsle. Ty si získaly miliony lidí po celém světě, díky uživatelskému komfortu a možnost lehce měnit různé druhy káv. Za nejlepší jsou považovány ty 100% hliníkové, protože ke kávě neproniká žádný vzduch ani světlo.

Ať už jste milovníky čaje nebo kávy nebo obou nápojů, základem je jejich vychutnávání a konzumace s rozumem. Dopřejte si čas a užijte si nejen jejich chuť, ale také blahodárné účinky, které jsou lidskému zdraví prospěšné.

Kam dál

Značky počítačových tiskáren a jejich historie
před 1 měsícem, 1.5.2023

Značky počítačových tiskáren a jejich historie

Dnešní trh nabízí široký výběr různých druhů i značek tiskáren. Nejznámější značky jako HP, Canon, Xerox, nebo Epson většina z nás zná. Víte ale, jaká byla historie těchto značek a čím vším se zabývají? Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je sublimační tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 29.4.2023

Co je sublimační tisk a na co se používá

Sublimační tisk je jedním z méně známých způsobů tisku. Na jaké materiály lze touto technikou tisknout? Co se pomocí sublimace tiskne nejčastěji? Jak vypadá a funguje sublimační tiskárna? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zálohovat data v počítači
před 2 měsíci, 21.4.2023

Jak zálohovat data v počítači

V dnešní době jsou data ohrožena kromě poruch pevného disku i viry, krádežemi, nebo ztrátou přenosného zařízení. Zálohování dat by tak pro každého mělo být naprostou samozřejmostí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak tisknout na tvrdý papír
před 2 měsíci, 29.3.2023

Jak tisknout na tvrdý papír

Ať už potřebujete tisknout vizitky, pozvánky, či brožury, na tvrdém papíře budou vypadat profesionálně. Jak ale na tisk na tvrdý papír? Může vůbec tvrdý papír do tiskárny? Kam se vkládá? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak prodloužit životnost notebooku
před 2 měsíci, 28.3.2023

Jak prodloužit životnost notebooku

Životnost notebooku je něco, co můžete ovlivnit a výrazně prodloužit. Stačí znát a dodržovat několik zásad, jak ke svému přístroji přistupovat a jak o něj pečovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu
před 3 měsíci, 20.3.2023

Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu

Při komunikaci s klienty či dodavateli může být čas od času třeba rozeslat více obálek najednou. Jejich nadepsání ručně by však bylo dost otravnou záležitostí. V takové chvíli je dobré vědět, jak na obálky adresy natisknout. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk