zdravotní Rizika neoriginálních tonerů z Číny

Spotřeba neoriginálních tonerů se každým rokem pohybuje v milionech kusů. Domácnosti i firmy je preferují zejména z důvodu nízké ceny. Jsou levné, zato neekologické. Obsahují nebezpečné látky a nelze je renovovat ani ekologicky likvidovat. Jak poznat jedovatou alternativu z Číny? Jaká zdravotní rizika nejlevnější tonery mohou mít? A jaké řešení si máte vybrat? Na to vše vám poskytneme odpovědi v tomto článku. 

Neoriginální tonery se výrazně liší cenou, složením použitého plastu i kvalitou tisku (jak jsme ukázali v našem srovnávacím testu originálních a neoriginálních tonerů). Víte ale, že představují i zdravotní riziko?

Výhody neoriginálních tonerů

  • Nízká pořizovací cena

Rizika neoriginálních tonerů

  • Neznámý původ
  • Zvýšená zdravotní rizika
  • Nemožnost renovace a ekologické likvidace
  • Hrozba pro životní prostředí
  • Míří do spaloven nebo v rozporu s legislativou na skládky

Levné tonery do tiskáren jsou nebezpečné a nejčastěji pochází od neznámých výrobců z Číny. Na českém trhu tvoří tonery s nejasným původem až 65% podíl produkce. Nezávislé testy ukazují, že tonery neznámých výrobců jsou nebezpečné.

Poslední německé testy ukazují, že u 8 z 9 neoriginální tonerů je v tonerovém prachu nadlimitní množství zpomalovače hoření a to s koncentrací 30 000 mg/kg. Používání této zdravotně nebezpečné látky je přitom v Evropské unie výrazně omezené.

Jiné nezávislé testy ukazují, že v těchto tonerech s nejasným původem je až o 153% více styrenu, o 130% více těkavých organických látek a o 60% více ultrajemných částic. Vždy byly testovány čínské tonerové kazety. O jejich rizicích v loňském roce informovala ve své reportáži i Česká televize.

Jedovaté látky v levných tonerech

Neoriginální tonery nelze recyklovat. Mohou totiž obsahovat nebezpečné látky - sem patří karcinogenní látky jako styren, benzen a dioxin DekaBDE. Tonery do laserové tiskárny obsahují prášek složený z chemických přísad, nejčastěji barviv, uhlíku, zmagnetizovaných oxidů kovů.

Při tisku se pak mikročástečky včetně karcinogenních látek z náplní uvolňují do ovzduší, a v uzavřeném prostoru dochází k jejich celoplošnému šíření a vdechování. Proto náplně do laserové tiskárny musí splňovat přísné limity stanovující obsah rizikových látek, aby nezpůsobovali zdravotní rizika. 

Jaké látky jsou tedy nejjedovatější? Jak ovlivňují naše zdraví? Pojďme se spolu podívat na to, jaká rizika chemické látky obsažené v tonerovém prášku přináší.

Zdroj: Pixabay.com

Styren

Styren je využíván při výrobě plastů a uvolňuje se vysokou teplotou tisku. Ke zdravotním rizikům nedochází, pokud se uvolňuje 1 mg/hodinu tisku černým tonerem. Při nadlimitním uvolňování může hrozit podráždění dýchacích cest, oslabení nervového systému, pokles krevního tlaku, zvýšená únava a slabost, či výskyt leukemie. 

Těkavé organické látky

Těkavé organické látky jsou součástí samotné tonerové náplně. Některé z nich, zejména benzen, mohou být karcinogenní. U těkavých organických látek uvolněných do okolního prostředí je limit stanoven na 10 mg/hodinu tisku černým tonerem. Jinak způsobují alergie, respirační potíže, rychlý srdeční tep, ospalost, závratě, zvracení, a negativně ovlivňují imunitu.

Zpomalovače hoření

Zpomalovače hoření na bázi dekabromdifenyl etheru (DekaBDE) se používají ke snižování rizik požárů plastových části toneru. Zpomalovače hoření jsou chemické látky, které ve své molekule obsahují několik atomů bromů zpomalující hoření. Z chemického hlediska se zpomalovače rozdělují na polybromované bifenyly (PBB), polybromované difenylétery (PBDE), bromované bisfenoly (např. TBBP-A) a hexabromcyklododekan (HBCD). Toxická koncentrace zpomalovače v tonerech vyšší než 10 miligramů na 1 kg je v Evropě zakázána. Je prokázáno, že mají negativní dopady na ženské pohlavní orgány, plodnost, kůži, štítnou žlázu i ledviny. Podle vědeckých výzkumů souvisí chemické látky zpomalovačů i s poklesem inteligence.

Ultrajemné částice

Ultrajemné částice jsou součástí tonerové náplně. Záleží na jejich kvalitním zapečení při tisku. Pokud je nedostatečné, dochází k rozptylování částic v řádu desítek nanometrů do prostředí. Jako karcinogeny mohou být příčinou poškození jater, infarktu, mozkové mrtvice, rakoviny mozku nebo negativního vývoje plodu. Ke zdravotním rizikům nedochází, pokud se uvolňuje 3,5 x 10 částic / 10 minut tisku černým tonerem. 

Legislativa výskytu jedovatých látek

Originální a renovované tonery prochází přísnými testy kontrolující bezpečnostní limity karcinogenních látek. U neoriginálních tonerových kazet tomu tak do nedávna nebylo. Nově od 22. 7. 2019 spadají i neoriginální tonery mezi nařízení vlády o omezení nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních č. 481/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Dnes i čínské alternativy patří mezi kontrolované výrobky, u kterých se hlídá obsah dekabromdifenyl etheru (DekaBDE). Ke kontrolám je oprávněna Česká obchodní inspekce (ČOI). V případě porušení nařízení je levný toner stažen a dodavatel platí miliónovou pokutu. Odhaduje se, že až 100 % neoriginálních tonerů porušuje limitní normy.

Jak snížit dopady jedovatých tonerů?

Nákup originálních tonerů

Originální náplně do tiskáren nejsou zdraví škodlivé. Nejčastěji se s nimi setkáte u známých značek, jako jsou HP, Canon, Dell, Epson apod. Jak poznáte originalitu toneru? Výrobce by se měl umět prokázat původem zboží, certifikátem norem kvality ISO 9001, norem environmentálního managementu ISO 14001 či jinými certifikáty (Blauer Engel, Nordic Ecolabel, LGA). Ke každému originálnímu tuneru byste měli obdržet tzv. bezpečnostní list garantující zdravotní nezávadnost náplně. 

Tyto tonerové kazety nepřekračují limity jedovatých látek a nepředstavují zvýšená zdravotní rizika. V Evropě udělují certifikace nezávislé organizace. Nákupem certifikovaného toneru se vyhnete zdravotním rizikům při používání laserové tiskárny. Jak zdravotně nezávadný toner poznat? Je opatřen příslušným logem certifikace.

Renovace tonerů 

Použité tonery nepatří do koše. K lepšímu životnímu prostředí můžete přispět renovací tonerů. Jak to funguje? Dodavatelé od vás požitou náplň odeberou a zrenovují, nebo vymění za již zrenovovanou. Renovace nespočívá jen v dosypání tonerového prášku, ale každá kazeta je rozebrána na díly (sem patří OPC válec, stěrka OPC), které jsou vyčištěny, opraveny nebo vyměněny. Pokud je kazeta opatřena čipem, je vyměněn.

V případě potřeby je vyprázdněn ze zásobníku nevyužitý tonerový prach. Kazeta je pak znovu naplněna tonerovým práškem. Závěrem je tonerová kazeta otestována a opětovně použita. Někteří dodavatelé nabízí zákazníkům za renovaci i slevu na nákup nebo dopravu. Renovace se vám tak vyplatí. 

Tip

V případě, že byste chtěli zjistit, jak vlastně laserový tisk funguje, přečtěte si náš článek Princip fungování laserové tiskárny

Nechte si poradit

Pokud stále váháte mezi volbou originálního, zdravotně nezávadného toneru a jedovaté alternativy z Číny, není nic jednoduššího než ​se na nás obrátit.

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 1 měsícem, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 2 měsíci, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 3 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost