V čem originální tonery poráží alternativy 

Originální i alternativní výrobci a renovační firmy se shodují, že jejich tiskové řešení je vždy tím nejlepším co do plnosti a jasnosti barev. Které řešení je ale nejlepší přímo pro vás? Je to volba kvalitnějších originálů, levnějších alternativ, nebo je vaší cestou ekologická renovace? Pojďme spolu odhalit rozdíly mezi jednotlivými variantami a najít pro vás to správné řešení

Originální tonery

Originální tonery jsou nejbezpečnější zárukou kvality tisku

Originální tonery (co je toner) vyrábí výrobci tiskáren. Jsou přímo nastaveny plnit nejnáročnější tiskové potřeby. Za jejich vývojem stojí hodiny testování a roky technologického a vědeckého vývoje. Jasným důkazem jsou například originální tonerové kazety značky HP. 

S originálními náplněmi standardně nebývají žádné potíže. Pokud se přeci objeví, značkoví výrobci poskytují bezproblémové reklamace. Z důvodu zachování konzistentní kvality tisku ale nedoporučují tito výrobci používat do značkových tiskáren jiné, než jejich originalní tonery. Často pak odmítají nést záruky za použití alternativ, na což mají ze zákona nárok.

Originální náplně zajišťují letitou stálobarevnost dokumentů

U originálních tonerů se ve většině případů můžete spolehnout na bezproblémovou aplikaci, plynulý provoz, očekávanou kvalitu tisku a stálobarevnost. Tu oceníte při archivaci dokumentů. Například při rozlišovací schopnosti 2.400 DPI bývá stálobarevnost až 80 let. A právě proto se kvalita originálních tonerových kazet promítá do vyšší pořizovací ceny. Originální náplně do tiskáren lze pořídit i o 100% dráž než neoriginální tonery. Zato si ovšem pořizujete spolehlivou kvalitu a snadno recyklovatelné produkty produkující méně odpadu. Řada výrobců totiž v rámci svých recyklačních programů vykupuje tonery zpět.

Vhodné pro úřady, státní instituce, velkoobchody, maloobchody, střední a větší podnikatele, grafiky, IT, manažery, obchodní zástupce, aj.

Výhody originálních tonerů

 • Bezproblémová výměna tonerové kazety (více o výměnách náplní)
 • Očekávaná plnost, sytost a jasnost barev
 • Konzistentní výsledky tisku
 • Snadná reklamace
 • Možnost recyklace
 • Maximální výtěžnost náplně

Nevýhody originálních tonerů

 • Vyšší pořizovací cena náplně
 • Vyšší náklady na tisk jedné strany

Kompatibilní tonery

Kompatibilní tonery jsou nejlevnějšími náplněmi, ale pozor na padělky

Alternativy jsou zcela novými tonerovými kazetami kompatibilními s konkrétním typem tiskárny. Vyrábí je třetí strany, u kterých jsou patrné rozdíly v kvalitě. Použití ověřené alternativy vás může mile překvapit. Naopak použití kompatibility od neznámého výrobce nebo čínského padělku vás může velmi zklamat. Neznámé kompatibilní tonery mohou s sebou nést jistá zdravotní rizika - například vdechnutí uvolněného tonerového prášku. 8 z 9 čínských kopií obsahuje podle nedávné reportáže České televize nadlimitní množství zpomalovačů hoření, které mají negativní vliv na činnost štítné žlázy i reprodukčních systémů. Kompatibilní tonery mohou mít i zhoršenou kvalitu tisku, nebo zhoršenou kompatibilitu. Vaše tiskárna je nemusí rozpoznat. Oproti tomu ověřené kompatibilní tonery mohou nabízet kvalitní tisk blížící se originálním náplním. Jejich výrobci deklarují zdravotní nezávadnost, a minimálně na vyžádání by měli umět poskytnout bezpečnostní listy tonerů.

Cena odpovídá kvalitě

Neoriginální tonery vykazují oproti originálním tonerovým kazetám nižší výtěžnost náplně. Proto jsou kompatibility levnějším tiskovým řešením. Nižší pořizovací cena odpovídá nižší kvalitě alternativ, ale nemusí tomu být vždy.

​Vhodné pro malé podnikatele, domácnosti, studenty, aj.

Výhody kompatibilních tonerů

 • Mnohonásobně nižší pořizovací cena
 • Totožná kvalita tisku u ověřených alternativ

Nevýhody kompatibilních tonerů

 • Menší výtěžnost náplně
 • Proměnlivost kvality tisku dle výrobce
 • Snížená kvalitu tisku u neověřených alternativ
 • Zhoršená kompatibilita u neznámých alternativ
 • U padělků zvýšené ohrožení zdravotními riziky

Repasované tonery

Repasované tonery patří mezi nejekologičtější tiskové řešení

Repasované tonery jsou minimálně jednou použité OEM kazety, které jsou znovu naplněné, zapečetěné, testované a určené k opětovnému použití. Při testování se především klade důraz na čistotu tisku. Výhodou repasovaných náplní je šetrnost k životnímu prostředí.

Dobrá kvalita při finanční úspoře je jen u profesionálních renovací

Kvalita tisku je u repasovaných tonerů velmi obdobná jako u originálních náplní. Renovace přitom přináší velkou finanční úsporu. Je prokázáno, že náklady na repas bývají až o 30 - 70% nižší oproti nákupu originálního toneru.

Abyste docílili kvalitního tisku, je doporučováno volit profesionální renovaci toneru. Ta se řídí dle normy DIN 33870. Zahrnuje rozebrání těla toneru, vyměnění opotřebovaných komponent a znovu naplnění práškem na tisknutí. Navrtání těla toneru a doplnění novým tonerovým práškem se nedoporučuje, neboť hrozí až o 75% nižší výtěžnost tiskové náplně. Může to být dáno horším stavem stěrek, anebo zhoršeným povrchem optického válce.

Tip

Pokud si neumíte představit, jak vlastně laserový tisk funguje, přečtěte si náš článek Princip fungování laserové tiskárny.

Takto amatérsky renovované tonery často nejsou testované, a vedou ke komplikacím. V praxi se pak stává, že vytisknete jen pár stránek, prášek se bude sypat, nebo se vám dokonce poškodí vnitřní prostředí tiskárny. Vdechnutí prášku může být pak zdraví škodlivé - zejména pro lidi s astmatem.

Vhodné pro ekologicky orientované podniky, nákladově zaměřené firmy, aj.

Výhody repasovaných tonerů

 • Až o 30 - 70% nižší pořizovací cena
 • Šetrnost k životnímu prostředí
 • Opakované použití
 • Velmi dobrá kvalita tisku při profesionální renovaci

Nevýhody repasovaných tonerů

 • O něco nižší kvalita tisku oproti originálním náplním
 • Zajištění 100% preciznosti renovace tonerové kazety nelze vždy

Abyste se sami na vlastní oči přesvědčili, v čem originální tonery poráží alternativy, připravili jsme pro vás test tisku. Na barevné multifunkční tiskárně HP LaserJet Pro M477fdw jsme u nás v PREMU vytiskli příklady 10 obrázků.

Příklady obrázků byly tištěny:​

 • z Adobe Photoshop,
 • na A4 matný papír mondi MAESTRO standard 80g/m2 , PEFCtm, Green Range, EU Ecolabel.

Test tisku byl proveden s použitím:

 • originální náplně HP 
  • black: CF410X
  • magenta: CF413A
  • cyan: CF411A
  • yellow: CF412A
 • kompatibilní náplně SQiP 
  • black: CF410X (M452K-HY-SQP)
  • magenta: CF413A (M452M-SQP)
  • cyan: CF411A (M452C-SQP)
  • yellow: CF412A (M452Y-SQP)

Výsledky testu

Vždy první obrázek z dvojice byl tištěn pomocí originálního toneru HP. Druhý je pak výsledkem tisku kompatibilní náplní SQiP.

Na první pohled je zřejmé, že oba výtisky jsou na podobné úrovni. Kompatibilní náplň si tak v testu podle nás vedla velmi dobře. Originál nicméně vede v kvalitě barevného podání. Tisk působí ostřeji, detailněji a barvy jsou zářivější. V úvahu se také musí vzít, že jsme při testu netiskli na fotopapír, ale běžný 80 gramový papír. V případě použití fotopapíru by výsledky byly pravděpodobně působivější.​

Tip

Více o jednotlivých typech papíru a jejich využití se dozvíte ve článku 13 druhů papírů na tisk.

 1. Jak je to s reklamací originálních a neoriginální tonerů?

  Z hlediska včasné a bezproblémové reklamace vychází lépe originální tonery. Značkoví výrobci mají propracovaný reklamační systém, který zaručuje rychlé vyřešení vaší stížnosti. S originálními tonery své peníze rozhodně špatně neinvestujete. Navíc nedílnou součástí péče o zákazníky často bývá i kvalifikovaný servis. Naopak potíže byste mohli mít s reklamací neoriginálních tonerů. Někteří výrobci mají omezené možnosti reklamace, nebo vůbec neposkytují servisní služby. Pokud se rozhodnete volit neoriginální tonery od kvalitních firem, dostanete na ně záruku. Problém s reklamací vad pak mít nebudete. 
 2. Jak je to s rychlostí dodání mezi výrobci originálních tonerů a alternativ?

  Zvýšenou pozornost se doporučuje věnovat distribuci. U značkových výrobců originálních tonerů můžete počítat s včasným dodáním nebo rychlým servisem, což je k nezaplacení. U alternativ ale můžete narazit. Pokud totiž výrobce objednává kompatibilní toner z asijských zemí, čekací doby mohou být dlouhé. Setkat se ale můžete i s bezproblémovou distribucí alternativ. Tu standardně nabízí ověření výrobci kompatibilních tonerů. Řadu z nich najdete i v České republice. 
 3. Co cena tonerů, jsou v ní velké rozdíly?

  Ano. Tonerovou kazetu je možné pořídit za pár stovek korun, nebo také za několik tisíc. Proto se doporučuje volit typ toneru s ohledem na četnost jeho používání. Pokud produkujete několik tonerů měsíčně, tak se vám vyplatí investovat do originálních náplní. Prázdné tonery si totiž můžete nechat minimálně jednou renovovat, čímž snížíte náklady na pořízení nového toneru o cca 50%, nebo je můžete nechat vykoupit. Nevyděláte sice mnoho, ale sníží vám to vyšší náklady na nákup originálních tonerů. Budete tak tisknout kvalitně, ale s přijatelnými investicemi. Pokud ovšem přistupujete k nákupu toneru příležitostně, tak budou zcela dostačující neoriginální náplně. Ty jsou vhodné pro občasný tisk, a pořídíte je za pár stovek korun.
 4. Originál nebo alternativa? Podle čeho se rozhodovat?

  ​V prvé řadě pode typu (laserová x inkoustová) a značky tiskárny. Bezpečnější je volit značkového nebo alespoň ověřeného výrobce alternativ s bezproblémovými referencemi - ty lze najít na internetových diskuzích, nebo serveru Heuréka. To samé platí i u výběru repasovaných tonerů. Kvalitní výrobní závody nebo repasované společnosti disponují certifikáty ISO 9001:2001, kladnými referencemi a na svých webových stránkách se tváří transparentně. Kromě referencí na výrobce se doporučuje rozhodovat podle požadavků na kvalitu tisku a provoz toneru. 

„Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné tonery.“

Když to shrneme, tak provoz tiskárny je ekonomicky nákladnější než její samotná pořizovací cena. Logicky se pak vyplácí vybírat nový toner podle ceny. Tento přístup sebou ovšem nese řadu úskalí, zejména v podobě zhoršené kvality tisku, poškození tiskárny, nebo dokonce zdravotních rizik (to se týká zejména čínských kopií). Proto se vyplácí volit originální tonery, které poráží alternativy ve všech následujících bodech: 

 • očekávaná kvalita tisku co do plnosti, sytosti a jasnosti barev,
 • bezproblémová aplikace a provoz (zaručena 100% kompatibilita),
 • konzistentní výsledky tisku,
 • maximální výtěžnost náplně,
 • technické jistoty,
 • snadná reklamace,
 • ekologická recyklace a zpětný výkup,
 • zdravotní nezávadnost.

U originálních tonerů neplatíte jen za značku, ale především za záruky a jistoty kvalitního a ostrého tisku. 


Nemáte čas řešit potíže s výměnou kompatibilních tonerů nebo se zhoršenou kvalitou vytištěných dokumentů? Pak jsou pro vás nejlepším řešením originální tonery. Mají snadnou aplikaci a očekávanou kvalitu tisku.

Pokud si i přesto stále nevíte rady, jaký toner vybrat, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak tisknout na fotopapír
před 3 dny, 26.9.2023

Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11
před 9 dny, 20.9.2023

Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11

Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF
před 24 dny, 5.9.2023

Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF

Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně
před 1 měsícem, 25.8.2023

Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 15.8.2023

Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Co je print server a k čemu slouží
před 2 měsíci, 26.7.2023

Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk