Zdroj: depositphotos.com
Konkrétní rozměry jednotlivých formátů papíru na našem trhu stanovuje norma ČSN EN ISO 216, která je sladěná s evropským standardem (původně německá norma DIN 476). Neplatí však po celém světě. Například v Severní Americe se užívají jiné normy.
Tip: Kromě formátu můžeme rozlišovat papíry např. dle gramáže, bělosti či průhlednosti. Více o jednotlivých typech papíru a jejich využití si můžete přečíst v našem článku 13 druhů papírů na tisk.
Formáty papíru se dělí do řady A, B, C a D. S řadou A se setkáváme všichni zcela běžně už od dětství v podobě školních sešitů A5 a archů papíru A4. Řady B a C se využívají především pro tisk knih a novin a poštovní obálky. Řada D se dnes již nepoužívá, ale je možné se s ní setkat u starých archivních dokumentů. Úplné rozměry každého formátu a příklady využití si detailně popíšeme níže.
Formáty papíru řady A
Formát řady A představuje nejpoužívanější rozměry papíru v tiskárnách, školních sešitech, časopisech, výkresech, blocích, apod. Řada začíná formátem A0, jehož plocha je 1 m2 a poměr stran je 1:√2, což je přibližně 1:1,4142… Tento poměr se může zdát být zvláštní, ale je zvolen záměrně proto, aby se při přeložení listu na půl zachoval poměr stran. Z archu papíru se tím stane formát o jednu řadu menší (postupným půlením delší strany se z A0 stane A1, z A1 se stane A2, z A2 se stane A3, atd.), ale stále bude mít poměr stran 1:√2. Takto si vždy můžete vyrobit žádoucí formát z většího.
Tip: Pokud plánujete velkoformátový tisk, přečtěte si také náš článek o výběru tiskáren o formátu A3, A2 či A1.