Velkoplošný tisk slouží k tisku plakátů, bannerů, billboardů a dalších reklamních materiálů. Nemá oficiální standardizaci, ale běžně se za něj považuje tisk o šířce 297 mm a vyšší, což je šířka formátu A3 (přesné rozměry papírů A3, A2, A1, A0 najdete v článku o formátech papírů).
Velkoformátové tiskárny podle technologie
Jsou v podstatě tři typy běžně dostupných velkoformátových tiskáren podle technologie: inkoustová, laserová a LED tiskárna (technologie tisku rozebíráme v článku o výběru tiskárny do kanceláře, laserovou technologii pak detailněji v článku o principu laserové tiskárny).
Existují ale i další, jako jsou ofsetový tisk a sítotisk, jejich cena je však mnohem vyšší a jsou určeny pro komerční tisk. Při nižším objemu tisku obvykle vychází úsporněji technologie, které zde uvádíme.
Inkoustová tiskárna A3
Inkoustové tiskárny jsou nejrozšířenějším typem velkoformátových tiskáren. Mají nízkou pořizovací cenu, zvládají tisk fotografií a složité grafiky, avšak za cenu vyšších provozních nákladů. Ty lze srazit jednak dobře vybranou alternativní cartridgí nebo pořízením tiskárny na tankový systém, který má mnohem levnější náplně.
Laserová tiskárna A3
Laserová tiskárna je ideální pro rychlý tisk textových dokumentů a technických nákresů s nízkými provozními náklady. Stejně jako u klasických tiskáren se i velkoformátové laserové tiskárny hodí pro vysoký objem tisku, neporadí si ale tak dobře s fotografiemi a detailními grafikami.
LED tiskárna A3
Technologie LED tisku je podobná technologii laseru, takže má podobné vlastnosti - i v tomto případě jde o rychlý a nízkonákladový tisk. Grafika má jemnější odstíny a přechody, má však i omezené DPI. Plusem je vyšší spolehlivost a nižší náročnost na údržbu. Ve srovnání s laserovými tiskárnami mají vyšší pořizovací cenu.
Hlavní parametry při výběru velkoformátové tiskárny
Potisk všech typů a formátů médií
Je jasné, že chcete pořídit tiskárnu, která zvládá všechny formáty, které budete používat. Nejzazší mez u běžných komerčních velkoformátových tiskáren je formát SRA0 (900x1280 mm), což je rozšířený formát A0.
Díky rozšířeným okrajům je možné je následně seříznout a vytvořit tak plně potištěný výtisk. Tuto logiku můžete uplatnit i u ostatních formátů: pokud například víte, že váš největší formát bude A2, je na místě pořídit tiskárnu s maximálním formátem SRA2.
Důležitá je také schopnost tisknout na všechna média, které plánujete používat, ať už je to klasický či křídový papír nebo fólie. Ideální je tiskárna s více rolemi s různými druhy papíru, ze kterých si tiskárna bere ten, který zrovna vyžadujete.
Náklady na pořízení a provoz
Investice do nové velkoformátové tiskárny se může vyplatit v některých případech už i v krátkodobém horizontu. Zatímco pořizovací cena tiskárny A3 nemusí být nijak vysoká (například okolo 6 000 Kč), vyšší formáty nejdou pod 20 0000 Kč. Solidní prodejce je schopný vám vypočítat nezávaznou (ale odpovídající) kalkulaci návratnosti investice, přičemž vychází z údajů o stávajícím provozu.
Tip: V případě, že si chcete spočítat a srovnat náklady na pořízení a provoz různých modelů sami, mrkněte na náš článek, kde výtěžnost náplně počítáme.
Vzhledem k enormní spotřebě náplně je zde obzvlášť na místě nutné zvolit správnou náplň, která bude dostatečně kvalitní a za rozumnou cenu. Důležitý je také fakt, zda lze každou barvu náplně vyměnit zvlášť, nebo se musí vyměnit vždy všechny zároveň. I to přispívá ke zvyšování nákladů.
Kvalita a přesnost tisku
Velkoformátové tiskárny bývají nejčastěji inkoustového typu, protože si tak dokáží poradit se všemi možnými tiskovými úkony ve vysoké kvalitě. I u velkoformátových tiskáren je zásadní hodnota DPI, pro kterou platí stejná pravidla jako u klasických tiskáren. Speciální kategorie jsou pak plotry (viz níže), které zvládají vektorový tisk a vykreslují tak ještě přesnější detaily.
Snadná údržba
U vytěžované tiskárny obecně nechcete trávit nadbytečný čas tím, že ji budete neustále čistit (více o čištění tiskárny) a doplňovat barvy. Je tedy důležitý údaj o náročnosti údržby a velikosti cartridgí a tonerů nebo nádrží na náplně v případě tiskáren na tankový systém, který se doplňuje z lahviček.
Přehled o nákladech za tisk
Některé tiskárny dokáží při provozu počítat náklady na tisk: kolik a kterého papíru a náplně se spotřebovalo. Některé dokonce dokáží rozlišovat jednotlivé zaměstnance podle jejich přidělených osobních kódů. Pro firmu, kde tiskne velký tým lidí, může být takový přehled velice informativní.
Připojení tiskárny
U velkoformátových tiskáren je běžné, že je využívá celý tým lidí, proto se zde hodí bezproblémové připojení přes Wi-fi. Užitečný může být i tisk přímo z mobilních zařízení. Další možností snadného tisku je technologie NFC, kdy na tiskárnu stačí přiložit svoje mobilní zařízení. Alternativou je připojení telefonu k tiskárně přes LAN nebo USB.
Možnost multifunkce
S integrovaným skenerem či kopírkou odpadá nutnost “tahat” soubor přes skener do počítače a z počítače do tiskárny. Ušetříte tak čas i zbytečné komplikace.
Rychlost tisku
Rychlost tisku se stejně jako u běžných tiskáren měří ve stránkách za minutu. Můžete si udělat představu o tom, jak bude tiskárna stíhat provoz, počítejte však raději s vytíženějším scénářem, kdy dojde například k tomu, že se sejde naráz více projektů a termínů.
Další parametry velkoformátové tiskárny
Ukládání výtisků do více směrů
Stejně jako má tiskárna více vstupů (rolí), může mít i více výstupů. To se opět hodí hlavně z důvodu většího týmu, takže si jednotliví zaměstnanci nebudou vzájemně překážet při odebírání hotových výtisků. Tiskárna by tedy měla mít spodní koš nebo zadní stohovač.
Rozměry přístroje
V neposlední řadě se zaměřte na rozměry tiskárny, abyste nepodcenili značnou velikost zařízení a jeho umístění v kanceláři nebo jiném prostoru.
Tiskové plotry
Speciálním druhem velkoformátových tiskáren jsou tzv. plotry. Najdete je tedy především v grafických studiích, kde se klade velký důraz na detaily, ale i ve školách, architektonických studiích, apod.
Jejich zajímavostí je, že místo bitmapového tisku používají tisk vektorový, což umožňuje vytisknout i ty nejjemnější detaily. Klasické plotry používají tužku nebo pero, existují ale i plotry inkoustové. Jsou to velice kvalitní tiskárny zvládající ty největší formáty. Jejich součástí je i řezačka, která výtisk následně seřízne na požadovanou délku.
STÁLE NEVÍTE, jak tiskárnu vybrat?
Pokud chcete s výběrem velkoformátové tiskárny poradit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.