HP Sure View - ochrana obrazovky
​před cizími pohledy

Panely moderních obrazovek se pyšní širokými pozorovacími úhly, ale to nemusí být vždy nutně výhoda. Stačí jednou vzít notebook na veřejnost a člověk hned pocítí nepříjemný až paranoidní pocit, že se mu ostatní dívají přes rameno. V dnešním článku se podíváme, s jakým řešením přišlo HP.

Kombinace LED osvětlení a 3M filtru zajistí zúžení pozorovacího úhlu na pouhých 70°. | Zdroj: HP

“Standardní” způsob řešení problému s nechtěnými pohledy je koupit si privátní filtr, který se přilepí k monitoru a zredukuje úhel pohledu tak, aby byl monitor čitelný jen pro toho, kdo sedí přímo před ním. Ale co kdyby byl takový filtr zabudovaný přímo do obrazovky?

HP Sure View je dalším z řady zabezpečovacích prvků, kterými se HP chce udržet mezi top značkami v oblasti IT bezpečnosti. V minulosti jsme již psali například o HP Sure Click, technologii chránící počítač před viry v mailu, HP Sure Sense, antiviru na bázi umělé inteligence zabudované do hardwaru počítače, a HP Sure Start, programu chránícím před útoky na firmware.

V roce 2018 HP vydalo Elitebook 840, na kterém ve spolupráci s M3 představila průlomovou technologii integrovanou přímo do panelu monitoru. V následujících letech ji ještě vylepšilo na generacích Sure View Gen2, Sure View Gen3 a Sure View Reflect. Ale přináší jen pozitiva?

Jak funguje ochrana displeje HP Sure View?

HP skutečně přišlo s inovativní technologií postavenou na speciální architektuře LED podsvícení obrazovky v kombinaci s 3M filtrem. Celý systém se skládá ze 3 prvků, které svou spoluprácí vytváří požadovaný efekt.

Jsou to:

  • Speciální patentované podsvícení
  • Světelný filtr od 3MTM
  • Hardware a ovládání

Jak to funguje? Stiskem kombinace kláves Fn + F2 se aktivuje režim Privacy Screen, neboli “soukromá obrazovka”. Tím se změní podsvícení obrazovky, což má za následek zredukování pozorovacího úhlu na pouhých 70°. To je výseč, která umožňuje pohled na obrazovku jedinému člověku sedícímu přímo před ní. Podle HP mimo tuto výseč uniká jen 5 % světla z monitoru, takže ostatní lidé vidí jen jakousi “bezbarvou clonu”.

Pohledy zvědavých spolucestujících do displeje notebooku má asi rád málokdo. | Foto: RyanMcGuire | Zdroj: Pixabay.com

Režim Privacy se dá upravit podle toho, zda jste ve tmavém nebo světlém prostředí. Opět stačí jednoduchá kombinace kláves Fn a F3 nebo F4 (u první generace je to F5 a F6). A stiskem Fn + FP okamžitě nastavíte nejvyšší možný režim, což se hodí, pokud potřebujete rychle reagovat na něčí nečekanou přítomnost.

HP Sure View je tedy jednoduché řešení problému se soukromím s velice snadným ovládáním. V některých modelech může navíc dlouhodobé užívání Privacy Screen (nad 50 % času) vést k prodloužení životnosti baterie o 15 %.

Negativa HP Sure View

Tato technologie má ale i svá negativa. Prvním možným negativem je účinnost této funkce v momentě, kdy někdo sedí těsně vedle vás, například v letadle. Stačí, aby se naklonil směrem k vám a obraz uvidí. Ne možná tak zřetelně jako vy, ale stačí, aby dokázal přečíst citlivé informace. To stejné platí i o někom hned za vámi.

Druhý problém obrazovek s funkcí Privacy Screen je snížený pozorovací úhel i v případě, že režim Privacy Screen je vypnutý. Obrazovka se chová stejně jako starší panely notebooků - z čím širšího úhlu se díváme, tím víc klesá barevná hloubka obrazu a místo něj nastupuje jednolitá clona. Tento jev naštěstí není až tak závažný.

Poslední nevýhodou je permanentní jemné rozmazání obrazu. Opět nehraje roli, zda je Privacy režim aktivní. Při práci s dokumenty to nijak nevadí, ale pokud potřebujete vidět vyloženě ostře (např. při práci s grafikou), může to být problém. Řešením může být pořízení externího pracovního monitoru, který vám sice nepomůže ve vlaku, ale poskytne velkou ostrost, rozlišení a přehled při práci z kanceláře či domu.

Modelové řady s HP Sure View

Technologie HP Sure View je momentálně implementovaná v modelových řadách HP Elitebook a HP Elite x2. Specifika technologie a ovládání se mírně liší podle modelové řady a generace. HP Elite x2 je řada 2v1 kombinující tablet a Ultrabook a Sure View se zde ovládá dotykově. 

Tip: Na dva notebooky z řady Elitebook jsme dělali recenzi - HP Elitebook 850 G7 A 855 G7.

Máte doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně zabezpečení počítače.

Kam dál

Jak vybrat notebook pro grafika
před 8 dny, 13.3.2023

Jak vybrat notebook pro grafika

Grafická karta, paměť, procesor, SSD disk, externí monitor? Co vše je třeba brát v úvahu při výběru notebooku pro grafika? Na čem je dobré nešetřit a co nehraje takovou roli? Na to vše se podíváme v našem článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak recyklovat papír v kanceláři
před 27 dny, 22.2.2023

Jak recyklovat papír v kanceláři

Papír je jedním z nejčastěji recyklovaných materiálů. A přestože se o recyklaci hodně mluví, ne každý ví, jak a proč recyklovat. Pojďme se proto podívat, co je to recyklace a jak její proces ve firmě nastavit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Recyklace a ekologie
Jak naformátovat disk
před 2 měsíci, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 2 měsíci, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 3 měsíci, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 3 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware