HP Sure View - ochrana obrazovky
​před cizími pohledy

Panely moderních obrazovek se pyšní širokými pozorovacími úhly, ale to nemusí být vždy nutně výhoda. Stačí jednou vzít notebook na veřejnost a člověk hned pocítí nepříjemný až paranoidní pocit, že se mu ostatní dívají přes rameno. V dnešním článku se podíváme, s jakým řešením přišlo HP.

Kombinace LED osvětlení a 3M filtru zajistí zúžení pozorovacího úhlu na pouhých 70°. | Zdroj: HP

“Standardní” způsob řešení problému s nechtěnými pohledy je koupit si privátní filtr, který se přilepí k monitoru a zredukuje úhel pohledu tak, aby byl monitor čitelný jen pro toho, kdo sedí přímo před ním. Ale co kdyby byl takový filtr zabudovaný přímo do obrazovky?

HP Sure View je dalším z řady zabezpečovacích prvků, kterými se HP chce udržet mezi top značkami v oblasti IT bezpečnosti. V minulosti jsme již psali například o HP Sure Click, technologii chránící počítač před viry v mailu, HP Sure Sense, antiviru na bázi umělé inteligence zabudované do hardwaru počítače, a HP Sure Start, programu chránícím před útoky na firmware.

V roce 2018 HP vydalo Elitebook 840, na kterém ve spolupráci s M3 představila průlomovou technologii integrovanou přímo do panelu monitoru. V následujících letech ji ještě vylepšilo na generacích Sure View Gen2, Sure View Gen3 a Sure View Reflect. Ale přináší jen pozitiva?

Jak funguje ochrana displeje HP Sure View?

HP skutečně přišlo s inovativní technologií postavenou na speciální architektuře LED podsvícení obrazovky v kombinaci s 3M filtrem. Celý systém se skládá ze 3 prvků, které svou spoluprácí vytváří požadovaný efekt.

Jsou to:

  • Speciální patentované podsvícení
  • Světelný filtr od 3MTM
  • Hardware a ovládání

Jak to funguje? Stiskem kombinace kláves Fn + F2 se aktivuje režim Privacy Screen, neboli “soukromá obrazovka”. Tím se změní podsvícení obrazovky, což má za následek zredukování pozorovacího úhlu na pouhých 70°. To je výseč, která umožňuje pohled na obrazovku jedinému člověku sedícímu přímo před ní. Podle HP mimo tuto výseč uniká jen 5 % světla z monitoru, takže ostatní lidé vidí jen jakousi “bezbarvou clonu”.

Pohledy zvědavých spolucestujících do displeje notebooku má asi rád málokdo. | Foto: RyanMcGuire | Zdroj: Pixabay.com

Režim Privacy se dá upravit podle toho, zda jste ve tmavém nebo světlém prostředí. Opět stačí jednoduchá kombinace kláves Fn a F3 nebo F4 (u první generace je to F5 a F6). A stiskem Fn + FP okamžitě nastavíte nejvyšší možný režim, což se hodí, pokud potřebujete rychle reagovat na něčí nečekanou přítomnost.

HP Sure View je tedy jednoduché řešení problému se soukromím s velice snadným ovládáním. V některých modelech může navíc dlouhodobé užívání Privacy Screen (nad 50 % času) vést k prodloužení životnosti baterie o 15 %.

Negativa HP Sure View

Tato technologie má ale i svá negativa. Prvním možným negativem je účinnost této funkce v momentě, kdy někdo sedí těsně vedle vás, například v letadle. Stačí, aby se naklonil směrem k vám a obraz uvidí. Ne možná tak zřetelně jako vy, ale stačí, aby dokázal přečíst citlivé informace. To stejné platí i o někom hned za vámi.

Druhý problém obrazovek s funkcí Privacy Screen je snížený pozorovací úhel i v případě, že režim Privacy Screen je vypnutý. Obrazovka se chová stejně jako starší panely notebooků - z čím širšího úhlu se díváme, tím víc klesá barevná hloubka obrazu a místo něj nastupuje jednolitá clona. Tento jev naštěstí není až tak závažný.

Poslední nevýhodou je permanentní jemné rozmazání obrazu. Opět nehraje roli, zda je Privacy režim aktivní. Při práci s dokumenty to nijak nevadí, ale pokud potřebujete vidět vyloženě ostře (např. při práci s grafikou), může to být problém. Řešením může být pořízení externího pracovního monitoru, který vám sice nepomůže ve vlaku, ale poskytne velkou ostrost, rozlišení a přehled při práci z kanceláře či domu.

Modelové řady s HP Sure View

Technologie HP Sure View je momentálně implementovaná v modelových řadách HP Elitebook a HP Elite x2. Specifika technologie a ovládání se mírně liší podle modelové řady a generace. HP Elite x2 je řada 2v1 kombinující tablet a Ultrabook a Sure View se zde ovládá dotykově. 

Tip: Na dva notebooky z řady Elitebook jsme dělali recenzi - HP Elitebook 850 G7 A 855 G7.

Máte doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně zabezpečení počítače.

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 6 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk