HP Sure View - ochrana obrazovky
​před cizími pohledy

Panely moderních obrazovek se pyšní širokými pozorovacími úhly, ale to nemusí být vždy nutně výhoda. Stačí jednou vzít notebook na veřejnost a člověk hned pocítí nepříjemný až paranoidní pocit, že se mu ostatní dívají přes rameno. V dnešním článku se podíváme, s jakým řešením přišlo HP.

Kombinace LED osvětlení a 3M filtru zajistí zúžení pozorovacího úhlu na pouhých 70°. | Zdroj: HP

“Standardní” způsob řešení problému s nechtěnými pohledy je koupit si privátní filtr, který se přilepí k monitoru a zredukuje úhel pohledu tak, aby byl monitor čitelný jen pro toho, kdo sedí přímo před ním. Ale co kdyby byl takový filtr zabudovaný přímo do obrazovky?

HP Sure View je dalším z řady zabezpečovacích prvků, kterými se HP chce udržet mezi top značkami v oblasti IT bezpečnosti. V minulosti jsme již psali například o HP Sure Click, technologii chránící počítač před viry v mailu, HP Sure Sense, antiviru na bázi umělé inteligence zabudované do hardwaru počítače, a HP Sure Start, programu chránícím před útoky na firmware.

V roce 2018 HP vydalo Elitebook 840, na kterém ve spolupráci s M3 představila průlomovou technologii integrovanou přímo do panelu monitoru. V následujících letech ji ještě vylepšilo na generacích Sure View Gen2, Sure View Gen3 a Sure View Reflect. Ale přináší jen pozitiva?

Jak funguje ochrana displeje HP Sure View?

HP skutečně přišlo s inovativní technologií postavenou na speciální architektuře LED podsvícení obrazovky v kombinaci s 3M filtrem. Celý systém se skládá ze 3 prvků, které svou spoluprácí vytváří požadovaný efekt:

  • speciální patentované podsvícení, 
  • světelný filtr od 3MTM, 
  • hardware a ovládání.

Jak to funguje? Stiskem kombinace kláves Fn + F2 se aktivuje režim Privacy Screen, neboli “soukromá obrazovka”. Tím se změní podsvícení obrazovky, což má za následek zredukování pozorovacího úhlu na pouhých 70°. To je výseč, která umožňuje pohled na obrazovku jedinému člověku sedícímu přímo před ní. Podle HP mimo tuto výseč uniká jen 5 % světla z monitoru, takže ostatní lidé vidí jen jakousi “bezbarvou clonu”.

Pohledy zvědavých spolucestujících do displeje notebooku má asi rád málokdo. | Foto: RyanMcGuire | Zdroj: Pixabay.com

Režim Privacy se dá upravit podle toho, zda jste ve tmavém nebo světlém prostředí. Opět stačí jednoduchá kombinace kláves Fn a F3 nebo F4 (u první generace je to F5 a F6). A stiskem Fn + FP okamžitě nastavíte nejvyšší možný režim, což se hodí, pokud potřebujete rychle reagovat na něčí nečekanou přítomnost.

HP Sure View je tedy jednoduché řešení problému se soukromím s velice snadným ovládáním. V některých modelech může navíc dlouhodobé užívání Privacy Screen (nad 50 % času) vést k prodloužení životnosti baterie o 15 %.

Negativa HP Sure View

Tato technologie má ale i svá negativa. Prvním možným negativem je účinnost této funkce v momentě, kdy někdo sedí těsně vedle vás, například v letadle. Stačí, aby se naklonil směrem k vám a obraz uvidí. Ne možná tak zřetelně jako vy, ale stačí, aby dokázal přečíst citlivé informace. To stejné platí i o někom hned za vámi.

Druhý problém obrazovek s funkcí Privacy Screen je snížený pozorovací úhel i v případě, že režim Privacy Screen je vypnutý. Obrazovka se chová stejně jako starší panely notebooků - z čím širšího úhlu se díváme, tím víc klesá barevná hloubka obrazu a místo něj nastupuje jednolitá clona. Tento jev naštěstí není až tak závažný.

Poslední nevýhodou je permanentní jemné rozmazání obrazu. Opět nehraje roli, zda je Privacy režim aktivní. Při práci s dokumenty to nijak nevadí, ale pokud potřebujete vidět vyloženě ostře (např. při práci s grafikou), může to být problém. Řešením může být pořízení externího pracovního monitoru, který vám sice nepomůže ve vlaku, ale poskytne velkou ostrost, rozlišení a přehled při práci z kanceláře či domu.

Modelové řady s HP Sure View

Technologie HP Sure View je momentálně implementovaná v modelových řadách HP Elitebook a HP Elite x2. Specifika technologie a ovládání se mírně liší podle modelové řady a generace. HP Elite x2 je řada 2v1 kombinující tablet a Ultrabook a Sure View se zde ovládá dotykově. 

Tip

Na dva notebooky z řady Elitebook jsme dělali recenzi - HP Elitebook 850 G7 A 855 G7.

Máte doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně zabezpečení počítače.

Kam dál

Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 12 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 12 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 29 dny, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 1 měsícem, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit
před 1 měsícem, 4.3.2024

Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit

Termín průmyslové špionáže si mnozí spojují jen s velkými firmami s pokročilým výzkumem a vývojem. Pravdou však je, že se tento nelegální a nekalý způsob získávání dat a informací ze strany konkurence může týkat úplně každé společnosti – tedy i těch malých. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak zazipovat soubor či složku
před 2 měsíci, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost