HP Sure View - ochrana obrazovky
​před cizími pohledy

Panely moderních obrazovek se pyšní širokými pozorovacími úhly, ale to nemusí být vždy nutně výhoda. Stačí jednou vzít notebook na veřejnost a člověk hned pocítí nepříjemný až paranoidní pocit, že se mu ostatní dívají přes rameno. V dnešním článku se podíváme, s jakým řešením přišlo HP.

Kombinace LED osvětlení a 3M filtru zajistí zúžení pozorovacího úhlu na pouhých 70°. | Zdroj: HP

“Standardní” způsob řešení problému s nechtěnými pohledy je koupit si privátní filtr, který se přilepí k monitoru a zredukuje úhel pohledu tak, aby byl monitor čitelný jen pro toho, kdo sedí přímo před ním. Ale co kdyby byl takový filtr zabudovaný přímo do obrazovky?

HP Sure View je dalším z řady zabezpečovacích prvků, kterými se HP chce udržet mezi top značkami v oblasti IT bezpečnosti. V minulosti jsme již psali například o HP Sure Click, technologii chránící počítač před viry v mailu, HP Sure Sense, antiviru na bázi umělé inteligence zabudované do hardwaru počítače, a HP Sure Start, programu chránícím před útoky na firmware.

V roce 2018 HP vydalo Elitebook 840, na kterém ve spolupráci s M3 představila průlomovou technologii integrovanou přímo do panelu monitoru. V následujících letech ji ještě vylepšilo na generacích Sure View Gen2, Sure View Gen3 a Sure View Reflect. Ale přináší jen pozitiva?

Jak funguje ochrana displeje HP Sure View?

HP skutečně přišlo s inovativní technologií postavenou na speciální architektuře LED podsvícení obrazovky v kombinaci s 3M filtrem. Celý systém se skládá ze 3 prvků, které svou spoluprácí vytváří požadovaný efekt:

  • speciální patentované podsvícení, 
  • světelný filtr od 3MTM, 
  • hardware a ovládání.

Jak to funguje? Stiskem kombinace kláves Fn + F2 se aktivuje režim Privacy Screen, neboli “soukromá obrazovka”. Tím se změní podsvícení obrazovky, což má za následek zredukování pozorovacího úhlu na pouhých 70°. To je výseč, která umožňuje pohled na obrazovku jedinému člověku sedícímu přímo před ní. Podle HP mimo tuto výseč uniká jen 5 % světla z monitoru, takže ostatní lidé vidí jen jakousi “bezbarvou clonu”.

Pohledy zvědavých spolucestujících do displeje notebooku má asi rád málokdo. | Foto: RyanMcGuire | Zdroj: Pixabay.com

Režim Privacy se dá upravit podle toho, zda jste ve tmavém nebo světlém prostředí. Opět stačí jednoduchá kombinace kláves Fn a F3 nebo F4 (u první generace je to F5 a F6). A stiskem Fn + FP okamžitě nastavíte nejvyšší možný režim, což se hodí, pokud potřebujete rychle reagovat na něčí nečekanou přítomnost.

HP Sure View je tedy jednoduché řešení problému se soukromím s velice snadným ovládáním. V některých modelech může navíc dlouhodobé užívání Privacy Screen (nad 50 % času) vést k prodloužení životnosti baterie o 15 %.

Negativa HP Sure View

Tato technologie má ale i svá negativa. Prvním možným negativem je účinnost této funkce v momentě, kdy někdo sedí těsně vedle vás, například v letadle. Stačí, aby se naklonil směrem k vám a obraz uvidí. Ne možná tak zřetelně jako vy, ale stačí, aby dokázal přečíst citlivé informace. To stejné platí i o někom hned za vámi.

Druhý problém obrazovek s funkcí Privacy Screen je snížený pozorovací úhel i v případě, že režim Privacy Screen je vypnutý. Obrazovka se chová stejně jako starší panely notebooků - z čím širšího úhlu se díváme, tím víc klesá barevná hloubka obrazu a místo něj nastupuje jednolitá clona. Tento jev naštěstí není až tak závažný.

Poslední nevýhodou je permanentní jemné rozmazání obrazu. Opět nehraje roli, zda je Privacy režim aktivní. Při práci s dokumenty to nijak nevadí, ale pokud potřebujete vidět vyloženě ostře (např. při práci s grafikou), může to být problém. Řešením může být pořízení externího pracovního monitoru, který vám sice nepomůže ve vlaku, ale poskytne velkou ostrost, rozlišení a přehled při práci z kanceláře či domu.

Modelové řady s HP Sure View

Technologie HP Sure View je momentálně implementovaná v modelových řadách HP Elitebook a HP Elite x2. Specifika technologie a ovládání se mírně liší podle modelové řady a generace. HP Elite x2 je řada 2v1 kombinující tablet a Ultrabook a Sure View se zde ovládá dotykově. 

Tip

Na dva notebooky z řady Elitebook jsme dělali recenzi - HP Elitebook 850 G7 A 855 G7.

Máte doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně zabezpečení počítače.

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 1 měsícem, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 2 měsíci, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 3 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost