Recenze HP EliteBook 850 G7 a 855 g7

Výkonná a prestižní řada notebooků od HP se rozrostla o modely EliteBook 850 a 855 G7, které mají být jejími vlajkovými loděmi. Tento typ notebooků je zaměřen na podnikatele a profesionály, kteří potřebují rychlost, pohodlné užívání a reprezentativní design. Jak se HP tyto stroje povedly a v čem se od sebe liší, se dozvíte v naší nové recenzi.

Řadu HP EliteBook 800 G7 je možné pořídit v několika variantách. Model 830 disponuje 13palcovou obrazovkou, model 840 má 14palcovou obrazovku a 850 15palcovou. 

Ve všech třech případech se jedná o notebooky vybavené procesory Intel Comet Lake. Tyto modely končí číslem 0. Naopak modely obsahující procesory AMD Ryzen 5 (Zen 2) končí číslem 5 - tedy 835, 845 a 855. G7 zde pak reprezentuje 7. generaci notebooků s označením HP EliteBook.

​Dnes se podíváme na dva zástupce 15palcové varianty - HP EliteBook 850 G7 a 855 G7.

Tip: Parametry blízkých variant (EliteBook 840, 845, 830, 835 atd.) si můžete snadno srovnat např. v kategorii notebooků řady EliteBook na Zboží.cz. Pokud si chcete námi recenzované modely HP Elitebook 850 G7 a HP Elitebook 855 G7 srovnat s jinými, hodí se využít funkci "Přidat do porovnání".

Vzhled

Notebook v případě obou modelů vypadá stejně. Je poměrně úzký (359,7 š x 233,8 h x 19,2 v mm), což podtrhuje jeho elegantní a uhlazený design. Lesklé tělo z hliníku pak navozuje dojem prestiže. Rozhodně dělá dojem modernějšího stroje než konkurenční ThinkPad notebooky s jejich tradičním černým povrchem. 

Při srovnání s předchozí generací G6 musíme ocenit odlehčený design. Navzdory tomu, že notebook disponuje 15palcovou obrazovkou, celokovovým kompaktním šasi a plnou klávesnicí, váží pouze příjemných 1,71 kg. Nabízí se tak jako dobrý společník na služební cesty.

Tip: Pokud často cestujete, možná vás bude zajímat i náš článek o tom, jak vybrat přenosnou tiskárnu k notebooku

U obrazovky potěší pak zejména tenké rámečky, které působí moderně. Samotný display je rozumně tenký. Zúžené hrany vyvolávají dojem ultrakompaktních počítačů typu MackBook Air. V HP se zjevně postarali o to, aby model G7 dostal svěží, reprezentativní a útlý vzhled.

​​Vstupy a výstupy zde najdeme všechny běžné: 2x klasické USB-A, 2x USB-C, HDMI, sluchátkový audio jack. Co pro někoho může být zásadní, je absence čtečky SD karet. Jestli jste zvyklí z SD karty importovat data o vysokém objemu, museli byste zvážit změnu svého workflow.

Působivou zajímavostí je odolnost notebooků řady EliteBook. Hliníková konstrukce by měla zaručovat vyšší odolnost proti nárazům a otřesům, kterým se při častém cestování za klienty nevyhnete. HP v rámci svého interního testování odhaduje výdrž hliníkového povrchu na 20 tis. cyklů oděru, než se začne objevovat opotřebení.

Produkty byly testovány 20 různými způsoby poškození. Model 850 G7 by měl například přežít 26 upuštění z výšky přes 70 cm, znečištění prachem a pískem a vlhkostí, odolat vysokým a nízkým teplotám včetně mrazu. Jeden z testů je téměř výstřední - zda je možné notebook používat v potenciálně výbušné atmosféře, aniž by došlo ke vznícení.

​​Kvalitní obrazovka šetří oči

Obrazový panel typu IPS s úhlopříčkou 15.6″ (39,62 cm) a poměrem stran 16:9 umí dosáhnout rozlišení 1920x1080 px, což znamená Full HD. Ve srovnání s modelem 840 G7, který má velikost obrazovky 14″ (35,56 cm), jde o znatelný rozdíl, který nejspíš mnoho lidí donutí ke koupi většího modelu.

​Pokud se vám brzy unavují oči nebo vás často bolí, rozhodně oceníte, že obrazovka není modulována pomocí PWM a obsahuje technologii AntiGlare, což oči i mozek značně šetří a umožňuje u počítače strávit delší dobu. 97procentní pokrytí gamutu sRGB pak zajišťuje solidní barevnost. 

Za uspokojivou lze označit i světlost obrazu. Základní model má pouhých 250 nitů, což nemusí být vždy dostačující. Konfigurace, která nabízí 
maximální jas 400 nitů, ale umožňuje dobrou viditelnost i ve sluncem zalité místnosti. Volitelná je pak dotyková podpora i integrovaný filtr ochrany osobních údajů na obrazovce (umožňuje zvýšit jas na 1000 nitů při snížených pozorovacích úhlech). 

Tip: Pokud jste zvyklí používat notebook primárně ve vaší kanceláři, doporučujeme vybrat odpovídající pracovní monitor a umístit jej do správné výšky za pomocí polohovatelného držáku. Vaše páteř vám za to poděkuje.

Obrazovka je tradičně vybavená kamerou. V případě modelu EliteBook 850/855 s rozlišením 1280x720 px a slušnou kvalitou obrazu. Ve tmě však může dojít k jemnému zrnění. Nejedná se o zásadní chybu, ale je dobré to vědět předem. Kamera je chráněná uzávěrkou, která má chránit soukromí uživatele. Mikrofon kamery má schopnost snímat šum a nežádoucí hluk v okolí a vyhodnocovat, zda je potřeba ho ztlumit, což oceníte zejména při videokonferencích v hlučném prostředí.

Plnohodnotná klávesnice

Významné plus pro někoho může být fakt, že 850 / 855 G7 přichází s “klasickou počítačovou klávesnicí”, což znamená přítomnost numerické klávesnice. To potěší každého, kdo pracuje se statistikou, tabulkami, čísly, atd.

O “jednu velikost menší” modely jako 840 G7 tento luxus nemají. Speciální pochvalu si zaslouží velice kvalitní podsvícení klávesnice - je krásně zřetelné, ale nevyzařuje do okolí žádné rušivé rozptýlené světlo, což ve tmě pomáhá soustředit se na monitor. Klávesnice je ergonomická a pohodlná. Příjemná je také velká plocha touchpadu.

Zvuková a hluková stránka

Reproduktory nejsou na notebooku to nejdůležitější, protože vzhledem k technickému omezení notebooků nemají šanci nabídnout dobré podání hloubky a kvalitu. V případě EliteBook 850/855 se jedná o reproduktory od proslulé společnosti Bang & Olufsen. Jejich zvuk je příjemný, ale stejně jako jiné reproduktory u notebooku, i tyto postrádají větší hloubku.

O chodu notebooku můžeme naopak pozitivně říct, že je tichý (okolo 36 dB). Neruší nijak při práci, což je vzhledem k zaměření produktu dost podstatné.

Na výkonu se nešetřilo

Procesor od AMD nebo od Intel?

Nejprve se podívejme na procesor od AMD, jímž disponuje v základu notebook s označením HP EliteBook 855. Jedná se o šestijádrový procesor s 12 vlákny AMD Ryzen 5 Pro 4650U, který je v základu taktován na frekvenci 2.1 GHz. ​Procesor vznikl s pomocí moderní 7 nm technologie, která ve srovnáním se starší 14 nm technologií, kterou disponuje procesor od Intelu, umožňuje na stejný prostor umístit více tranzistorů (větší miniaturizace v praxi znamená vyšší výkon i nižší spotřebu notebooku). V tomto ohledu má tedy AMD proti Intelu výrazný náskok. 

Je dobré zmínit, že volba AMD procesoru je u HP v rámci business třídy poměrně unikátní. Ostatní výrobci do notebooků určených pro firmy dávají totiž zpravidla procesory Intel. S ohledem na zprávy o zpoždění Intelu v oblasti technologického pokroku, které se v poslední době množí, však využití procesorů AMD dává strategicky smysl.


Model HP EliteBook 850 G7 pak v základu disponuje procesorem Intel Core i5-10210U Comet Lake (4 jádra s 8 vlákny), který je taktován na frekvenci 1.6 GHz​. Vznikl již zmíněnou 14 nm technologií. Comet Lake je přitom poslední generací procesorů Intel, která by měla být vytvořena se 14 nm technologií. Intel experimentuje s 10 nm technologií, ale podle některých zpráv se zdá, že možná přejde v budoucnu rovnou na 7 nm technologii.

Oba procesory jsou přitom označeny písmenem U, což znamená, že se jedná o úsporný procesor (více o označení procesorů do notebooku se dozvíte v článku od HP). Oba také nabízí více než dostatečný výkon pro jakékoliv současné kancelářské aplikace. V případě náročnějšího užívání se taktovací frekvence navíc automaticky zvedá tak, aby zajistila plynulý chod celého systému a aplikací.

U procesoru AMD zrychlení probíhá díky technologii Precision Boost 2, která je dostupná ve všech procesorech AMD Ryzen, a umožňuje dosáhnout až na frekvenci 4.0 GHz. V případě Intelu obdobná technologie zvyšuje frekvenci procesoru až na 4.2 GHz. 

​Který procesor je však lepší? Podle benchmarku Passmark software vychází ze srovnání lépe AMD Ryzen 5 Pro 4650 U. Disponuje větším počtem jader, vyšší frekvencí i lepší integrovanou grafickou kartou. Jisté nicméně je, že rozdíl mezi oběma stroji při běžné kancelářské práci nejspíše nepostřehnete. V obou případech můžete očekávat rychlý start počítače, krátké odbavovací doby (i díky rychlému SSD disku) a obecně skvělý výpočetní výkon.

​Pokud máte vyšší nároky na výkon, oba modely lze nalézt i ve výkonnějších konfiguracích - např. s procesory Intel Core i7 a AMD Ryzen 7 Pro 4750U.

Tip: Kompletního průvodce parametry pracovních notebooků najdete v článku Jak vybrat notebook pro práci.

Paměť s velkým prostorem pro vylepšení

Základní model EliteBook 855 G7 se prodává s pamětí 8 GB RAM DDR4 (3200 MHz), která je pro většinu kancelářské práce dostačující. Základní deska ale disponuje 2 SODIMM sloty, takže je možné paměť rozšířit až na 32 GB, což se může hodit zejména v případě souběžné práce s více nástroji či velkými datovými soubory. V případě, že se chystáte na notebooku hrát i nenáročné hry či využívat graficky náročné aplikace, Ryzen umí z dvoukanálové paměti (např. 2 x 8 GB) vytěžit.

V případě EliteBook 850 G7 se pak setkáváme se stejnou velikostí paměti, tedy 8GB RAM DDR4, ale s nižší frekvencí paměti - 2 666 MHz (2,67 GHz). Obecně sice platí, že vyšší frekvence znamená rychlejší vykonávání operací, ale celkový vliv na výkon notebooku se odvíjí i od dalších komponent a druhu používaných programů. Typicky se vliv vyšší frekvence projeví zejména při používání integrované grafické karty u graficky náročnějších aplikací (úprava fotek, komprimování souborů ve větším množství apod.). U modelu EliteBook 850 G7 ale potěší zase možnost rozšířit paměť až na 64 GB, tedy dvojnásobek toho, co umožňuje model 855 G7. 

Byznys, ne hraní her

​Na hraní her tyto notebooky primárně určeny nejsou, čemuž odpovídají i integrované grafické karty AMD Radeon™ Vega 6 bez vlastní paměti a Intel UHD Graphics 620 (v případě notebooku 850 G7 si ale můžete vybrat i konfiguraci s grafickou kartou NVIDIA GeForce MX250 a u modelu 855 kartu AMD Radeon™ RX540). S ohledem na to, že má být notebook využíván především pro práci, by to ale neměl být důležitý hodnotící prvek. Na všechny běžné aktivity tyto grafické karty bohatě stačí. (Dedikované grafické karty preferujte zejména v případě, že chcete používat notebook pro práci s grafickými programy.​)

Tip: Pracovní notebooky se mohou hodit i pro studijní využití. I zde můžeme očekávat podobné nároky na výdrž baterie, nízkou váhu a odolnost. Pokud se chystáte pořídit nový notebook svému potomkovi, existují i cenově dostupnější notebooky pro studenty než je řada HP Elitebook.

Disk

Oba notebooky jsou vybaveny rychlým SSD diskem M.2 NVMe s velikostí 256 GB nebo 1000 GB podle konkrétní konfigurace. Velikost disku se pochopitelně odrazí na ceně. S odhledem na rozvoj cloudových služeb, sdílení firemních dokumentů i streaming videí je proto třeba se zamyslet, jak velký disk budete reálně potřebovat.

baterie s rychlým nabíjením

Baterie vydrží při běžných aktivitách slušných 7-8 hodin. Výdrž baterie bude však záviset vždy na množství programů, které aktuálně běží. Čím více programů budete mít otevřených, s tím menší výdrží budete muset počítat. Za velké plus lze ale označit fakt, že baterii nabijete na 50 % její kapacity již za 30 minut .

Zabezpečený až po zuby

HP je průkopníkem v oblasti zabezpečování výpočetní techniky a vyvinulo celou škálu unikátních patentovaných způsobů ochrany zařízení (o některých z nich jsme se zmiňovali v našich článcích: HP Sure ClickHP Sure StartHP Sure Sense a HP Sure View). Jedná se o obranu proti útokům z Internetu, detekci podezřelých změn v systému, zálohování a obnovu dat, a další. Jelikož EliteBook je prestižní řada této společnosti, najdete veškeré tyto zabezpečovací prvky ve všech modelech této řady. 

Probook nebo Elitebook

Pro některé uživatele může být matoucí, že kromě řady EliteBook vyrábí HP ještě řadu nazvanou ProBook. Ta je však určena spíše pro běžnou kancelářskou práci. Modely ProBook mají obstojný výkon, řadu užitečných funkcí a jsou lehce přenosné. S EliteBook mají společný design, který je klasicky stříbrný. Na rozdíl od nich ale patří mezi levnější notebooky, což se odráží i na jejich výbavě. Pokud tedy chcete vsadit na špičkový notebook pro managery, vybírejte spíše v řadě EliteBook.

Na nové řadě EliteBook je toho hodně, co podnikatelé, manažeři i členové IT oddělení budou oceňovat. Stylové a odolné notebooky nabízí slušný výkon, výbornou výdrž baterie a díky nízké váze snadnou mobilitu. Velké množství funkcí, pohodlná klávesnice, důraz na zabezpečení a soukromí uživatele, i příjemné podání barev obrazovky zpříjemní dny na cestách i v kanceláři.

Potřebujete s výběrem poradit?

Zaujaly Vás notebooky od HP a rádi byste se ohledně výběru konkrétního modelu poradili? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit

Kam dál

Značky počítačových tiskáren a jejich historie
před 1 měsícem, 1.5.2023

Značky počítačových tiskáren a jejich historie

Dnešní trh nabízí široký výběr různých druhů i značek tiskáren. Nejznámější značky jako HP, Canon, Xerox, nebo Epson většina z nás zná. Víte ale, jaká byla historie těchto značek a čím vším se zabývají? Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je sublimační tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 29.4.2023

Co je sublimační tisk a na co se používá

Sublimační tisk je jedním z méně známých způsobů tisku. Na jaké materiály lze touto technikou tisknout? Co se pomocí sublimace tiskne nejčastěji? Jak vypadá a funguje sublimační tiskárna? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zálohovat data v počítači
před 2 měsíci, 21.4.2023

Jak zálohovat data v počítači

V dnešní době jsou data ohrožena kromě poruch pevného disku i viry, krádežemi, nebo ztrátou přenosného zařízení. Zálohování dat by tak pro každého mělo být naprostou samozřejmostí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak tisknout na tvrdý papír
před 2 měsíci, 29.3.2023

Jak tisknout na tvrdý papír

Ať už potřebujete tisknout vizitky, pozvánky, či brožury, na tvrdém papíře budou vypadat profesionálně. Jak ale na tisk na tvrdý papír? Může vůbec tvrdý papír do tiskárny? Kam se vkládá? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak prodloužit životnost notebooku
před 2 měsíci, 28.3.2023

Jak prodloužit životnost notebooku

Životnost notebooku je něco, co můžete ovlivnit a výrazně prodloužit. Stačí znát a dodržovat několik zásad, jak ke svému přístroji přistupovat a jak o něj pečovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu
před 3 měsíci, 20.3.2023

Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu

Při komunikaci s klienty či dodavateli může být čas od času třeba rozeslat více obálek najednou. Jejich nadepsání ručně by však bylo dost otravnou záležitostí. V takové chvíli je dobré vědět, jak na obálky adresy natisknout. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk