Jak vybrat pracovní monitor

V práci před obrazovkou běžně trávíme 8 hodin denně (ne-li více), proto je velice důležité mít dobře zvolený monitor. Které parametry jsou při výběru pracovního monitoru důležité a které naopak nemusíme zohledňovat?

U pracovního monitoru trávíme i 8 hodin denně. | Foto: Chelsey Horne | Zdroj: Pexels.com

Výběr nám dnes usnadňuje fakt, že výrobci se čím dál více soustředí na obrazovky se specifickým zaměřením. V obchodech se tak setkáte s typy monitorů, jako jsou herní monitory, kancelářské monitory, profesionální grafické monitory a další. Výběr konkrétního modelu však stále závisí na naší znalosti parametrů. A ty si vysvětlíme v tomto článku.

Velikost obrazovky

Jako první si probereme parametry související s velikostí monitoru, tzn. úhlopříčka a poměr stran.

Úhlopříčka

Velikost monitoru je dána úhlopříčkou, neboli vzdáleností dvou protilehlých rohů. Udává se v palcích, přičemž 1 palec = 2,54 cm. Takže například 20” obrazovka má v centimetrech velikost 20” x 2,54 cm = 50,8 cm.

Obecně se doporučuje si zvolit co největší možný monitor. Když se jedná o pracovní monitor, platí to o to víc. Jednak kvůli zobrazení většího množství informací a jednak kvůli nižšímu namáhání očí (čím větší monitor, tím větší je na něm písmo). Jediné omezení je místo na stole a rozpočet. Monitor by ale neměl být tak velký, aby vás nutil otáčet hlavou. A už vůbec by neměl být umístěný tak, abyste museli hlavu zaklánět. To je pro krční páteř opravdu nezdravé. 

22” a menší monitory
​Lze je doporučit pro nenáročné uživatele, kteří u obrazovky nebudou trávit hodiny denně, nebo mají velice omezený rozpočet.

24” monitory
Jsou ideální volbou pro běžného uživatele, který využije počítač na práci, sledování filmů, hraní her, apod.

27” a větší monitory
Hodí se zejména pro zobrazení detailů např. při práci s fotografiemi, grafikou a videem, pro práci v AutoCADu a dalších konstrukčních programech.

Kdybyste se rozhodovali mezi jedním velkým a dvěma menšími monitory, pamatujte, že jeden velký monitor šetří krk a oči, ale dva menší zase praktičtěji rozdělují pracovní plochu.

Jeden velký monitor šetří krk a oči, ale dva menší zase praktičtěji rozdělují pracovní plochu. | Foto: Josh Sorenson | Zdroj: Pexels.com

Poměr stran

Z úhlopříčky ještě nelze vyvodit přesné rozměry obrazovky. Ty zjistíte až díky poměru stran: 

  • poměr 4:3 se hodí na administrativu a práci s textem,
  • poměry 16:10 a 16:9 jsou nejčastější a působí přirozeně, protože kopírují zorné pole oka. Hodí se na všechny běžné činnosti: práci, pozorování filmů, hraní her, surfování po internetu…,
  • poměr 21:9 je velice širokoúhlý formát poskytující výborný filmový a herní zážitek.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je dána především rozlišením, typem zobrazovací technologie a barevnou hloubkou. Na běžnou administrativní práci se hodí vysoké rozlišení, není však nutná velká kvalita barev. Ta je důležitá pro tvorbu grafiky a videa, na sledování filmů, hraní her, atd. U monitorů k PC určených na běžné kancelářské použití se s vysokou kvalitou barev nepočítá, což se alespoň pozitivně projeví na ceně.

Rozlišení

Rozlišení je jedno ze stěžejních kritérií, které udává kvalitu obrazu. Určuje počet jednotlivých obrazových bodů. Díky vyššímu rozlišení je obraz jemnější a detailnější. Dole najdete tabulku s doporučeným rozlišením pro různé délky úhlopříček, vyšší rozlišení ale ničemu neškodí.

Délka úhlopříčkyDoporučené rozlišení
20" a méně1024 x 768 px
22"1920 x 1080 px (Full HD)
24"2560 x 1440 px (2K)
27" a více2096 x 2160 px (4K)

Rozlišení u monitorů je uváděno v pixelech. Setkat se můžete také s termínem PPI (pixel per inch), který uvádí hustotu obrazových bodů u obrazovky. (Neplést s rozlišením DPI, které označuje počet bodů na palec vytištěného obrazu).

Typ panelu

Zatímco LED diody se u LCD monitorů starají o podsvícení, jeden ze 3 typů panelů pak udává kvalitu barev, ostrost a pozorovací úhly. Protože typ panelu není pro kancelářský monitor tak stěžejní, pouze si stručně shrneme a porovnáme jednotlivé zobrazovací technologie

Typ paneluBarvyKontrastOdezvaPozorovací úhelCena
TNPodprůměrnéPrůměrnýVynikajícíÚzkýNízká
MVA / PVA / VAVynikajícíVynikajícíDobráŠirokýStřední
IPS / S-IPS / PLSVynikajícíPrůměrnýPrůměrnáŠirokýVysoká

Pro běžnou práci nepotřebujeme úchvatné barvy, vynikající kontrast, skvělou odezvu (o ní si povíme níž) ani široký pozorovací úhel (nízký pozorovací úhel znamená, že při sledování obrazovky z vyššího úhlu (“ze strany”) dochází ke zkreslení, např. ztmavnutí, obrazu), protože na pracovním monitoru nepočítáme se sledováním filmů, editací a následným tiskem fotografií ani jinými činnostmi vyžadujícími kvalitní a realistický obraz (pokud to tedy není vaše povolání).

Barevná hloubka

Paměť monitoru má vliv na množství barev, které monitor dokáže zobrazit. Nejčastější jsou 8bitové monitory, které zvládnou vyobrazit 16 milionů barev. 10bitové monitory dokáží zobrazit až 10 miliard barev (příkladem mohou být monitory HP DreamColor). To se může jevit jako významný rozdíl, ale ve skutečnosti to ocení jen profesionální fotograf s vysoce vycvičeným zrakem. Pro všední práci plně dostačuje 8-bitový monitor.

Další parametry monitoru

Odezva

Odezva je doba, za kterou monitor vykreslí změnu v obrazu. Udává se v milisekundách a mívá hodnoty např. 5 nebo 10 ms. Pro náročného hráče je co nejnižší odezva důležitá, pro kancelářskou práci je však tento parametr nepodstatný.

Pozorovací úhel

Jak jsme již nakousli v kapitole o typech panelu, úzký pozorovací úhel může způsobit deformace obrazu. Na práci v kanceláři nám v pohodě stačí pozorovací úhel 160°, na sledování filmů ve více lidech je lepších 170° a víc.

Konektivita - vstupy a výstupy monitorů

Určitě chcete monitor propojit s počítačem, notebookem nebo jiným zařízením. Zda se vám to povede záleží na tom, aby na monitoru i na zařízení byl konektor toho samého typu. Každý ale přenáší jinou kvalitu obrazu, což znamená jiné maximální rozlišení, barevnou hloubku a obnovovací frekvenci.

VGA (D-Sub)

Tento starý analogový konektor se dnes již příliš nevyužívá, protože byl nahrazen digitálními. Podporuje maximální rozlišení je 2048 x 1536 a obnovovací frekvenci 85 Hz.

DVI

Zvládne analogový i digitální přenos a je kompatibilní s celou škálou zařízení. Maximální rozlišení je 1920 x 1200 a obnovovací frekvence 60 Hz.

HDMI

Dnes jsou zdaleka nejrozšířenější monitory s HDMI, což je digitální konektor s podporou rozlišení 4K. Barevná hloubka je omezena na 8 bitů.

DisplayPort

Nejmodernější a nejkvalitnější konektor zvládající nejvyšší možné rozlišení i 10-bitovou barevnou hloubku. Využijí jej obzvlášť profesionální fotografové, grafici, tvůrci videa, apod.

Ochrana očí

Samostatnou kapitolu věnujeme způsobům, jak si chránit zrak. U monitoru, u kterého budeme trávit významné množství času, je na místě toto téma brát vážně.

Správně zvolený monitor a pravidelné přestávky s pohledem upřeným do dálky jsou při práci s monitorem nutností. | Foto: Josh Sorenson | Zdroj: Pexels.com

Obnovovací frekvence

Každý monitor vykresluje obraz mnohokrát za vteřinu. Toto velice rychlé “blikání” se nazývá obnovovací frekvence obrazovky a běžně dosahuje hodnoty 60 Hz, čili 60 překreslení obrazu za sekundu. Ačkoliv blikání nevnímáme očima, má značný vliv na jejich únavu.

Pokud chceme před obrazovkou trávit 8 hodin denně, měli bychom si vybrat monitor se zvýšenou obnovovací frekvencí, tzn. 100 Hz a více. Tato technologie se označuje jako Flickerfree nebo Flicker Less a ty nejkvalitnější monitory dosahují hodnoty až 144 Hz (kromě snížení únavy očí je také vhodnější pro hraní her, sledování akčních filmů). 

Redukce modrého světla

Je známé, že na oči má velký vliv oblast elektromagnetického spektra nazývaná “modré světlo”. Některé monitory mají funkci Blue Light Reduction, která očím dokáže významně ulevit. Pokud touto funkcí obrazovka nedisponuje, je možné pořídit samostatný filtr a přilepit jej na obrazovku. Další možností jsou brýle blokující modré světlo, jejichž výhodou je, že večer blokují nejen modré světlo z monitoru ale i z dalších zdrojů. Další možností jsou brýle blokující modré světlo, jejichž výhodou je, že večer blokují nejen modré světlo z monitoru ale i z dalších zdrojů.

Adaptivní synchronizace

Obnovovací frekvence monitoru a grafické karty se mohou lišit, což má za následek vytvoření “trhaného obrazu”. Opět je to něco, co nevidíme očima, ale má to vliv na jejich únavu. Technologie jako AMD FreeSync nebo Nvidia G-Sync obě frekvence sjednotí.

Čidlo intenzity okolního osvětlení

Čidlo snímající intenzitu okolního osvětlení ovládá automaticky jas monitoru. V noci se podsvícení ztlumí a ve dne zesílí, čímž se sníží rozdíl mezi jasem monitoru a jeho okolím. Toto opatření taktéž přispívá ke snížení námahy očí.

Stínítko na monitor

Další možností je pořízení stínítka na monitor, tedy krytu odstiňujícího světlo.

Povrch displeje

Displeje se dělí na matné, světlé a antireflexní.

Matný povrch

Smyslem matného povrchu je redukce odlesků světel z okolí, barvy však nejsou tak zářivé a obraz se zdá být zastřený. Hodí se pro venkovní použití.

​Lesklý povrch

Takový displej se projevuje přesně opačně. Barvy má krásně zářivé a jasné, ale odráží se na něm všechna světla a světlé plochy z okolí. Hodí se do interiéru, ale je nutné co nejvíce redukovat odlesky.

Displej s antireflexní vrstvou

Tento displej nabízí kompromis mezi lesklým a matným displejem. Částečně redukuje odlesky na monitoru a zároveň poskytuje zářivé barvy.

ergonomie pracoviště ve vztahu k monitoru

Správná poloha monitoru napomáhá udržovat správné držení těla při práci u PC a snižovat tak namáhání páteře, redukovat riziko dlouhodobých zdravotních problémů a zároveň zvyšuje výkonnost zaměstnance.

Nesprávná poloha monitoru nás nutí se u práce hrbit. | Foto: Malte Luke | Zdroj: Pexels.com

Monitor by neměl být umístěný před oknem, ani by člověk neměl sedět zády k oknu a monitor mít před sebou. Ideální je umístění kolmo k oknu. Tím se sníží odlesky na obrazovce a člověku nejde denní světlo přímo do očí. 

Obrazovka by měla být ve vzdálenosti 45 - 75 cm od očí a její střed by se měl nacházet 20 - 35° pod výškou očí. Horní okraj obrazovky by přitom měl být kousek nad očima. Sklon obrazovky je kolmo k ose pohledu.

Správného ergonomického nastavení se dosahuje nejlépe pomocí držáku monitoru, který jej dovoluje zvednout do ideální výšky a natočit ho podél vertikální, ale především horizontální osy.

Ergonomii pracoviště musíme dodržovat i v domácím prostředí, ze kterého dnes mnoho lidí pracuje. Samozřejmostí by tak mělo být kvalitní vybavení domácí pracovny včetně správně nastavené kancelářské židle.

Tip

​Pokud potřebujete vybavit domácí kancelář, nechte si poradit naším článkem Jak vybavit home office kancelář.

Důležitá kritéria pro výběr monitoru

  • Dostatečná velikost obrazovky s odpovídajícím rozlišením (může být vyšší).
  • Správně zvolený poměr stran.
  • Vysoká obnovovací frekvence, tzv. FlickerFree, ideálně v kombinaci s adaptivní synchronizací (sjednocení obnovovací frekvence grafické karty a monitoru).
  • Technologie chránící váš zrak: redukce modrého světla, displej s antireflexní vrstvou, stínítko monitoru, čidlo regulující podsvícení obrazovky.
  • Nastavitelná výška podstavce kvůli správné ergonomii, nebo ještě lépe držák na monitor přichycený ke stěně.

Potřebujete s výběrem poradit?

Nejste si jisti, jaký typ monitoru či jiného hardware bude pro vás nejlepší a přitom za přijatelnou cenu? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 8 dny, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 12 dny, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej
před 15 dny, 3.5.2024

Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej

Rozhraní BIOS se v posledních letech v mnohém změnilo. Už dávno není tím strašákem, kam mají přístup jen ti nejzkušenější uživatelé. Dnes může v BIOS provést spoustu užitečných nastavení každý průměrně zkušený uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky
před 19 dny, 29.4.2024

Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky

Zmenšení velikosti fotky bývá často nezbytné při odesílání e-mailů, publikaci na webové stránky, tisk či sdílení na sociálních sítích. Existuje několik způsobů, jak žádané velikosti dosáhnout, ať už pomocí specializovaného software nebo online nástrojů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 24 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 25 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware