Jak vybrat pracovní monitor

V práci před obrazovkou běžně trávíme 8 hodin denně (ne-li více), proto je velice důležité mít dobře zvolený monitor. Které parametry jsou při výběru pracovního monitoru důležité a které naopak nemusíme zohledňovat?

U pracovního monitoru trávíme i 8 hodin denně. | Foto: Chelsey Horne | Zdroj: Pexels.com

Výběr nám dnes usnadňuje fakt, že výrobci se čím dál více soustředí na obrazovky se specifickým zaměřením. V obchodech se tak setkáte s typy monitorů, jako jsou herní monitory, kancelářské monitory, profesionální grafické monitory a další. Výběr konkrétního modelu však stále závisí na naší znalosti parametrů. A ty si vysvětlíme v tomto článku.

Velikost obrazovky

Jako první si probereme parametry související s velikostí monitoru, tzn. úhlopříčka a poměr stran.

Úhlopříčka

Velikost monitoru je dána úhlopříčkou, neboli vzdáleností dvou protilehlých rohů. Udává se v palcích, přičemž 1 palec = 2,54 cm. Takže například 20” obrazovka má v centimetrech velikost 20” x 2,54 cm = 50,8 cm.

Obecně se doporučuje si zvolit co největší možný monitor. Když se jedná o pracovní monitor, platí to o to víc. Jednak kvůli zobrazení většího množství informací a jednak kvůli nižšímu namáhání očí (čím větší monitor, tím větší je na něm písmo). Jediné omezení je místo na stole a rozpočet. Monitor by ale neměl být tak velký, aby vás nutil otáčet hlavou. A už vůbec by neměl být umístěný tak, abyste museli hlavu zaklánět. To je pro krční páteř opravdu nezdravé. 

22” a menší monitory
​Lze je doporučit pro nenáročné uživatele, kteří u obrazovky nebudou trávit hodiny denně, nebo mají velice omezený rozpočet.

24” monitory
Jsou ideální volbou pro běžného uživatele, který využije počítač na práci, sledování filmů, hraní her, apod.

27” a větší monitory
Hodí se zejména pro zobrazení detailů např. při práci s fotografiemi, grafikou a videem, pro práci v AutoCADu a dalších konstrukčních programech.

Kdybyste se rozhodovali mezi jedním velkým a dvěma menšími monitory, pamatujte, že jeden velký monitor šetří krk a oči, ale dva menší zase praktičtěji rozdělují pracovní plochu.

Jeden velký monitor šetří krk a oči, ale dva menší zase praktičtěji rozdělují pracovní plochu. | Foto: Josh Sorenson | Zdroj: Pexels.com

Poměr stran

Z úhlopříčky ještě nelze vyvodit přesné rozměry obrazovky. Ty zjistíte až díky poměru stran: 

  • poměr 4:3 se hodí na administrativu a práci s textem,
  • poměry 16:10 a 16:9 jsou nejčastější a působí přirozeně, protože kopírují zorné pole oka. Hodí se na všechny běžné činnosti: práci, pozorování filmů, hraní her, surfování po internetu…,
  • poměr 21:9 je velice širokoúhlý formát poskytující výborný filmový a herní zážitek.

Kvalita obrazu

Kvalita obrazu je dána především rozlišením, typem zobrazovací technologie a barevnou hloubkou. Na běžnou administrativní práci se hodí vysoké rozlišení, není však nutná velká kvalita barev. Ta je důležitá pro tvorbu grafiky a videa, na sledování filmů, hraní her, atd. U monitorů k PC určených na běžné kancelářské použití se s vysokou kvalitou barev nepočítá, což se alespoň pozitivně projeví na ceně.

Rozlišení

Rozlišení je jedno ze stěžejních kritérií, které udává kvalitu obrazu. Určuje počet jednotlivých obrazových bodů. Díky vyššímu rozlišení je obraz jemnější a detailnější. Dole najdete tabulku s doporučeným rozlišením pro různé délky úhlopříček, vyšší rozlišení ale ničemu neškodí.

Délka úhlopříčkyDoporučené rozlišení
20" a méně1024 x 768 px
22"1920 x 1080 px (Full HD)
24"2560 x 1440 px (2K)
27" a více2096 x 2160 px (4K)

Rozlišení u monitorů je uváděno v pixelech. Setkat se můžete také s termínem PPI (pixel per inch), který uvádí hustotu obrazových bodů u obrazovky. (Neplést s rozlišením DPI, které označuje počet bodů na palec vytištěného obrazu).

Typ panelu

Zatímco LED diody se u LCD monitorů starají o podsvícení, jeden ze 3 typů panelů pak udává kvalitu barev, ostrost a pozorovací úhly. Protože typ panelu není pro kancelářský monitor tak stěžejní, pouze si stručně shrneme a porovnáme jednotlivé zobrazovací technologie

Typ paneluBarvyKontrastOdezvaPozorovací úhelCena
TNPodprůměrnéPrůměrnýVynikajícíÚzkýNízká
MVA / PVA / VAVynikajícíVynikajícíDobráŠirokýStřední
IPS / S-IPS / PLSVynikajícíPrůměrnýPrůměrnáŠirokýVysoká

Pro běžnou práci nepotřebujeme úchvatné barvy, vynikající kontrast, skvělou odezvu (o ní si povíme níž) ani široký pozorovací úhel (nízký pozorovací úhel znamená, že při sledování obrazovky z vyššího úhlu (“ze strany”) dochází ke zkreslení, např. ztmavnutí, obrazu), protože na pracovním monitoru nepočítáme se sledováním filmů, editací a následným tiskem fotografií ani jinými činnostmi vyžadujícími kvalitní a realistický obraz (pokud to tedy není vaše povolání).

Barevná hloubka

Paměť monitoru má vliv na množství barev, které monitor dokáže zobrazit. Nejčastější jsou 8bitové monitory, které zvládnou vyobrazit 16 milionů barev. 10bitové monitory dokáží zobrazit až 10 miliard barev (příkladem mohou být monitory HP DreamColor). To se může jevit jako významný rozdíl, ale ve skutečnosti to ocení jen profesionální fotograf s vysoce vycvičeným zrakem. Pro všední práci plně dostačuje 8-bitový monitor.

Další parametry monitoru

Odezva

Odezva je doba, za kterou monitor vykreslí změnu v obrazu. Udává se v milisekundách a mívá hodnoty např. 5 nebo 10 ms. Pro náročného hráče je co nejnižší odezva důležitá, pro kancelářskou práci je však tento parametr nepodstatný.

Pozorovací úhel

Jak jsme již nakousli v kapitole o typech panelu, úzký pozorovací úhel může způsobit deformace obrazu. Na práci v kanceláři nám v pohodě stačí pozorovací úhel 160°, na sledování filmů ve více lidech je lepších 170° a víc.

Konektivita - vstupy a výstupy monitorů

Určitě chcete monitor propojit s počítačem, notebookem nebo jiným zařízením. Zda se vám to povede záleží na tom, aby na monitoru i na zařízení byl konektor toho samého typu. Každý ale přenáší jinou kvalitu obrazu, což znamená jiné maximální rozlišení, barevnou hloubku a obnovovací frekvenci.

VGA (D-Sub)

Tento starý analogový konektor se dnes již příliš nevyužívá, protože byl nahrazen digitálními. Podporuje maximální rozlišení je 2048 x 1536 a obnovovací frekvenci 85 Hz.

DVI

Zvládne analogový i digitální přenos a je kompatibilní s celou škálou zařízení. Maximální rozlišení je 1920 x 1200 a obnovovací frekvence 60 Hz.

HDMI

Dnes jsou zdaleka nejrozšířenější monitory s HDMI, což je digitální konektor s podporou rozlišení 4K. Barevná hloubka je omezena na 8 bitů.

DisplayPort

Nejmodernější a nejkvalitnější konektor zvládající nejvyšší možné rozlišení i 10-bitovou barevnou hloubku. Využijí jej obzvlášť profesionální fotografové, grafici, tvůrci videa, apod.

Ochrana očí

Samostatnou kapitolu věnujeme způsobům, jak si chránit zrak. U monitoru, u kterého budeme trávit významné množství času, je na místě toto téma brát vážně.

Správně zvolený monitor a pravidelné přestávky s pohledem upřeným do dálky jsou při práci s monitorem nutností. | Foto: Josh Sorenson | Zdroj: Pexels.com

Obnovovací frekvence

Každý monitor vykresluje obraz mnohokrát za vteřinu. Toto velice rychlé “blikání” se nazývá obnovovací frekvence obrazovky a běžně dosahuje hodnoty 60 Hz, čili 60 překreslení obrazu za sekundu. Ačkoliv blikání nevnímáme očima, má značný vliv na jejich únavu.

Pokud chceme před obrazovkou trávit 8 hodin denně, měli bychom si vybrat monitor se zvýšenou obnovovací frekvencí, tzn. 100 Hz a více. Tato technologie se označuje jako Flickerfree nebo Flicker Less a ty nejkvalitnější monitory dosahují hodnoty až 144 Hz (kromě snížení únavy očí je také vhodnější pro hraní her, sledování akčních filmů). 

Redukce modrého světla

Je známé, že na oči má velký vliv oblast elektromagnetického spektra nazývaná “modré světlo”. Některé monitory mají funkci Blue Light Reduction, která očím dokáže významně ulevit. Pokud touto funkcí obrazovka nedisponuje, je možné pořídit samostatný filtr a přilepit jej na obrazovku. Další možností jsou brýle blokující modré světlo, jejichž výhodou je, že večer blokují nejen modré světlo z monitoru ale i z dalších zdrojů. Další možností jsou brýle blokující modré světlo, jejichž výhodou je, že večer blokují nejen modré světlo z monitoru ale i z dalších zdrojů.

Adaptivní synchronizace

Obnovovací frekvence monitoru a grafické karty se mohou lišit, což má za následek vytvoření “trhaného obrazu”. Opět je to něco, co nevidíme očima, ale má to vliv na jejich únavu. Technologie jako AMD FreeSync nebo Nvidia G-Sync obě frekvence sjednotí.

Čidlo intenzity okolního osvětlení

Čidlo snímající intenzitu okolního osvětlení ovládá automaticky jas monitoru. V noci se podsvícení ztlumí a ve dne zesílí, čímž se sníží rozdíl mezi jasem monitoru a jeho okolím. Toto opatření taktéž přispívá ke snížení námahy očí.

Stínítko na monitor

Další možností je pořízení stínítka na monitor, tedy krytu odstiňujícího světlo.

Povrch displeje

Displeje se dělí na matné, světlé a antireflexní.

Matný povrch

Smyslem matného povrchu je redukce odlesků světel z okolí, barvy však nejsou tak zářivé a obraz se zdá být zastřený. Hodí se pro venkovní použití.

​Lesklý povrch

Takový displej se projevuje přesně opačně. Barvy má krásně zářivé a jasné, ale odráží se na něm všechna světla a světlé plochy z okolí. Hodí se do interiéru, ale je nutné co nejvíce redukovat odlesky.

Displej s antireflexní vrstvou

Tento displej nabízí kompromis mezi lesklým a matným displejem. Částečně redukuje odlesky na monitoru a zároveň poskytuje zářivé barvy.

ergonomie pracoviště ve vztahu k monitoru

Správná poloha monitoru napomáhá udržovat správné držení těla při práci u PC a snižovat tak namáhání páteře, redukovat riziko dlouhodobých zdravotních problémů a zároveň zvyšuje výkonnost zaměstnance.

Nesprávná poloha monitoru nás nutí se u práce hrbit. | Foto: Malte Luke | Zdroj: Pexels.com

Monitor by neměl být umístěný před oknem, ani by člověk neměl sedět zády k oknu a monitor mít před sebou. Ideální je umístění kolmo k oknu. Tím se sníží odlesky na obrazovce a člověku nejde denní světlo přímo do očí. 

Obrazovka by měla být ve vzdálenosti 45 - 75 cm od očí a její střed by se měl nacházet 20 - 35° pod výškou očí. Horní okraj obrazovky by přitom měl být kousek nad očima. Sklon obrazovky je kolmo k ose pohledu.

Správného ergonomického nastavení se dosahuje nejlépe pomocí držáku monitoru, který jej dovoluje zvednout do ideální výšky a natočit ho podél vertikální, ale především horizontální osy.

Ergonomii pracoviště musíme dodržovat i v domácím prostředí, ze kterého dnes mnoho lidí pracuje. Samozřejmostí by tak mělo být kvalitní vybavení domácí pracovny včetně správně nastavené kancelářské židle.

Tip

​Pokud potřebujete vybavit domácí kancelář, nechte si poradit naším článkem Jak vybavit home office kancelář.

Důležitá kritéria pro výběr monitoru

  • Dostatečná velikost obrazovky s odpovídajícím rozlišením (může být vyšší).
  • Správně zvolený poměr stran.
  • Vysoká obnovovací frekvence, tzv. FlickerFree, ideálně v kombinaci s adaptivní synchronizací (sjednocení obnovovací frekvence grafické karty a monitoru).
  • Technologie chránící váš zrak: redukce modrého světla, displej s antireflexní vrstvou, stínítko monitoru, čidlo regulující podsvícení obrazovky.
  • Nastavitelná výška podstavce kvůli správné ergonomii, nebo ještě lépe držák na monitor přichycený ke stěně.

Potřebujete s výběrem poradit?

Nejste si jisti, jaký typ monitoru či jiného hardware bude pro vás nejlepší a přitom za přijatelnou cenu? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 1 měsícem, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 2 měsíci, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 3 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost