Jak funguje skener

Skenery jsou zařízení určené k nasnímání předlohy a jejímu převedení do digitální kopie. S tou pak naložíme, jak potřebujeme - uložíme do počítače nebo na flash disc, pošleme na mail, vytiskneme kopie, atd. Ačkoliv skener asi každý alespoň jednou použil, princip jeho fungování je pro většinu lidí záhadou.

Dnes se v kancelářích se skenery setkáváme hlavně jako se součástí multifunkční tiskárny. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Skenerů kolem sebe máme velké množství: především ruční a pultové skenery v obchodech, fotoskenery, skenery na filmy nebo multifunkční tiskárny se skenerem v kanceláři (viz. náš článek o typech skenerů a jejich využití). Také jsme dnes zvyklí na skenování QR kódů, skenování fotografií a máme aplikace na skenování mobilem. Podle konstrukce můžeme rozlišit velké množství skenerů, všechny však v jádru využívají stejný princip.

Princip skeneru

Skenování dokumentů využívá fyzikální skutečnosti, že každá barva odráží světlo jinou intenzitou (černá nejméně, bílá nejvíce). Když papír (nebo cokoliv jiného) nasvítíme světlem a odražené světlo zachytíme snímačem, dokážeme vypočítat a určit, z jakých barev se dokument skládá.

Ve stolních skenerech se běžně setkáváme s jednou ze dvou technologických variant, která by měla být vždy uvedena ve specifikaci skeneru.

Technologie CCD

Technologie s názvem CCD (charge-coupled device) je pojmenovaná po snímači, který snímá světlo, pomocí něhož vytváří výsledný obraz. Díky její kvalitě tuto technologii najdeme nejen ve skenerech, ale i v digitálních fotoaparátech a astronomických dalekohledech. Jedná se o nejpoužívanější technologii skeneru.

Technologie CCD se používá i u čidel digitálních fotoaparátů. | Foto: Kenny Eliason | Zdroj: Unsplash.com

Prvním krokem skenování u obou technologií je vždy rovnoměrné osvícení dokumentu po celé jeho ploše. Je to to světlo, které vidíme projíždět skenerem. U technologie CCD se o to stará studená katodová lampa (zářivka) umístěná pod sklem skeneru, na které pokládáme papír.

Tento systém k vytvoření skenu využívá soustavu zrcadel a čoček a snímač CCD. Tento snímač skenerem putuje společně se světlem, dokud neobsáhne celou skenovanou oblast. Světlo z katodické lampy se odráží soustavou zrcadel a doputuje až ke třem řádkům snímače. Každý je citlivý na jednu ze tří komponent viditelného světla: červenou, zelenou a modrou (model RGB).  

Jednotka CCD převádí světlo na základě jeho intenzity na elektrický signál, který se pomocí digitálně-analogového převodníku přepočítá do digitální podoby. Ze všech tří hodnot se pak vypočítává výsledný obraz s kompletním spektrem barev.

Tento senzor snímá dokument po řádcích. Kvalita rozlišení DPI je pak dána počtem snímaných řádků a počtem bodů na rameni snímače.

Technologie CIS

O nasvícení dokumentů se v případě technologie Contact Image Sensor starají LED diody ve třech základních barvách: červené, zelené a modré. Jsou integrované do pohyblivé čtecí hlavy a nachází se těsně vedle snímače CIS. 

Jednotka CIS sestává pouze z jednoho řádku snímače přes celou délku ramene skeneru a postrádá soustavu zrcadel a čoček. V principu funguje stejně jako CCD: odražené světlo převádí na el. signál a ten převádí na digitální hodnotu.

CIS technologie je levnější a má kompaktnější rozměry a delší životnost. Kvalitou se ovšem nedá srovnat s CCD, obzvlášť co se týče jemných barevných přechodů a tmavších oblastí. Také neumožňuje snímání transparentních předloh. Proto ji najdete především v levných skenerech a multifunkčních tiskárnách.

Díky znalosti těchto dvou technologií můžete nyní lépe vybrat i tiskárnu do kanceláře.

nevíte, jaký skener vybrat?

Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu
před 1 měsícem, 25.6.2024

Jak nastavit přístup k PC přes vzdálenou plochu

Použití vzdálené plochy a ovládání PC na dálku není v současnosti ani zdaleka tak náročným a technickým úkolem, jako tomu bylo v minulosti. Existuje totiž hned několik způsobů, které vám umožní pohodlně nastavit přístup. Jaké to jsou a jak vzdálenou plochu zprovoznit? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na odblokování tiskárny
před 1 měsícem, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 2 měsíci, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 2 měsíci, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 2 měsíci, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 3 měsíci, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost