Jak funguje skener

Skenery jsou zařízení určené k nasnímání předlohy a jejímu převedení do digitální kopie. S tou pak naložíme, jak potřebujeme - uložíme do počítače nebo na flash disc, pošleme na mail, vytiskneme kopie, atd. Ačkoliv skener asi každý alespoň jednou použil, princip jeho fungování je pro většinu lidí záhadou.

Dnes se v kancelářích se skenery setkáváme hlavně jako se součástí multifunkční tiskárny. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Skenerů kolem sebe máme velké množství: především ruční a pultové skenery v obchodech, fotoskenery, skenery na filmy nebo multifunkční tiskárny se skenerem v kanceláři (viz. náš článek o typech skenerů a jejich využití). Také jsme dnes zvyklí na skenování QR kódů, skenování fotografií a máme aplikace na skenování mobilem. Podle konstrukce můžeme rozlišit velké množství skenerů, všechny však v jádru využívají stejný princip.

Princip skeneru

Skenování dokumentů využívá fyzikální skutečnosti, že každá barva odráží světlo jinou intenzitou (černá nejméně, bílá nejvíce). Když papír (nebo cokoliv jiného) nasvítíme světlem a odražené světlo zachytíme snímačem, dokážeme vypočítat a určit, z jakých barev se dokument skládá.

Ve stolních skenerech se běžně setkáváme s jednou ze dvou technologických variant, která by měla být vždy uvedena ve specifikaci skeneru.

Technologie CCD

Technologie s názvem CCD (charge-coupled device) je pojmenovaná po snímači, který snímá světlo, pomocí něhož vytváří výsledný obraz. Díky její kvalitě tuto technologii najdeme nejen ve skenerech, ale i v digitálních fotoaparátech a astronomických dalekohledech. Jedná se o nejpoužívanější technologii skeneru.

Technologie CCD se používá i u čidel digitálních fotoaparátů. | Foto: Kenny Eliason | Zdroj: Unsplash.com

Prvním krokem skenování u obou technologií je vždy rovnoměrné osvícení dokumentu po celé jeho ploše. Je to to světlo, které vidíme projíždět skenerem. U technologie CCD se o to stará studená katodová lampa (zářivka) umístěná pod sklem skeneru, na které pokládáme papír.

Tento systém k vytvoření skenu využívá soustavu zrcadel a čoček a snímač CCD. Tento snímač skenerem putuje společně se světlem, dokud neobsáhne celou skenovanou oblast. Světlo z katodické lampy se odráží soustavou zrcadel a doputuje až ke třem řádkům snímače. Každý je citlivý na jednu ze tří komponent viditelného světla: červenou, zelenou a modrou (model RGB).  

Jednotka CCD převádí světlo na základě jeho intenzity na elektrický signál, který se pomocí digitálně-analogového převodníku přepočítá do digitální podoby. Ze všech tří hodnot se pak vypočítává výsledný obraz s kompletním spektrem barev.

Tento senzor snímá dokument po řádcích. Kvalita rozlišení DPI je pak dána počtem snímaných řádků a počtem bodů na rameni snímače.

Technologie CIS

O nasvícení dokumentů se v případě technologie Contact Image Sensor starají LED diody ve třech základních barvách: červené, zelené a modré. Jsou integrované do pohyblivé čtecí hlavy a nachází se těsně vedle snímače CIS. 

Jednotka CIS sestává pouze z jednoho řádku snímače přes celou délku ramene skeneru a postrádá soustavu zrcadel a čoček. V principu funguje stejně jako CCD: odražené světlo převádí na el. signál a ten převádí na digitální hodnotu.

CIS technologie je levnější a má kompaktnější rozměry a delší životnost. Kvalitou se ovšem nedá srovnat s CCD, obzvlášť co se týče jemných barevných přechodů a tmavších oblastí. Také neumožňuje snímání transparentních předloh. Proto ji najdete především v levných skenerech a multifunkčních tiskárnách.

Díky znalosti těchto dvou technologií můžete nyní lépe vybrat i tiskárnu do kanceláře.

nevíte, jaký skener vybrat?

Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 7 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk