Jak funguje skener

Skenery jsou zařízení určené k nasnímání předlohy a jejímu převedení do digitální kopie. S tou pak naložíme, jak potřebujeme - uložíme do počítače nebo na flash disc, pošleme na mail, vytiskneme kopie, atd. Ačkoliv skener asi každý alespoň jednou použil, princip jeho fungování je pro většinu lidí záhadou.

Dnes se v kancelářích se skenery setkáváme hlavně jako se součástí multifunkční tiskárny. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Skenerů kolem sebe máme velké množství: především ruční a pultové skenery v obchodech, fotoskenery, skenery na filmy nebo multifunkční tiskárny se skenerem v kanceláři (viz. náš článek o typech skenerů a jejich využití). Také jsme dnes zvyklí na skenování QR kódů, skenování fotografií a máme aplikace na skenování mobilem. Podle konstrukce můžeme rozlišit velké množství skenerů, všechny však v jádru využívají stejný princip.

Princip skeneru

Skenování dokumentů využívá fyzikální skutečnosti, že každá barva odráží světlo jinou intenzitou (černá nejméně, bílá nejvíce). Když papír (nebo cokoliv jiného) nasvítíme světlem a odražené světlo zachytíme snímačem, dokážeme vypočítat a určit, z jakých barev se dokument skládá.

Ve stolních skenerech se běžně setkáváme s jednou ze dvou technologických variant, která by měla být vždy uvedena ve specifikaci skeneru.

Technologie CCD

Technologie s názvem CCD (charge-coupled device) je pojmenovaná po snímači, který snímá světlo, pomocí něhož vytváří výsledný obraz. Díky její kvalitě tuto technologii najdeme nejen ve skenerech, ale i v digitálních fotoaparátech a astronomických dalekohledech. Jedná se o nejpoužívanější technologii skeneru.

Technologie CCD se používá i u čidel digitálních fotoaparátů. | Foto: Kenny Eliason | Zdroj: Unsplash.com

Prvním krokem skenování u obou technologií je vždy rovnoměrné osvícení dokumentu po celé jeho ploše. Je to to světlo, které vidíme projíždět skenerem. U technologie CCD se o to stará studená katodová lampa (zářivka) umístěná pod sklem skeneru, na které pokládáme papír.

Tento systém k vytvoření skenu využívá soustavu zrcadel a čoček a snímač CCD. Tento snímač skenerem putuje společně se světlem, dokud neobsáhne celou skenovanou oblast. Světlo z katodické lampy se odráží soustavou zrcadel a doputuje až ke třem řádkům snímače. Každý je citlivý na jednu ze tří komponent viditelného světla: červenou, zelenou a modrou (model RGB).  

Jednotka CCD převádí světlo na základě jeho intenzity na elektrický signál, který se pomocí digitálně-analogového převodníku přepočítá do digitální podoby. Ze všech tří hodnot se pak vypočítává výsledný obraz s kompletním spektrem barev.

Tento senzor snímá dokument po řádcích. Kvalita rozlišení DPI je pak dána počtem snímaných řádků a počtem bodů na rameni snímače.

Technologie CIS

O nasvícení dokumentů se v případě technologie Contact Image Sensor starají LED diody ve třech základních barvách: červené, zelené a modré. Jsou integrované do pohyblivé čtecí hlavy a nachází se těsně vedle snímače CIS. 

Jednotka CIS sestává pouze z jednoho řádku snímače přes celou délku ramene skeneru a postrádá soustavu zrcadel a čoček. V principu funguje stejně jako CCD: odražené světlo převádí na el. signál a ten převádí na digitální hodnotu.

CIS technologie je levnější a má kompaktnější rozměry a delší životnost. Kvalitou se ovšem nedá srovnat s CCD, obzvlášť co se týče jemných barevných přechodů a tmavších oblastí. Také neumožňuje snímání transparentních předloh. Proto ji najdete především v levných skenerech a multifunkčních tiskárnách.

Díky znalosti těchto dvou technologií můžete nyní lépe vybrat i tiskárnu do kanceláře.

nevíte, jaký skener vybrat?

Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Typy skenerů a jejich využití
před 17 dny, 31.7.2022

Typy skenerů a jejich využití

Většina lidí dobře zná z kanceláří i domovů stolní ploché skenery. Možná někoho ale překvapí, že je to jen jeden způsob, jak skener může vypadat. Jaké jsou všechny druhy skenerů, k čemu se používají a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
HP Sure View - Ochrana obrazovky před cizími pohledy
před 17 dny, 31.7.2022

HP Sure View - Ochrana obrazovky před cizími pohledy

Panely moderních obrazovek se pyšní širokými pozorovacími úhly, ale to nemusí být vždy nutně výhoda. Stačí jednou vzít notebook na veřejnost a člověk hned pocítí nepříjemný pocit, že se mu ostatní dívají přes rameno. V dnešním článku se podíváme na řešení tohoto problému. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak poznat a opravit zavirovaný počítač
před 29 dny, 19.7.2022

Jak poznat a opravit zavirovaný počítač

Podle průzkumu společnosti Mimecast v roce 2021 vzrostlo riziko napadení přes mail o 64 %. Každý zaměstnanec by proto měl být vzdělán, jak chránit svůj počítač a jaké jsou známky jeho napadení. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak funguje skener
před 1 měsícem, 6.7.2022

Jak funguje skener

Skenery jsou zařízení určené k nasnímání předlohy a jejímu převedení do digitální kopie. Ačkoliv skener asi každý alespoň jednou použil, princip jeho fungování je pro většinu lidí záhadou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook pro architekty (pro AutoCAD)
před 1 měsícem, 6.7.2022

Jak vybrat notebook pro architekty (pro AutoCAD)

Profesionálové i studenti modelující v programech, jako je AutoCAD, Revit, Lumion, 3D Studio Max nebo AutoCAD pro studenty, často řeší parametry notebooku. Které jsou podstatné a kde se může šetřit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zvolit správnou gramáž papíru pro tisk
před 3 měsíci, 23.5.2022

Jak zvolit správnou gramáž papíru pro tisk

Volba správné gramáže papíru má vliv na kvalitu tisku, životní prostředí, provozní náklady i životnost tiskárny. Jaká jsou kritéria pro její výběr a na které účely se používá která gramáž? Číst celý článek

clanek-kategorie-Papíry a tisková média