Jak naskenovat ​dokumenty a fotografie

Určitě si říkáte, že naskenovat dokument do počítače není nic těžkého. Víte ale, jak skener nainstalovat? Co znamenají jednotlivé parametry v nastavení skenování a jaké jsou rozdíly mezi skenováním dokumentů a fotografií? Anebo který program je nejlepší na skenování do PDF?

Foto: George Milton | Zdroj: Pexels.com

Vezmeme to od úplného začátku, tedy jak vůbec propojit skener s počítačem tak, aby fungoval. Se skenerem je to velice podobné jako s instalací tiskárny: nejdřív vybereme variantu propojení skeneru s počítačem a poté nainstalujeme ovladač. 

Jak připojit skener

První dva kroky, tedy způsob připojení skeneru k PC a instalaci ovladačů krátce shrneme. Detailně je najdete rozepsané už v článku Jak nainstalovat tiskárnu do PC

Připojení skeneru do PC

Možnosti propojení skeneru s počítačem jsou stejné jako u tiskárny:

 • USB kabel
 • Wi-fi
 • Wi-fi direct
 • LAN kabel (ethernet)
 • Bluetooth
 • LPT port

Instalace ovladačů

Po fyzickém připojení skeneru by měl systém Windows 10 sám začít stahovat ovladač, který zajistí bezproblémovou komunikaci skeneru s vaším PC. Kdyby ne, není nic těžkého jej stáhnout manuálně z webu výrobce a nainstalovat. Stačí zadat klíčová slova do vyhledávače: model vašeho skeneru a pojem “ovladač” nebo “driver” a stáhnout instalační soubor.

Program na skenování

Dalším krokem k úspěšnému skenování je instalace softwaru, pomocí kterého budete skenovat. Nejideálnější způsob je použít aplikaci od výrobce, protože je navržená přímo pro váš skener. Existují ale i jiné varianty, jako je Adobe Acrobat DC, ABBYY FineReader, Scan Speeder - všechny tyto aplikace mají svou bezplatnou verzi.

Nastavení parametrů skenování

Dalším krokem je nastavení parametrů, které určí výslednou podobu digitálního skenu. Jde především o 3 parametry: typ grafiky, rozlišení a výstupní formát.

Foto: Artur Verkhovetskiy | Zdroj: Depositphotos.com

Typ grafiky

Jeden ze základních parametrů je typ grafiky nebo barevný prostor (více o barevných prostorech RGB, CMYK a Pantone). Vybírá se podle toho, zda chcete černobílý nebo barevný sken, dokument nebo obrázek a jak moc objemný chcete, aby byl na disku.

 • Černobílá - režim pracující pouze s černou a bílou. Všechny barvy i odstíny se vytratí a zbydou jen bílé a černé plochy s ostrými předěly. Tento režim je ideální pro skenování černobílých dokumentů a zabírá málo místa na disku.

 • Stupně šedi - tento režim neobsahuje barvy, ale pouze černou, bílou a šedé odstíny mezi nimi. Sken tedy bude věrný originálu v tom, že si zachová jemné přechody mezi tmavými a světlými místy, ale vytratí se z něj barevnost. 

 • Šedá (difuze chyby) - tento obrázek bude také obsahovat stupně šedi, ale jen zdánlivě, protože žádné šedé body na něm nenajdete. Jen matici bílých a černých bodů, která při pohledu z běžné vzdálenosti vyvolává iluzi stupňů šedi. Takto bývaly tištěny fotografie ve starých novinách.

 • 256 barev - dokumenty s jednoduchou grafikou lze naskenovat v režimu, který obsahuje paletu 256 barev. Každému pixelu bude přiřazena jedna z 256 barev podle toho, která je nejbližší barvě originálu. Výsledný obrázek bude zabírat až 3x méně místa na disku než v plných barvách.

 • Barevná (24 bitů) - 24 bitů představuje asi 16,8 milionů barev. Je to ideální režim na věrné skenování čehokoliv barevného včetně fotografií.

Rozlišení skeneru

Rozlišení DPI ve zkratce znamená, jak ostrý a detailní sken bude. Maximální výše DPI je daná technickými specifikacemi skeneru, přičemž dnešním standardem je 300 nebo 600 DPI. Pokud chcete skenovat opravdu kvalitně a v různých formátech, doporučujeme detailně  prostudovat informace o rozlišení DPI.

Ačkoliv někdy můžete narazit na hodnoty např. 75 DPI, nikdy nemá smysl chodit pod 150 DPI. Sken by byl zbytečně rozmazaný. 150 DPI je hodnota ideální na skenování černobílých dokumentů, protože si zachovají čitelnost a nezabírají místo na disku. Jedině v případě, že jsou napsané velmi malým písmem nebo obsahují nějaký detailní prvek, je lepší zvolit vyšší. 

U jakýchkoliv obrázků, grafiky nebo fotografií, je minimum 300 DPI. Při 600 DPI máte jistotu kvalitního skenu. Vyšší DPI se vyplatí jen při profesionální práci s fotografiemi.

Výstupní formát

Důležitým parametrem je i formát výstupu skenu. Snad všechny aplikace vám umožní uložit sken ve formátu JPG, není ale jediný. Druhým nejžádanějším je PDF, o kterém si ještě řekneme.

 • JPG - univerzální formát pro obrázky s mírnou ztrátou věrnosti.

 • BMP - formát bez jakékoliv komprese a ztrát, zachová digitální sken v přesné podobě, ale je velice objemný.

 • PDF - dokumentový formát umožňující mít více skenů v jednom souboru.

 • TIFF - kvalitní, ale dnes již poněkud zastaralý formát, populární hlavně mezi grafiky, velice objemný.

Návod: skenování dokumentů

Na skenování textových dokumentů stačí 150 DPI a černobílý typ grafiky. Zajistíme si tím jednak malou velikost souboru a jednak i dobrou čitelnost díky ostrým přechodům mezi černým textem a bílou stránkou. Pakliže jsou součástí dokumentu i obrázky nebo grafika, nezbývá nám než použít jeden ze dvou režimů stupňů šedi. Při snaze zachovat barvy se nabízí i režim 256 barev, který se nejlépe hodí na statistické grafy.

Skener je při archivaci dokumentů neocenitelným pomocníkem. | Foto: Andrea Piacquadio | Zdroj: Pexels.com

Návod: skenování fotografií

U skenování fotografií nám jde jistě o kvalitu. Volíme co nejvyšší možné rozlišení (dnes je většinou maximem 600x600 DPI, ale vyskytují se i vyšší) a plnohodnotné barvy. V případě černobílých fotek stačí stupně šedi (určitě ne difúzně, leda by to byl požadovaný efekt), ale barevné fotky skenujeme barevně, i kdybychom je následně chtěli převádět do černobílé podoby. Je totiž lepší mít v počítači uložené barevné originály.

Když chceme zachovat fotografie v dobré kvalitě, nikdy je neukládáme do formátu JPG. Volíme ideálně BMP, popřípadě TIFF.

Návod: skenování do pdf

Největší výhodou PDF je skenování více stránek do jednoho souboru. Zatímco skoro všechny programy na skenování umožňují výstup v obrazovém formátu JPG nebo BMP, jen některé dokáží i PDF. Jestliže budeme chtít výstup v tomto formátu, musíme si dopředu zjistit, jestli to náš program umí. Stejně jako u JPEG se i u PDF nastavuje ostrost rozlišení a typ grafiky. 

V jedné z nejpoužívanějších aplikací Adobe Acrobat DC se to dělá tak, že dáme Nástroje => vytvořit PDF a zvolíme skener. Poté jen nastavíme parametry a skenujeme. Existují i bezplatné aplikace určené speciálně pro skenování do PDF, nejznámější se jmenuje Scan to PDF.

Alternativou je uložit sken v JPG a následně ho takzvaně překonvertovat či tisknout do PDF. To zvládá spousta bezplatných aplikací jako TalkHelper PDF Converter a IceCream PDF Converter. Je i množství webů, na které nahrajete vaše soubory a ony vám je během pár sekund převedou na požadovaný PDF. Rychlejší je však skenovat přímo do PDF.

Návod: skenování diapozitivů

Možná si říkáte, jak skenovat staré fotografie na diapozitivech. Jde to vůbec? Záleží na technologii skeneru. Skenery s technologií zvanou CCD umožňují snímání průsvitných předloh, tedy i diapozitivů. Pokud takový skener vlastníte, můžete diapozitivy skenovat i u sebe doma. Jde to najít ve specifikacích skeneru.

Nevýhodou skenerů na diapozitivy je vysoká cena a jednostranné využití. | Foto: Markus Spiske | Zdroj: Unsplash.com

Další variantou je pořízení speciálního skeneru na diapozitivy. Většinou mají výbornou kvalitu, ale jsou pochopitelně dražší a nemají jiné využití než jen toto. (Tento i další typy skenerů probíráme detailněji ve článku typy skenerů a jejich využití.)

Protože určitě chcete diapozitivy zachytit co nejlépe a co nejdetailněji, je na místě co nejvyšší rozlišení a barevná hloubka. Volíme formát BMP nebo TIFF. Je běžné, že výsledek se následně retušuje v počítači, aby se odstranily vady a vyvážila se barevnost, kontrast, atd. Pokud si tím nejste jistí, svěřte tuto práci raději odborníkům.

nevíte, jaký skener vybrat?

Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 7 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk