Typ grafiky
Jeden ze základních parametrů je typ grafiky nebo barevný prostor (více o barevných prostorech RGB, CMYK a Pantone). Vybírá se podle toho, zda chcete černobílý nebo barevný sken, dokument nebo obrázek a jak moc objemný chcete, aby byl na disku.
Černobílá - režim pracující pouze s černou a bílou. Všechny barvy i odstíny se vytratí a zbydou jen bílé a černé plochy s ostrými předěly. Tento režim je ideální pro skenování černobílých dokumentů a zabírá málo místa na disku.
Stupně šedi - tento režim neobsahuje barvy, ale pouze černou, bílou a šedé odstíny mezi nimi. Sken tedy bude věrný originálu v tom, že si zachová jemné přechody mezi tmavými a světlými místy, ale vytratí se z něj barevnost.
Šedá (difuze chyby) - tento obrázek bude také obsahovat stupně šedi, ale jen zdánlivě, protože žádné šedé body na něm nenajdete. Jen matici bílých a černých bodů, která při pohledu z běžné vzdálenosti vyvolává iluzi stupňů šedi. Takto bývaly tištěny fotografie ve starých novinách.
256 barev - dokumenty s jednoduchou grafikou lze naskenovat v režimu, který obsahuje paletu 256 barev. Každému pixelu bude přiřazena jedna z 256 barev podle toho, která je nejbližší barvě originálu. Výsledný obrázek bude zabírat až 3x méně místa na disku než v plných barvách.
Barevná (24 bitů) - 24 bitů představuje asi 16,8 milionů barev. Je to ideální režim na věrné skenování čehokoliv barevného včetně fotografií.
Rozlišení skeneru
Rozlišení DPI ve zkratce znamená, jak ostrý a detailní sken bude. Maximální výše DPI je daná technickými specifikacemi skeneru, přičemž dnešním standardem je 300 nebo 600 DPI. Pokud chcete skenovat opravdu kvalitně a v různých formátech, doporučujeme detailně prostudovat informace o rozlišení DPI.
Ačkoliv někdy můžete narazit na hodnoty např. 75 DPI, nikdy nemá smysl chodit pod 150 DPI. Sken by byl zbytečně rozmazaný. 150 DPI je hodnota ideální na skenování černobílých dokumentů, protože si zachovají čitelnost a nezabírají místo na disku. Jedině v případě, že jsou napsané velmi malým písmem nebo obsahují nějaký detailní prvek, je lepší zvolit vyšší.
U jakýchkoliv obrázků, grafiky nebo fotografií, je minimum 300 DPI. Při 600 DPI máte jistotu kvalitního skenu. Vyšší DPI se vyplatí jen při profesionální práci s fotografiemi.
Výstupní formát
Důležitým parametrem je i formát výstupu skenu. Snad všechny aplikace vám umožní uložit sken ve formátu JPG, není ale jediný. Druhým nejžádanějším je PDF, o kterém si ještě řekneme. Zde uvádíme vybrané formáty:
JPG - univerzální formát pro obrázky s mírnou ztrátou věrnosti.
BMP - formát bez jakékoliv komprese a ztrát, zachová digitální sken v přesné podobě, ale je velice objemný.
PDF - dokumentový formát umožňující mít více skenů v jednom souboru.
TIFF - kvalitní, ale dnes již poněkud zastaralý formát, populární hlavně mezi grafiky, velice objemný.
Pokud se chcete o tématu dozvědět víc, přečtěte si i článek o formátech obrázků, kde popisujeme rozdíly mezi vektorovou a bitmapovou grafikou a vliv komprese na kvalitu obrázků.
Návod: skenování dokumentů
Na skenování textových dokumentů stačí 150 DPI a černobílý typ grafiky. Zajistíme si tím jednak malou velikost souboru a jednak i dobrou čitelnost díky ostrým přechodům mezi černým textem a bílou stránkou. Pakliže jsou součástí dokumentu i obrázky nebo grafika, nezbývá nám než použít jeden ze dvou režimů stupňů šedi. Při snaze zachovat barvy se nabízí i režim 256 barev, který se nejlépe hodí na statistické grafy.