Jak tisknout na fotopapír
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Většina lidí dobře zná z kanceláří i domovů stolní ploché skenery. Možná někoho ale překvapí, že je to jen jeden způsob, jak skener může vypadat. Jaké jsou všechny druhy skenerů, k čemu se používají a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Skener je technologické zařízení určené k vytvoření digitální kopie předlohy. Ta může mít podobu listu papíru, knihy, časopisu a v některých případech i 3D objektu. Skener se může lišit technologií (více o principu fungování skeneru), účelem i způsobem používání. Výrazné rozdíly najdeme i v rozměrech a váze.
Stolní plošné skenery
Samostatné
Integrované v multifunkční tiskárně
Přenosné skenery
Průtahové
Ruční tužkové (knižní skenery)
Skenery se specifickým účelem
Filmové skenery
Čtečky čárových kódů
Bubnové skenery
Dokumentové skenery
3D skenery
Většina lidí je obeznámena a umí obsluhovat plošný (plochý) skener, který se užívá se v kancelářích a domácnostech. Kvalita je střední až vysoká a využívají jej amatéři i profesionálové. Vyrábí se buď pro formát A4 nebo A3, který samozřejmě zahrnuje i A4 (více o formátech papírů).
U tohoto druhu skeneru se počítá se skenováním plochých předloh. Odtud pramení jeho označení. Dnes se využívá nejen ke skenování dokumentů, ale i k digitalizaci fotografií a obrázků o vysoké kvalitě.
Skener se ovládá snadno. Po odklopení víka se na sklo položí papír a nastaví se základní atributy skenování (většinou jsou již přednastavené) - viz. návod na skenování dokumentů a fotografií.
Jeho nevýhodou je, že zabírá relativně hodně prostoru. Proto se většinou pořizuje jako součást multifunkční tiskárny, lidově řečeno “tiskárny se skenerem”.
Střední až vysoká kvalita
Cena začíná na tisícovce korun
Skenování průsvitných materiálů
Zabírá více místa
Nepřenosný
Nevhodný na skenování čehokoliv “tlustšího”
Do přenosných skenerů můžeme dnes zařadit teoreticky i mobilní telefon, ale jen v případě že nám stačí horší kvalita. Pokud bychom se bavili o skenerech jako takových, máme na výběr průtažný a ruční skener.
Z hlediska technologie se jedná o zcela totožný skener jako plochý. Rozdíl mezi plochým a průtažným (někdy protahovacím) skenerem je pouze v tom, že v protahovacím jsou nasvícení i snímací jednotka staticky upevněny a papír se pohybuje skrze ně. Jednoduše řečeno - zatímco u plochého skeneru se pohybuje světlo se snímací jednotkou, u protahovacího skeneru se naopak pohybuje papír, který vložíte do podavače a skener si jej sám podá.
To má jeden významný důsledek - zařízení má mnohem kompaktnější rozměry, díky čemuž je přenosné a hodí se tedy do terénu. To zároveň znamená, že zařízení napájí akumulátor, který je nutné dobíjet přes USB kabel.
Nevýhodou průtažných skenerů je kvalita, která je horší než u klasických plochých skenerů. Na skenování dokumentů, grafů a obrázků bez potřeby vysokého rozlišení ale stačí. Ty si pak přes Bluetooth nebo Wi-fi můžete nahrát do počítače (více o připojení tiskárny přes Wi-Fi).
Tyto skenery mají omezený účel. Hodí se pouze na skenování jednotlivých listů papíru, ne však na knihu nebo časopis. Stejně tak se nevyrábí pro formát A3. Bývají však rychlejší.
Malé rozměry
Přenosný
Rychlejší
Nelze skenovat nic jiného než listy papíru
Formátové omezení na A4
Nutnost nabíjet
Ruční skenery jsou malá, lehká a tedy snadno přenosná zařízení, kterými přejíždíte po předloze a tím snímáte její povrch. Dnes nejsou už rozšířené, ale díky velice kompaktním rozměrům si stále nachází specifická uplatnění, kupříkladu v knihovnách. Proto se o ručním skeneru často mluví jako o knižním skeneru.
Velkou výhodou tohoto typu je, že předloha nemusí být plochá. Můžeme naskenovat nejen knihu, ale i jakýkoliv jiný předmět. Stačí jen přejet po jeho povrchu, který může být klidně kulatý (avšak ne příliš hrbolatý). Ruční nebo knižní skener se perfektně hodí, když chceme naskenovat jen malou oblast, například jeden odstavec na stránce nebo čárový kód.
Skenování však není jednoduché. Se zařízením je nutné pohybovat plynule a přesně. A výsledek nebude perfektní i z jiného důvodu - kvalitou se ruční skenery řadí na spodní příčky. Poslední nevýhoda je, že skenovat více stránek je zdlouhavý proces.
Velice malé rozměry
Snadno přenosný
Možnost naskenovat i 3D předměty
Vyžaduje přesný a plynulý pohyb ruky
Nízká kvalita
Pomalý
Speciální druh skeneru slouží ke skenování diapozitivů a negativů. Hlavní výhodou je opravdu vysoká kvalita, co se týče barevné hloubky i rozlišení (až 8 000 DPI). Prodává se v kompaktní verzi, která je formátově omezená jen na velikost nezbytně nutnou na skenování filmových pásů. Ale ani větší, “plnohodnotná” verze se nehodí na běžné skenování.
Kompaktní skenery určené pro malé formáty se prodávají už cca od 3 000 Kč, ty větší a nejkvalitnější stojí kolem 20 000 Kč.
Alternativou k těmto drahým skenerům fotografií jsou stolní plošné skenery s technologií CCD. Ty dokážou skenovat i průhledné předlohy včetně fotografických filmů.
Vysoká kvalita, až 8 000 DPI (více o DPI)
Kompaktní verze je snadno přenosná
Vysoká cena
Omezení jen na účel skenování negativů a diapozitivů
Většina skenerů dokáže naskenovat dokument. Některé modely jsou na to ale přímo navržené. Kvalita dokumentů je vysoká, stejně tak rychlost skenování, která je u lepších modelů podpořená schopností oboustranného skenování.
Uplatní se proto v kancelářích, kde je potřeba skenovat velké množství dokumentů. Konstrukci mívají robustnější a odolnější a disponují velkoobjemovým podavačem.
Vysoká kvalita dokumentů
Rychlý sken
Podavač
Možnost oboustranného skenování
Formát A4 i A3
Nepřenosný
Větší rozměry
Omezený na skenování dokumentů
Bubnové skenery dosahují nejvyšší kvality, kterou dnešní technologie umožňuje (paradox je, že se zároveň jedná o nejstarší druh skeneru). Rozlišení dosahuje až 12 000 DPI. Předloha pomocí speciální tekutiny přilne k bubnu a je snímána, zatímco se buben otáčí. Jedná se také o rozměrově největší typ skeneru.
Snímač je jiného typu než u klasických skenerů, kde se používá CCD nebo CIS. Zde je snímač PMT neboli Photo Multiplier Tube, jehož optická soustava po malých krůčcích snímá předlohu. Jednou rotací bubnu o 360° se nasnímá jen úzký sloupec předlohy, poté se snímač přesune o sloupec dál.
Používají je hlavně profesionálové v oboru polygrafie, samozřejmě za adekvátně vysokou cenu.
Nejvyšší dosažitelná kvalita ze všech skenerů
Vysoká cena
Velice rozměrný
Pomalý
Možná někoho překvapí, že zdaleka nejrozšířenější typ skeneru je čtečka čárového kódu. Najdeme ji totiž u každé pokladny, snad ve všech skladech a všeobecně kdekoliv, kde se pracuje s čárovým kódem.
I ona funguje jako skener. Obsahuje buď CCD, laserový nebo kontaktní snímač. Podle světla odraženého od pruhů čárového kódu do čočky snímače pak software snadno pozná, o jaký výrobek se jedná.
Všechny typy skenerů přenášejí skenovaný obraz do 2D plochy. Jediný 3D skener dokáže z reálného objektu vytvořit virtuální 3D model. Používá se například ve stavebnictví na plánování staveb, v geodezii, strojírenství nebo zdravotnictví. Předpokládá se však, že brzy se začne šířit i mimo specializované profese.
Laserový paprsek 3D skeneru odražený od povrchu předmětu je schopen zachytit i nejmenší detaily. Skener měří vzdálenost, kterou laser urazil, díky čemuž získává informace o tvaru předmětu (anebo celkově prostředí, ve kterém se nachází).
Z nasnímaného povrchu potom vytvoří model, který funguje jako síť, kterou lze libovolně upravovat, deformovat nebo mazat a míchat dohromady s jiným modelem. Jedná se tedy o vysoce efektivní nástroj k vytváření reálných i fiktivních virtuálních předmětů a prostředí. Naskenovaný obraz lze pak následně také znovu vytisknout v menším měřítku na 3D tiskárně.
Nejste si jisti, jaký skener bude lépe vyhovovat vašim specifickým požadavkům? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek
U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek
Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek