Parametry kancelářské tiskárny doporučujeme vybírat podle účelu, ke kterému je vaše tiskárna používána.
Technologie tisku
Nabízí se dvě základní technologie tisku pracující na různých principech - sem patří laserové a inkoustové. Použitá technologie ovlivňuje rychlost a kvalitu tisku. U laserové technologie dochází ke kreslení obrazu laserem na fotosenzitivní tiskový válec, na který se otiskne tonerový prášek. U inkoustové technologie naopak dochází k vykreslování obrazu pomocí drobných kapek inkoustu. Kromě laserové a inkoustové technologie lze volit i tiskárny s LED technologií. LED tiskárny se vyznačují řadou malých nepohyblivých diod, které pokrývají celou šíři válce. Ke způsobu transferu obrazových dat na tiskový válec dochází pomocí rotující optické soustavy, namísto laserového paprsku, jako je tomu u laserových tiskáren. Výhodou LED technologie tisku je nižší spotřeba energie, jednodušší údržba díky jednodušší konstrukci, a jemnější přechody barev.
Barevnost tisku
Barevnost tisku se odvíjí od typu náplně. Lze vybírat mezi čistě černobílými nebo barevnými tiskárnami, které jsou nákladnější na provoz. Pořizovací cena barevných inkoustů je sice nižší, než když koupíte černý toner. Na druhou stranu mají tonery oproti inkoustům větší výtěžnost náplně a delší životnost, neboť nezasychají.
Rychlost tisku
Rychlost tisku se udává v počtu vytištěných stránek za jednu minutu. K rychlejšímu tisku dochází u laserových tiskáren, nebo u tisku černobílých stránek. Laserové tiskárny standardně tisknou okolo 20 až 30 stran za minutu. Na trhu jsou ovšem dostupné tiskárny nabízející rychlejší tisk - až 60 a více stran za jednu minutu. Ty jsou ideálním řešením pro častý kancelářský tisk. Inkoustové tiskárny obvykle tisknou jen 5 až 20 stran za minutu. Proto se řadí mezi pomalejší tiskové řešení. Abyste nebyli překvapeni, tak rychlost tisku první strany bývá u všech tiskáren pomalejší, než deklarovaná rychlost běžného tisku. Doba výtisku první strany je totiž prodloužena o proces zadání úkonu z PC do tiskárny.
Rozlišení tisku
Rozlišení tisku ovlivňuje jeho kvalitu. Je udávané v počtech bodů na palec (neboli v jednotce dots per inch - ve zkratce dpi). DPI znamená počet pixelů, jež je tiskárna schopna na plochu vytisknout. Čím má tiskárna vyšší rozlišení, tím je výsledný tisk kvalitnější co do jemnosti a detailnosti obrazu. Větší rozlišení tisku okolo 4 800 dpi je vhodné pro tisk fotografií nebo grafiky. Menší rozlišení okolo 600 až 1 800 dpi je plně dostačující pro tisk textových dokumentů nebo jakýchkoliv černobílých prezentací. Větší rozlišení tisku spotřebovává více toneru a snižuje rychlost tisku. Proto volte rozlišení tisku podle toho, jaké stránky budete nejčastěji tisknout - barevné nebo černobílé.
Pozn. Při výběru tiskárny se můžete setkat i se dvěma údaji dpi (X/Y):
- X - udává hustotu bodů na řádek,
- Y - značí hustotu bodů ve sloupci a bývá nižší hodnoty.
Hlučnost tisku
Aktuálně dostupné tiskárny dnes nevykazují velkou hlučnost oproti starším jehličkovým tiskárnám. Standardně se hlučnost dnešních modelů pohybuje okolo 50 dB.
Formát a gramáž papíru
Na trhu je široká nabídka papírů. Proto doporučujeme typ spotřebního materiálu zvážit co do formátu a gramáže papíru. Formát papíru je parametrem udávajícím maximální možné rozměry papíru, které lze pro tisk ve vaší tiskárně použít. Zpravidla u inkoustových a laserových tiskáren je maximální formát ve velikosti A4, ale lze použít i A5, A6. U velkoformátových a multifunkčních tiskáren se může jednat o velikost A3.
Gramáž papíru je parametrem udávajícím kvalitu a životnost papíru v jednotce gramů (zkratka g) na metr čtvereční. Čím je gramáž papíru vyšší, tím je papír cenově dražším, kvalitnějším, ale zejména dlouhodobě udržitelným. Papíry s gramáží pohybující se okolo 250 až 300 g/m2 vydrží delší dobu, než papíry s nižší gramáží. Standardně mají papíry do tiskárny gramáž okolo 80 g/m2. U těchto papírů dochází k rozpíjení inkoustu při oboustranném tisku, pokud je touto funkcí tiskárna vybavena. Proto jsou pro oboustranný tisk nebo archivaci dokumentů vhodnější papíry s vyšší gramáží. Nejprve je však třeba si ověřit, zda tiskárna tisk na tvrdší papír zvládá (informaci o maximální použitelné gramáži najdete v manuálu vaší tiskárny).
Podporované typy spotřebního materiálu
U výrobce nebo v produktových listech doporučujeme zkontrolovat, jaké typy papírů lze do vámi vybrané tiskárny použít. Tiskárna může podporovat jen běžné nebo i speciální typy papírů (např. běžný, lehký, kancelářský, recyklovaný, vysokou gramáž, velmi vysokou gramáž, lepenku, předtištěný, perforovaný, barevný, hrubý, velmi hrubý, folie, fotografický papír), nebo i štítky, či tisk na obálky.
Kapacita zásobníku
Kapacita zásobníku je nejméně důležitým parametrem udávající počet listů, které pojme vstupní zásobník, než je třeba jej zase doplnit. Tento parametr je důležitý jen u tiskáren, u kterých se předpokládá denní vytíženost. V tomto případě je pak vhodné, aby tiskárna měla i výstupní zásobník. Pokud jej tiskárna nemá, je třeba vytištěné papíry hlídat, aby se nekrčily. Pro kancelářské potřeby je ideálním řešením velikost zásobníku okolo 250 stran. Pokud je nedostačující, můžete přikoupit externí zásobník.
Konektivita
Standardně se tiskárny připojují k počítači pomocí USB slotu (nejčastěji USB 2.0), síťově přes LAN kabel či bezdrátově skrze funkci Airprint (Wi-Fi, Bluetooth). Výhodou připojení tiskárny k PC pomocí konektoru USB je snadnost, spolehlivost a rychlost výměny dat. Naopak výhodou tiskáren umožňující bezdrátové připojení je variabilita tisku z počítače, tabletu, některých modelů fotoaparátů nebo mobilních telefonů. Častou možností připojení tiskárny je i Bluetooth nahrazující v minulosti používaný infračervený port. Jeho nevýhodou je menší dosah. Pokud tiskárna nemá zabudovanou funkci Airprint, lze v některých případech dokoupit bezdrátové příslušenství například od značky HP.