Jak vybavit kuchyňku do kanceláře

V dnešní době je kancelářský život často spojen s rychlým tempem, které nesvědčí dobrému trávení. Správné vybavení kuchyňky v kanceláři může významně podpořit zdravé stravovací návyky, interakce mezi kolegy a zvýšit komfort vašeho pracovního prostředí.

Foto: Nastuh Abootalebi | Zdroj: Unsplash.com

Před pár lety „stačilo“ zaměstnancům zázemí v podobě koutu s rychlovarnou konvicí, mikrovlnnou troubou, tekoucí vodou, lednicí a malým stolkem a židlí. Kuchyňský kout, kde se zaměstnanci střídají u mikrovlnky, aby si jídlo odnesli jinam, nedovoluje člověku vyčistit si hlavu a odpočinout si, byť jen na chvíli, od pracovního zápřahu. 

Doba se změnila a lidé začali více dbát na životní styl, psychickou pohodu, a to nejen doma, ale také v práci. Proto je nutné reagovat a podpořit zaměstnance vhodným vybavením firemní kuchyňky, která by měla být i místem pro setkávání.

​Ač se může zdát, že kuchyňka nemůže mít až takový vliv na pracovní výsledky, opak je pravdou – odehrávají se v ní interakce kolegů z různých oddělení, budují se pracovní vztahy a často i vznikají nové nápadité myšlenky, které mohou přispět k rozvoji firmy. Kde jinde byste chtěli diskutovat než u dobrého jídla?

Čím by měla kuchyňka disponovat?

Ještě, než se pustíme do samotného výčtu vybavení, které podpoří firemního ducha, myslete na to, že kuchyňka do kanceláře by měla být prostorná, nejlépe tak, aby se v ní mohly případně i konat různé firemní akce. Samozřejmě chápeme, že některé firmy nemohou nabídnout takový prostor, o to víc je ale důležité vybavit malý kuchyňský kout tak, aby disponoval vším důležitým.

Kuchyňská linka

Rozměrná pracovní deska s dostatkem úložného prostoru je v kuchyňce základem. Zaměstnanci by měli mít dostatek prostoru na to, připravit si zde své jídlo, ale také např. pro přípravu na větší akce (vánoční večírky, narozeniny kolegů aj.).

Zároveň musí být prostor čistý a vždy uklizený, aby spíš neodrazoval. Dbejte proto i na kvalitu samotné kuchyňské desky – bude opravdu velmi používaná, což bude znamenat i rychlejší opotřebení. Deska může být dřevěná, z přírodního či umělého kamene, z lamina či z PVC. Nejběžnější jsou dřevotřískové nebo dřevovláknité desky s laminátovým či PVC povrchem. Zde je třeba vzít v potaz, zda v případě poškození budete chtít desku spíše opravit, či vyměnit. Některé typy desek totiž opravit nelze.

Foto: Petr Magera | Zdroj: Unsplash.com

Dřez a myčka na nádobí

Častým nešvarem kancelářských kuchyněk je neumyté nádobí. Někteří kolegové jsou schopni nechat nádobí ve dřezu a odejít pryč, což zase neocení ti zaměstnanci, kteří se starají o kancelář. 

Logickým řešením je dostatečně velká myčka na nádobí, která by měla být už ve většině kancelářských kuchyněk standardem. Vaši zaměstnanci se nebudou muset starat o to, kdo naplnil celý dřez špinavými hrnky od kávy a jednoduše postupně naloží myčku.

Jedná se také o ekologické řešení, jelikož klasickým mytím nádobí ve dřezu je možné spotřebovat až 40 l vody! Myčka na nádobí spotřebuje 11–20 l vody, záleží na typu a programu mytí, který si vyberete. Dřez je naopak nutný pro oplachování plastových krabiček, které nejsou určeny pro mytí v myčce na nádobí. Také si v něm mohou zaměstnanci natočit sklenici vody a umýt si ruce.

Mikrovlnná trouba

Oblíbeným vybavením, které v kuchyňce do kanceláře nesmí chybět, je rozhodně výkonná mikrovlnná trouba. Při jejím výběru opět zvažte hlavně poměr cena/výkon. Myslete na to, že ne každý zaměstnanec si jídlo připravuje doma do krabičky, ale někteří si v obchodě koupí mraženou pizzu, kterou si pak potřebují upéct. Proto volte raději větší objemy, minimálně 20 l, do kterých se vejdou i rozměrnější pokrmy.

Pokud chcete ve firemní kuchyňce mít opravdu to nejlepší, sáhněte po mikrovlnné troubě s funkcí „vaření v páře“ nebo „grilu“. Na trhu jsou k dostání jak vestavné mikrovlnky, tak také volně stojící. Popřemýšlejte nad prostorem, který můžete využít a zvažte, která je pro vás vhodnější.

Kombinovaná chladnička

Abyste prostor maximálně využili, doporučujeme vám pořídit do firemní kuchyňky kombinovanou chladničku, která má v sobě automaticky zabudovaný také malý mrazák. Při výběru si nezapomeňte zjistit její hlučnost – dbejte na to, aby byla maximálně 40 dB.

Kombinovaná chladnička bude sloužit poměrně velkému počtu osob, které si budou chtít uchovat připravené jídlo z domova nebo v létě pořádně vychladit osvěžující limonádu. Proto pořizujte lednici minimálně o objemu 225 l, která by měla vašim zaměstnancům stačit. 

Kávovar

Neodmyslitelnou součástí každé firemní kuchyňky je rozhodně kávovar. Pro tyto účely doporučujeme automatický, který není potřeba nijak složitě obsluhovat. Kapslový vyžaduje pravidelné doplňování drahých kapslí a pákový zase pravidelné čištění mlýnku. Automatické kávovary jsou sice ve srovnání s těmi ostatními dražší, ve výsledku se vám však vyplatí nejvíce.

Rychlovarná konvice

Při výběru rychlovarné konvice je rozhodující zejména její objem, který by měl být minimálně 1,5 l a také příkon, jenž ovlivní rychlost ohřevu vody. Jeho velikost se pohybuje ideálně v rozmezí 2 000 – 3 000 W. Pokud chcete opravdu rychlou konvici, vyberte si tu s viditelnou topnou spirálou. Na druhou stranu je však nutné zvážit, zda vám stojí za větší nároky na její údržbu od vodního kamene. 

Pokud řešíte i zdraví zaměstnanců, je možná rozumnější nepořizovat plastovou konvici, ale raději kovovou.

Foto: Mad Fish Digital | Zdroj: Unsplash.com

Tipy při zařizování kuchyňského koutu

  • Ať už pořizujete varnou konvici či kombinovanou chladničku, vždy se pečlivě podívejte na její energetický štítek. Ten je označen písmeny A–G, přičemž písmeno „A“ znamená nejúspornější typ spotřebiče.

  • Jestliže nedisponujete místem a potřebujete zařídit malý kuchyňský kout, je pro vás ideální nechat si navrhnout kuchyň na míru. To platí také v případě, že místa máte naopak dostatek a nevíte, jak ho nejlépe využít. V profesionálním kuchyňském studiu je možné rovnou vybrat vhodné ladící spotřebiče. 

  • Místo vám pomohou ušetřit také vestavné spotřebiče. 

  • Nezapomeňte do kuchyňky pořídit pořádný stůl a dostatek židlí. Jestliže vám to prostor dovolí, můžete místnost využít také pro konání různých událostí, jako například pro oslavu narozenin kolegy či vánoční posezení apod.

  • Kuchyňka do kanceláře by měla být vybavena minimálně dochucovadly, jako jsou sůl, pepř, cukr a nic nezkazíte ani pravidelnou várkou kávy a čaje. Nezapomeňte na sadu nádobí, sklenice, hrnky a příbory. Vhodné je také další kuchyňské náčiní, například naběračka, obracečka atp.

  • Nešetřete na kvalitě – vybavení bude sloužit celému vašemu týmu. Kuchyň musí vydržet každodenní nápor minimálně po několik let, abyste nemuseli za pár měsíců uvažovat o koupi nové linky z důvodu poškrábání či ulomení rohu.

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware