Technologie dataprojektorů
V současnosti je na trhu k dispozici hned několik různých typů projektorů rozdělených podle technologie, kterou používají k vytváření promítaného obrazu. Pro výběr projektoru do firmy nejsou ani tak důležité fyzikální principy jejich fungování, ale jejich výhody a nevýhody. Právě na ty se teď proto podíváme.
DLP projektory
Prvním typem vhodným do firmy jsou DLP projektory. Jejich největší výhoda spočívá ve vysoké snímkové frekvenci, díky které je obraz z těchto projektorů velmi plynulý. Pokud tedy plánujete pouštět kolegům ve větší míře i videa, oceníte tento rys DLP technologie.
V rámci firemního využití vás však budou zajímat spíše jiné výhody DPL projektorů, a sice vysoká přesnost zobrazení barev, dobrý kontrast s výborným podáním černé barvy a zpravidla také vysoký jas. Díky těmto vlastnostem bude text na promítaných dokumentech velmi dobře čitelný. Jejich výhodou je také životnost, protože u nich ani časem nedochází ke snižování kvality obrazu.
Vhledem k jejich pohyblivým částem ale mohou být náchylnější na poškození. Kromě toho bývají i větší, těžší a také hlučnější (kvůli větší potřebě chlazení). Počítat je třeba také s občasnou výměnou lampy a někdy i duhovým efektem (rušivý jev vnímaný určitou částí populace, kdy divák v promítaném obrazu vidí duhové barvy). DLP projektory mohou být jednočipové nebo tříčipové. Na firemní prezentace si však bohatě vystačíte s jednočipovým projektorem.
LCD projektory
Vytváří obraz zcela digitálně bez pohyblivých částí, díky čemuž jsou odolnější vůči poškození a jejich obraz stabilnější bez jakýchkoli vibrací. Mívají také vyšší svítivost než DLP projektory, proto je lze využít i ve světlejších místnostech, kde není možnost zatemnění. Nehrozí duhový efekt a věrnost zobrazení barev je na vysoké úrovni (LCD projektor ale nedokáže zobrazit tak kvalitní černou jako DLP).
Mezi jejich nevýhody tak patří hlavně slabší kontrast a ostrost. Údržba je také náročnější, protože se musí pravidelně čistit. I zde je třeba počítat s občasnou výměnou lampy. A ačkoli jejich odolnost vůči rozbití je vyšší, jejich životnost je paradoxně nižší – v důsledku „vysvícení“ LCD panelů u nich časem dochází k blednutí barev a snížení kvality obrazu.
LED projektory
LED projektory fungují podobně jako LCD, namísto lampy ale k tvorbě paprsku využívají LED diodu, což jim přináší nemalé výhody. Tou největší je až 5x delší životnost při menší spotřebě.
Dalším bonusem LED projektorů je Helmholtz-Kohlrauschův efekt. Jde o optický klam, díky kterému divák vnímá obraz jasněji a živěji, než ve skutečnosti je. S tímto se setkáte jen a pouze u LED projektorů. Ty jsou také energeticky úspornější, menší a nepotřebují vysoký stupeň chlazení. Do kanceláře na firemní prezentace se proto mohou stát skvělou volbou. Pozor si dejte pouze na to, že mívají zpravidla nižší svítivost – využití proto najdou v takových místnostech, kde je dobrá možnost zatemnění.
Laserové projektory
Jsou typem projektorů pro profesionální využití bez kompromisů – nabízí vynikající obraz, nízkou spotřebu, extrémně dlouhou životnost bez nutnosti výměny součástek a okamžité zapnutí i vypnutí. Lasery časem téměř nedegradují, proto obraz a jas laserových projektorů časem nebledne a neklesá.
Jejich jedinou nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Volte je proto pouze v případě, že do firmy hledáte bezkonkurenční kvalitu a rozpočet na projektor při tom nijak neřešíte.
Hybridní projektory
Občas můžete narazit také na hybridní projektory, které kombinují různé technologie (například laser a LCD) nebo využívají úplně jinou technologii – například LCoS. Ta funguje podobně jako LCD, ale využívá speciální zrcadla, díky kterým zobrazí černé a šedé barvy mnohem kvalitněji.
Při výběru projektoru do kanceláře ale samozřejmě nestačí zohlednit pouze technologii. Dále je nutné se podrobně věnovat i technickým specifikacím, na které se teď podíváme.
Rozlišení a velikost projekční plochy
Při výběru rozlišení projektoru si dejte v prvé řadě pozor na dva údaje o rozlišení. Jde o rozlišení nativní a maximální. To rozlišení, ve kterém projektor promítá, se označuje jako nativní. Právě tato hodnota tedy udává kvalitu obrazu. Pokud má obrazovka vašeho počítače jiné rozlišení, projektor jej převede do svého nativního rozlišení. Údaj o maximálním rozlišení projektoru pak udává pouze to, jaké maximální rozlišení projektor ještě umí do nativního rozlišení převést. S kvalitou promítaného obrazu tedy nijak nesouvisí.
Méně náročným uživatelům k promítání firemních prezentací postačí rozlišení projektoru SXGA (1280 x 1024) nebo WXGA (1280 x 800). Na opačném konci stojí projektory s rozlišením WUXGA (1920 x 1200), které nabídnou vynikající kvalitu obrazu.
To, jak velkou projekční plochu by projektor měl zvládnout, se pak odvíjí hlavně od projekční vzdálenosti (vzdálenosti mezi projektorem a promítacím plátnem, případně zdí). Obecně ale lze říci, že čím blíže k plátnu bude publikum sedět a čím větší bude projekční vzdálenost, tím vyšší nativní rozlišení projektoru budete potřebovat.