Jak vybrat dataprojektor
​na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V tomto článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše potřeby a zanechá skvělý dojem při vašich prezentacích.

Foto: dylan callyu | Zdroj: Depositphotos.com

Technologie dataprojektorů

V současnosti je na trhu k dispozici hned několik různých typů projektorů rozdělených podle technologie, kterou používají k vytváření promítaného obrazu. Pro výběr projektoru do firmy nejsou ani tak důležité fyzikální principy jejich fungování, ale jejich výhody a nevýhody. Právě na ty se teď proto podíváme.

DLP projektory

Prvním typem vhodným do firmy jsou DLP projektory. Jejich největší výhoda spočívá ve vysoké snímkové frekvenci, díky které je obraz z těchto projektorů velmi plynulý. Pokud tedy plánujete pouštět kolegům ve větší míře i videa, oceníte tento rys DLP technologie.

V rámci firemního využití vás však budou zajímat spíše jiné výhody DPL projektorů, a sice vysoká přesnost zobrazení barev, dobrý kontrast s výborným podáním černé barvy a zpravidla také vysoký jas. Díky těmto vlastnostem bude text na promítaných dokumentech velmi dobře čitelný. Jejich výhodou je také životnost, protože u nich ani časem nedochází ke snižování kvality obrazu.

Vhledem k jejich pohyblivým částem ale mohou být náchylnější na poškození. Kromě toho bývají i větší, těžší a také hlučnější (kvůli větší potřebě chlazení). Počítat je třeba také s občasnou výměnou lampy a někdy i duhovým efektem (rušivý jev vnímaný určitou částí populace, kdy divák v promítaném obrazu vidí duhové barvy). DLP projektory mohou být jednočipové nebo tříčipové. Na firemní prezentace si však bohatě vystačíte s jednočipovým projektorem.

LCD projektory

Vytváří obraz zcela digitálně bez pohyblivých částí, díky čemuž jsou odolnější vůči poškození a jejich obraz stabilnější bez jakýchkoli vibrací. Mívají také vyšší svítivost než DLP projektory, proto je lze využít i ve světlejších místnostech, kde není možnost zatemnění. Nehrozí duhový efekt a věrnost zobrazení barev je na vysoké úrovni (LCD projektor ale nedokáže zobrazit tak kvalitní černou jako DLP).

Mezi jejich nevýhody tak patří hlavně slabší kontrast a ostrost. Údržba je také náročnější, protože se musí pravidelně čistit. I zde je třeba počítat s občasnou výměnou lampy. A ačkoli jejich odolnost vůči rozbití je vyšší, jejich životnost je paradoxně nižší – v důsledku „vysvícení“ LCD panelů u nich časem dochází k blednutí barev a snížení kvality obrazu.

LED projektory

LED projektory fungují podobně jako LCD, namísto lampy ale k tvorbě paprsku využívají LED diodu, což jim přináší nemalé výhody. Tou největší je až 5x delší životnost při menší spotřebě.

Dalším bonusem LED projektorů je Helmholtz-Kohlrauschův efekt. Jde o optický klam, díky kterému divák vnímá obraz jasněji a živěji, než ve skutečnosti je. S tímto se setkáte jen a pouze u LED projektorů. Ty jsou také energeticky úspornější, menší a nepotřebují vysoký stupeň chlazení. Do kanceláře na firemní prezentace se proto mohou stát skvělou volbou. Pozor si dejte pouze na to, že mívají zpravidla nižší svítivost – využití proto najdou v takových místnostech, kde je dobrá možnost zatemnění.

Laserové projektory

Jsou typem projektorů pro profesionální využití bez kompromisů – nabízí vynikající obraz, nízkou spotřebu, extrémně dlouhou životnost bez nutnosti výměny součástek a okamžité zapnutí i vypnutí. Lasery časem téměř nedegradují, proto obraz a jas laserových projektorů časem nebledne a neklesá.

Jejich jedinou nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Volte je proto pouze v případě, že do firmy hledáte bezkonkurenční kvalitu a rozpočet na projektor při tom nijak neřešíte.

Hybridní projektory

Občas můžete narazit také na hybridní projektory, které kombinují různé technologie (například laser a LCD) nebo využívají úplně jinou technologii – například LCoS. Ta funguje podobně jako LCD, ale využívá speciální zrcadla, díky kterým zobrazí černé a šedé barvy mnohem kvalitněji.

Při výběru projektoru do kanceláře ale samozřejmě nestačí zohlednit pouze technologii. Dále je nutné se podrobně věnovat i technickým specifikacím, na které se teď podíváme.

Rozlišení a velikost projekční plochy

Při výběru rozlišení projektoru si dejte v prvé řadě pozor na dva údaje o rozlišení. Jde o rozlišení nativní a maximální. To rozlišení, ve kterém projektor promítá, se označuje jako nativní. Právě tato hodnota tedy udává kvalitu obrazu. Pokud má obrazovka vašeho počítače jiné rozlišení, projektor jej převede do svého nativního rozlišení. Údaj o maximálním rozlišení projektoru pak udává pouze to, jaké maximální rozlišení projektor ještě umí do nativního rozlišení převést. S kvalitou promítaného obrazu tedy nijak nesouvisí.

Méně náročným uživatelům k promítání firemních prezentací postačí rozlišení projektoru SXGA (1280 x 1024) nebo WXGA (1280 x 800). Na opačném konci stojí projektory s rozlišením WUXGA (1920 x 1200), které nabídnou vynikající kvalitu obrazu.

To, jak velkou projekční plochu by projektor měl zvládnout, se pak odvíjí hlavně od projekční vzdálenosti (vzdálenosti mezi projektorem a promítacím plátnem, případně zdí). Obecně ale lze říci, že čím blíže k plátnu bude publikum sedět a čím větší bude projekční vzdálenost, tím vyšší nativní rozlišení projektoru budete potřebovat.

Foto: Petr Magera | Zdroj: Unsplash.com

Konečný výběr vhodného rozlišení vám může usnadnit následující pomůcka. Stačí si změřit vzdálenost publika od plátna a zvolit odpovídající rozlišení:

  • vzdálenost 2 m - uhlopříčka obrazu 1-1,6 m (nativní rozlišení 1280x800 a více),
  • vzdálenost 3 m - uhlopříčka 1,6-2,4 m (nativní rozlišení 1280x800 a více),
  • vzdálenost 4 m - uhlopříčka 2-3,2 m (nativní rozlišení 1920x1200 a více),
  • vzdálenost 5 m - uhlopříčka 2,5-4 m (nativní rozlišení 1920x1200 a více).

Pokud v kanceláři nemáte na takové projekční vzdálenosti prostor, a přesto potřebujete co největší obraz, hodí se vám projektory s krátkou projekční vzdáleností. Ty umí vytvořit plnohodnotný 2metrový obraz už při projekční vzdálenosti 1 m.

Co si z toho všeho tedy vzít? Jednoduše si ještě před výběrem dataprojektoru ujasněte, na co budete promítat a jak bude tato plocha velká. Této úhlopříčce poté podle výše uvedené pomůcky přizpůsobte projekční vzdálenost projektoru i rozlišení, které jsou pro vás vhodné.

Pokud na to nemáte dostatek prostoru, vsaďte na projektor s krátkou projekční vzdáleností. Pokud naopak budete projektor používat ve velmi prostorných zasedacích místnostech, pořiďte projektor s větší projekční vzdáleností, abyste dosáhli dostatečně velkého a čitelného obrazu.

Svítivost

Svítivost neboli světelný tok projektoru udává, jak bude promítaný obraz při zohlednění okolních světelných podmínek jasný. Čím více světla se v místnosti nachází, tím vyšší světelný tok budete potřebovat, aby byl promítaný obraz zřetelný.

Foto: Alex Litvin | Zdroj: Unsplash.com

Svítivost projektoru se udává v lumenech a při výběru vám pomohou následující pravidla:

  • Pro důkladně zatemněné zasedací místnosti vám postačí 500-1500 lumenů.
  • Do málo prosvětlených místností s příšeřím budete potřebovat 1500-3000 lumenů.
  • Projektory se svítivostí nad 3000 lumenů (jsou to zejména laserové či LED modely) budete potřebovat do prosvětlených místností s ostrým slunečním svitem.

Kontrast

Kontrastní poměr je dalším velmi důležitým parametrem, jelikož přímo určuje, jak budou promítané firemní prezentace čitelné. Vyjadřuje, kolikrát je nejsvětlejší barva projektoru světlejší než jeho nejtemnější zobrazená barva. Čím je kontrastní poměr vyšší, tím jsou barevné odstíny věrnější a kvalitnější, což zase určuje, jak bude lidské oko vnímat kvalitu obrazu.

Na firemní prezentace byste si měli vystačit s kontrastním poměrem 2 500:1, nicméně určitě se na něm nevyplatí šetřit, jelikož při nízkém kontrastním poměru může obraz působit nevýrazně až rozmazaně.

Konektivita

V dnešní době by dataprojektor pro firemní prostředí určitě měl pro připojení k počítači nabízet alespoň HDMI konektor. Náročnější uživatelé ale jistě ocení i DisplayPort. Ten nabídne vyšší datový tok a přenos obrazu ve vysokém rozlišení.

Dále by dataprojektor měl nabízet několik možností pro připojení k síti či jiným zařízením, ať už kabelem (USB, ethernet) či ještě lépe bezdrátově (Wi-Fi, Bluetooth). Pro striktně pracovní využití není nutností zvukový výstup, jelikož pro firemní prezentace si většinou bohatě vystačíte s integrovaným reproduktorem. Pokud však chcete zaměstnancům po práci promítat např. živé přenosy z mistrovství světa, tak reproduktory potřebovat budete.

Hlučnost

Hlučnost projektoru je způsobena ventilátorem, který chladí projekční lampu. Ta by v klidných tichých místnostech neměla přesahovat 30 dB. V rušných větších kancelářích, kde je shon na denním pořádku, ale na tomto parametru zase tolik nezáleží, proto můžete klidně zvolit i hlučnější projektor.

Přenosnost

Pokud vybíráte „statický“ projektor, který bude stále na jednom místě, tento parametr není důležitý. Pokud ale hledáte spíše přenosný projektor, který budete často přemisťovat, bude dobré vzít v potaz i jeho rozměry a hmotnost. V tomto případě můžeme doporučit zařízení ideálně do hmotnosti 2 kg a šířky do 20 cm. Pro promítání v prostorách, kde není zdroj elektrické energie, budete potřebovat také vestavěnou baterii.

Foto: projector1 | Zdroj: Unsplash.com

Užitečné funkce

Mezi další funkce, které na projektoru ve firemním prostředí jistě oceníte, patří:

  • dálkové ovládání,
  • korekce lichoběžníkového zkreslení (funkce, která vyrovná promítaný obraz v případě, že projektor není umístěný kolmo k projekční ploše. Hodí se v méně prostorných místnostech či při nutnosti promítat ze strany),
  • zoom (přiblíží obraz bez nutnosti hýbat projektorem),
  • PiP (funkce Picture in Picture, která vám umožní promítání 2 obrazů vedle sebe ze 2 zdrojů),
  • integrovaná baterie a integrovaný reproduktor (umožní provoz projektoru bez zásuvky a jeho základní ozvučení bez externího reproduktoru).

Cena kancelářského projektoru

Cenové rozpětí dataprojektorů je velmi široké. Nejlevnější modely začínají na přibližně 8 000 Kč, ty nejdražší vás vyjdou klidně na 100 000 Kč a více.

Nicméně obecně lze říci, že kvalitní projektor do kanceláře můžete pořídit i ve střední cenové hladině 15 000 - 20 000 Kč. Za tuto cenu často dostanete vše, co byste mohli potřebovat – dostatečně vysoké rozlišení, svítivost i kontrast. Funkčně v této kategorii dostanete velmi slušný základ – HDMI, integrovaný reproduktor, Wi-Fi či LAN.

Se stoupající cenou pak samozřejmě narůstají i možnosti připojení a zvyšuje se počet užitečných funkcí. Ještě před výběrem je proto dobré ujasnit si, kolik jste do dataprojektoru ochotni investovat a za své peníze se poté snažit vybrat co nejlepší možné zařízení. 

Závěr

Jak jste mohli vidět, výběr projektoru na firemní prezentace nemusí být úplně tvrdým oříškem. Promyslete si hlavně všechny scénáře jeho využití, zvažte a změřte prostory, kde jej budete provozovat a vyberte si zařízení, které vaší situaci nejlépe odpovídá. Mezi klíčové parametry pak patří zejména rozlišení, svítivost a kontrast. Na těch se proto určitě nevyplatí šetřit. Věříme, že s našimi tipy teď máte v této problematice jasno. 

Kam dál

Jak zjistit hardware v PC
před 2 dny, 2.12.2024

Jak zjistit hardware v PC

Znalost vašeho hardware, jako je základní deska, paměť RAM, grafická karta, či procesor, může být klíčová při upgradu, řešení problémů nebo instalaci nových ovladačů. V tomto článku vám proto ukážeme jednoduché způsoby, jak si informace o vašem hardware snadno zjistit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat pracovní mobilní telefon
před 9 dny, 25.11.2024

Jak vybrat pracovní mobilní telefon

Výběr pracovního mobilního telefonu není jen o značce nebo ceně – jde o nástroj, který ovlivní vaši každodenní produktivitu a efektivitu. V tomto článku se proto podíváme na klíčové parametry, které by měl pracovní telefon splňovat, a poradíme, jak najít ideální zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace
před 14 dny, 20.11.2024

Jak vybrat dataprojektor na firemní prezentace

Výběr vhodného modelu dataprojektoru závisí na celé řadě faktorů od požadované kvality obrazu, přes velikost místnosti až po možnosti připojení. V článku vám poradíme, jak se zorientovat v klíčových parametrech, abyste našli projektor, který splní vaše požadavky. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit
před 22 dny, 12.11.2024

Aplikace pro produktivní práci v kanceláři, které musíte zkusit

Majitelé firem, projektoví manažeři, vedoucí i zaměstnanci si kladou otázku, jak lépe řídit úkoly, komunikovat nebo sdílet informace tak, aby neztráceli cenný čas. Pojďme si představit aplikace, které vám pomohou získat nad pracovním dnem větší kontrolu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Co je to malware a jak jej odstranit
před 2 měsíci, 16.10.2024

Co je to malware a jak jej odstranit

Internet je dnes plný kybernetických hrozeb a setkání s některým z typů malwaru je tak prakticky nevyhnutelné. Proto je zásadní vědět, jak tyto hrozby rozpoznat, jak se před nimi chránit a jak se malware zbavit, pokud je jím váš již počítač nakažen. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost,clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu
před 2 měsíci, 16.10.2024

Jak udělat printscreen na PC, Macu i v mobilu

Pořízení screenshotu je velmi snadným způsobem, jak sdílet důležité údaje z obrazovky vašeho počítače. Funkce printscreen přitom ale zahrnuje i pokročilejší možnosti, se kterými je vytváření, úprava i sdílení snímků obrazovky doslova hračkou. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář