Jak připojit notebook k TV

V současnosti je běžným vybavením zasedacích místností projektor, nebo alespoň televize. Propojení notebooku s televizorem se proto stává stále populárnějším způsobem, jak sdílet ve firmě know-how, prezentovat kolegům kvartální výsledky nebo sledovat videoškolení ve větším formátu. Tento článek vám poskytne krok za krokem návod, jak správně připojit váš notebook k TV, bez ohledu na to, zda používáte kabelové nebo bezdrátové metody. 

Foto: Walls.io | Zdroj: Unsplash.com

Proč propojovat počítač s televizí

Propojení notebooku se smart televizí přináší celou řadu výhod. Umožní vám zrcadlení obrazovky PC na TV, takže svou televizi můžete využívat jako velký monitor, ať už při samotné práci na počítači, tak při prezentaci nejrůznějších dokumentů či fotografií. A skvělou službu vám toto propojení nabídne i ve chvíli, kdy potřebujete detailní zobrazení, na které je displej notebooku jednoduše nedostatečný, či pro lepší přehled o výsledku střihu videa na notebooku.

Způsoby připojení PC k televizi

Pro připojení chytré televize k notebooku můžete využít dva způsoby, a to pomocí kabelu, či bezdrátový. 

  • Bezdrátové připojení (přes rozhraní Wi-fi) je rychlé, efektivní a pohodlné, ale také o něco technicky náročnější a obecně pomalejší než kabelové, jelikož může docházet ke zpožďování či špatné synchronizaci přenosu zvuku i obrazu. Hodí se tedy především pro jednorázové akce, ať už jde o spuštění videa, prezentaci práce a fotografií, či firemní sledování sportovního zápasu (pokud není běžně vysílán podle televizního programu).

  • Kabelové připojení je ideální ve chvíli, kdy chcete používat televizi namísto displeje pravidelně, na denní bázi – je rychlejší a nedochází ke zpožďování přenosu. Pro připojení vám postačí kabel odpovídajícího typu a délky a nalezení vhodných zdířek. Jen musíte počítat s tím, že vám kabel může překážet a při více kabelech už to bude chtít nějakou formu organizace kabelů.

Kabelové připojení

Realizace kabelového připojení je možná pomocí různých druhů kabelů a konektorů – vždy proto musíte předem zjistit, jakým konektorem disponuje notebook a jakým televize (standardně každé zařízení obsahuje konektor typu samice, proto se používá kabel samec/samec). Obecně se dá říci, že kabelové propojení televize a notebooku je podobné jako propojení počítače a monitoru

Typy kabelů pro připojení

Pro propojení notebooku na TV můžete využít různé typy kabelů:

HDMI 

Nejrozšířenějším, moderním a sofistikovaným způsobem pro připojení televizoru k notebooku je High-Definition Multimedia Interface, zkráceně HDMI. Jedná se o přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu, přičemž HDMI porty naleznete téměř na všech zařízeních, proto je toto řešení nejpraktičtější a skutečně funkční.

Foto: Srattha Nualsate | Zdroj: Pexels.com

Jak propojit PC s TV přes HDMI?

Pro propojení dvou zařízení pomocí HDMI nepotřebujete rychlé internetové připojení, router ani žádný speciální software – jednoduše stačí jeden konec HDMI kabelu zasunout do notebooku a druhý do televize a máte hotovo. Notebook vás pak standardně provede základním nastavením, které zvládne každý. 

Setkat se můžete s více typy kabelů HDMI. Ideální je zvolit minimálně kabel HDMI 2.0 – tento kabel umožňuje přenos rozlišení 3 840 × 2 160 (4K) při 60 Hz s přenosovou rychlostí 18 Gb/s, takže zvládne opravdu kvalitní rozlišení (oproti starším HDMI kabelům 1.2, 1.3 či 1.4). Velmi nároční uživatelé pak mohou zvolit HDMI 2.1 (10K) s přenosovou rychlostí 48 Gb/s.

Foto: TheRegisti | Zdroj: Unsplash.com

V některých případech se může stát, že notebook z důvodů snížení hmotnosti a rozměrů nedisponuje HDMI zdířkou. I v takovém případě lze HDMI kabel použít, musíte si však pořídit redukci.

DisplayPort

Alternativou k HDMI jsou DisplayPort kabely – ty svými kvalitami sice převyšují HDMI 2.0, ale nedosahují kvalit HDMI 2.1. I starší verze DisplayPort 1.4 z roku 2016 je až dvojnásobně rychlejší oproti HDMI 2.0 (verze DisplayPort 2.0 je pak třikrát rychlejší než DP 1.4) a lze pomocí ní přenášet s HDR obraz ve 4K při 120 Hz. DisplayPort oproti HDMI podporuje technologii NVIDIA G-Sync.

Nevýhodou DisplayPort kabelů je pak to, že jsou u audiovizuálních zařízení méně časté a také bývají kvůli svým omezením velmi krátké, aby nedocházelo ke zkreslování signálu.

VGA a DVI

Na přelomu tisíciletí zažilo svůj boom analogové rozhraní označované jako VGA se šroubovacím 15pinovým konektorem, umožňující rozlišení 2 048 × 1 536 při 85 Hz. Jeho výhodou je, že ho najdete téměř na každé televizi, počítači, notebooku, monitoru či projektoru, a to i staršího data výroby. Připojení notebooku k smart TV pomocí VGA je jednoduché – stačí zapojit jeden konec do notebooku a zatočit šrouby, a druhý pak do televize. 

Foto: PublicDomainPictures | Zdroj: Pixabay.com

Nevýhodou tohoto analogového rozhraní je to, že je přenášený obraz náchylný na rušení a jeho kvalita se zhoršuje s narůstající délkou kabelu. Dnes už však existuje i modernější řešení označované jako DVI s 24 piny, které přenáší analogový i digitální signál s maximálním rozlišením 2 560 × 1 600 při 60 Hz a je odolnější proti rušení i při použití delšího kabelu – rozhodně jej však nenajdete u každého notebooku či televize, bývá spíše součástí stolních počítačů.

Foto: PublicDomainPictures | Zdroj: Pixabay.com

Postup pro připojení pomocí kabelu

Po propojení obou zařízení pomocí HDMI nebo VGA kabelu stiskněte na televizním ovladači ikonu domečku (příp. Source či Input dle typu ovladače) a vyberte z nabízeného menu HDMI nebo jiné rozhraní, přes které se připojujete. 

V systému Windows si pak můžete nastavit uspořádání obrazovek – tedy zda budete na televizi duplikovat obrazovku počítače, nebo dáte rozšířené zobrazení, kdy na notebooku bude zobrazena jedna obrazovka a na televizi druhá. Pro toto nastavení klikněte pravým tlačítkem myši na obrazovku a vyberte Nastavení obrazovky a Uspořádání obrazovek. Dále nezapomeňte nastavit také měřítko a rozložení.

jak připojit notebook bez kabelu

Druhou variantou je propojení PC s TV bezdrátově pomocí Wi-fi. Toto sdílení obrazu je rychlé, efektivní a také jednoduché – a navíc nikde nepřekáží žádný kabel, nicméně může docházet ke zpožďování přenosu, jak jsme objasnili v úvodu.

Pro připojení pomocí Wi-fi je nutné použít některé z bezdrátových rozhraní, které je kompatibilní s vaší chytrou televizí – mezi ta nejčastější a nejoblíbenější patří Miracast, Chromecast a AirPlay (v závislosti na technologii, kterou vaše TV podporuje). Někteří výrobci mají vlastní operační systémy - např. Hisense má ve svých chytrých televizích systém VIDAA. Vždy si proto ověřte, jaký operační systém televize má a hledejte aplikaci kompatibilní s daným systémem.

Propojení s využitím aplikace Miracast

Jedním z nejstarších bezdrátových rozhraní pro připojení notebooku k televizoru je Miracast, které umí využívat jak místní bezdrátovou síť, tak Wi-fi Direct. Tato technologie funguje s operačním systémem Android.

I když už tato technologie není natolik atraktivní jako v minulosti, stále jí disponuje řada televizorů. V obchodě Google Play si můžete zdarma stáhnout aplikaci Miracast a následně ji jednoduše nainstalovat dle pokynů.

Pro propojení notebooku s TV je třeba nejprve bezdrátově připojit TV k domácí síti. Následně otevřete v notebooku program pro zrcadlení displeje a stejný spusťte i na televizoru. Poté vyberte, zda chcete obraz rozšířit, či duplikovat a klikněte na Připojit k bezdrátové obrazovce. Pak už jen klikněte v seznamu na svou TV a máte hotovo.

Propojení s využitím aplikace Chromecast

Z hlediska nastavení i používání představuje Chromecast to nejjednodušší bezdrátové rozhraní. Je vyvinuté společností Google, tedy funguje s operačním systémem Android. Pro jeho používání je nutné, aby měla vaše chytrá televize Chromecast integrovaný přímo z výroby, případně si můžete pořídit zařízení, které se připojuje k HDMI portu televizoru a funguje jako přijímač (zde je ale nutné dodatečné napájení z adaptéru přes micro USB, tj. musíte na TV použít dva porty).

Sdílení obsahu z notebooku do televize kompatibilní s Chromecast je pak snadné. Jednoduše otevřete prohlížeč Google Chrome a na liště vpravo nahoře klikněte na tři tečky. Otevře se menu, ve kterém klikněte na Odeslat. V tuto chvíli se váš obsah okamžitě zobrazí na TV. 

Propojení s využitím AirPlay

Jste-li majitelem MacBooku, iPadu či iPhonu, můžete jejich obrazovku sdílet na televizi pomocí bezdrátového rozhraní AirPlay společnosti Apple. Jeho fungování je obdobné jako u Chromecastu – AirPlay buď musí být integrováno přímo v chytré televizi, nebo je nutné dokoupit speciální multimediální centrum označované jako Apple TV. To musíte připojit do HDMI konektoru televizoru a kvůli napájení je nutné je připojit ještě do elektrické zásuvky, přičemž nutné je i jeho připojení k internetu (bezdrátově, či pomocí kabelu).

Po připojení je nutné přihlásit se pod svým Apple účtem. Následně otevřete na MacBooku webový prohlížeč a v pravém horním rohu obrazovky vyhledejte ikonu AirPlay. Zobrazí se seznam, ze kterého vyberte svou smart TV. Následně se obraz z MacBooku začne zobrazovat na obrazovce televize.

Streamovaný obsah je v pravém horním rohu okna přehrávače označen ikonou se šipkou směřující nahoru. Sdílet můžete celou obrazovku, nebo jen vybraná okna. Chcete-li zvolit možnost sdílení jen vybraných oken, otevřete je, klikněte na ikonu AirPlay v pravém horním rohu obrazovky a z otevřené nabídky zvolte Pouze okna.

Ze seznamu aktuálně otevřených oken zvolte ta, která chcete sdílet, a klikněte na tlačítko
Sdílet v pravém dolním rohu. Pokud chcete sdílet celou obrazovku, klikněte po kliknutí na ikonu AirPlay v pravém horním rohu obrazovky na možnost Sdílet obrazovku a následně na tlačítko Sdílet v pravém dolním rohu.

Windows 10: sdílení obrazovky

Výše jsme si uvedli, jak sdílet obrazovku v případě použití AirPlay. Na závěr se ještě pojďme podívat, jaký je postup pro nastavení sdílení/zrcadlení obrazovky ve Windows 10.

  1. Klikněte pravým tlačítkem myši na základní obrazovku.

  2. V menu zvolte Nastavení zobrazení.

  3. V zobrazeném okně ovládacího panelu klikněte na Připojit k bezdrátové obrazovce.

  1. Vyhledejte pomocí lupy svou chytrou televizi a klikněte na ni.

  2. V případě úspěšného připojení se objeví lišta s nápisem „Připojeno k …“.

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 3 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 4 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 23 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 23 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware