Jak zjistit a sdílet heslo na Wi-Fi

Téměř každý z nás se už někdy dostal do situace, kdy zapomněl heslo od vlastní Wi-Fi sítě. Ztráta hesla k Wi-fi, jakkoliv pro laického uživatele může být nepříjemná, je poměrně jednoduše řešitelná. Sdílení hesla od Wi-Fi sítě se zase může hodit v případě, kdy chcete do vaší sítě poprvé připojit např. návštěvu či nové mobilní zařízení.

Foto: Firmbee.com | Zdroj: Unsplash.com

Jak zjistit heslo na Wi-Fi ve Windows

Pokud máte k síti, od které jste zapomněli heslo, stále připojený počítač, můžete pro zjištění hesla využít následující postup. Nejprve se podívejme na Windows 11, kde je postup jednodušší. Posléze představíme i postup pro Windows 10.

Zjištění hesla ve Windows 11

 1. Nejprve klikněte na hlavní liště Windows vpravo na ikonu Wi-Fi a vyberte síť, ke které jste připojeni a klikněte na i (alternativně jde ještě jít přes Start, Nastavení a Síť a Internet).
 1. V nově otevřeném okně sjeďte do spodní části a klikněte na Zobrazit klíč zabezpečení sítě Wi-Fi.

Zjištění hesla ve Windows 10

Pokud váš počítač zatím disponuje Windows 10, postupujte následovně:

 1. Na počítači či notebooku otevřete Ovládací panely a poté vyberte Síť a internet.
 1. Otevřete Centrum síťových připojení a sdílení.
 1. V seznamu vyberte vaší aktuální Wi-Fi síť.
 1. V dialogovém okně klikněte na Vlastnosti bezdrátového připojení.
 1. Poté přepněte na kartu Zabezpečení.
 1. Teď už stačí zaškrtnout políčko Zobrazit znaky a v kolonce Klíč zabezpečení sítě se vám heslo od Wi-Fi zobrazí.

​Avšak nastat může i taková situace, kdy budete potřebovat zjistit heslo od Wi-Fi, ke které zrovna nejste na počítači připojení. Podmínkou ale je, abyste alespoň jednou byli k síti přihlášeni v minulosti. V tomto případě heslo od Wi-Fi zjistíte pomocí příkazového řádku.

 1. Do vyhledávače Windows napište „cmd“ a spusťte příkazový řádek.
 1. Dále napište příkaz „NETSH WLAN SHOW PROFILE“ a potvrďte Enter. V části User Profiles uvidíte výpis všech sítí, které má počítač uložené. Vyberte ten název sítě, ke které chcete zjistit heslo.
 1. Nyní zadejte příkaz „NETSH WLAN SHOW PROFILE název-sítě-pro-zjištění-hesla KEY=CLEAR“ a potvrďte Enter.
 1. Zobrazí se vám velmi podrobné informace o vybrané Wi-Fi síti. Rolujte níže přes části Profile information a Connectivity settings až na Security settings. Zde v řádku Key Content uvidíte zapomenuté heslo od Wi-Fi.

Oba výše popsané postupy zjištění hesla na Wi-Fi používejte v případě, kdy jste již někdy v minulosti heslo změnili v administraci routeru. Pokud jste jej nikdy neměnili, můžete si práci usnadnit. Heslo totiž snadno zjistíte ze strany routeru, na které se nachází štítek s údaji o vašem zařízení. Kromě jiných informací zde určitě najdete také kolonku „Password“ s původním heslem k bezdrátovému připojení.

V tomto případě ale důrazně doporučujeme původní heslo co nejdříve změnit. Změna přístupových údajů do administrace routeru i změna původního SSID a hesla pro bezdrátové připojení k síti jsou prvními a základními kroky pro důkladné zabezpečení vaší Wi-Fi sítě.

Tip

Zabezpečení Wi-Fi sítě je ale jen prvním krokem k bezpečnému používání Internetu. Abyste před útoky hackerů byli chráněni co nejlépe, zabezpečit musíte také počítač a všechna další citlivá zařízení, například tiskárny. Pokud pak máte pochybnosti, zda se váš počítač již nestal terčem útoku, projděte si ještě nejčastější příznaky zavirovaného počítače.

Jak zjistit heslo na Wi-Fi v Androidu

Zobrazit si heslo od Wi-Fi napřímo jako v počítači bohužel v Androidu nelze. Umožňovala to starší zařízení, u těch novějších už tuto možnost spíše nenajdete.

Přesto však existuje způsob, jehož pomocí se můžete ke konkrétní podobě hesla od Wi-Fi dopracovat. Je to možné díky funkci sdílení sítě a jejího hesla, kterou má mnoho zařízení s OS Android integrovanou.  

 1. Na telefonu si otevřete Nastavení.
 1. Dále vyberte položku Wi-Fi.
 1. Okamžitě uvidíte vybranou Wi-Fi síť, ke které je váš telefon připojen. Klikněte na ozubené kolečko.
 1. V dolní části obrazovky se zobrazí odkaz na QR kód, ve kterém jsou zakódovány veškeré detaily o vaší síti včetně přihlašovacích údajů. Tento QR kód může použít jiné mobilní zařízení vybavené čtečkou pro připojení ke stejné síti. Pro přečtení přihlašovacích údajů je však také potřeba QR čtečka.

Jak zjistit heslo na Wi-Fi v iPhone/iPad

V zařízeních s verzí OS od iOS 16, iPadOS 16.1 a novějších si můžete zapomenuté heslo od Wi-Fi na rozdíl od Androidu snadno zobrazit přímo v zařízení. Pokud jste k této síti aktuálně připojení, heslo v iPhone či iPadu zjistíte takto:

 1. Najeďte na Nastavení a poté vyberte Wi-Fi.
 2. Vyberte síť, kterou zrovna používáte.
 3. Vyberte možnost Informace (často je to jen ikonka „i“).
 4. Klepněte na kolonku Heslo.
 5. K odemknutí a zobrazení hesla budete muset ověřit svou identitu pomocí přístupového kódu, FaceID nebo TouchID. Poté se heslo zobrazí.

Pokud k síti nejste aktuálně připojení, ale v minulosti jste alespoň jednou byli, můžete rovněž zjistit heslo i k takovéto síti. Použijte cestu NastaveníWi-FiUpravit (v pravém horním rohu). Poté uvidíte seznam sítí, ke kterým bylo vaše zařízení dříve připojeno. Vyberte tu, od které chcete zjistit heslo, opět klepněte na pole Heslo a poté pro zobrazení hesla ověřte svou identitu.

Sdílení hesel na Wi-Fi

Pokud vyloženě nepotřebujete zjišťovat konkrétní podobu hesla, ale spíše jen připojit do vaší sítě někoho cizího, více než pracné zjišťovaní hesla se vám hodí funkce rychlého sdílení sítě.

To je možné snadno provést ve všech mobilních zařízeních – těch s Androidem i iOS. Na rozdíl od klasických a zastaralejších způsobů sdílení hesla, kterými jsou například ústné předání, psaní hesla na papírek či jeho posílání do zpráv a mailů, se jedná o rychlý a velmi pohodlný způsob připojení do sítě – vy ani ten, kdo se chce připojit, nemusíte nic opisovat, ani heslo nikde zadávat. 

Základní podmínkou pro sdílení Wi-Fi sítě je, aby zařízení, ze kterého chcete sdílet, bylo k této síti připojené. Bez tohoto nelze přihlašovací údaje sdílet pro druhé zařízení.

Jak sdílet heslo Wi-Fi v Androidu?

Postup pro sdílení hesla v Androidu jsme již popsali v kapitole o tom, jak zjistit heslo od Wi-Fi v Androidu. Dodržte proto stejný postup (NastaveníWi-Fi → klepnutí na název sítě).  Poté se zobrazí QR kód, který je potřebné přečíst tím zařízením, které se chce do sítě připojit. Není potřebné dělat nic dalšího – po načtení QR kódu se mobilní zařízení okamžitě automaticky do sítě připojí bez ohledu na to, zda se jedná o OS Android nebo iOS.

Jak sdílet heslo na iPhone a iPadu?

Postup pro sdílení hesla od Wi-Fi ze zařízení s iOS je sice jednodušší, než je tomu u Androidu, jeho nevýhodou ale je, že dost záleží na tom, pro jaké zařízení budete síť sdílet. Postup pro iOS a Android se totiž liší. Výhodou androidového QR kódu je proto jeho univerzálnost.

Pokud potřebujete sdílet heslo z iPhone na iPhone nebo iPad, postupujte takto:

 1. Ujistěte se, že obě zařízení mají zapnuté Wi-Fi i Bluetooth a vypnutý hotspot.
 2. Pokud iPhone, ze kterého chcete sdílet, není k síti připojený, připojte jej.
 3. S člověkem, pro kterého chcete síť sdílet, musíte mít vzájemně uložené své e-mailové adresy v kontaktech. Tyto adresy se musí shodovat s těmi, pomocí kterých jste oba zaregistrováni k Apple ID. Jinak tento postup fungovat nebude.
 4. Zařízení držte co nejblíže k sobě.
 5. V zařízení, které chcete připojit, najeďte do Wi-Fi a vyberte požadovanou síť.
 6. Na prvním připojeném zařízení se zobrazí žádost o sdílení hesla. Tuto žádost potvrďte klepnutím na Sdílet heslo a druhé zařízení se k vaší síti okamžitě připojí.

Pokud chcete z iPhone nasdílet připojení k síti pro Android, postupujte takto:

 1. Na iPhone si stáhněte aplikaci, například Share Wi-Fi.
 2. Aplikaci otevřete – ihned se zobrazí QR kód.
 3. S telefonem či tabletem s Androidem tento QR kód přečtěte (stačí fotoaparát).
 4. Na zařízení vyskočí výzva k připojení do sítě. Připojení potvrďte a jste online.

Jak sdílet heslo Wi-Fi ve Windows?

Sdílení hesla k Wi-Fi stejným způsobem jako v mobilních zařízeních zatím není ve Windows k dispozici. Zdá se však, že ve Windows 11 by tato funkce mohla být součástí některého z chystaných updatů.

Závěr

Zapomenuté heslo od Wi-Fi sítě rozhodně není žádnou tragédií. Pomocí počítačů i mobilních zařízení, které byly někdy v minulosti k této síti připojeny, jej můžete snadno zjistit. Sdílet síť lze zase snadno přes mobilní zařízení, u kterých tak provedete na pár kliknutí a do pár vteřin máte druhé zařízení připojené.

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny