Princip LED tiskárny

Laserové a LED tiskárny jsou si velice podobné a občas se mezi nimi ani téměř nerozlišuje. Veřejnost dobře zná pojem “laserová tiskárna”, ale ne “LED tiskárna”. Přece jen je mezi nimi rozdíl, a ten se projevuje jednak v jejich vnitřní konstrukci, ale také v odlišných tiskových vlastnostech těchto dvou typů. Na jakém principu pracují a proč jsou tak populární?

LED tiskárny využívají stejný technologický princip jako laserové tiskárny ale jiným způsobem. | Foto: magneticmcc | Zdroj: Depositphotos.com

Laserové a LED tiskárny jsou si velice podobné a občas se mezi nimi ani téměř nerozlišuje. Veřejnost dobře zná pojem “laserová tiskárna”, ale ne “LED tiskárna”. Přece jen je mezi nimi rozdíl, a ten se projevuje jednak v jejich vnitřní konstrukci, ale také v odlišných tiskových vlastnostech těchto dvou typů.

Vznik LED tiskáren

Technologie LED tisku byla odvozena od klasické laserové tiskárny a proto s ní až do roku 1989 sdílí společnou historii.

Tip

Ta je poměrně zajímavá, stejně tak jako princip, na kterém laserové tiskárny fungují. O obojím se dočtete ve článku o principu laserové tiskárny.

Minulost LED tiskáren začíná právě v roce 1989, kdy ji na trh uvedla firma CASIO. Od té doby prošla různými vylepšeními a především miniaturizací, ale v jádru zůstává v podstatě stejná. 

Trend miniaturizace byl pro LED tiskárny velice podstatný. Každá LED dioda totiž představuje jeden tiskový bod, a proto aby rozlišení tisku bylo co nejvyšší, musí být diody co nejmenší. Nejstarší LED tiskárny logicky obsahovaly mnohem větší diody, kvůli čemuž nebylo rozlišení DPI nijak působivé. Dnes jsou na tom mnohem lépe, ačkoliv ve srovnání s laserovými tiskárnami přece jen pokulhávají.

Princip fungování led tiskárny

LED tiskárny využívají stejný technologický princip jako laserové tiskárny, ale jiným způsobem. Konkrétně nahrazuje jeden zdroj elektromagnetického záření (laser) jiným zdrojem - LED diodami. To má své výhody a nevýhody. 

V obou typech tiskáren je ústřední součástí fotosenzitivní válec, který na povrchu dokáže měnit elektrický náboj (většinou je potažený vrstvou selenu). O změnu náboje se stará právě buď laser, nebo LED diody. K povrchu válce se pak magneticky přichytí tonerový prášek podle toho, zda je nabitý, nebo není. Ten se pak přenese na papír a zažehlí. Tímto procesem se určuje, kde na papíře bude jaká barva.

Hlavní rozdíl mezi laserovou a LED tiskárnou je tedy v tom, jakým způsobem se fotosenzitivní válec osvětlí, čímž se mění jeho el. náboj. Zatímco laserová tiskárna používá jeden laserový paprsek, LED tiskárna ho nahrazuje mnoha miniaturními LED diodami, které jsou umístěné po celé šířce válce. Každá dioda osvětlí jeden bod na řádku stránky a jak se válec otáčí, vzniká na válci předobraz celé stránky. Velikost diody je tedy shodná s velikostí tiskového bodu na papíře. Práci jednoho paprsku tedy zastává celá řada diod, díky čemuž je tisk rychlejší.

Tip

Jestli vás to zaujalo, vězte, že poměrně zajímavé jsou také detaily principu fungování inkoustové tiskárny.

LED tiskárna vs. laserová tiskárna

V čem jsou LED tiskárny horší či lepší než laserové tiskárny, popřípadě inkoustové?

LED tiskárny mohou být, stejně jako laserové a inkoustové, černobílé a barevné. Rozdíl je hlavně v maximálním DPI, které udává hustotu obrazových bodů - výtisk není tedy tak ostrý a detailní. 

Minimální velikost LED diod je omezená současnou technologií výroby, která je nedokáže už zmenšit (zatím). Tím je omezené i DPI tiskárny, které ani u nejdražších modelů nepřesáhne hodnotu 2400 x 2400. A to i z důvodu, že tiskne rychleji než laser. 

LED diody dokáží osvětlit jeden řádek na fotocitlivém válci zároveň, zatímco laserový paprsek osvětluje bod po bodu. Ten je také směrován pomocí komplikované soustavy zrcadel, kdežto LED tiskárna je konstrukčně jednodušší a obsahuje méně součástek. S tím se pojí menší poruchovost, vyšší spolehlivost i fakt, že LED tiskárny bývají rozměrově o něco kompaktnější.

Náklady na tisk jsou totožné jako u laserové tiskárny. Oba typy vychází na provoz však levněji než tiskárna inkoustová. Tento nedostatek inkoustových tiskáren nicméně dobře řeší tzv. tankové inkoustové tiskárny.

Pořizovací cena je o pár tisíc vyšší než u laserových a inkoustových tiskáren.

Výhody LED tiskáren

  • Vysoká rychlost a velký objem tisku
  • Nízké provozní náklady
  • Velká životnost toneru
  • Bezúdržbovost

Nevýhody LED tiskáren

  • Spíše černobílý tisk
  • Vyšší pořizovací cena
  • Méně všestranná

Pro jaký účel se hodí LED tiskárny

Černobílá LED tiskárna je nejlepší možnou volbou na administrativní práci, a to obzvlášť pro menší firmy. Tiskne nejrychleji ze všech tiskáren, ve velkém objemu a v kvalitě, která je pro kancelářské dokumenty dostačující.

Barevná LED tiskárna samozřejmě dokáže tisknout obrázky a fotografie, ale pokud chcete v tomto ohledu kvalitu, uvažujte spíš o tiskárně inkoustové. Barevná LED tiskárna je dobrá pro tisk grafů, sem tam i obrázku nebo fotky, ale jen v případě, že neklademe důraz na jejich kvalitu.

Tip

Který typ tiskárny se nejvíce hodí pro vaše potřeby, se dozvíte v článku laserová vs. inkoustová tiskárna, kde vám sdělíme jejich vzájemné výhody a nevýhody a spoustu dalších užitečných informací. 

Zvažujete nákup lED tiskárny?

Nejste si jisti, jaká tiskárna splní vaše kancelářské požadavky při rozumných nákladech na provoz a adekvátní ceně? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 15 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 16 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 1 měsícem, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit
před 2 měsíci, 4.3.2024

Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit

Termín průmyslové špionáže si mnozí spojují jen s velkými firmami s pokročilým výzkumem a vývojem. Pravdou však je, že se tento nelegální a nekalý způsob získávání dat a informací ze strany konkurence může týkat úplně každé společnosti – tedy i těch malých. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak zazipovat soubor či složku
před 2 měsíci, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost