Princip inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny jsou dnes široce oblíbené. Jsou úspornější a schopnější než kdy dřív a mají univerzální využití: tisk fotografií, dokumentů, grafů nebo domácích úkolů. Jak ale inkoustová tiskárna funguje?

U inkoustových tiskáren jsou jednotlivé trysky vyhrazené vždy pro jednu ze 4 barev v zásobníku. | Foto: tookapic | Zdroj: Pixabay.com

Historie inkoustových tiskáren

Uvedení inkoustových tiskáren na trh firmou HP v polovině 80. let zasadilo velkou ránu tiskárnám jehličkovým, které v té době převládaly. Jejich provoz byl tišší, měly nižší spotřebu, vyšší kvalitu tisku a ukázaly nové, vylepšené grafické možnosti. 

Vzhledem k jejich vysoké ceně si však na popularitu musely počkat na začátek 90. let, kdy HP představilo tiskárnu s názvem DeskJet. Její cena sice nebyla nízká (stála $1000), ale už byla dostupná natolik, aby to způsobilo její masové rozšíření. 

Mezitím se na trhu objevily i tiskárny od jiných firem jako Canon, Epson nebo Dataproducts. inkoustové tiskárny nakonec začaly být běžné a postupně téměř úplně vytlačily jehličkové tiskárny z trhu a usadily se v kancelářích i domácnostech.

Tip

Pokud vás zajímají detaily vývoje tiskáren v průběhu let, přečtěte si i článek věnovaný historii tisku nebo článek o tiskových technikách.

Princip tisku u inkoustové tiskárny

Stěžejní součástí každé tiskárny je tisková hlava. V případě inkoustové tiskárny tato hlava obsahuje tisíce miniaturních trysek (mluvíme o velikostech v řádu setin milimetru), do kterých pumpa nasaje inkoust a pak z nich “vystřelují” mikro kapičky na papír. Vzdálenost mezi tiskovou hlavou a papírem je cca 1 mm.

Dá se říct, že každá kapka představuje jeden grafický bod na papíře. Hustotu těchto bodů determinuje rozlišení tiskárny a pochopitelně platí, že čím více, tím lépe - obraz je ostřejší a detailnější. 

V případě barevných inkoustových tiskáren jsou jednotlivé trysky vyhrazené pro jednu ze 4 barev v zásobníku. Každý bod na papíře se skládá z kombinace těchto barev a jejich množství použité pro jeden bod určuje výsledný odstín bodu na papíře. Barvy se buď vzájemně překrývají, nebo jsou umístěny vedle sebe, ani jedno však není poznat běžným pohledem.

Takto by se dal ve stručnosti shrnout obecný princip tisku inkoustových tiskáren. Jenže to zdaleka není vše, protože inkoustové tiskárny se dělí na 3 typy, jejichž konkrétní fungování je velice odlišné.

Termální inkoustové tiskárny - Bubble Jet

Nejrozšířenější princip nanášení inkoustu na papír se nazývá termální, respektive termodynamický. Můžeme se s ním setkat také pod pojmem Bubble Jet. Každá tryska v tiskové hlavě obsahuje jeden nebo více rezistorů, které slouží jako miniaturní topná tělíska (opět se bavíme o setinách milimteru). 

Jak víme z hodin fyziky, látky mají tendenci se při zahřívání objemově rozpínat. Stejně tak se začne rozpínat i inkoust nasátý v tryskách, když se rezistory zahřejí na vysokou teplotu. A to tak prudce, že z něj vznikne bublina (odtud Bubble Jet), která se nafoukne a praskne. Pod tlakem tak doslova vystřelí z trysky na papír. Podle míry zahřátí inkoustu se určuje množství, které vystřelí na papír.

Piezoelektrické inkoustové tiskárny

I piezoelektrické tiskárny vystřelují kapky inkoustu pod tlakem na papír. Tlak zde však vzniká působením elektrického proudu na tzv. tryskovou komůrku, kterou protéká inkoust. Trysková komůrka je z piezoelektrického materiálu, což je krystalická látka, která se deformuje při průchodu elektrického proudu. 

Deformace má v tomto případě podobu zúžení komůrky, čímž se inkoust vytlačí na papír. Při změně polarity procházejícího proudu se komůrka znovu rozšíří a vtáhne tak další inkoust. Množství inkoustu vystřeleného na papír určuje inteligentní jednotka v tiskárně tím, že řídí míru rozšiřování a zužování tryskových komůrek.

Voskové inkoustové tiskárny

Tento typ tiskáren taktéž používá piezoelektrický princip vystřelování kapek na papír, avšak s tím rozdílem, že k namíchání výsledné barvy dochází už uvnitř tiskové hlavy. Namíchaný inkoust je vzápětí vystřelen ne na papír, ale na otáčivý válec, ze kterého se teprve otiskne na papír. A proč název “vosková inkoustová tiskárna”? Inkoust má totiž voskovou konzistenci, která se ještě před smícháním barev v tiskové hlavě musí zahřátím rozpustit.

Z těchto 3 typů jsou nejlevnější a nejrozšířenější tiskárny fungující na termálním principu. Tiskárny pracující na piezoelektrickém principu nachází uplatnění hlavně v podnikatelském nebo průmyslovém segmentu, kdežto voskové inkoustové tiskárny jsou považované za nejkvalitnější a mají nejživější barvy.

Relativně nové jsou inkoustové tiskárny s tankovým systémem. Tentokrát nejde o princip nanášení inkoustu na papír, ale o způsob uchovávání zásoby inkoustu v tiskárně. Místo cartridge jsou v tiskárně nádržky, do kterých se dolévá inkoust z lahviček. V čem je tento systém převratný? Cena lahviček sráží náklady na tisk v průměru o 70 %, což je nezanedbatelný rozdíl.

Tip

Rozdíly mezi laserovými a inkoustovými tiskárnami včetně jejich ceny, provozních nákladů, kvality a dalších kritérií najdete v článku Laserová vs. inkoustová tiskárna. Pro porovnání obou principů tisku doporučujeme přečíst si i o principu laserové tiskárny.

Stále nevíte, jakou tiskárnu?

Pokud jste zrovna v procesu výběru tiskárny a nevíte, jaký typ splní vaše požadavky při rozumné ceně za pořízení i provoz, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 1 dnem, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 2 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 21 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 21 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware