Zdroj: HP.com
Japonská firma Epson uvedla na trh v roce 2015 první tiskárny na tankový systém. Ty obsahovaly velkoobjemové nádržky na jednotlivé barvy (“CMYK”: černá, azurová, purpurová a žlutá). Na jejich doplnění se však místo cartridge kupují levné lahvičky s inkoustem, které se jednoduše nalijí do nádržek.
Hlavním cílem firmy Epson bylo snížení nákladů na tisk, což se jim povedlo a ostatní váhající výrobci se po čase tohoto trendu chytili také. Původní tankové tiskárny Epson se konkurenci nakonec povedlo v některých ohledech i překonat (tisk fotografií a brožur), jak ukazuje třeba srovnání tankových tiskáren Epson a HP.
Přednosti tankových tiskáren
Razantní snížení nákladů na tisk
Tanková tiskárna vytváří obraz pomocí miniaturních kapek inkoustu, které tiskovou hlavou nanáší na papír. Ve výsledné kvalitě tisku se tak podobá klasické inkoustové tiskárně. Jak již bylo ale zmíněno, hlavní výhodou tankových tiskáren je levnější tisk. Jak dobře si však ve srovnání s ostatními typy vedou?
Při srovnání tiskáren se náklady na tisk zdají být u tankových tiskáren až neuvěřitelně nízké.
- Klasická inkoustová tiskárna nabízí cenu 1,10 - 1,60 Kč/strana černobíle a 2 Kč barevně.
- Laserová tiskárna začíná na 0,40 Kč/strana černobíle a 3 Kč barevně.
- Tiskárna s tankovým systémem tiskne černobíle za 0,05 Kč/strana a barevně 0,10 Kč/strana
Cena jednotlivých 70 ml lahviček na doplňování začíná už zhruba na 30 Kč a maximálně dosahuje ceny okolo 400 Kč. Dostupné jsou i 1000 ml varianty, které někdy vycházejí až o desítky procent levněji (záleží na modelu tiskárny).
Jednoduché doplňování náplně
Druhou velkou výhodou těchto tiskáren je velice jednoduché doplňování náplně. Ne že by výměna kazety byla náročná, ale dolévání náplně je čistší a zamezuje plýtvání. Plnící hrdla nádržek jsou vybavená membránou, která spolu s mechanismem podtlaku brání nechtěnému úniku barvy.
Když udržujete hladinu v nádrži dostatečně vysoko, nikdy se vám nestane, že by tiskárna vytiskla nedokonalý, vybledlý výtisk kvůli nedostatku barvy. Např. toner byste v tomto případě museli vyměnit, i když v něm ještě zbývá barva.
Kdy pořídit tankovou tiskárnu?
Pokud se rozhodujete mezi klasickou inkoustovou a tankovou tiskárnou, nabízí ta tanková výhodu zejména v podobě velmi levného tisku. Pokud ji však zvažujete jako alternativu k laserové tiskárně, ujasněte si raději předem, kolik na svojí tiskárně měsíčně vytisknete papírů.
Např. výrobce HP uvádí u své tankové tiskárny HP Smart Tank Plus 651 doporučený měsíční objem tisku 200 až 500 stránek. Laserová tiskárna v podobné cenové relaci (dle shopu HP) HP LaserJet Pro MFP M428fdn nabízí měsíční objem 750 až 4000 stránek. Rozdíl najdeme také v rychlosti tisku. Zmíněná tanková tiskárna je schopná vytisknout černobíle až 11 stránek za minutu a barevně až 5 stránek za minutu. Laserová pak zvládá černobíle až 40 stránek za minutu.
Pokud se tedy u vás ve firmě tiskne často, hodně a zejména černobíle, pak dává smysl sáhnout raději po laserové tiskárně. V případě, že tisknete spíše sporadicky a častěji fotografie či barevné dokumenty plné obrázků, může pro vás být dobrou volbou tiskárna tanková.