hodí se tanková tiskárna do kanceláře?

Možná už jste slyšeli o tiskárnách s tankovým systémem. Jde v podstatě o klasické inkoustové tiskárny, které jako náplň místo klasických kazet používají nádržky s barvami. V čem je tento systém tak převratný a zda se hodí i pro použití do kanceláře, zjistíte v tomto článku.

Zdroj: HP.com

Japonská firma Epson uvedla na trh v roce 2015 první tiskárny na tankový systém. Ty obsahovaly velkoobjemové nádržky na jednotlivé barvy (“CMYK”: černá, azurová, purpurová a žlutá). Na jejich doplnění se však místo cartridge kupují levné lahvičky s inkoustem, které se jednoduše nalijí do nádržek.

Hlavním cílem firmy Epson bylo snížení nákladů na tisk, což se jim povedlo a ostatní váhající výrobci se po čase tohoto trendu chytili také. Původní tankové tiskárny Epson se konkurenci nakonec povedlo v některých ohledech i překonat (tisk fotografií a brožur), jak ukazuje třeba srovnání tankových tiskáren Epson a HP.

Přednosti tankových tiskáren

Razantní snížení nákladů na tisk

​Tanková tiskárna vytváří obraz pomocí miniaturních kapek inkoustu, které tiskovou hlavou nanáší na papír. Ve výsledné kvalitě tisku se tak podobá klasické inkoustové tiskárně. ​Jak již bylo ale zmíněno, hlavní výhodou tankových tiskáren je levnější tisk. Jak dobře si však ve srovnání s ostatními typy vedou?

Při srovnání tiskáren se náklady na tisk zdají být u tankových tiskáren až neuvěřitelně nízké.

  • Klasická inkoustová tiskárna nabízí cenu 1,10 - 1,60 Kč/strana černobíle2 Kč barevně.
  • Laserová tiskárna začíná na 0,40 Kč/strana černobíle a 3 Kč barevně
  • Tiskárna s tankovým systémem tiskne černobíle za 0,05 Kč/strana a barevně 0,10 Kč/strana

Cena jednotlivých 70 ml lahviček na doplňování začíná už zhruba na 30 Kč a maximálně dosahuje ceny okolo 400 Kč. Dostupné jsou i 1000 ml varianty, které někdy vycházejí až o desítky procent levněji (záleží na modelu tiskárny).

Jednoduché doplňování náplně

Druhou velkou výhodou těchto tiskáren je velice jednoduché doplňování náplně. Ne že by výměna kazety byla náročná, ale dolévání náplně je čistší a zamezuje plýtvání. Plnící hrdla nádržek jsou vybavená membránou, která spolu s mechanismem podtlaku brání nechtěnému úniku barvy.

Když udržujete hladinu v nádrži dostatečně vysoko, nikdy se vám nestane, že by tiskárna vytiskla nedokonalý, vybledlý výtisk kvůli nedostatku barvy. Např. toner byste v tomto případě museli vyměnit, i když v něm ještě zbývá barva.

Kdy pořídit tankovou tiskárnu?

Pokud se rozhodujete mezi klasickou inkoustovou a tankovou tiskárnou, nabízí ta tanková výhodu zejména v podobě velmi levného tisku. Pokud ji však zvažujete jako alternativu k laserové tiskárně, ujasněte si raději předem, kolik na svojí tiskárně měsíčně vytisknete papírů.

Např. výrobce HP uvádí u své tankové tiskárny HP Smart Tank Plus 651 doporučený měsíční objem tisku 200 až 500 stránek. Laserová tiskárna v podobné cenové relaci (dle shopu HP) HP LaserJet Pro MFP M428fdn nabízí měsíční objem 750 až 4000 stránek. ​Rozdíl najdeme také v rychlosti tisku. Zmíněná tanková tiskárna je schopná vytisknout černobíle až 11 stránek za minutu a barevně až 5 stránek za minutu. Laserová pak zvládá černobíle až 40 stránek za minutu.

Pokud se tedy u vás ve firmě tiskne často, hodně a zejména černobíle, pak dává smysl sáhnout raději po laserové tiskárně. V případě, že tisknete spíše sporadicky a častěji fotografie či barevné dokumenty plné obrázků, může pro vás být dobrou volbou tiskárna tanková.

Pokud vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými typy tiskáren, přečtěte si článek Jak vybrat tiskárnu do kanceláře.

Výhody a nevýhody v kostce

Výhody

+    Extrémně levný tisk
+    Hodí se na tisk fotografií a dokumentů s velkým množstvím obrázků
+    Snadné a čisté doplňování inkoustu
+    Možnost kontrolovat objem lahvičky i inkoustové nádrže
+    Nízká hlučnost při tisku
+    Spolehlivost
+    Menší dopad na životní prostředí
+    Součástí prvního balení bývá velké množství inkoustu
+    Díky systému čistění menší šance na ucpání tiskárny 

Nevýhody

−    Jsou určeny pro menší objem tisku než např. laserové tiskárny
−    Ve srovnání s laserovou tiskárnou nabízí výrazně nižší rychlost tisku
−    Nižší spolehlivost upozornění na nízkou hladinu v nádržích
−    Tisk s prázdnými tanky může poškodit tiskárnu
−    Možné přeplnění absorbéru odpadního inkoustu (výměna v servisu či uživatelem)


Jaké parametry sledovat při nákupu tankové tiskárny?

Objem nádržek

Nádržky pro barevné inkousty mají často objem 70 ml, což vystačí na 6000 - 7000 stran formátu A4 při 5% pokrytí. Čím větší objem, tím méně často budete muset nádržky měnit.

Pořizovací cena

Tankovou tiskárnu nekoupíte už za 1 000 Kč jako ty nejlevnější běžné tiskárny. Pořizovací cena je zhruba od 4 000 Kč. Mnohonásobně ušetříte ale na ceně tisku, takže investice se vám v průběhu let vrátí.

Cena za stranu tisku

Jak jsme již uvedli, cena bývá okolo 0,05 Kč za černobílou stránku a 0,10 Kč za barevnou stránku, takže úspora oproti klasickým tiskárnám je značná. Ale i mezi tiskárnami s tankovým systémem existují odchylky, takže si na tento parametr dávejte pozor.

Objem doplňovacích lahviček

Zkontrolujte si, že doplňovací lahvičky se vyrábí ve vysokoobjemové variantě, abyste nemuseli skladovat velké množství malých lahviček a neustále je vyhazovat.

Kvalita tisku

Udává se v dpi. Čím vyšší dpi, tím vyšší rozlišení tisku (přesnost a detail). Pro kancelářské dokumenty postačí 2 400 dpi, pro tisk kvalitních fotek raději 6 000 dpi. Je třeba také zmínit, že kvalitu výsledného tisku ovlivňuje i druh použitého papíru.

Maximální formát tisku

Nejčastějším formátem papíru bývá samozřejmě A4. Některé tiskárny však postrádají možnost formát zmenšit. Proto si dávejte pozor, pokud víte, že budete tisknout i menší formáty.

Displej

Díky přítomnému displeji má člověk mnohem lepší přehled o tom, co se v tiskárně děje. Ideální je větší a dotykový.

Multifunkce

To znamená skenování, popřípadě dnes již přežité faxování.

Další pohodlné funkce

Bezdrátové propojení s počítačem nebo jiným zařízením, tisk přímo z USB nebo SD karty, atp.

Stále nevíte, jakou vybrat tiskárnu?

Nejste si jisti, jaká tiskárna splní vaše kancelářské požadavky při přijatelných provozních nákladech a dostupné ceně? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak zvolit správnou gramáž papíru pro tisk
před 1 měsícem, 23.5.2022

Jak zvolit správnou gramáž papíru pro tisk

Volba správné gramáže papíru má vliv na kvalitu tisku, životní prostředí, provozní náklady i životnost tiskárny. Jaká jsou kritéria pro její výběr a na které účely se používá která gramáž? Číst celý článek

clanek-kategorie-Papíry a tisková média
Princip jehličkové tiskárny
před 2 měsíci, 17.5.2022

Princip jehličkové tiskárny

Možná vás překvapí, že jehličkové tiskárny nás stále hojně obklopují v platebních terminálech či bankomatech. Je to díky spolehlivému a provozně úspornému principu jejich fungování, o kterém si něco řekneme v tomto článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak vybrat materiál pro 3D tisk
před 2 měsíci, 12.5.2022

Jak vybrat materiál pro 3D tisk

U uměleckých výrobků nám půjde o estetiku, u technických součástek o přesnost a mechanickou odolnost, u dalších zase o pružnost. Jak vybrat správný materiál pro 3D tisk? Číst celý článek

clanek-kategorie-3D tisk
Jak zjistit IP adresu tiskárny
před 2 měsíci, 9.5.2022

Jak zjistit IP adresu tiskárny

IP adresa je nejjednodušší způsob, jak si zajistit přímou komunikaci s konkrétní tiskárnou. Zjistit ji není problém ani pro laického uživatele. Způsobů je hned několik a trvá to jen chvíli. Pojďme se na ně tedy podívat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Automatizace budov: Klíč k lepšímu pracovnímu prostředí
před 2 měsíci, 4.5.2022

Automatizace budov: Klíč k lepšímu pracovnímu prostředí

Světlo, teplota a kvalita vzduchu. To je jen zlomek faktorů, které ovlivňují výkon zaměstnanců a jejich zápal do práce. Ale je potřeba vstávat několikrát denně od stolu a ladit světla, žaluzie, topení a větrání? Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat 3D tiskárnu
před 2 měsíci, 22.4.2022

Jak vybrat 3D tiskárnu

3D tiskárny nenajdeme jen v průmyslu, u návrhářů a architektů, ale i v domácnostech, ve školách a jiných organizacích. A stejně jako je široká škála jejich využití, je široká i škála jejich specifických vlastností, materiálů a cenové rozpětí. Číst celý článek

clanek-kategorie-3D tisk,clanek-kategorie-Tiskárny