hodí se tanková tiskárna do kanceláře?

Možná už jste slyšeli o tiskárnách s tankovým systémem. Jde v podstatě o klasické inkoustové tiskárny, které jako náplň místo klasických kazet používají nádržky s barvami. V čem je tento systém tak převratný a zda se hodí i pro použití do kanceláře, zjistíte v tomto článku.

Zdroj: HP.com

Japonská firma Epson uvedla na trh v roce 2015 první tiskárny na tankový systém. Ty obsahovaly velkoobjemové nádržky na jednotlivé barvy (“CMYK”: černá, azurová, purpurová a žlutá). Na jejich doplnění se však místo cartridge kupují levné lahvičky s inkoustem, které se jednoduše nalijí do nádržek.

Hlavním cílem firmy Epson bylo snížení nákladů na tisk, což se jim povedlo a ostatní váhající výrobci se po čase tohoto trendu chytili také. Původní tankové tiskárny Epson se konkurenci nakonec povedlo v některých ohledech i překonat (tisk fotografií a brožur), jak ukazuje třeba srovnání tankových tiskáren Epson a HP.

Přednosti tankových tiskáren

Razantní snížení nákladů na tisk

​Tanková tiskárna vytváří obraz pomocí miniaturních kapek inkoustu, které tiskovou hlavou nanáší na papír. Ve výsledné kvalitě tisku se tak podobá klasické inkoustové tiskárně. ​Jak již bylo ale zmíněno, hlavní výhodou tankových tiskáren je levnější tisk. Jak dobře si však ve srovnání s ostatními typy vedou?

Při srovnání tiskáren se náklady na tisk zdají být u tankových tiskáren až neuvěřitelně nízké.

 • Klasická inkoustová tiskárna nabízí cenu 1,10 - 1,60 Kč/strana černobíle2 Kč barevně.
 • Laserová tiskárna začíná na 0,40 Kč/strana černobíle a 3 Kč barevně
 • Tiskárna s tankovým systémem tiskne černobíle za 0,05 Kč/strana a barevně 0,10 Kč/strana

Cena jednotlivých 70 ml lahviček na doplňování začíná už zhruba na 30 Kč a maximálně dosahuje ceny okolo 400 Kč. Dostupné jsou i 1000 ml varianty, které někdy vycházejí až o desítky procent levněji (záleží na modelu tiskárny).

Jednoduché doplňování náplně

Druhou velkou výhodou těchto tiskáren je velice jednoduché doplňování náplně. Ne že by výměna kazety byla náročná, ale dolévání náplně je čistší a zamezuje plýtvání. Plnící hrdla nádržek jsou vybavená membránou, která spolu s mechanismem podtlaku brání nechtěnému úniku barvy.

Když udržujete hladinu v nádrži dostatečně vysoko, nikdy se vám nestane, že by tiskárna vytiskla nedokonalý, vybledlý výtisk kvůli nedostatku barvy. Např. toner byste v tomto případě museli vyměnit, i když v něm ještě zbývá barva.

Kdy pořídit tankovou tiskárnu?

Pokud se rozhodujete mezi klasickou inkoustovou a tankovou tiskárnou, nabízí ta tanková výhodu zejména v podobě velmi levného tisku. Pokud ji však zvažujete jako alternativu k laserové tiskárně, ujasněte si raději předem, kolik na svojí tiskárně měsíčně vytisknete papírů.

Např. výrobce HP uvádí u své tankové tiskárny HP Smart Tank Plus 651 doporučený měsíční objem tisku 200 až 500 stránek. Laserová tiskárna v podobné cenové relaci (dle shopu HP) HP LaserJet Pro MFP M428fdn nabízí měsíční objem 750 až 4000 stránek. ​Rozdíl najdeme také v rychlosti tisku. Zmíněná tanková tiskárna je schopná vytisknout černobíle až 11 stránek za minutu a barevně až 5 stránek za minutu. Laserová pak zvládá černobíle až 40 stránek za minutu.

Pokud se tedy u vás ve firmě tiskne často, hodně a zejména černobíle, pak dává smysl sáhnout raději po laserové tiskárně. V případě, že tisknete spíše sporadicky a častěji fotografie či barevné dokumenty plné obrázků, může pro vás být dobrou volbou tiskárna tanková.

Tip

Pokud vás zajímají rozdíly mezi jednotlivými typy tiskáren, přečtěte si článek Jak vybrat tiskárnu do kanceláře.

Výhody a nevýhody tankových tiskáren v kostce

Výhody

 • Extrémně levný tisk
 • Hodí se na tisk fotografií a dokumentů s velkým množstvím obrázků
 • Snadné a čisté doplňování inkoustu
 • Možnost kontrolovat objem lahvičky i inkoustové nádrže
 • Nízká hlučnost při tisku
 • Spolehlivost
 • Menší dopad na životní prostředí
 • Součástí prvního balení bývá velké množství inkoustu
 • Díky systému čistění menší šance na ucpání tiskárny 

Nevýhody

 • Jsou určeny pro menší objem tisku než např. laserové tiskárny
 • Ve srovnání s laserovou tiskárnou nabízí výrazně nižší rychlost tisku
 • Nižší spolehlivost upozornění na nízkou hladinu v nádržích
 • Tisk s prázdnými tanky může poškodit tiskárnu
 • Možné přeplnění absorbéru odpadního inkoustu (výměna v servisu či uživatelem)


Jaké parametry sledovat při nákupu tankové tiskárny?

Objem nádržek

Nádržky pro barevné inkousty mají často objem 70 ml, což vystačí na 6000 - 7000 stran formátu A4 při 5% pokrytí. Čím větší objem, tím méně často budete muset nádržky měnit.

Pořizovací cena

Tankovou tiskárnu nekoupíte už za 1 000 Kč jako ty nejlevnější běžné tiskárny. Pořizovací cena je zhruba od 4 000 Kč. Mnohonásobně ušetříte ale na ceně tisku, takže investice se vám v průběhu let vrátí.

Cena za stranu tisku

Jak jsme již uvedli, cena bývá okolo 0,05 Kč za černobílou stránku a 0,10 Kč za barevnou stránku, takže úspora oproti klasickým tiskárnám je značná. Ale i mezi tiskárnami s tankovým systémem existují odchylky, takže si na tento parametr dávejte pozor.

Objem doplňovacích lahviček

Zkontrolujte si, že doplňovací lahvičky se vyrábí ve vysokoobjemové variantě, abyste nemuseli skladovat velké množství malých lahviček a neustále je vyhazovat.

Kvalita tisku

Udává se v dpi. Čím vyšší dpi, tím vyšší rozlišení tisku (přesnost a detail). Pro kancelářské dokumenty postačí 2 400 dpi, pro tisk kvalitních fotek raději 6 000 dpi. Je třeba také zmínit, že kvalitu výsledného tisku ovlivňuje i druh použitého papíru.

Maximální formát tisku

Nejčastějším formátem papíru bývá samozřejmě A4. Některé tiskárny však postrádají možnost formát zmenšit. Proto si dávejte pozor, pokud víte, že budete tisknout i menší formáty.

Displej

Díky přítomnému displeji má člověk mnohem lepší přehled o tom, co se v tiskárně děje. Ideální je větší a dotykový.

Multifunkce

To znamená skenování (více o typech skenerů), popřípadě dnes již přežité faxování.

Další pohodlné funkce

Bezdrátové propojení s počítačem nebo jiným zařízením, tisk přímo z USB nebo SD karty, atp.

Stále nevíte, jakou vybrat tiskárnu?

Nejste si jisti, jaká tiskárna splní vaše kancelářské požadavky při přijatelných provozních nákladech a dostupné ceně? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 8 dny, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 12 dny, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej
před 15 dny, 3.5.2024

Jak se dostat do BIOS a aktualizovat jej

Rozhraní BIOS se v posledních letech v mnohém změnilo. Už dávno není tím strašákem, kam mají přístup jen ti nejzkušenější uživatelé. Dnes může v BIOS provést spoustu užitečných nastavení každý průměrně zkušený uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky
před 19 dny, 29.4.2024

Jak zmenšit velikost a rozlišení fotky

Zmenšení velikosti fotky bývá často nezbytné při odesílání e-mailů, publikaci na webové stránky, tisk či sdílení na sociálních sítích. Existuje několik způsobů, jak žádané velikosti dosáhnout, ať už pomocí specializovaného software nebo online nástrojů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 24 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 25 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware