Jak laminovat papíry a fotografie

Laminace dokumentů a fotografií je jednoduchý proces, který vaše tiskoviny chrání před poničením, dodává jim reprezentativní vzhled a přináší celou řadu dalších výhod. Jaké jsou typy laminování, jak se správně provádějí a jaký laminátor vybrat si popíšeme v tomto článku.

Foto: alho007 | Zdroj: Unsplash.com

Co je laminování?

Laminování nebo laminace je proces, pomocí kterého se arch papíru uzavře do průhledného tvrdého plastového obalu. Výsledek vypadá, jako bychom jej vložili do ochranné plastové obálky, která malinko přesahuje formát papíru. Nic a nikdo jej tedy nemůže poškodit, znečistit nebo popsat, aniž by napřed neponičil plastový obal.

Laminace se provádí pomocí tenké průhledné fólie z polyesteru nebo polypropylenu, do které se papír vloží nebo se k němu přilepí. Existují dva druhy laminace: laminování za tepla a laminování za studena. Oba si popíšeme. Jsou tak jednoduché, že je zvládne každý.

Výhody laminování

Laminování chrání před mechanickým poškozením a nepříznivými vlivy, jako jsou:

 • ohnutí,
 • zmačkání,
 • roztrhání,
 • poškrábání,
 • voda a vlhkost,
 • UV záření,
 • znečištění.

A k tomu přinese ještě další výhody:

 • dodá materiálům reprezentativnější vzhled,
 • brání proti padělání a popsání,
 • uchová dokumenty v perfektním stavu,
 • zajistí stálost barev.

Na co se laminace hodí a používá?

Laminace nachází uplatnění v mnoha oblastech - běžně se používá na:

 • průkazy,
 • cedule,
 • výukové instrukce,
 • jmenovky a jiné kartičky,
 • diplomy,
 • certifikáty,
 • listiny,
 • fotografie.

Jaké druhy papíru je možné laminovat?

Laminovacímu stroji je jedno, jaký z mnoha druhů papíru do něj vložíte - křídový, transparentní, strukturovaný papír i fotopapír - nepřichází s ním totiž přímo do styku. Do styku přichází jen s fólií. Můžete tedy laminovat všechny druhy papírů.

Druhy laminování

Laminace za studena

Aneb jak laminovat papír bez laminovačky. Laminování za studena nepotřebuje žádný přístroj a používá se spíše na menší formáty. Spočívá v aplikaci tenké samolepící laminovací fólie o síle 90-175 mikronů na papír. Fólie se vyrábí ve velikostech podle různých formátů papíru, většinou A2, A3, A4, A5 a A6. Přilepí se k papíru a nic dalšího není třeba.

Existuje i tzv. mokrá laminace za studena, při které se papír potírá lepidlem a teprve pak se na něj lepí fólie. Tento postup ale využívají hlavně velké tiskařské provozy a pro běžného uživatele či firmu nemá smysl.

Laminace za tepla

K tomuto typu laminování potřebujeme laminovací stroj (někdy laminátor nebo lidově laminovačka), která se zahřeje na 90-120 °C. Princip laminace spočívá v tom, že laminovací fólie se při průtahu laminovacím strojem díky nahřátým posuvným válcům zataví a vytvoří papíru pevný, odolný obal ve tvaru “obálky” kolem papíru.

Jak laminovat

Při laminování papíru standardizovaného formátu je nejjednodušší koupit kapsovou fólii, do které se papír jednoduše vloží. Při netypickém formátu lépe využijete laminovací fólii v roli, ze které se fólie odmotává a pak se přeřízne. Na takovou práci se také skvěle hodí laminovačka s řezačkou, kterou můžete upravovat rozměry papíru a fólie před i po laminaci.

Postup laminování papíru:

 1. Papír se napřed vloží do oboustranné laminovací fólie tak, aby na každé straně přečnívaly alespoň 2 mm.
 2. Stroj musí být připravený k chodu v režimu teplé laminace.
 3. Papír se opatrně vsune do otvoru laminovacího stroje. Nejpraktičtější je zasunout ho stranou, kde je fólie spojená, a to zcela kolmo vůči laminovačce.
 4. Při vsunutí si stroj papír buď převezme a sám jej protáhne skrze nahřáté válce, nebo je součástí laminátoru klika, kterou se točí rukou a papír se posouvá skrz stroj.
 5. Papír vyjede na druhé straně a je zalaminovaný.

Výběr laminovacího stroje

Tak jako i u jiného vybavení kanceláře se i u laminovačky musíme zamyslet nad tím, k čemu ji budeme používat a jak často. Konkrétně to znamená:

Jaké formáty papíru?

Největší počet laminátorů se vyrábí na formát A4, ale lze koupit i větší. Samozřejmě platí, že na větší laminovačce dokážete udělat menší formát, ale na menší laminovačce větší formát nezvládnete.

Jaká síla fólie?

Tloušťka laminovací fólie (filmu) se udává v mikronech a každý stroj je omezený nějakou její maximální hodnotou. 1 mikron se rovná tisícině milimetru. Fólie se vyrábí o síle 80-250 mikronů. U laminátorů bývá většinou uvedeno např. “Síla fólie 2 x 150 mikronů”, tedy jedna a druhá strana fólie o celkové síle 300 mikronů.

Síla fólie slouží v podstatě jen jako ukazatel toho, jak silný a odolný bude výsledný laminát.

Jaké gramáže papíru?

Standardní laminovačka do kanceláře většinou zvládá gramáž papíru maximálně do 300 g/m2. U silnějšího papíru hrozí riziko zaseknutí. Pro tento případ se hodí funkce Zpětný chod.

Kolik stran měsíčně?

Na 100 stran nenáročného laminování měsíčně stačí i levnější model se 2 válci, u kterého nevadí ani nižší rychlost. Na druhou stranu bude pravděpodobně omezený menší silou fólie.

Nad hranicí 100 stran/měsíc je lepší uvažovat o stroji ve střední cenové kategorii od 3 000 Kč, nejlépe s 6 válci. Jsou rychlejší a výsledek vypadá lépe, hladčeji. Ideální je podporovaná tloušťka filmu 2 x 250 mikronů, tak máme jistotu, že laminátor zvládne i nejsilnější fólii.

Modely nad 10 000 Kč sice odvádí nejkvalitnější a nejrychlejší práci, ale do kanceláře postrádají smysl. Pořizují se téměř výhradně do kopírovacích středisek a grafických studií.​

chcete s laminací poradit?

Pokud máte dotazy, které náš článek nezodpověděl, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny