Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Co vyžaduje tisk na fotopapír, jaký papír zvolit a jak správně fotografii vytisknout, si vysvětlíme v tomto článku.

Foto: diego_cervo | Zdroj: Depositphotos.com

Co je fotopapír

Fotopapír je speciální druh papíru, který je určený k tisku fotografií. Jeho vlastnosti se liší podle toho, zda se jedná o fotopapír do inkoustové, laserové nebo termosublimační tiskárny. Obecně však lze říci, že od běžného kancelářského papíru se fotopapír liší hlavně svou gramáží (ta u něj bývá vždy vyšší) a povrchovou úpravou (fotopapír má speciální vrstvu, která přijímá inkoust).

Proč tedy na fotopapír tisknout a jaké nám to přinese při tisku fotografií výhody? Odpověď je jednoduchá. Fotopapíry jsou přizpůsobeny přesně tomuto účelu a pokud chceme fotografii vytisknout opravdu kvalitně, bez fotopapíru se prostě neobejdeme. Jednak má vyšší gramáž, díky čemu je pevnější a fotografie se neohýbá, a jednak má na povrchu speciální vrstvu.

Pokud bychom tiskli na obyčejný papír bez této vrstvy, inkoust by se z velké části vsákl do papíru, což by mělo za následek rozpitý, neostrý a barevně velmi málo výrazný obrázek (proto je také fotopapír ideální i pro domácí tisk fotografií).

Jaká tiskárna se hodí na fotopapír

Fotopapír můžete potisknout na inkoustových, laserových či termosublimačních tiskárnách. Musíte ale vědět, že výsledná kvalita rozhodně nebude stejná. Která tiskárna je tedy pro tisk na fotopapír nejlepší?

Nejlepším řešením je vždy tiskárna inkoustová, případně termosublimační. U jednotlivých inkoustových tiskáren, které jsou pro tisk na fotopapír využívány nejčastěji, se ale výsledná kvalita tisku fotek bude také lišit.

Ta je dána zejména počtem inkoustových náplní v konkrétní tiskárně. Nejlevnější modely mají 4 náplně a pracují v barevném prostoru CMYK (veškeré barvy skládají z azurové, purpurové, žluté a černé barvy).

Jako pokročilejší řešení pro tisk na fotopapír lze zvolit inkoustovou fototiskárnu. Ta bude mít sice vyšší pořizovací cenu, základní barevný prostor CMYK bude ale v jejím případě doplněn i o další náplně (například červenou či zelenou), díky čemuž bude mít tiskárna při tisku fotek mnohem širší barevný rozsah a výsledný výtisk tak bude barevně mnohem věrnější s lepšími a plynulejšími přechody.

Fotografie dokáže velmi věrně a barevně reprodukovat také termosublimační tiskárna. Pracuje sice na úplně odlišném principu než tiskárna inkoustová, výsledky má ale stejně kvalitní – potisk fotopapíru je odolný, detailní a barevné přechody jsou velmi plynulé.

Horší už je to s laserovými tiskárnami. Jako nouzové řešení pro tisk na fotopapír je můžete použít, ale to pouze v případech, kdy nepožadujete vysokou finální kvalitu výtisku. Laserová technologie je totižto omezená svým barevným rozsahem a neumožňuje plynulé barevné přechody.

Jak vybrat správný fotopapír

Při výběru fotopapíru se v první řadě musíte řídit technologií tisku. Nejjednodušší je výběr fotopapíru do termosublimačních tiskáren – pro každý model tiskárny je určený konkrétní fotopapír, který je specifický právě pro daný model. Vždy proto kupujete papír přímo od výrobce a s výběrem si nemusíte lámat hlavu (s termosublimační technologií tisku se často můžete setkat v případě přenosných tiskáren a kapesních tiskáren, díky kterým můžete fotografie pohodlně tisknout i přímo z vašeho mobilu).

Foto: Ty Feague | Zdroj: Unsplash.com

Fotopapír do laserové tiskárny je určený jen pro laserové tiskárny. Fotopapíry do inkoustové tiskárny se od něj liší přítomností speciální povrchové vrstvy, která zabraňuje vsáknutí inkoustu do papíru a jeho rozpití. Pokud máte jasno v tom, jakou technologií budete tisknout, můžete dále vybírat konkrétní fotopapír podle ostatních parametrů.

Druhy fotopapíru

Fotopapír dělíme podle povrchové úpravy na jednotlivé typy:

  • Lesklý fotopapír – dodává fotografii atraktivní design. Nevýhodou je viditelnost otisků prstů na povrchu při častém prohlížení.
  • Matný fotopapír – Lepší a výraznější barvy s lepším kontrastem než na lesklém fotopapíru. Luxusní a atraktivní design.
  • Pololesklý fotopapír a polomatný fotopapír kombinují vlastnosti obou předchozích typů.
  • Méně standardní typy fotopapírů – vysoce lesklý fotopapír, perleťový či saténový fotopapír a podobně.

Ještě dále pak lze rozlišit i další typy fotopapírů, a sice podle jejich případných speciálních vlastností. Setkat se proto můžete například s těmito fotopapíry:

  • oboustranný fotopapír,
  • samolepicí fotopapír (zadní vrstva fotopapíru se po vytištění fotografie sloupne a vy si tak můžete fotku snadno někam nalepit),
  • voděodolný fotopapír,
  • magnetický fotopapír.​​
Tip

Pokud se chcete více zorientovat v problematice různých typů papírů a jejich vlastností, projděte si ještě náš článek 13 druhů papírů na tisk.

Foto: Antonio Gravante | Zdroj: Depositphotos.com

Formáty fotopapíru

Co se týče formátu fotopapíru, vybírat musíte podle toho, jaký formát podporuje vaše tiskárna. Nejběžnější a nejpodporovanější formát je samozřejmě fotopapír A4. To je zároveň největší formát fotopapíru, který zvládnou potisknout domácí tiskárny (je vhodné také ověřit, zda tiskárna podporuje bezokrajový tisk).

S menšími formáty si ale poradí také snadno – nebývá proto problém potisknout fotopapíry ve formátu A5 či A6, případně přímo v oblíbených rozměrech fotek (fotopapír 10 x 15 či fotopapír 13 x 18). S většími formáty si poradí fotolaby (fotopapír A3), případně velkoformátové tiskárny (formáty A2, A1 či A0).

Foto: Soragrit Wongsa | Zdroj: Unsplash.com

Gramáž fotopapírů

Na závěr výběru vhodného fotopapíru nesmíte opomenout ani gramáž papíru. Platí jednoduché pravidlo – čím vyšší gramáž, tím vyšší kvalita fotografie. Pokud chcete fotografie tisknout opravdu kvalitně, vybírat byste měli kvalitní fotopapíry s gramáží v rozmezí 200 - 350 g/m2. Zároveň si ale musíte dát pozor na jeden technický detail – to, s jakou maximální gramáží papíru si poradí vaše tiskárna.

V případě domácích inkoustových tiskáren se tento údaj často pohybuje v rozmezí 270 - 300 g/m2. Používejte proto pouze papír s takovou gramáží, jakou vaše tiskárna zvládne. V opačném případě byste riskovali problémy při podávání papíru nebo dokonce poškození tiskárny.

Tip

Pokud se chystáte z nějakého důvodu výtisk následně zalaminovat, myslete na to, že standardní laminovací stroj zvládne nanejvýš gramáž 300 g/m2. ​​

Pokud se obáváte výběru fotopapíru na vlastní pěst, vždy můžete sáhnout po originálním fotopapíru, který k tisku na svých zařízeních doporučuje výrobce vaší tiskárny. V některých případech to dokonce může být nutností (například při tisku na zařízení značky Epson či Canon se vám může fotografie vytištěná na fotopapír značky HP začít rozpíjet).

To se děje proto, že tiskárna každé značky je přednastavená na určitý výstup. Pokud použijete originální fotopapír a před tiskem ho označíte v nastavení tisku, tiskárna použije přesně takové množství inkoustu, které je ideální pro savost daného typu papíru. Pokud použijete neoriginální (byť kvalitní) fotopapír, může docházet k jistým odchylkám, které se projeví na finální kvalitě tisku (papír může mít například trochu nižší savost, množství inkoustu použitého tiskárnou tak bude příliš vysoké, kvůli čemuž dojde k rozpití a rozostření vytištěné fotografie).

Jak vybrat náplň do tiskárny

Svou roli při tisku na fotopapír nakonec sehrává také inkoust. Platí zde stejné pravidlo jako v případě samotného fotopapíru – buď můžete vymýšlet alternativy, nebo můžete zvolit jistotu v podobě originálního inkoustu přímo od výrobce.

Ten zajistí to, že tiskárna bude používat přesně takové odstíny barev, jaké od ní očekáváte a nebude docházet k žádným nepříjemným odchylkám.

Použití originálních inkoustových náplní pak v případě fototiskáren s více barevnými odstíny nabírá na důležitosti ještě výrazněji – pokud by uvnitř nich došlo ke smíchání neoriginálních barev, které mají jiné (byť jen trochu) odstíny než originální cartridge, výsledné barevné odchylky při tisku by mohly být velmi výrazné.

Tip

Pokud vás zajímají rozdíly v tisku mezi originálními a kompatibilními náplněmi, mrkněte na výsledky testu, které jsme zveřenili v článku V čem originální tonery poráží alternativy.

Jak připravit fotografii

Kvalitní předtisková příprava začíná už přípravou samotné fotografie. Při tisku na fotopapír je důležité pohlídat si zejména její formát.

Foto: George Milton | Zdroj: Pexels.com

Většina fotoalb je přizpůsobená formátu 10 x 15 cm. Proto je právě tento formát fotopapíru nejpoužívanější (alternativou je tisk více fotek na fotopapír A4, které po zaschnutí inkoustu nastříháte nebo nařežete).

Fotografie vyfocená v poměru 3:2 (tímto způsobem fotí zrcadlovky) formátu 10 x 15 cm přesně odpovídá. Tyto fotografie proto nemusíte nijak upravovat a můžete rovnou tisknout.

Fotografie vyfocené v poměru 4:3 (takto fotí mobilní telefony a kompaktní fotoaparáty) už tomuto formátu neodpovídají. Před tiskem je proto potřeba použít specializovaný software, ve kterém lze rozměry fotografií upravovat.

Co se týče souboru fotografie, na fotopapír je ideální tisknout z .tiff, případně .jpeg. Pokud máte fotografii uchovanou v jiném typu formátu, před tiskem jí nezapomeňte převést právě na některý z těchto 2 typů.

Tip

O vlastnostech a využití jednotlivých typů grafických formátů, ztrátové a bezztrátové kompresi fotek a vlivu na tisk, píšeme v článku Jaký zvolit formát obrázku pro tisk.

Jak nastavit tiskárnu

Příprava tiskárny v tomto případě spočívá hlavně ve správném vložení fotopapíru. Na to nelze poskytnout univerzální návod, jelikož tiskárny se, co se týče vkládání fotopapíru, mohou lišit model od modelu.

Fotopapír se může vkládat do speciálního (většinou bočního) zásobníku fotopapíru, hlavního zásobníku papíru (pokud tiskárna nemá speciální zásobník na fotopapír), případně můžete někdy využít také ruční podávání či speciální vytahovací kazety na malé formáty fotopapírů.

Abyste fotopapír vložili správně, vždy se proto musíte striktně řídit manuálem vaší konkrétní tiskárny. Při vkládání menších formátů fotopapírů (10 x 15 cm nebo 13 x 18 cm) je vždy velmi důležité posunout do odpovídající polohy vodítka papíru v zásobníku. Fotopapír do tiskárny dáváme většinou na výšku tiskovou stranou se speciální vrstvou dolů, opět se ale můžete při různých modelech tiskáren setkat se spoustou výjimek.

Nastavení tisku na fotopapír

Poté, co máte připravenou fotografii a vložili jste do tiskárny fotopapír, můžete přistoupit k poslednímu kroku – nastavení tisku. Ten lze v tomto případě shrnout do 3 nejdůležitějších bodů.

  1. Nastavení média a jeho formátu – aby tiskárna správně rozpoznala fotopapír, před tiskem nezapomeňte v jejím menu nastavit správný typ média (pokud jste si pořídili originální fotopapír od výrobce, nebudete mít žádné potíže – v menu tiskárny tento papír snadno najdete a navolíte) a jeho formát (například A4, fotografie 10 x 15 apod.).
  2. Kvalita tisku – tuto položku nastavte v menu tiskárny na nejvyšší možnou úroveň.
  3. Nastavení DPI – čím vyšší je rozlišení DPI, tím bude tiskárna tisknout ostřeji. To, jak máte DPI před tiskem na fotopapír nastavit na tiskárně, však úzce souvisí také s kvalitou a rozlišením pořízené fotografie, která se má vytisknout. Ve většině případů budete nastavovat DPI 300, případně 600. Vyšší hodnoty už nemají smysl jak z hlediska rozměrů obrázku (když zdvojnásobíme DPI, rozměry obrázku klesnou o polovinu a pokud bychom chtěli mít obrázky větší při zachování maximální kvality, museli bychom fotit na pokročilejší zařízení s rozlišením několik desítek až stovek MPx), tak z hlediska spotřeby inkoustu (čím vyšší DPI nastavíte, tím větší množství inkoustu tiskárna na vytištění obrázku spotřebuje).

Po tomto základním nastavení se můžete pustit do zkušebního nátisku vaší fotografie na fotopapír. Pokud nebudete s čímkoli spokojeni, opět poupravte nastavení a pokračujte až do chvíle, kdy bude výsledná fotografie uspokojivá. Běžným problémem bývá při tisku na fotopapír rozpití a rozmazání inkoustu. Tomu lze většinou snadno zabránit používáním originálního kvalitního fotopapíru od výrobce.

Pokud dochází ke skvrnám na tisku či vynechávání tisku, pak je možné, že v tryskách tiskárny zasychá inkoust (k zasychání sice dochází nejčastěji z důvodu nečinnosti tiskárny, další příčinou ale může být právě častý tisk na fotopapír, kdy trysky tiskárny přichází často do kontaktu se speciální vrstvou fotopapíru). Tento problém lze vyřešit pravidelným zkušebním tiskem. Tiskárna musí tisknout vždy alespoň jednou týdně, přičemž nezapomeňte tisknout barevně (abyste udržely průchodné všechny trysky).

Závěr

Tisk fotografií na fotopapír vyžaduje jistou dávku trpělivosti a hlavně praxe. Přípravě fotografie i nastavení tisku proto musíte věnovat dostatek času. Metodou pokus omyl ale vše postupně vychytáte a naučíte se, jak tisknout takové fotografie, které se kvalitou snadno vyrovnají těm z fotolabu. Klíčové je nebát se nahlédnout do manuálu tiskárny, jelikož ty se při tisku na fotopapír často model od modelu velmi liší.

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 3 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 4 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 23 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 23 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware