Důležité charakteristiky 3D tiskáren
Tiskový prostor
Tiskový prostor je jednoduše maximální prostor, který tiskárna může využívat ke zhotovení produktu. Udává tedy maximální velikost objektu. Větší tiskárny jsou pochopitelně dražší, ale vždy je možné produkt slepit z většího počtu malých vytisknutých částí. Teoreticky vám tedy stačí základní tiskárna s prostorem například 10x8x20 cm.
Navíc u FDM tiskáren je riziko, že čím je výtisk větší, tím větší hrozí riziko deformace. Chladnoucí materiál má totiž tendenci se deformovat a kroutit. A ani vyhřívaná podložka tomuto nedokáže vždy účinně zabránit. Obecně se doporučuje raději pořídit víc menších tiskáren než jednu velkou.
Rozlišení neboli kvalita tisku
Tak jako klasické tiskárny mají určitou kvalitu tisku, i 3D tiskárny tisknou v různých kvalitách. Ta se neudává v DPI, ale v mikronech. 1 mikron je tisícina milimetru. Výrobci udávají přesnost např. do 20, 50, atd., mikronů, což je v převodu 0,02 nebo 0,05 mm. Podstatné je, že lidské oko rozezná detaily do velikosti 0,05 mm, což je 50 mikronů. Jakékoliv rozlišení do 50 mikronů tedy vnímá jako dokonalé a nad 50 mikronů vidí jednotlivé nepřesnosti.
Tryska
S rozlišením do určitě míry souvisí i průměr trysky. Většina tiskáren v prodeji má trysku o průměru 0,4 mm, ale v případě potřeby se dají jednoduše vyměnit za jinou.
Výhody a nevýhody většího průměru trysky
- Vyšší rychlost tisku
- Tryska se méně zanáší
- Výtisky jsou pevnější
- Vznikají nepřesnosti, nejčastěji hrbolky na šikmých plochách.
- Hůře se odstraňují podpory (přídavné konstrukce, kterými si tiskárna pomáhá postavit složitější předměty).
Výhody a nevýhody menšího průměru trysky
- Vyšší přesnost a kvalita tisku
- Podpory se snadno odstraní
- Hodí se pro tisk textu
- Pomalejší tisk
- Tryska se více zanáší
Počet trysek
Tiskárny s vyšším počtem trysek umožňují kombinovat víc materiálů, barev a zhotovení tisku je rychlejší. Patřičně si za to ale připlatíte.
Souřadnicový systém
K pohybu trysky ve třídimenzionálním prostoru je zapotřebí systém souřadnic, podle kterého se systém orientuje. Tyto systémy jsou čtyři a liší se principem fungování i efektivitou.
- Kartézský
Jeden z nejpoužívanějších je kartézský systém. Zatímco tisková hlava se pohybuje vertikálně, podložka se pohybuje horizontálně. Tento systém je vhodný pro tisk menších modelů. - Delta
Delta využívá k pohybu tiskové hlavy tři ramena. Hodí se pro tisk vysokých a úzkých objektů. Pořizovací cena je vyšší. - Polar
Podložka rotuje a hlava tisku se pohybuje ve dvou osách. Polar je vhodný pro tisk kuželovitých a vázovitých tvarů. Snadno se staví. - Scara
Scara se snadno staví a k tomu pracuje velice efektivně. Používá buď jednokloubové rameno, nebo dvě robotická ramena. Běžná je u ní vysoká pořizovací cena.
Hmotnost tiskárny
Za zmínku také stojí fakt, že tisk doprovází malé otřesy, v důsledku čehož mohou vznikat nepřesnosti. Hmotnější tiskárna je stabilnější, což riziko nepřesností redukuje.
Dvě možnosti pořízení 3D tiskárny
3D tiskárny jsou dostupné ve dvou variantách prodeje.
Open Source aneb stavba vlastní 3D tiskárny
Veškerá technická dokumentace a popis fungování Open Source tiskáren jsou zdarma přístupné na Internetu. Kdokoliv si může nastudovat, jak tiskárna funguje a jak ji sestavit, následně objedná jednotlivé díly (prodává je několik společností) a tiskárnu vlastnoručně sestaví. Dál ji může vylepšovat a upravovat dle vlastního uvážení.
Díly open source jsou snadno dostupné a tiskárna ve výsledku stojí méně peněz. Nejlevnější 3D tiskárna je určitě Open Source, ale doporučuje se hlavně technicky nadaným jedincům, konstruktérům a kutilům.
Zkompletovaný model
Oproti tomu se prodává klasické komerční zkompletované řešení. Výrobce garantuje funkčnost, spolehlivost a kvalitu tisku. Toto jednodušší řešení ocení kdokoliv, kdo nemá zájem stavět 3D tiskárnu, a je ochoten si za to připlatit.Existuje i třetí, málo rozšířený a trochu kuriózní způsob prodeje: zákazník zakoupí technický plán 3D tiskárny, kterou si vytiskne na jiné 3D tiskárně. Ale to je už pro experty.