Jak naformátovat disk
Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek
Není to tak dávno, co jsme psali o tom, jak vybrat 3D tiskárnu. Pokud se chystáte tiskárnu pořídit, nebo ji již máte, může vás zajímat, co vše lze na ní vlastně vytisknout a na co ji použít.
Prostorový tisk je natolik všestranný, že je zatěžko vyjmenovat vše, co umí. Existují však oblasti výroby, ve kterých se běžně používá a někdy dokonce vyniká. 3D tisk má samozřejmě svá omezení týkající se materiálu, času, tvaru a účelu produktu, ale omezení čím dál více odpadají tím, jak se tiskárny zdokonalují.
S 3D tiskem se neodvratně pojí i výběr správného materiálu. Ačkoliv si na většinu běžných produktů vystačíte se základními materiály typu PLA a ABS, PETG, Nylon nebo polykarbonát. je zcela nutné mít jistotu, že víte, jak vybrat správný materiál pro 3D tisk, a získávat s ním zkušenosti pomocí experimentování.
Možná zrovna řešíte, zda se vyplatí pořídit 3D tiskárnu do firmy? Co třeba na levný tisk vlastních originálních reklamních předmětů nebo jiných pomůcek k reprezentaci? Oblíbené je i prototypování (nebo tzv. před-prototypování) výrobků, kterým se uspoří čas i peníze. Na 3D tiskárnách je zajímavé i to, jak mění myšlení v přístupu k výrobě. Relativně malá investice se tak rychle a efektivně vrací, většinou v řádu týdnů, maximálně měsíců.
Pokud už máte za sebou začátky s 3D tiskem (seznámili jste se s tím, jak funguje 3D tiskárna, a dostatečně experimentovali s nastavením tisku, povahou materiálů a tvary produktů) můžete se pustit do tisku v jedné či více kategoriích produktů.
Ve výrobních firmách jsou dobrým příkladem využití 3D tisku výroby prototypů. Např. společnost Adidas se rozhodla vyrábět novou obuv na 3D tiskárně, čímž srazila dobu výroby a náklady na úplný zlomek. Jednat se ale může o prototyp čehokoliv. To stejné platí i pro modely architektonických návrhů, apod. Stačí firmám nabídnout svoji spolupráci za tímto účelem.
Při správném výběru materiálu lze zhotovovat i součásti do strojů nebo montážní a konstrukční prvky, které budou zatěžovány.
Tolik spotřebičů má plastové kryty, že je lze brát jako samostatnou kategorii. Může to být klimatizace, větrák, vysoušeč vzduchu, varná konev, mobil nebo vysavač. Ani se nemusí jednat o kryt, stačí jakýkoliv plast tvořící vnitřní konstrukci výrobku.
V oboru medicíny 3D tiskárny bodují. A to díky schopnosti velice jednoduchého přizpůsobení protézy, ortézy nebo implantátu, dělané na míru pacientovi, a jejich rychlé výrobě. Nemusí se jednat jen o funkční, ale i o čistě estetickou protézu - například nosu nebo ucha. 3D tiskárny se ve zdravotnictví velice často používají např. k výrobě naslouchátek.
Výhoda tisku nářadí a nástrojů na 3D tiskárně je ta, že je lze maximálně přizpůsobit plánovanému využití.
Produkty s dekorativním účelem jsou jedny z nejjednodušších na výrobu a umožňují velkou kreativitu a originalitu, kterou je možno podtrhnout i volbou efektního materiálu obsahující dřevo, kov, průhledný plast nebo sklo. Může se lesknout, třpytit nebo fluoreskovat. V rámci firemního využití je možné tak vytvářet třeba vlastní reklamní předměty.
3D tisk lze využít i pro vytvoření plastických studijních pomůcek, které usnadní pochopení vyučované látky.
Talíře, hrnky, vázy, krabičky, dózy nebo květináče mají jednak stále velice silný dekorativní aspekt, ale jsou i praktické. I zde je veliký potenciál zaujmout vlastní originalitou.
Někoho možná představa “plastových šperků” odradí, ale 3D tiskárny jsou schopné takové tvarové rozmanitosti, preciznosti a detailu, že některé výrobky téměř vyráží dech. Navíc není složité je osadit drahým kamenem.
Hračky pro děti, figurky nebo i sošky také nejsou nijak náročné a i ony poskytují velký prostor fantazii.
Představa, která leckoho vyděsí a jiné nadchne, je tisk z jedlých materiálů. Čokoládový dort, originální korpus koláče, nebo klidně jedna velká jedlá koule. Zatím se však 3D tisk jídla využívá skoro výhradně v cukrářství a je na něj potřeba speciální tiskárna.
Když se zamyslíte, určitě vás napadne mnoho dalších kategorií předmětů, které lze vyrobit na 3D tiskárně.
Mohou to být:
Kdybychom šli dál, mohli bychom jmenovat i hudební nástroje, konstrukční díly budov, autodíly nebo v případě biotisku tkáně a orgány na transplantace. Ale na to už jsou potřeba specializované 3D tiskárny, jejichž cena dosahuje stovek tisíc.
Pokud vás zajímá, jak zvolit 3D tiskárnu vhodnou pro vaše potřeby, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.
Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek
Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek
S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek
Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek
Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku. Číst celý článek
Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek