Začínáme s 3D tiskem

3D tisk je obsáhlejší a složitější než klasický tisk na papír. Abychom s ním mohli začít, je třeba seznámit se s pojmy souvisejícími s celým procesem a rozdělit si postup do jednotlivých kroků. Vítejte u našeho průvodce 3D tiskem pro začátečníky.

Přijít na správné nastavení nové 3D tiskárny, aby výtisk byl opravdu kvalitní, může trvat (nejen) začátečníkovi dlouho. | Foto: stockasso | Zdroj: Depositphotos.com

Ať už chcete tisknout MDF, nebo SLA tiskárnu, proces 3D tisku je naštěstí velice podobný. My se budeme soustředit především na MDF tiskárny, abychom si vysvětlili některá jejich úskalí. 

Tip: Pokud o 3D tisku zatím nic nevíte, prostudujte si článek Jak funguje 3D tiskárna. Pomůže vám to zorientovat se v jednotlivých technologiích tisku.

V prvé řadě si řekneme, jaké příslušenství k 3D tisku potřebujeme. K 3D tisku potřebujeme minimálně tyto 4 věci:

1. 3D tiskárnu
2. Materiál pro tisk
3. Počítač
4. Program na 3D tisk (sllcer)

Volba a Příprava 3D tiskárny

Začneme od začátku, což je otázka pořízení tiskárny. 3D tiskárny lze koupit ve zkompletovaném, nebo rozloženém stavu. Pokud chcete ušetřit, poříďte si nezkompletovanou, ale připravte se na hodiny montáže. Tuto volbu doporučujeme jen technicky zručným jedincům. Úplně nejlevnější cesta je sehnat všechny díly 3D tiskárny zvlášť, ale to by bylo na zcela jiný článek.

Tip: O výběru tiskárny jsme napsali samostatný článek s názvem Jak vybrat 3D tiskárnu. Srovnáváme zde silné i slabé stránky jednotlivých typů tiskáren a uvádíme i všechny parametry podstatné pro volbu tiskárny.

Bohužel neexistuje jeden jediný, obecný návod na sestavení 3D tiskárny. Konkrétní návod najdete vždy až v balení vámi zvoleného modelu tiskárny. Jakmile tiskárnu sestavíte, dejte pozor, aby byla umístěna do vodorovné a stabilní pozice.

Kalibrace 3D tiskárny

Před prvním tiskem a po každé fyzické manipulaci s tiskárnou se musí spustit kalibrace 3D tiskárny, která otestuje, zda je připravena k použití. Kalibrace 3D tiskárny znamená zejména vynulování os X, Y a Z a nastavení správné polohy trysky těsně nad povrchem (nahřáté) podložky. 

Nastavení 3D tiskárny

Po kalibraci se musíme ujistit, že je tiskárna správně nastavená pro daný tisk. Přijít na správné nastavení nové 3D tiskárny, aby výtisk byl opravdu kvalitní, může trvat (nejen) začátečníkovi dlouho. 

Pokud neoplýváte trpělivostí, investujte do chytřejší tiskárny, která nastavuje parametry automaticky podle vstupního materiálu a dalších hodnot. Stejně se ale připravte na to, že je potřeba často manuálně zasáhnout.

Nejdůležitější nastavení 3D tiskárny

 • Rychlost
  Aneb jak rychle bude hlava jezdit. Běžná rychlost se pohybuje okolo 90-100 mm/s. V případě chyb ve výsledku tisku je vhodné ji snížit na 75 %.

 • Příprava podložky
  Podložka 3D tisku musí být čistá a nemastná. Některé typy filamentů potřebují speciální úpravu povrchu (například nanesení vrstvy lepidla). 

 • Teplota
  Určuje se teplota materiálu a nahřátí tiskové podložky. V případě odlepujícího se výtisku zkuste zvýšit teplotu o 5-10 °C.

 • Výška vrstvy
  Čím je vrstva tenčí, tím je tisk kvalitnější, ale pomalejší. Střední hodnota je mezi 0,15-0,2 mm. 

 • Tloušťka pláště
  Vnější stěny tištěného modelu musí být dostatečně silné, aby se nezhroutily.

Zavedení filamentu do tiskové hlavy

(Starý filament se před výměnou musí zcela odstranit.)

1. Předehřejte tiskovou podložku i trysku
2. Umístěte filament na cívku a ustřihněte mu špičku
3. Zadejte příkaz k zavedení filamentu
4. Motor filament zavede do hlavy.

Více o výběru vhodného filamentu se dozvíte v článku Jak vybrat materiál pro 3D tisk.

Filamenty pro 3D tisk lze sehnat v široké škále materiálů, barev a tlouštěk. | Foto: Marina1408 | Zdroj: Depositphotos.com

Jak začít s 3D tiskem

Nyní si uvedeme praktický postup, jak na 3D tisk. Lze jej rozdělit do 3 kroků:

1. Získání šablony pro 3D tisk

3D model, který slouží jako šablona tisku, nejprve musíme mít v digitální podobě na počítači. Jsou 2 možnosti, jak jej získat:

 • Navrhnout jej pomocí softwaru pro tvorbu 3D grafiky
  Je jich mnoho: SketchUp, Blender 3D, FreeCad, Fusion360, 3D Crafter a v neposlední řadě také malování 3D, které je automaticky součástí Windows 10. Tvorba 3D geometrického modelu není ale úplně snadná a vyžaduje praxi. V tom může dopomoct TinkerCad od firmy Autodesk, který je zdarma online přímo v prohlížeči i s návodem.

 • Stáhnout z internetu
  Nejoblíbenější databáze modelů jsou Thingiverse, Instrukce a PinShape, další jsou Cults, TurboSquid, Sketchfab, Free3D nebo MyMiniFactory. Najdete v nich profesionální i amatérské modely, placené i zdarma. Nic vám nebrání si je pak doupravit v jednom výše zmíněném programu. Databáze jsou skvělé i v případě, že hledáte inspiraci, co tisknout na 3D tiskárně.

2. Výběr programu pro 3D tisk

Slicer je typ programu, který na bází 3D modelu vytvoří instrukce, kterým tiskárna rozumí a dokáže podle nich pracovat. Ta tiskne po vrstvách, takže program model “rozkrájí” na jednotlivé vrstvy (=slicing), nastaví rychlost tavení filamentu, nahřátí podložky a další parametry.

Nejčastější formát souboru modelu, se kterým slicery pracují, je “.stl”. Vlastnoručně vytvořený model proto ukládáme v tomto formátu a upřednostňujeme jej při stahování. Především ale záleží, jaké formáty podporuje slicer, se kterým pracujete.

Nejpoužívanější slicery jsou Cura a Slic3r. Výrobci tiskáren dávají na web také zdarma ke stažení vlastní slicery.

3. Zadání tiskové úlohy 3D tiskárně

V dalším kroku musíme instrukce vytvořené slicerem zadat tiskárně. Nahrajeme výstup ze sliceru na SD kartu, vložíme do tiskárny a dáme tisk. Jedná se o nejčastější způsob přenosu dat do tiskárny, ale některé slicery dovolují tisknout přímo přes USB kabel.

Samozřejmě si předtím zkontrolujeme, zda nám stačí množství filamentu a tiskárnu nenecháváme dlouho předehřátou, aby se neucpaly trysky. Ideální je tiskárnu prvních 5 minut sledovat a kontrolovat, zda vše probíhá tak, jak má. Po ukončení tisku je někdy nutné vytisknutý model odlepit špachtlí nebo podobným nástrojem.

chcete s 3D tiskem poradit?

Pokud vás zajímá, jak vybrat vhodnou 3D tiskárnu či náplň do ní, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak naformátovat disk
před 16 dny, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 20 dny, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 1 měsícem, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 2 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Tiskárna je off-line - tipy na řešení
před 2 měsíci, 14.12.2022

Tiskárna je off-line - tipy na řešení

Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 2 měsíci, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware