Operační systém
Běžně není důvod si nad operačním systémem lámat hlavu. Většina sestav kancelářských PC a notebooků má již předinstalovaný operační systém Windows 10 poskytující kompletní zázemí pro administrativní práci na home office s možností instalace dalších pokročilých programů.
Ergonomie na pracovišti
Co se týče ergonomie pracovního prostředí, s prací z domu souvisí stejná nařízení jako pro práci v kanceláři:
- Zobrazovací jednotka musí být oddělená od klávesnice. Monitor a klávesnice musí být zvlášť, aby si uživatel mohl nastavit obrazovku umístit a naklonit dle svých potřeb (vzdálenost očí od obrazovky nesmí být menší než 40 cm a její jas nesmí být menší než 35 cd/m2. Toto znamená, že by domácí pracoviště mělo být vybaveno i externím monitorem (ideálně na polohovatelném držáku).
- Obrazovka nesmí vykazovat jakékoliv defekty, jako je kmitání, kolísání jasu, rozostření nebo vznik barevných pruhů.
- Uživatel si musí být při práci s klávesnicí a myší schopný opřít zápěstí. S rozvojem problémů s karpálním tunelem se dnes stávají populární vertikální myši.
- Ergonomická židle podporující správné držení těla.
Je také vhodné sezení několikrát za den přerušit, projít se a protáhnout. Případně si pořiďte výškově polohovatelný stůl a střídejte sezení a stání. Po celodenním střídání stání a sezení bývá pak velmi příjemné natáhnout si nohy - ať už na křesle s podnožkou nebo na pohovce. Při vybavování svého pracovního koutu přitom nemusíte vyměnit vybavení celého pokoje, např. starou pohovku lze vizuálně vylepšit napínacími potahy na sedačku.
Nezanedbávejte ani pořádek na stole. Přeplněný stůl vás může nutit volit určitou polohu, protože např. nemůžete posunout volně klávesnici nebo máte malý prostor pro pohyb s myší. Hodí se tak používat např. i skříňku se zásuvkami, organizéry nebo dřevěné bedýnky, které vedle stolu poslouží i jako odkládací prostor.
Jakýkoliv nábytek je pak dobré si dojít vyzkoušet osobně do nejbližší prodejny nábytku, což platí zejména pro kancelářské židle a stoly. Každý je jinak stavěný, a je proto nutné vybírat nábytek i pracovní pomůcky sobě na míru.
Home office monitor
Nejpodstatnější kapitolou ergonomie pracovního místa je monitor. Podle zákona je nutné mít zobrazovací jednotku oddělenou od klávesnice. Monitor oddělený od klávesnice se dá libovolně nastavit podle potřeb uživatele: správný sklon, vzdálenost, výška vůči očím, eliminace odlesků, atd. Je to povinnost zaměstnavatele vůči zdraví zaměstnance.
Jak vybrat monitor k notebooku
Obrazovky pořízené zvlášť bývají kvalitnější, než ty u notebooku. Ty lepší dokonce dokáží redukovat modré světlo, zmírnit jas a jsou schopné vyšší obnovovací frekvence (“rychlost blikání”). Všechno jsou to zásadní faktory při únavě očí. To jsou všechno kritéria pro správný výběr monitoru. Malá obrazovka notebooku také není dostačující pro kohokoliv, kdo potřebuje vidět detaily např. v technických nákresech, designu, apod. Větší monitor je pak nutností. Další nespornou výhodou je získání dvou monitorů. Na jednom může být spuštěný Skype s kolegy a na druhém lze v reálném čase pracovat.
Notebook s obrazovkou musí být kompatibilní. Oba musí mít stejný konektor na připojení kabelu. Dnešním standardem je kabel HDMI, jehož konektor bývá běžně na monitorech i noteboocích, ale je moudřejší si toto specifikum dopředu ověřit.