Pokud je počítač určený k základním činnostem, jako je práce v Excelu nebo administrativních programech, velice pravděpodobně stačí nejlevnější notebook za cca 5 000 Kč. U programů náročnějších na hardware ale takto levný notebook může představovat nižší efektivitu práce kvůli nedostatečnému výkonu. Pokud jde grafika využívajícího nejnovější vymoženosti 3D grafických programů (např. i pro potřeby 3D tisku), notebook mu nejen že nebude stačit, ale bude mu naprosto ničemu. Profesionální grafik bude nejspíše potřebovat počítač v ceně od 35 000 Kč výše.
Specifickým případem využití notebooku pro práci v grafických programech jsou notebooky studentů architektury, stavebního či strojního inženýrství, kteří potřebují mít možnost počítač snadno přenášet. O výběru podobného stroje jsme psali v článcích Jak vybrat notebook pro architekty (na AutoCAD) a Jak vybrat notebook pro grafika.
Velká výhoda stolního PC je možnost vybudování vlastní sestavy. V obchodech naleznete už hotové neboli sestavené PC. Ale když pověříte někoho kvalifikovaného (například vedoucího IT oddělení), aby ručně vybral jednotlivé součásti a vytvořil z nich nadupanou sestavu, dostanete nejlepší způsob, jak získat nadprůměrný výkon za nejméně peněz.
Výhody a nevýhody stolního počítače a notebooku
Výhody stolního PC
+ Lepší poměr cena/výkon než u notebooku
+ Možný vysoký výkon a velká kapacita paměti
+ Jednoduchý upgrade výměnou konkrétního dílu (pokud je kompatibilní)
+ Určitý počet rozšiřujících komponentů (externí disk) lze schovat do skříně počítače
+ Delší životnost
+ Možnost sestavit vlastní PC
Nevýhody stolního PC
- Komplikované promisťování
- Vyšší spotřeba elektrické energie (více o spotřebě počítače)
- Zabírá mnoho místa
- Nutné dokoupit zbytek příslušenství: minimálně klávesnici, myš a obrazovku
Výhody notebooku
+ Snadno se přenáší
+ Stačí jedno zařízení pro práci v kanceláři i doma
+ Lze využít i pro práci na cestách
+ Nižší spotřeba (více o spotřebě notebooku)
+ Všechny komponenty jsou již integrované ( klávesnice, myš, obrazovka).
Nevýhody notebooku
- Externí komponenty, které je někdy nutné nosit s sebou
- Snadno se přehřívá a zanáší prachem
- Menší možnosti upgrade výkonu
kterým parametrům věnovat pozornost
Které parametry jsou důležité pro rychlý počítač? Ať už se jedná pracovní notebook, nebo stolní PC, základ je podobný jako u smartphonu a podobných přístrojů: fyzická paměť (pevný disk), virtuální paměť (RAM) a procesor (CPU). K tomuto základu lze přikoupit komponenty na základě potřeby daného povolání - např. výkonnou grafickou kartu pro práci s grafickými programy a výkonnou zvukovou kartu pro práci se zvukovými programy, sekundární disk pro více úložného místa a další.
Pevný disk SSD
Do nedávné doby byly standardem pevné disky s označením HDD (Hard Disk Drive), ale dnes na trhu začínají být populárnější disky SSD (Solid-State Drive). Jsou dražší, lehčí, menší, nevydávají zvuk, ale pro běžného uživatele je rozdíl především v rychlosti - a ta je markantně vyšší než u HDD. SSD disk se hodí zejména, pokud člověk potřebuje pracovat s vysokým objemem uložených dat. Základ je cca 240 GB (lze pořídit menší, ale nevyplatí se to cenově a po čase nemusí stačit).
Svoji roli hraje i to, zda a jakým způsobem využíváte cloudová uložiště
Paměť RAM
Větší virtuální paměť je důležitá při práci s velkými soubory nebo při otevření více oken najednou. Každý program si zabere část celkové paměti RAM, takže při používání víc programů najednou může dojít k “přetížení” a počítač pojede citelně pomaleji. I virtuální paměť má svou rychlost a samozřejmě čím vyšší, tím lepší. Pro základní fungování již dnes dostačuje 8 GB RAM DDR4.
Procesor
Všechny operace, které počítač provádí (spouštění programů, jejich vnitřní fungování a práce s nimi) vypočítává CPU (Central Processing Unit). Je to ústřední jednotka počítače, která by měla být vždy rychlá. Dnes jsou zcela běžné alespoň 4jádrové procesory, které pro normální fungování bohatě stačí.