Zkušební tisk a test barev tiskárny

Určitě se vám někdy stalo, že tiskárna tiskla nevýrazné barvy, šmouhy nebo tiskla neostře. Zkušební stránka slouží jako test, podle kterého lze poznat, co v tiskárně funguje a nefunguje. Jak vytisknout zkušební stránku a co z ní lze vyčíst?

Foto: Zoltan Matuska | Zdroj: Pixabay.com

Ideální je, aby se vytisknutá zkušební stránka shodovala s tím, jak vypadá na počítači. Toho sice nelze nikdy dosáhnout úplně perfektně, ale aspoň tak, aby oko laika nevidělo znatelný rozdíl. Pro více informací se hodí nastudovat si rozdíly mezi barevnými prostory RGB a CMYK

Jak vytisknout zkušební stránku 

Ještě než se do něčeho pustíte, zkontroluje, zda:

 • ovládací panel tiskárny nehlásí chyby,
 • je v tiskárně správné nastavení barev, kontrastu, atp.,
 • jsou kazety v tiskárně správně zasazeny,
 • jsou v tiskárně zapojeny všechny kabely,
 • je zapnutá a je v ní papír.

Pokud splňujete všechny tyto body, můžete přejít k tisku zkušební stránky, která se téměř vždy tiskne v rozlišení 300 DPI (více o DPI).

Tisk zkušební stránky ve Windows 10

1) Otevřete nabídku Start a zvolte Nastavení.

2) Klikněte na Zařízení.

3) ​Vyberte Tiskárny a skenery.

4) Vyberte příslušnou tiskárnu a klikněte na Spravovat.

5) Zvolte Vytisknout zkušební stránku.

​​Tisk zkušební stránky z aplikace

Existují programy na tisk zkušebních stránek, ale není jich mnoho. Pravděpodobně proto, že se nejedná o složitý proces, a tak k němu není potřeba zvlášť určený program. Z těch, co existují, můžeme doporučit Print.Test.Page.OK, což je lety ověřená a spolehlivá aplikace.

Tisk zkušební stránky z webu

Jednodušší než instalovat aplikaci je vytisknout si zkušební stránku z webu. Dá se to udělat například na printtest.page nebo printatestpage.com. Nejlepší zkušební stránku ale najdete nejspíš na lapseofthehutter.com i s podrobným popisem, co na ní hledat a jak má správně vypadat (zde je třeba obrázek nejprve stáhnout a pak vytisknout).

Jaké jsou časté projevy závad na zkušební stránce?

 • Nerovnoměrný tok inkoustu - pokud například čára nebo barevné pole v některém místě slábne a v jiném zesiluje, jedná se o nerovnoměrný tok inkoustu. Problém se nejčastěji vyřeší výměnou inkoustové kazety.

 • Systémový problém - pokud se vytiskne zkušební stránka, ale nic jiného počítač tisknout nechce, je vada v systému a nejspíš ji vyřeší přeinstalování ovladačů tiskárny.

 • Problémy se zarovnáním - pokud je výtisk křivý nebo na něm nejsou jednotlivé prvky správně zarovnané, nejspíš jsou v tiskárně nerovnoměrně naskládané kazety.

 • Zablokování tiskové hlavy - v případě inkoustových tiskáren může dojít k zanesení tiskové hlavy a je nutné ji vyčistit.

Jak má vypadat zkušební stránka 

Testovací stránky tiskárny ve stupních šedi

 • Graf intenzity barvy pomůže identifikovat replikaci odstínů šedé.

 • Pruhové gradienty ukazují, zda je tisková hlava schopna tisknout v stupních šedi, které přechází plynule z jednoho do druhého. 

 • Kruhové gradienty neboli pozvolné přechody stupňů šedi v kruhu - platí pro ně to stejné co pro pruhové gradienty, ale zároveň ukazují, zda tiskárna dokáže konstantně udržovat odstín. Kruh by tedy neměl být “šišatý”.

 • Šedé čtverce ukazují stupně šedi odlišené skokovým rozdílem v odstínu. Opět by mělo jít o plynulý přechod z tmavé do světlé.

 • Mřížka pomáhá srovnat tiskovou hlavu, díky čemuž se zaručí přesné výtisky

 • Textový blok se zvětšujícím se fontem pomáhá sledovat průtok inkoustu a přesnost tisku.

Test barev - barevné testovací stránky tiskárny

 • Graf intenzity barev ukazuje replikaci barev (měly by být stejné jako na monitoru) a pomáhá propláchnout tiskovou hlavu.

 • Duhové pruhy napomáhají srovnat tiskovou hlavu. Barvy z jednotlivých pruhů by se neměly přelévat do jiných pruhů. Měly byste najít ryze červené, modré a zelené pruhy. Pokud jeden nebo víc z nich chybí nebo je nějakým způsobem zabarvený, tiskárna má problém s barvami. 

 • Barevné čtverce ani u nich by nemělo docházet k přelévání barev, měly by být zřetelně odlišené.

 • Kruhové gradienty ukazují, zda tiskárna dokáže stabilně držet barvu, tedy nekolísat. Kruh by neměl být “šišatý”.

Jak jsme už zmínili, výtisk nebude s digitální předlohou stoprocentně stejný. Je pravděpodobné, že na zkušební stránce najdete odchylky, ale neměly by být významné. V opačném případě zkuste tiskárnu vrátit do továrního nastavení, přeinstalovat ovladače nebo vyměnit kazety. Vyčerpejte všechny možnosti toho, proč tiskárna netiskne, a teprve potom se obraťte na profesionální servis. 

chcete s tiskem poradit?

Pokud máte dotazy, které náš článek nezodpověděl, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 6 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk