Zkušební tisk a test barev tiskárny

Určitě se vám někdy stalo, že tiskárna tiskla nevýrazné barvy, šmouhy nebo tiskla neostře. Zkušební stránka slouží jako test, podle kterého lze poznat, co v tiskárně funguje a nefunguje. Jak vytisknout zkušební stránku a co z ní lze vyčíst?

Foto: Zoltan Matuska | Zdroj: Pixabay.com

Ideální je, aby se vytisknutá zkušební stránka shodovala s tím, jak vypadá na počítači. Toho sice nelze nikdy dosáhnout úplně perfektně, ale aspoň tak, aby oko laika nevidělo znatelný rozdíl. Pro více informací se hodí nastudovat si rozdíly mezi barevnými prostory RGB a CMYK

Jak vytisknout zkušební stránku 

Ještě než se do něčeho pustíte, zkontroluje, zda:

 • ovládací panel tiskárny nehlásí chyby,
 • je v tiskárně správné nastavení barev, kontrastu, atp.,
 • jsou kazety v tiskárně správně zasazeny,
 • jsou v tiskárně zapojeny všechny kabely,
 • je zapnutá a je v ní papír.

Pokud splňujete všechny tyto body, můžete přejít k tisku zkušební stránky, která se téměř vždy tiskne v rozlišení 300 DPI (více o DPI).

Tisk zkušební stránky ve Windows 10

 1. Otevřete nabídku Start a zvolte Nastavení.
 1. Klikněte na Zařízení.
 1. ​Vyberte Tiskárny a skenery.
 1. Vyberte příslušnou tiskárnu a klikněte na Spravovat.
 1. Zvolte Vytisknout zkušební stránku.

​​Tisk zkušební stránky z aplikace

Existují programy na tisk zkušebních stránek, ale není jich mnoho. Pravděpodobně proto, že se nejedná o složitý proces, a tak k němu není potřeba zvlášť určený program. Z těch, co existují, můžeme doporučit Print.Test.Page.OK, což je lety ověřená a spolehlivá aplikace.

Tisk zkušební stránky z webu

Jednodušší než instalovat aplikaci je vytisknout si zkušební stránku z webu. Dá se to udělat například na printtest.page nebo printatestpage.com. Nejlepší zkušební stránku ale najdete nejspíš na lapseofthehutter.com i s podrobným popisem, co na ní hledat a jak má správně vypadat (zde je třeba obrázek nejprve stáhnout a pak vytisknout).

Tisk zkušební stránky z tiskárny

​Další možností je vyvolat tisk zkušební stránky přímo z menu na displeji tiskárny. Postup si ukážeme na tiskárně HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. ​V nabídce Nastavení zvolíme Sestavy.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Následně vyberte Výchozí informativní stránka.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Jak vypadá zkušební stránka

Důležité je vědět, že se jednotlivé zkušební stránky liší podle toho, jaký způsob jejich tisku zvolíte. Windows má určitou předdefinovanou zkušební stránku, která se liší od té, kterou vytisknete přes menu tiskárny. Zde můžete vidět podobu těchto dvou zkušebních stránek:

Jaké jsou časté projevy závad na zkušební stránce?

 • Nerovnoměrný tok inkoustu - pokud například čára nebo barevné pole v některém místě slábne a v jiném zesiluje, jedná se o nerovnoměrný tok inkoustu. Problém se nejčastěji vyřeší výměnou inkoustové kazety.

 • Systémový problém - pokud se vytiskne zkušební stránka, ale nic jiného počítač tisknout nechce, je vada v systému a nejspíš ji vyřeší přeinstalování ovladačů tiskárny.

 • Problémy se zarovnáním - pokud je výtisk křivý nebo na něm nejsou jednotlivé prvky správně zarovnané, nejspíš jsou v tiskárně nerovnoměrně naskládané kazety.

 • Zablokování tiskové hlavy - v případě inkoustových tiskáren může dojít k zanesení tiskové hlavy a je nutné ji vyčistit.

Jak má vypadat zkušební stránka 

Testovací stránky tiskárny ve stupních šedi

 • Graf intenzity barvy pomůže identifikovat replikaci odstínů šedé.

 • Pruhové gradienty ukazují, zda je tisková hlava schopna tisknout v stupních šedi, které přechází plynule z jednoho do druhého. 

 • Kruhové gradienty neboli pozvolné přechody stupňů šedi v kruhu - platí pro ně to stejné co pro pruhové gradienty, ale zároveň ukazují, zda tiskárna dokáže konstantně udržovat odstín. Kruh by tedy neměl být “šišatý”.

 • Šedé čtverce ukazují stupně šedi odlišené skokovým rozdílem v odstínu. Opět by mělo jít o plynulý přechod z tmavé do světlé.

 • Mřížka pomáhá srovnat tiskovou hlavu, díky čemuž se zaručí přesné výtisky

 • Textový blok se zvětšujícím se fontem pomáhá sledovat průtok inkoustu a přesnost tisku.

Test barev - barevné testovací stránky tiskárny

 • Graf intenzity barev ukazuje replikaci barev (měly by být stejné jako na monitoru) a pomáhá propláchnout tiskovou hlavu.
 • Duhové pruhy napomáhají srovnat tiskovou hlavu. Barvy z jednotlivých pruhů by se neměly přelévat do jiných pruhů. Měly byste najít ryze červené, modré a zelené pruhy. Pokud jeden nebo víc z nich chybí nebo je nějakým způsobem zabarvený, tiskárna má problém s barvami. 
 • Barevné čtverce ani u nich by nemělo docházet k přelévání barev, měly by být zřetelně odlišené.
 • Kruhové gradienty ukazují, zda tiskárna dokáže stabilně držet barvu, tedy nekolísat. Kruh by neměl být “šišatý”.

Jak jsme už zmínili, výtisk nebude s digitální předlohou stoprocentně stejný. Je pravděpodobné, že na zkušební stránce najdete odchylky, ale neměly by být významné. V opačném případě zkuste tiskárnu vrátit do továrního nastavení, přeinstalovat ovladače nebo vyměnit kazety. Vyčerpejte všechny možnosti toho, proč tiskárna netiskne, a teprve potom se obraťte na profesionální servis. 

chcete s tiskem poradit?

Pokud máte dotazy, které náš článek nezodpověděl, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak tisknout na fotopapír
před 3 dny, 26.9.2023

Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11
před 9 dny, 20.9.2023

Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11

Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF
před 24 dny, 5.9.2023

Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF

Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně
před 1 měsícem, 25.8.2023

Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 15.8.2023

Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Co je print server a k čemu slouží
před 2 měsíci, 26.7.2023

Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk