Jak tisknout na fotopapír
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Určitě se vám někdy stalo, že tiskárna tiskla nevýrazné barvy, šmouhy nebo tiskla neostře. Zkušební stránka slouží jako test, podle kterého lze poznat, co v tiskárně funguje a nefunguje. Jak vytisknout zkušební stránku a co z ní lze vyčíst?
Ideální je, aby se vytisknutá zkušební stránka shodovala s tím, jak vypadá na počítači. Toho sice nelze nikdy dosáhnout úplně perfektně, ale aspoň tak, aby oko laika nevidělo znatelný rozdíl. Pro více informací se hodí nastudovat si rozdíly mezi barevnými prostory RGB a CMYK.
Ještě než se do něčeho pustíte, zkontroluje, zda:
Pokud splňujete všechny tyto body, můžete přejít k tisku zkušební stránky, která se téměř vždy tiskne v rozlišení 300 DPI (více o DPI).
Existují programy na tisk zkušebních stránek, ale není jich mnoho. Pravděpodobně proto, že se nejedná o složitý proces, a tak k němu není potřeba zvlášť určený program. Z těch, co existují, můžeme doporučit Print.Test.Page.OK, což je lety ověřená a spolehlivá aplikace.
Jednodušší než instalovat aplikaci je vytisknout si zkušební stránku z webu. Dá se to udělat například na printtest.page nebo printatestpage.com. Nejlepší zkušební stránku ale najdete nejspíš na lapseofthehutter.com i s podrobným popisem, co na ní hledat a jak má správně vypadat (zde je třeba obrázek nejprve stáhnout a pak vytisknout).
Další možností je vyvolat tisk zkušební stránky přímo z menu na displeji tiskárny. Postup si ukážeme na tiskárně HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.
Důležité je vědět, že se jednotlivé zkušební stránky liší podle toho, jaký způsob jejich tisku zvolíte. Windows má určitou předdefinovanou zkušební stránku, která se liší od té, kterou vytisknete přes menu tiskárny. Zde můžete vidět podobu těchto dvou zkušebních stránek:
Nerovnoměrný tok inkoustu - pokud například čára nebo barevné pole v některém místě slábne a v jiném zesiluje, jedná se o nerovnoměrný tok inkoustu. Problém se nejčastěji vyřeší výměnou inkoustové kazety.
Systémový problém - pokud se vytiskne zkušební stránka, ale nic jiného počítač tisknout nechce, je vada v systému a nejspíš ji vyřeší přeinstalování ovladačů tiskárny.
Problémy se zarovnáním - pokud je výtisk křivý nebo na něm nejsou jednotlivé prvky správně zarovnané, nejspíš jsou v tiskárně nerovnoměrně naskládané kazety.
Zablokování tiskové hlavy - v případě inkoustových tiskáren může dojít k zanesení tiskové hlavy a je nutné ji vyčistit.
Graf intenzity barvy pomůže identifikovat replikaci odstínů šedé.
Pruhové gradienty ukazují, zda je tisková hlava schopna tisknout v stupních šedi, které přechází plynule z jednoho do druhého.
Kruhové gradienty neboli pozvolné přechody stupňů šedi v kruhu - platí pro ně to stejné co pro pruhové gradienty, ale zároveň ukazují, zda tiskárna dokáže konstantně udržovat odstín. Kruh by tedy neměl být “šišatý”.
Šedé čtverce ukazují stupně šedi odlišené skokovým rozdílem v odstínu. Opět by mělo jít o plynulý přechod z tmavé do světlé.
Mřížka pomáhá srovnat tiskovou hlavu, díky čemuž se zaručí přesné výtisky
Textový blok se zvětšujícím se fontem pomáhá sledovat průtok inkoustu a přesnost tisku.
Jak jsme už zmínili, výtisk nebude s digitální předlohou stoprocentně stejný. Je pravděpodobné, že na zkušební stránce najdete odchylky, ale neměly by být významné. V opačném případě zkuste tiskárnu vrátit do továrního nastavení, přeinstalovat ovladače nebo vyměnit kazety. Vyčerpejte všechny možnosti toho, proč tiskárna netiskne, a teprve potom se obraťte na profesionální servis.
Pokud máte dotazy, které náš článek nezodpověděl, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek
U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek
Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek