Zkušební tisk a test barev tiskárny

Určitě se vám někdy stalo, že tiskárna tiskla nevýrazné barvy, šmouhy nebo tiskla neostře. Zkušební stránka slouží jako test, podle kterého lze poznat, co v tiskárně funguje a nefunguje. Jak vytisknout zkušební stránku a co z ní lze vyčíst?

Foto: Zoltan Matuska | Zdroj: Pixabay.com

Ideální je, aby se vytisknutá zkušební stránka shodovala s tím, jak vypadá na počítači. Toho sice nelze nikdy dosáhnout úplně perfektně, ale aspoň tak, aby oko laika nevidělo znatelný rozdíl. Pro více informací se hodí nastudovat si rozdíly mezi barevnými prostory RGB a CMYK

Jak vytisknout zkušební stránku 

Ještě než se do něčeho pustíte, zkontroluje, zda:

 • ovládací panel tiskárny nehlásí chyby,
 • je v tiskárně správné nastavení barev, kontrastu, atp.,
 • jsou kazety v tiskárně správně zasazeny,
 • jsou v tiskárně zapojeny všechny kabely,
 • je zapnutá a je v ní papír.

Pokud splňujete všechny tyto body, můžete přejít k tisku zkušební stránky, která se téměř vždy tiskne v rozlišení 300 DPI (více o DPI).

Tisk zkušební stránky ve Windows 10

 1. Otevřete nabídku Start a zvolte Nastavení.
 1. Klikněte na Zařízení.
 1. ​Vyberte Tiskárny a skenery.
 1. Vyberte příslušnou tiskárnu a klikněte na Spravovat.
 1. Zvolte Vytisknout zkušební stránku.

​​Tisk zkušební stránky z aplikace

Existují programy na tisk zkušebních stránek, ale není jich mnoho. Pravděpodobně proto, že se nejedná o složitý proces, a tak k němu není potřeba zvlášť určený program. Z těch, co existují, můžeme doporučit Print.Test.Page.OK, což je lety ověřená a spolehlivá aplikace.

Tisk zkušební stránky z webu

Jednodušší než instalovat aplikaci je vytisknout si zkušební stránku z webu. Dá se to udělat například na printtest.page nebo printatestpage.com. Nejlepší zkušební stránku ale najdete nejspíš na lapseofthehutter.com i s podrobným popisem, co na ní hledat a jak má správně vypadat (zde je třeba obrázek nejprve stáhnout a pak vytisknout).

Tisk zkušební stránky z tiskárny

​Další možností je vyvolat tisk zkušební stránky přímo z menu na displeji tiskárny. Postup si ukážeme na tiskárně HP Color LaserJet Pro MFP M277dw.

Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. ​V nabídce Nastavení zvolíme Sestavy.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO
 1. Následně vyberte Výchozí informativní stránka.
Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Jak vypadá zkušební stránka

Důležité je vědět, že se jednotlivé zkušební stránky liší podle toho, jaký způsob jejich tisku zvolíte. Windows má určitou předdefinovanou zkušební stránku, která se liší od té, kterou vytisknete přes menu tiskárny. Zde můžete vidět podobu těchto dvou zkušebních stránek:

Jaké jsou časté projevy závad na zkušební stránce?

 • Nerovnoměrný tok inkoustu - pokud například čára nebo barevné pole v některém místě slábne a v jiném zesiluje, jedná se o nerovnoměrný tok inkoustu. Problém se nejčastěji vyřeší výměnou inkoustové kazety.

 • Systémový problém - pokud se vytiskne zkušební stránka, ale nic jiného počítač tisknout nechce, je vada v systému a nejspíš ji vyřeší přeinstalování ovladačů tiskárny.

 • Problémy se zarovnáním - pokud je výtisk křivý nebo na něm nejsou jednotlivé prvky správně zarovnané, nejspíš jsou v tiskárně nerovnoměrně naskládané kazety.

 • Zablokování tiskové hlavy - v případě inkoustových tiskáren může dojít k zanesení tiskové hlavy a je nutné ji vyčistit.

Jak má vypadat zkušební stránka 

Testovací stránky tiskárny ve stupních šedi

 • Graf intenzity barvy pomůže identifikovat replikaci odstínů šedé.

 • Pruhové gradienty ukazují, zda je tisková hlava schopna tisknout v stupních šedi, které přechází plynule z jednoho do druhého. 

 • Kruhové gradienty neboli pozvolné přechody stupňů šedi v kruhu - platí pro ně to stejné co pro pruhové gradienty, ale zároveň ukazují, zda tiskárna dokáže konstantně udržovat odstín. Kruh by tedy neměl být “šišatý”.

 • Šedé čtverce ukazují stupně šedi odlišené skokovým rozdílem v odstínu. Opět by mělo jít o plynulý přechod z tmavé do světlé.

 • Mřížka pomáhá srovnat tiskovou hlavu, díky čemuž se zaručí přesné výtisky

 • Textový blok se zvětšujícím se fontem pomáhá sledovat průtok inkoustu a přesnost tisku.

Test barev - barevné testovací stránky tiskárny

 • Graf intenzity barev ukazuje replikaci barev (měly by být stejné jako na monitoru) a pomáhá propláchnout tiskovou hlavu.
 • Duhové pruhy napomáhají srovnat tiskovou hlavu. Barvy z jednotlivých pruhů by se neměly přelévat do jiných pruhů. Měly byste najít ryze červené, modré a zelené pruhy. Pokud jeden nebo víc z nich chybí nebo je nějakým způsobem zabarvený, tiskárna má problém s barvami. 
 • Barevné čtverce ani u nich by nemělo docházet k přelévání barev, měly by být zřetelně odlišené.
 • Kruhové gradienty ukazují, zda tiskárna dokáže stabilně držet barvu, tedy nekolísat. Kruh by neměl být “šišatý”.

Jak jsme už zmínili, výtisk nebude s digitální předlohou stoprocentně stejný. Je pravděpodobné, že na zkušební stránce najdete odchylky, ale neměly by být významné. V opačném případě zkuste tiskárnu vrátit do továrního nastavení, přeinstalovat ovladače nebo vyměnit kazety. Vyčerpejte všechny možnosti toho, proč tiskárna netiskne, a teprve potom se obraťte na profesionální servis. 

chcete s tiskem poradit?

Pokud máte dotazy, které náš článek nezodpověděl, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware