Jak tisknout na fotopapír
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Tiskárny jsou užitečná zařízení pro kancelář i domov, jejichž instalace je ovšem někdy ošemetná. Všem se nám asi někdy stalo, že jsme tiskárnu připojili k počítači, ale v počítači se neobjevila nebo s ním vůbec nekomunikovala. V čem se stala chyba? Jak bezproblémově tiskárnu připojit, nainstalovat, kde vzít ovladače a jak ji nainstalovat? Všechny tyto kroky si detailně probereme.
Připojení tiskárny k PC sestává ze 3 kroků:
Fyzické propojení tiskárny s PC je samozřejmě vždy potřeba. Tiskárnu pak mnohdy musíme nainstalovat a některé tiskárny musíme i nastavit na správné fungování.
Typy drátového připojení:
USB kabel
Nejjednodušší způsob propojení tiskárny s počítačem. Stačí jen zasunout konce kabelu do příslušných konektorů na tiskárně a počítači.
Ethernetový kabel
Většina lidí zná tento kabel pod pojmem “internetový kabel“ a zkušenější uživatelé jako ethernetový kabel s koncovkou RJ-45. Jeden konec kabelu jde do tiskárny, druhý do wi-fi routeru. Tím se tiskárna automaticky stane viditelná ve vaší lokální síti. V případě, že router disponuje vstupem USB a tiskovým serverem, lze místo ethernetového kabelu použít i USB kabel.
Typy bezdrátového připojení:
Přes Wi-Fi
Tiskárny schopné připojit se k Wi-Fi jsou dnes standardem. Je nutné ji připojit ke stejné síti, ke které je připojený váš počítač. Je to velice praktické řešení, protože k tiskárně může být připojeno mnoho zařízení, aniž by bylo nutné natahovat kabely.
Nejjednodušeji připojíte tiskárnu k síti pomocí WPS: na Wi-Fi routeru stisknete a podržíte tlačítko WPS a na tiskárně použijete funkci automatické vyhledání sítě pomocí WPS (občas je na propojení potřeba víc než jeden pokus).
Pokud však máte možnost se WPS vyhnout, doporučujeme zvolit jinou možnost připojení. Tuto metodu je totiž možné snadno prolomit a dostat se tak do firemní Wi-Fi. Více si k tématu můžete přečíst v článcích Tipy na zabezpečení tiskárny a Jak zabezpečit Wi-Fi síť.
Na toto je ideální tiskárna s displejem, pomocí kterého se to dá snadno udělat. V opačném případě máte dvě možnosti: buď si na PC stáhnete software výrobce, nebo si stáhnete mobilní aplikaci, přes které tiskárnu nastavíte. Nemělo by to být nic složitého, stačí jen vybrat síť a zadat heslo.
Wi-Fi direct (připojení peer-to-peer)
Tiskárny s Wi-Fi direct disponují svou vlastní Wi-Fi sítí, kterou vysílají do okolí. Své zařízení k ní připojíte přímo bez nutnosti externí Wi-Fi sítě (více o připojení tiskárny k Wi-Fi)
Bluetooth
V zásadě funguje stejně jako Wi-Fi direct, je ale praktičtější, protože nemusíte přepojovat Wi-Fi sítě. Prostě jen během okamžiku připojíte své zařízení a tisknete, což se velice hodí pro tisk z mobilu nebo tabletu.
Ovladač (driver) je jednoduše řečeno program, jehož účelem je zajistit správnou komunikaci mezi počítačem a tiskárnou. Některé tiskárny vám pojedou i bez něj, některé ne. Jeho instalací nemůžete nic zkazit, naopak je možné, že díky němu získáte software rozšiřující možnosti tisku.
Systém Windows 10 je schopný po připojení tiskárny sám stáhnout ovladač a nainstalovat jej, aniž byste museli cokoliv udělat. Nejde se na to však spoléhat - je pravděpodobnější, že se o instalaci budete muset sami postarat.
Nejsnadnější způsob je otevřít nabídku Start, otevřít nastavení, vybrat záložku Zařízení, Tiskárny a skenery a kliknout na Přidat tiskárnu nebo skener. Dál už pokračujete dle jednoduchých instrukcí.
Pokud i tento způsob selže, musíte manuálně vyhledat a spustit instalační program. Ten se nachází buď na CD přiloženému k tiskárně (s tímto se ovšem v dnešní době už téměř nesetkáte), nebo ho najdete na stránkách výrobce tiskárny (např. stránka s ovladači pro tiskárny HP). Stačí do vyhledávače zadat název značky a slova “ovladače tiskárny”, stáhnout nejnovější verzi a nainstalovat.
Co když tiskárna nejede ani po instalaci ovladače?
V případě přetrvávajících potíží s funkcí tiskárny se můžete kromě prolistování manuálu tiskárny obrátit na zákaznickou podporu nebo si na webu projít sekci často kladených dotazů.
Další inspiraci, jak řešit problémy s tiskárnou, načerpáte v našem článku Proč tiskárna netiskne.
Tento krok není vždy potřeba, tiskárna by měla po instalaci ovladačů bez problémů tisknout. Některá nastavení ale mohou tisk komplikovat. Je potřeba je znát a ručně nastavit na vyhovující hodnoty.
Nejdůležitější parametry tisku:
DPI
Parametr udávající hustotu bodů na papíře, jinak řečeno míru ostrosti a detailu tisku. Ideální je nastavit minimálně DPI 300 nebo 600 (aby mohl být obrázek kvalitní, musí mít v prvé řadě vysokou kvalitu na počítači).
Pokud se chystáte tisknout větší dokument, fotografie či reklamní prospekt, možná se vám bude hodit náš článek o předtiskové přípravě.
Formát
Myslí se jednoduše formát papíru: A4, A5, B3,... (více o formátech papíru).
Kontrast
Nižší kontrast může uspořit náplň, výtisk ale nebude vypadat příliš dobře. Nejčastěji se volí kompromis mezi kvalitou a úsporou.
Sytost
Sytost určuje množství použité barvy a má velký vliv na jejich spotřebu. Vyšší sytost má za následek živější, pestřejší barvy, ale také vysokou spotřebu.
Vyvážení barev na barevné tiskárně
Špatné vyvážení barev zkreslí barvy na výtisku. Může být například celý do modra, mohou být vadné některé odstíny, apod. Využití barev by se mělo nacházet “ve středu”, jinak řečeno měly by se používat rovnoměrně.
Existují další parametry, které je dobré před tiskem nastavit: oboustranný/jednostranný tisk, zvolení výstupního zásobníku, měřítko, tisk prázdné strany, atd. Ideální je projít veškerá nastavení tiskárny a seznámit se s nimi. Pokud tiskárnu instalujete, nejspíš na vás bude i její obsluha, takže je lepší tiskárnu znát a být připravený řešit případné požadavky a problémy.
Pokud potřebujete držet nízké náklady ve firmě, přečtěte si ještě náš článek o tom, jak snížit náklady za tisk na laserové tiskárně. Najdete zde doporučení na nastavení tiskárny pro úsporný tisk.
Pokud chcete nově připojenou tiskárnu nastavit jako výchozí, klikněte na Start, otevřete Nastavení, vyberte záložku Zařízení, pak Tiskárny a skenery a vpravo dole pod seznamem tiskáren zkontrolujte, zda je zaškrtnuté políčko “Svěřit správu výchozí tiskárny systému Windows”. Pokud ano, je potřeba ho odškrtnout. Pak stačí kliknout na požadovanou tiskárnu, dát Spravovat a Nastavit jako výchozí.
Pokud vás zajímá, jak zvolit optimální tiskárnu pro vaši kancelář, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek
U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek
Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek