Proč tiskárna netiskne - nejčastější problémy a řešení

Ty nejběžnější problémy a úskalí, na které při tisku narazíte, má většina tiskáren společné. Některé z nich mají jednoduché řešení, jiné jsou komplikovanější. V tomto článku předkládáme seznam nejčastějších vad a jejich řešení, díky kterým můžete ušetřit tisíce korun za servis za něco, co si můžete opravit sami.

Zdroj: Depositphotos.com

​Než začneme, připomeňme si, že občas mohou být příčiny závad triviální. Zkontrolujte raději, zda je tiskárna dobře zapojená do elektrické sítě, má dostatečnou zásobu papíru, máte zapnutou Wi-fi a odesíláte tiskovou úlohu do správné tiskárny.

Problémy s náplní

Mnoho problémů s tiskem se točí okolo náplně. Dobrá zpráva je, že většinu problémů lze jednoduše a rychle spravit. Když je nějaký problém s náplní, tiskárna často ukáže chybové hlášení, že “nedokáže rozeznat toner”, “špatný toner”, “prázdný toner”, apod. Ne vždy však chybové hlášení vystihuje skutečnou podstatu problému. Příčin těchto hlášení může být víc:

Špatně vsazený toner (nebo catridge)
Snad nejjednodušší problém na odstranění. Možná jste kazetu nezasunuli úplně nebo jste neodstranili ochrannou plombu. Zkuste ji vyndat, zkontrolovat a zasunout znovu dovnitř.

Špatná sypkost toneru
Tonerový prášek se někdy přichytí ke stěnám kazety. Stačí jej vyjmout a zatřást s ním.

Špatné kontakty zapříčiňující chybnou interní komunikaci mezi tiskárnou a tonerem
Vyjměte toner a suchou látkou očistěte plochu čipu, který naleznete na straně. Vyčistěte i protilehlou plochu v tiskárně.

Vadné nastavení čipu z výroby
Může se stát, že čip je vadně nastavený. Abyste ho mohli přenastavit, potřebujete tzv. resetovací kit, který koupíte u prodejce tonerů a tiskáren.

Nedostatek barvy 
Některé tiskárny hlásí vadný toner i v případě, že je v něm nedostatek barvy. Potřebujete tedy koupit nový toner.

Nekompatibilní toner
Pokud ani jedno z výše uvedených řešení nezafunguje, pravděpodobně jste koupili toner, který není kompatibilní s vaší tiskárnou. Nezbývá než koupit nový. Při koupi je nutné řídit se typem tiskárny.

Tiskárna netiskne

Nejčastější příčinou toho, proč tiskárna nereaguje na tisk, je vadná komunikace mezi ní a počítačem. To lze snadno ověřit tak, že vyzkoušíte, zda tiskárna kopíruje. Pokud ano, je vina na straně komunikace. Vy nyní jen musíte přijít na to, kde přesně se chyba nachází.

Špatně připojený USB/LAN kabel
Pokud máte zařízení propojené kabelem, ujistěte se, že jsou oba konce pořádně zastrčené.

Tiskárna je off-line 
Zkontrolujte, zda je tiskárna připojená k síti a nemá zapnutý off-line režim. Zkuste resetovat počítač i tiskárnu, odinstalovat a opětovně nainstalovat zařízení a ovladače. Pokud je tiskárna připojena přes USB kabel, zkontrolujte, zda je dobře zastrčený.

Jak nastavit tiskárnu online přes Wi-fi? Bezdrátové propojení může být někdy ošemetné. Je nutné obě zařízení připojit na stejnou síť Wi-fi. Nejjednodušší způsob je přes WPS: na Wi-fi routeru najděte tlačítko WPS a zmáčkněte jej.

Vzápětí dejte na tiskárně “hledat Wi-fi síť pomocí WPS” (nebo podobný příkaz). Tiskárna by měla Wi-fi síť sama najít a připojit se k ní. Pokud tato možnost není k dispozici, je potřeba ji připojit manuálně.

V případě, že se snažíte tisknout z mobilního telefonu, může se vám hodit náš článek Jak tisknout z mobilu, kde celý postup popisujeme

Chybí ovladač, nebo správně nefunguje
Ovladač je program, který funguje jako rozhraní mezi dvěma hardwarovými komponenty. Díky ovladači spolu mohou komunikovat a tudíž bez problémů fungovat. Bez ovladače tiskárnu nerozjedete. Najdete jej naštěstí zdarma na stránkách výrobce tiskárny (např. HP má následující stránku s ovladači tiskárny). Stačí ho jen stáhnout a nainstalovat. Může se však také stát, že ovladač bez varování přestane fungovat a je nutné ho přeinstalovat (více o instalaci tiskárny na PC).

Ucpaná tisková fronta 
V počítači si otevřete okno s tiskovou frontou. Dostanete se k němu tak, že rozevřete panel Start -> Nastavení -> Zařízení -> Tiskárny a skenery, vyberete příslušnou tiskárnu a Otevřít frontu. Tiskové úlohy vymažte a zkuste tisknout znovu.

Zaseknutý papír
Papír zaseknutý v tiskárně je naštěstí jeden z triviálních problémů. Většina tiskáren má “zadní vrátka”, která po otevření odhalí útroby tiskárny, kterými projíždí papír. Občas se stane, že se papír někde zasekne. Není to nic nezvyklého. Ujistěte se ale, že se to nestalo proto, že používáte nevhodný papír.

Podívejte se do manuálu tiskárny, kde najdete informaci o adekvátním papíru (více o druzích papíru pro tisk). Zaseklý papír je potřeba silou vytáhnout, ne však škubnutím, ale postupným taháním, aby nedošlo k jeho roztržení.

Špatná kvalita tisku

Tiskárna tiskne, ale tisk není kvalitní, nebo chybí jedna barva, na papíře jsou hluchá místa, apod. Co s tím? V prvé řadě si zkontrolujte nastavení tisku. Příčina nemusí být v hardwaru. Někdo mohl snížit sytost a tisk je kvůli tomu vybledlý. Mohl např. snížit rozlišení tisku nebo mohl vypnout barevný tisk a proto je výsledek pouze černobílý. Pokud je v nastavení tisku vše v pořádku, je problém jinde.

O tomto nastavení jsme v souvislosti s úsporou nákladů psali v článku Jak snížit náklady na tisk.

Zanesené trysky tiskové hlavy
Zanesené trysky zapříčiní, že se inkoust nemůže přenést na papír. Tento problém se vyskytuje pouze u inkoustových tiskáren v případě, že se delší dobu nepoužívají (více o principu inkoustových tiskáren). Tisková hlava může být částečně, nebo kompletně zaschlá, což se projeví na kvalitě tisku, na kterém budou hluchá místa.

Tento problém má dvě řešení:

1. Automatické čištění tiskové hlavy
Mnoho tiskáren má dnes funkci automatického čištění tiskové hlavy, kterou spustíte buď přes počítač nebo na tiskárně samotné. Čištění 2-3x zopakujte a vytiskněte alespoň tři zkušební stránky. Na prvních dvou budou barvy rozpité, ale třetí by měla vyjít správně. Pokud problém přetrvává, celý proces opakujte.

2. Ruční čištění tiskové hlavy
Manuální čištění je komplikovanější, protože musíte tiskovou hlavu vymontovat z tiskárny (někdy stačí ji “vycvaknout”, někdy je nutné mít šroubovák) a ponořit ji tryskami do speciálního roztoku na čištění tiskové hlavy. Ten pořídíte u prodejců tiskáren a tonerů. V roztoku necháte hlavu ležet různě dlouho v závislosti na míře zanesení trysek (od 15 minut po 4 hodiny). Poté se opatrně nechá vyschnout, nainstaluje se zpět do tiskárny a vytisknou se 2-3 zkušební stránky.

Tiskárna netiskne černou barvu
Možná jde o nízkou hladinu barvy v kazetě, ale pokud černá barva na papíře chybí úplně, jedná se pravděpodobně o jiný problém. Na vině mohou být opět znečištěné tryskové hlavy, ale i spousta jiných věcí: možná není náplň kompatibilní, je potřeba přeinstalovat ovladač, kazeta není v tiskárně ve správné pozici nebo je zanesená. Zkuste vyčistit trysky a pokud vaše tiskárna disponuje možností čištění kazet, spusťte i to.

Tiskárna tiskne zeleně, červeně nebo žlutě
Takový tisk značí dvě věci: buď je problém v nastavení sytosti barev v předvolbách tisku, nebo došlo k nesprávnému namíchání barevné palety v důsledku špatné funkčnosti jedné nebo více kazet. Pokud je vadná například červená a tiskárna ji nemůže použít, vyjde výsledek zeleně. Příčinu hledejte na stejných místech jako u chybějící černé: tzn. zanesené trysky tiskové hlavy, nekompatibilní nebo nesprávně zasunutý toner nebo přeinstalování ovladače.

Tisk je rozmazaný, tiskárna tiskne dvojitě
Za oběma problémy může stát nekvalitní toner, pravděpodobnější je však poškození zapékací jednotky nebo fakt, že používáte typ papíru, který vyžaduje vyšší teplotu na zatavení toneru. Aby se tonerový prášek správně otiskl na papír, je nutné ho pod dostatečnou teplotou zažehlit. Některé typy papíru k tomuto vyžadují vyšší teplotu.

​Změňte typ papíru nebo si v předvolbách tisku nastavte vyšší teplotu zapékání (nebo tamtéž nastavte adekvátní typ papíru - tiskárna se mu přizpůsobí). Jestli bude problém přetrvávat, vada je nejspíš na zapékací jednotce (více o principu laserové tiskárny). To se může projevovat i svislými pruhy na stránce a opakujícími se defekty. V takovém případě nezbývá, než kontaktovat servis.

Bledé pruhy v případě laserové tiskárny
Většina lidí automaticky usoudí, že jde o docházející toner. Může to tak být, ale nemusí. Chyba může být i v zaneseném optickém válci, který je potřeba vyčistit. To spousta tiskáren umí automaticky stejně jako čištění trysek.

Druhá varianta je, že válci už dosluhuje životnost. Dá se objednat nový a mnohdy i vlastnoručně vyměnit, tiskárny jsou často navržené tak, aby to zvládl i laik podle návodu. Anebo o výměnu můžete požádat servis a ušetřit si tak starosti.

Pamatujte, že systém Windows, popřípadě tiskárna samotná, umožňují spustit diagnostiku tisku, která může napomoct odhalit, kde se nachází chyba. Pokud vám nepomůže to a ani jedna z výše uvedených rad, může se jednat o specifickou závadu spojenou s vaším modelem tiskárny. Než odvezete tiskárnu do servisu nebo vyhodíte, podívejte se raději ještě do manuálu, zda v něm neobjevíte řešení.

Zvažujete nákup nové tiskárny?

Pokud vaše tiskárna častěji putuje po servisech, než ji využíváte v kanceláři, je možná na čase ji vyměnit. V případě, že váháte, jaký typ zvolit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak funguje 3D tiskárna
před 8 dny, 17.1.2022

Jak funguje 3D tiskárna

Možnost vyrobit si s pomocí 3D tisku prakticky jakýkoliv předmět s nadšením využívá nejen průmysl, medicína, techničtí projektanti, ale i domácí kutilové či umělci. Co je ale vlastně 3D tiskárna a jak funguje? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak nainstalovat tiskárnu do PC
před 1 měsícem, 13.12.2021

Jak nainstalovat tiskárnu do PC

Všem se nám asi někdy stalo, že jsme tiskárnu připojili k počítači, ale v počítači se neobjevila nebo s ním vůbec nekomunikovala. V čem se stala chyba? Všechny kroky instalace tiskárny si detailně probereme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat pracovní notebook
před 2 měsíci, 10.12.2021

Jak vybrat pracovní notebook

V lecčems je praktičtější než stolní počítač: je přenosný, takže ho můžete používat v práci, doma i na cestách. Jak správně vybrat notebook, který vám dobře poslouží na práci, si vysvětlíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Princip inkoustové tiskárny
před 2 měsíci, 21.11.2021

Princip inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny jsou dnes široce oblíbené. Jsou úspornější a schopnější než kdy dřív a mají univerzální využití: tisk fotografií, dokumentů, grafů nebo domácích úkolů. Jak ale inkoustová tiskárna funguje? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat pracovní monitor
před 2 měsíci, 18.11.2021

Jak vybrat pracovní monitor

V práci před obrazovkou běžně trávíme 8 hodin denně (ne-li více), proto je velice důležité mít dobře zvolený monitor. Které parametry jsou při výběru pracovního monitoru důležité a které naopak nemusíme zohledňovat? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Laserová vs. inkoustová tiskárna
před 3 měsíci, 13.10.2021

Laserová vs. inkoustová tiskárna

Ačkoliv jsou moderní laserové a inkoustové tiskárny natolik pokročilé, že se v mnoha ohledech podobají, své hlavní výhody a nevýhody si stále zachovávají. V čem dnes spočívají rozdíly mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou? Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny