Co je tisková hlava a jak funguje

Tisková hlava je velmi důležitým zařízením, bez kterého by inkoustová tiskárna nemohla fungovat. Zároveň jde ale o jednu z nejzranitelnějších částí tiskárny, a proto bývá častou příčinou poruch na tiskárně. Pokud k tisku používáte inkoustovou tiskárnu, hodí se tedy vědět, co vlastně je tisková hlava, jak funguje a co se na ní může pokazit. 

Foto: eremeevdv | Zdroj: Depositphotos.com

Co je to tisková hlava?

Princip inkoustové tiskárny spočívá v přenesení barvy na papír pomocí trysek (u termálních inkoustových tiskáren barva vystřeluje z trysek na papír díky jejímu zahřátí, u piezoelektrických inkoustových tiskáren se zase využívá elektrický proud, jehož působením se trysková komůrka zdeformuje a vystřelí barvu na papír).

Tyto trysky najdeme právě na tiskové hlavě, přičemž jich tam mohou být stovky až tisíce. Tisková hlava je tedy odpovědná za samotný přenos barvy na papír – díky motorku se při tisku pohybuje nad papírem a pomocí trysek nanáší jednotlivé miniaturní kapičky inkoustu na pomalu se posunující papír, čímž vzniká samotný tištěný motiv.

Typy tiskových hlav

Typy tiskových hlav lze rozdělit dvojím způsobem, a sice podle principu jejich fungování a podle jejich konstrukce.

Typy tiskových hlav podle principu fungování

Stejně jako inkoustové tiskárny i jejich tiskové hlavy dále dělíme na tiskové hlavy termální a tiskové hlavy piezoelektrické.

Termální tiskové hlavy

Termální tiskové hlavy obsahují trysky, které jsou doplněné miniaturními topnými tělísky. Ty mají během tisku za úkol se velmi rychle zahřát až na přibližně 300 °C. Spolu s nimi se zahřeje i barva v tryskách a díky jednoduchému fyzikálnímu ději, kdy se zahřívané látky objemově začnou rozpínat, následně barva pod tlakem vytryskne z trysky na papír a probíhá tisk. Tyto tiskové hlavy můžeme najít v tiskárnách HP, Brother nebo Canon (více o značkách tiskáren).

Piezoelektrické tiskové hlavy

Piezoelektrické tiskové hlavy mají samozřejmě také trysky, ty ale fungují na odlišném principu – využívají elektrický proud. Jejich komůrky, jimiž protéká inkoust, jsou vyrobeny z piezoelektrického materiálu, který se pod působením elektrického proudu deformuje, což vytvoří mechanický tlak na inkoust v komůrce. Ten následně vystříkne z trysky na papír a tímto způsobem probíhá tisk. Piezoelektrické tiskové hlavy najdeme v tiskárnách značky Epson.

Typy tiskových hlav podle konstrukce

Podle konstrukce lze tiskové hlavy rozdělit na vestavěné a samostatné.

Vestavěné tiskové hlavy

Vestavěné tiskové hlavy jsou součástí samotné kazety s inkoustem neboli cartridge. Tento typ tiskové hlavy byste proto někde v tiskárně hledali marně, je integrován přímo do inkoustové kazety a s každou její výměnou se mění i tisková hlava. Při výměně kazety s barvou, která má integrovanou tiskovou hlavu, je velmi důležité se této hlavy nedotýkat. Tiskové hlavy, které jsou součástí kazet s inkoustem, jsou využívány hlavně ve starších tiskárnách značky HP.

Samostatné tiskové hlavy

Samostatné tiskové hlavy nejsou součástí inkoustové kazety, ale samotné tiskárny. V tomto případě už musíte myslet také na údržbu tiskové hlavy, jelikož s výměnou barvy v tiskárně neprobíhá výměna hlavy, jako je tomu v případě hlav vestavěných.

Samostatné tiskové hlavy mohou mít různou konstrukci. Některé lze snadno vyjmout a poté opět umístit do tiskárny k dalšímu používání (najdeme je například v tiskárnách Canon), některé jsou však zabudované do tiskárny napevno a jejich výměnu za náhradní tiskovou hlavu je potřebné řešit v servisu (takovéto tiskové hlavy najdeme v tiskárnách Epson).

nejčastější závady na tiskové hlavě

Tisková hlava je během tisku velmi mechanicky namáhána. Piezoelektrický typ se opotřebovává v důsledku roztahování a smršťování komůrek z piezoelektrického materiálu, termální typ je zase vystavován vysokým teplotám.

Dalším faktorem, který se může na stavu tiskové hlavy podepsat, je pak zasychání samotného inkoustu v hlavě. Z těchto důvodů dochází na tiskových hlavách nejčastěji ke 2 závadám: k poškození tiskové hlavy a k zaschnutí tiskové hlavy.

Poškození tiskové hlavy

Nedostatečná údržba tiskové hlavy, absence hloubkového čištění hlavy nebo používání neoriginálních inkoustových náplní bývají častými příčinami poškození tiskové hlavy. Nebezpečné je také opakované používání skoro prázdné náplně, protože hrozí riziko spálení tiskové hlavy (pouze v případě termálních inkoustových tiskáren). Aby vám tisková hlava vydržela v tiskárně co nejdéle, musíte proto při tisku dodržovat tato pravidla a dbát také na údržbu.

Pokud přece k nějakému závažnějšímu poškození na tiskové hlavě dojde, situaci lze řešit výměnou celé staré tiskové hlavy za novou.

Zaschnutí tiskové hlavy

Časem i používáním se trysky na tiskové hlavě mohou samozřejmě zanášet. Inkoust v tiskárně má navíc přirozenou tendenci vysychat, proto je dalším častým problémem, který vás může potkat, zaschlá tisková hlava (inkoust ale může zaschnout také například v kazetě).

Tip

Příčiny zasychání inkoustu v tiskárně a tipy na to, jak tomu předcházet, jsme popsali v článku Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně.

Velmi často k tomu dochází, pokud se na tiskárně dlouho netisklo. Nejlepší prevencí zaschlé tiskové hlavy je proto pravidelný tisk, jinak může hlava zaschnout už přibližně po 2 - 3 týdnech. Pokud v tomto období nic nepotřebujete vytisknout, je v rámci prevence dobré tisknout vždy po určitém čase alespoň zkušební stránku.

Jak vyčistit tiskovou hlavu?

Postup při čištění tiskové hlavy se bude odvíjet od jejího typu. První krok je ale u všech typů tiskových hlav stejný. Tím je vyzkoušení funkce automatického čištění tiskové hlavy, kterou má každá moderní inkoustová tiskárna. Spustit jí lze pomocí ovládacího softwaru tiskárny.

Automatické čištění tiskové hlavy

Název této funkce se může u jednotlivých tiskáren lišit, většinou však bývá označena jako „Čištění tiskové hlavy“. Setkat se ale můžete i s označením „Kontrola trysek“. Pokud tiskárna nemá ovládací displej, podívejte se do jejího manuálu, kde byste měli zjistit, jak tuto funkci na tiskárně spustit. Poté ji spusťte klidně 2 - 3x po sobě a zkušebním tiskem zjistěte, zda bylo automatické čištění účinné.

Pokud tato funkce nezabrala, budete muset přistoupit k manuálnímu vyčištění tiskové hlavy. Zde už se bude postup lišit podle toho, jaký typ tiskové hlavy ve vaší tiskárně máte.

Manuální čištění tiskové hlavy

Nejjednodušší je to v případě vestavěných tiskových hlav, které jsou součástí cartridge. Tu totiž můžete snadno vyjmout. Poté jí položte tryskami na navlhčený kapesník a nechte zaschlý inkoust odmočit. Přibližně po půlhodině by trysky mohly být opět průchodné. Stejný postup můžete uplatnit při samostatných tiskových hlavách, které lze z tiskárny vyjmout. Rozdíl spočívá pouze v tom, že nebudete odmáčet cartridge, ale samotnou tiskovou hlavu.

Na větší nánosy zaschlé barvy, které nejdou odmočit navlhčeným kapesníkem, budete muset použít speciální čisticí roztok na zaschlé tiskové hlavy. Ten seženete v obchodech s elektronikou či náplněmi do tiskáren. Kapesník v něm jednoduše navlhčíte a necháte tiskovou hlavu opět odmáčet.

Roztok by měl být účinný i na silnější vrstvy zaschlého inkoustu a zaschlá tisková hlava tak bude opět funkční. Poté, co jí umístíte zpátky do tiskárny, ale může zařízení zpočátku tisknout rozmazaně, proto opět nezapomeňte spustit zkušební tisk. Po 2 - 3 stránkách by se mělo všechno vrátit k normálu.

Nejtěžší je čištění tiskové hlavy, která je pevnou součástí tiskárny. V tomto případě ji doma nevyčistíte a čištění budete muset svěřit servisu.

Tip

Více se o problematice čištění můžete dozvědět v článku Jak vyčistit tiskárnu, kde rozebíráme postupy očisty pro inkoustové i laserové tiskárny.

Údržba tiskové hlavy

Tisková hlava je nejdůležitější součástí inkoustové tiskárny, zároveň ale patří i k těm nejcitlivějším, bývá totiž velmi mechanicky zatěžována. Vyžaduje proto správnou údržbu i přístup – zejména pravidelné čištění, správný postup při výměně náplní a pravidelný provoz. Pokud k těmto úkonům budete přistupovat zodpovědně, k nejčastějšímu problému na tiskové hlavě, kterým je zasychání inkoustu, velmi pravděpodobně docházet nebude.

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny