Co je tisková hlava a jak funguje

Tisková hlava je velmi důležitým zařízením, bez kterého by inkoustová tiskárna nemohla fungovat. Zároveň jde ale o jednu z nejzranitelnějších částí tiskárny, a proto bývá častou příčinou poruch na tiskárně. Pokud k tisku používáte inkoustovou tiskárnu, hodí se tedy vědět, co vlastně je tisková hlava, jak funguje a co se na ní může pokazit. 

Foto: eremeevdv | Zdroj: Depositphotos.com

Co je to tisková hlava?

Princip inkoustové tiskárny spočívá v přenesení barvy na papír pomocí trysek (u termálních inkoustových tiskáren barva vystřeluje z trysek na papír díky jejímu zahřátí, u piezoelektrických inkoustových tiskáren se zase využívá elektrický proud, jehož působením se trysková komůrka zdeformuje a vystřelí barvu na papír).

Tyto trysky najdeme právě na tiskové hlavě, přičemž jich tam mohou být stovky až tisíce. Tisková hlava je tedy odpovědná za samotný přenos barvy na papír – díky motorku se při tisku pohybuje nad papírem a pomocí trysek nanáší jednotlivé miniaturní kapičky inkoustu na pomalu se posunující papír, čímž vzniká samotný tištěný motiv.

Typy tiskových hlav

Typy tiskových hlav lze rozdělit dvojím způsobem, a sice podle principu jejich fungování a podle jejich konstrukce.

Typy tiskových hlav podle principu fungování

Stejně jako inkoustové tiskárny i jejich tiskové hlavy dále dělíme na tiskové hlavy termální a tiskové hlavy piezoelektrické.

Termální tiskové hlavy

Termální tiskové hlavy obsahují trysky, které jsou doplněné miniaturními topnými tělísky. Ty mají během tisku za úkol se velmi rychle zahřát až na přibližně 300 °C. Spolu s nimi se zahřeje i barva v tryskách a díky jednoduchému fyzikálnímu ději, kdy se zahřívané látky objemově začnou rozpínat, následně barva pod tlakem vytryskne z trysky na papír a probíhá tisk. Tyto tiskové hlavy můžeme najít v tiskárnách HP, Brother nebo Canon (více o značkách tiskáren).

Piezoelektrické tiskové hlavy

Piezoelektrické tiskové hlavy mají samozřejmě také trysky, ty ale fungují na odlišném principu – využívají elektrický proud. Jejich komůrky, jimiž protéká inkoust, jsou vyrobeny z piezoelektrického materiálu, který se pod působením elektrického proudu deformuje, což vytvoří mechanický tlak na inkoust v komůrce. Ten následně vystříkne z trysky na papír a tímto způsobem probíhá tisk. Piezoelektrické tiskové hlavy najdeme v tiskárnách značky Epson.

Typy tiskových hlav podle konstrukce

Podle konstrukce lze tiskové hlavy rozdělit na vestavěné a samostatné.

Vestavěné tiskové hlavy

Vestavěné tiskové hlavy jsou součástí samotné kazety s inkoustem neboli cartridge. Tento typ tiskové hlavy byste proto někde v tiskárně hledali marně, je integrován přímo do inkoustové kazety a s každou její výměnou se mění i tisková hlava. Při výměně kazety s barvou, která má integrovanou tiskovou hlavu, je velmi důležité se této hlavy nedotýkat. Tiskové hlavy, které jsou součástí kazet s inkoustem, jsou využívány hlavně ve starších tiskárnách značky HP.

Samostatné tiskové hlavy

Samostatné tiskové hlavy nejsou součástí inkoustové kazety, ale samotné tiskárny. V tomto případě už musíte myslet také na údržbu tiskové hlavy, jelikož s výměnou barvy v tiskárně neprobíhá výměna hlavy, jako je tomu v případě hlav vestavěných.

Samostatné tiskové hlavy mohou mít různou konstrukci. Některé lze snadno vyjmout a poté opět umístit do tiskárny k dalšímu používání (najdeme je například v tiskárnách Canon), některé jsou však zabudované do tiskárny napevno a jejich výměnu za náhradní tiskovou hlavu je potřebné řešit v servisu (takovéto tiskové hlavy najdeme v tiskárnách Epson).

nejčastější závady na tiskové hlavě

Tisková hlava je během tisku velmi mechanicky namáhána. Piezoelektrický typ se opotřebovává v důsledku roztahování a smršťování komůrek z piezoelektrického materiálu, termální typ je zase vystavován vysokým teplotám.

Dalším faktorem, který se může na stavu tiskové hlavy podepsat, je pak zasychání samotného inkoustu v hlavě. Z těchto důvodů dochází na tiskových hlavách nejčastěji ke 2 závadám: k poškození tiskové hlavy a k zaschnutí tiskové hlavy.

Poškození tiskové hlavy

Nedostatečná údržba tiskové hlavy, absence hloubkového čištění hlavy nebo používání neoriginálních inkoustových náplní bývají častými příčinami poškození tiskové hlavy. Nebezpečné je také opakované používání skoro prázdné náplně, protože hrozí riziko spálení tiskové hlavy (pouze v případě termálních inkoustových tiskáren). Aby vám tisková hlava vydržela v tiskárně co nejdéle, musíte proto při tisku dodržovat tato pravidla a dbát také na údržbu.

Pokud přece k nějakému závažnějšímu poškození na tiskové hlavě dojde, situaci lze řešit výměnou celé staré tiskové hlavy za novou.

Zaschnutí tiskové hlavy

Časem i používáním se trysky na tiskové hlavě mohou samozřejmě zanášet. Inkoust v tiskárně má navíc přirozenou tendenci vysychat, proto je dalším častým problémem, který vás může potkat, zaschlá tisková hlava (inkoust ale může zaschnout také například v kazetě).

Tip

Příčiny zasychání inkoustu v tiskárně a tipy na to, jak tomu předcházet, jsme popsali v článku Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně.

Velmi často k tomu dochází, pokud se na tiskárně dlouho netisklo. Nejlepší prevencí zaschlé tiskové hlavy je proto pravidelný tisk, jinak může hlava zaschnout už přibližně po 2 - 3 týdnech. Pokud v tomto období nic nepotřebujete vytisknout, je v rámci prevence dobré tisknout vždy po určitém čase alespoň zkušební stránku.

Jak vyčistit tiskovou hlavu?

Postup při čištění tiskové hlavy se bude odvíjet od jejího typu. První krok je ale u všech typů tiskových hlav stejný. Tím je vyzkoušení funkce automatického čištění tiskové hlavy, kterou má každá moderní inkoustová tiskárna. Spustit jí lze pomocí ovládacího softwaru tiskárny.

Automatické čištění tiskové hlavy

Název této funkce se může u jednotlivých tiskáren lišit, většinou však bývá označena jako „Čištění tiskové hlavy“. Setkat se ale můžete i s označením „Kontrola trysek“. Pokud tiskárna nemá ovládací displej, podívejte se do jejího manuálu, kde byste měli zjistit, jak tuto funkci na tiskárně spustit. Poté ji spusťte klidně 2 - 3x po sobě a zkušebním tiskem zjistěte, zda bylo automatické čištění účinné.

Pokud tato funkce nezabrala, budete muset přistoupit k manuálnímu vyčištění tiskové hlavy. Zde už se bude postup lišit podle toho, jaký typ tiskové hlavy ve vaší tiskárně máte.

Manuální čištění tiskové hlavy

Nejjednodušší je to v případě vestavěných tiskových hlav, které jsou součástí cartridge. Tu totiž můžete snadno vyjmout. Poté jí položte tryskami na navlhčený kapesník a nechte zaschlý inkoust odmočit. Přibližně po půlhodině by trysky mohly být opět průchodné. Stejný postup můžete uplatnit při samostatných tiskových hlavách, které lze z tiskárny vyjmout. Rozdíl spočívá pouze v tom, že nebudete odmáčet cartridge, ale samotnou tiskovou hlavu.

Na větší nánosy zaschlé barvy, které nejdou odmočit navlhčeným kapesníkem, budete muset použít speciální čisticí roztok na zaschlé tiskové hlavy. Ten seženete v obchodech s elektronikou či náplněmi do tiskáren. Kapesník v něm jednoduše navlhčíte a necháte tiskovou hlavu opět odmáčet.

Roztok by měl být účinný i na silnější vrstvy zaschlého inkoustu a zaschlá tisková hlava tak bude opět funkční. Poté, co jí umístíte zpátky do tiskárny, ale může zařízení zpočátku tisknout rozmazaně, proto opět nezapomeňte spustit zkušební tisk. Po 2 - 3 stránkách by se mělo všechno vrátit k normálu.

Nejtěžší je čištění tiskové hlavy, která je pevnou součástí tiskárny. V tomto případě ji doma nevyčistíte a čištění budete muset svěřit servisu.

Tip

Více se o problematice čištění můžete dozvědět v článku Jak vyčistit tiskárnu, kde rozebíráme postupy očisty pro inkoustové i laserové tiskárny.

Údržba tiskové hlavy

Tisková hlava je nejdůležitější součástí inkoustové tiskárny, zároveň ale patří i k těm nejcitlivějším, bývá totiž velmi mechanicky zatěžována. Vyžaduje proto správnou údržbu i přístup – zejména pravidelné čištění, správný postup při výměně náplní a pravidelný provoz. Pokud k těmto úkonům budete přistupovat zodpovědně, k nejčastějšímu problému na tiskové hlavě, kterým je zasychání inkoustu, velmi pravděpodobně docházet nebude.

Kam dál

Jak tisknout na fotopapír
před 3 dny, 26.9.2023

Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11
před 9 dny, 20.9.2023

Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11

Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF
před 24 dny, 5.9.2023

Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF

Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně
před 1 měsícem, 25.8.2023

Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 15.8.2023

Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Co je print server a k čemu slouží
před 2 měsíci, 26.7.2023

Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk