Jak vybrat notebook na střih videa

Střih videa zažívá v posledních letech velký rozmach. Je přístupnější než kdy dřív, a to i pro běžné uživatele, kteří se nemusí stříháním videí nutně živit, nýbrž ho mají jako své hobby. Ať už se jedná o laiky, úplné začátečníky či profesionální střihače videí, všichni mají jedno společné – ke své práci potřebují velmi výkonný notebook.

Foto: TheRegisti | Zdroj: Unsplash.com

Nejběžnější programy na střih videí

Než se pustíte do samotného výběru notebooku pro střih videa, budete se muset zamyslet nad tím, jak složitá videa budete vytvářet (např. natáčení dokumentu může vyžadovat větší prostor na disku než krátké reklamní spoty) a jaký software budete k editaci videí nejčastěji využívat, abyste mohli zohlednit jeho hardwarové požadavky.

V současné době jsou na trhu dostupné desítky různých aplikací, ve kterých můžete editovat video. Nejoblíbenější je zřejmě profesionální Adobe Premiere Pro, ve kterém můžete používat širokou škálu pracovních nástrojů – kromě stříhání videí i přidávání různých přechodů a efektů, přizpůsobení barev, využívání umělé inteligence apod. Přestože má program mnoho různých funkcí, mezi jeho výhody patří i uživatelská přívětivost a přehledné pracovní rozhraní, na které si rychle zvyknete.

Alternativami v oblasti úpravy videí pak mohou být oblíbené programy Sony Vegas Pro, Pinnacle Studio Ultimate nebo například Final Cut Pro X. Nabídnou vám podobné či stejné funkce jako Adobe Premiere Pro.

Systémové požadavky se mohou však u jednotlivých aplikací lišit, přičemž do budoucna můžete chtít využívat  i více programů (např. můžete chtít zakomponovat do videí dodatečné speciální efekty). Počítejte proto vždy s určitou výkonnostní rezervou. Všechen střihačský software jde navíc neustále kupředu a na počítač klade stále vyšší požadavky. S výkonnostní rezervou tak budete mít jistotu, že vám notebook na práci vystačí po několik let.

Minimální a doporučené systémové požadavky nejoblíbenějších programů na střih videa:

Parametry notebooku na střih videa

Ze systémových požadavků střihačského softwaru si už můžeme snadno odvodit, které hardwarové komponenty jsou pro plynulý a rychlý střih videa nejdůležitější. Tyto komponenty by měly být co možná nejvýkonnější a rozhodně byste na nich při výběru notebooku neměli šetřit. V opačném případě může renderování videa trvat neskutečně dlouho.

Nejdůležitější pro střih videa na notebooku jsou: procesor, grafická karta, RAM, disk a displej. Dále však existují další parametry, které sice nejsou tolik důležité jako třeba výkon procesoru nebo grafické karty, nicméně stále na ně musíte klást zvýšený důraz. Patří sem: porty a konektivita, výdrž baterie, chlazení a váha a mobilita.

Foto: TheRegisti | Zdroj: Unsplash.com

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé komponenty a doporučení ohledně jejich výkonu.. 

Procesor

Nejdůležitější komponentou počítače na střih videa je (stejně jako v případě notebooku pro architekty) procesor. Výkon procesoru určuje, jak rychlá a uživatelsky pohodlná pro vás editace videí bude. U procesorů vás bude zajímat primárně počet jader. Každé jádro totiž funguje jako samostatná výpočetní jednotka, takže procesor pak zvládá obsluhovat více programů najednou. Setkat se můžete i s tím, že každé jádro má více vláken. V obou případech platí, že čím více, tím lépe.

I začátečníci v oblasti střihu videí by proto měli dbát na to, aby jejich nový procesor měl alespoň 4 jádra. V zásadě platí, že čím vyšší bude rozlišení videa, které budete chtít stříhat, tím výkonnější procesor budete potřebovat. Notebook pro střih Full HD videa si určitě vystačí s 4 - 6 jádry, počítač pro střih 4K videa už by měl mít procesor o 6 - 8 jádrech. Pokud byste chtěli pracovat až s 8K, nemůžete jít pod 8 jader, ideálně jich ale budete potřebovat ještě víc.

Kromě počtu jader si u procesoru nezapomeňte zkontrolovat také údaj o jeho frekvenci. Základem pro střih videa jsou alespoň 4 GHz. Neberte ale frekvenci jako hlavní údaj o výkonnosti. Svoji roli hraje i právě počet jader či architektura procesoru. V případě, že se rozhodujete mezi dvěma konkrétními modely a chcete si ujasnit, který je výkonnější, srovnejte si jejich výkon.​

Skvělou volbou mohou ale být například procesory Intel řady i7 - např. generace Raptor Lake nebo Alder Lake. U AMD pak dává smysl se zaměřit na Ryzen 7.

Grafická karta

Neméně důležitým je pro střih videa výkon grafické karty. Ten sice nemusí být na úrovni výkonu grafiky v herním notebooku, nicméně grafická karta musí stíhat reálně vizuálně vykreslovat to, co procesor na pozadí zpracovává.

Grafická karta na střih videa je nejvíce zatěžována při renderování videa, přesouvání po timeline, náhledech rozpracovaných videí, barevných korekcích či speciálních efektech (třeba populární efekty Fast Blur, Blendening, Cross Dissolve jsou na výkon grafiky dost náročné).

Rovnou tedy můžeme zapomenout na integrovanou grafickou kartu, a to platí i pro ty nejméně náročné střihače videí. Základem střihačského notebooku je vždy dedikovaná grafika, která by určitě měla mít také nějakou svou vlastní paměť RAM. To je operační prostor, se kterým grafická karta pracuje. V podstatě právě tam se vykresluje to, co následně na monitoru uvidíte. Pokud budete mít RAM u grafické karty dostatek, nebude vám karta ubírat prostor z operační paměti samotného počítače a práce při editaci videa bude o to plynulejší a rychlejší.

Více než jinde ale při grafické kartě a procesoru platí, že hardware musíte mít správně sladěný. Tudíž obě součástky by měly být přibližně stejně rychlé a výkonné. Pokud byste zainvestovali obrovské peníze do velmi výkonného procesoru a následně se snažili něco ušetřit na grafické kartě, byly by to vyhozené finance. Grafická karta by za obrovským výpočetním výkonem procesoru zaostávala a vy byste tak jeho plný potenciál ani nebyli schopni využít. To samé pak platí samozřejmě i obráceně. Z toho vychází, že právě procesor a grafická karta jsou těmi komponenty, do kterých byste se neměli bát investovat.

Pro jaký model grafické karty v notebooku se nakonec rozhodnete, bude jen na vás. Dobrou volbou mohou být (stejně jako při výběru notebooku pro grafiky či náročné fotografy) grafické karty NVIDIA z řad Quadro, GTX nebo RTX. Karta by však vždy určitě měla mít alespoň 4 GB vlastní RAM paměti.

Operační paměť RAM

Dalším velmi důležitým parametrem, bez kterého vám střihačský software dobře fungovat nebude, je kapacita operační paměti, tedy RAM počítače. Čím větší kapacita RAM, tím více úkonů je notebook schopen současně zpracovat. Pro plynulý chod softwaru bez zasekávání je proto RAM velmi důležitá. Je proto jasné, že software na editaci videí RAM vyždímá až na maximum. Rozhodně jí potřebujete dostatek.

Naprostým minimem i pro nenáročné střihače by mělo být alespoň 8 GB nebo 16 GB. Pokročilejší uživatelé využívající více efektů nebo lidé, kteří mají při stříhání videí najednou otevřených více různých programů, se nemusí bát ani 32 GB nebo dokonce 64 GB RAM.

Na rozdíl od stolních počítačů, kde je rozšíření RAM velmi jednoduché, je rozšíření RAM v notebooku náročnější. Při spoustě modelů to dokonce vůbec není možné. Je proto lepší pořídit si rovnou notebook s dostatkem RAM. Pokud se střihem videa začínáte a na začátku si vystačíte s 8 GB RAM, pak dávejte zvýšený důraz na to, zda váš nový notebook budoucí rozšíření RAM umožňuje. Jakmile s editací videí pokročíte, zjistíte, že se vám větší RAM rozhodně hodí a nebudete muset kvůli tomu kupovat hned nový notebook, nýbrž postačí upgradovat kapacitu RAM.

Plynulost při stříhání videí ale ovlivňuje také takt paměti RAM. Není to sice tolik důležitý údaj, pokud vám však záleží na rychlosti práce a pohodlí při ní, pak při taktu paměti 3 200 MHz poznáte citelný nárůst rychlosti při renderování videí, než je tomu při taktu třeba 2 000 MHz.

Pevný disk

Jak jistě víte, videa bývají zpravidla v počítačích těmi největšími soubory (při uvolňování disku pro zrychlení počítače se tak vyplatí začít právě jejich smazáním). Samotný střih videa je pak datově jednou z nejnáročnějších operací, jaké může notebook provádět. Často opomíjenými, avšak rovněž velmi důležitými, jsou pro notebook pro střih 4K videa či jakéhokoli jiného vizuálního materiálu vlastnosti vašeho uložiště.

V rozpočtu si proto ušetřete dostatek financí na to, abyste si pořídili notebook s velkým SSD diskem. SSD disk vám totiž nabídne mnohem vyšší rychlost čtení i zápisu než klasický HDD disk. Práce tak bude mnohem pohodlnější. V případě častých přesunů a práce při cestování pak také bezpečnější – SSD diskům na rozdíl od plotnových disků nevadí časté otřesy, vibrace či nárazy (i tak si ale data raději zálohujte).

Za tyto výhody je samozřejmě nutné si připlatit, SSD disky jsou tedy logicky dražší než HDD disky. Pokud vám rozpočet nedovolí pořídit si mamutí SSD disk, pak budete muset najít kompromis. Toho lze docílit pomocí kombinace dostatečně velkého HDD disku a menšího SSD disku.

HDD disk vám bude sloužit jako levné „skladiště“ pro stovky GB nezpracovaného materiálu, zatímco na SSD budete mít nainstalovaný střihačský software. Nahrávání souborů i renderování videa poběží na SSD mnohem rychleji než na HDD, a vy přitom ušetříte nějaké peníze, které namísto toho investujete do výkonného procesoru a grafické karty.

Co se týče kapacity, konečné číslo je opět na vás. U HDD se to odvíjí od toho, kolik materiálu budete v počítači skladovat. Čím větší HDD uložiště, tím lépe. Na videa to bude chtít opravdu mamutí kapacitu. V případě SSD byste neměli jít pod 256 GB, ideálně však alespoň 512 GB. Notebooky mohou nabízet také možnost přidání dalšího SSD disku do volného slotu, před nákupem si proto ověřte také to, zda váš model tuto možnost nabízí.

Obrazovka

Dalším zásadním parametrem počítače pro střih Full HD videa či 4K videa je jeho displej. Pokud stříháte videa ve vysokém rozlišení, která budou sledovat uživatelé na zařízeních s vysokým rozlišením, pak kvalita displeje a jeho zobrazení dále nabírá na důležitosti. Musíte si být totiž jistí, že na obrazovce vidíte přesné zobrazení záznamu, a to včetně jeho ostrosti či rozsahu a přesnosti barev.

Většina obrazovek notebooků jsou obrazovky LCD, které pro zobrazení celé škály barev, které dokáží napodobit, používají systém RGB (podsvícení červeného, zeleného a modrého odstínu). Jas displeje se měří v nitech a rozlišení se měří počtem pixelů obsažených v jednom sloupci obrazovky.

Nejdůležitějšími parametry pro střih videí jsou proto při displeji právě jeho rozlišení a velikost. Čím větší obrazovka s vyšším rozlišením, tím samozřejmě lépe. Za velké displeje si ale musíte také připlatit. Většina pokročilých střihačů videí přitom stejně pracuje nikoli na obrazovce notebooku, nýbrž na připojeném externím monitoru. V takovém případě se vám proto nevyplatí zbytečně investovat do velkého displeje. Externí monitor, pokud ho už používáte, vám naopak nabídne příležitost, jak můžete z celkové ceny notebooku něco ušetřit – a to právě na jeho obrazovce.

Tip

Pro dlouhé hodiny stříhání videa doporučujeme nastavit odpovídající ergonomickou pozici obrazovky s pomocí držáku monitoru. Obecně platí, že obrazovka by měla být ve vzdálenosti alespoň 50 cm (u větších monitorů může být i vyšší) a její horní hrana by měla být zhruba ve výšce očí.

Foto: Ron Lach | Zdroj: Pexels.com

Porty a konektivita

Pokud se stříhání videí věnujete pravidelně a často, pak pravděpodobně máte k počítači připojeno více periferních zařízení. Z tohoto důvodu jsou při výběru notebooku na střih videa důležité také jeho porty a možnosti připojení.

Základem je dostatek USB portů pro připojení všech vašich zařízení, jakými jsou například externí úložiště či flash disky. Myslet musíte také na připojení dodatečného chlazení apod. Pokud váš notebook nenabízí dostatek USB portů, pak to lze elegantně vyřešit pomocí USB hubu.

Samozřejmostí by pro notebook na střih videa měla být také čtečka paměťových karet. Ta vám usnadní přenos a prohlížení fotografií i videí. Pokud používáte externí monitor, pak byste si před koupí měli zjistit také možnosti jeho připojení k notebooku (dobré je mít třeba HDMI 2.1 nebo DisplayPort).

Střihači videí mohou dále využít také podporu rozhraní Thunderbolt, ať už pro připojení externího monitoru nebo pro velmi rychlý přenos souborů do notebooku. Jeho výhodou je velká všestrannost, kterou nabízí. Postačí přes něj připojit dokovací stanici a snadno zapojíte externí monitory, úložiště, flash disky, paměťovou kartu či napájecí konektor, přičemž máte jistotu, že při přenosu jakýchkoli dat využíváte maximální možnou rychlost.

Baterie

Výdrž baterie řešte zejména v případě, že na notebooku často pracujete bez nabíječky. V takovém případě potřebujete, aby vám baterie vydržela co nejdéle, přičemž zároveň musí být schopna takový výkon vůbec utáhnout. Editace videí na ní bude vyvíjet maximální zátěž.

Kolik hodin vám baterie nakonec při práci vydrží, se může notebook od notebooku velmi lišit. Záleží to jednak na kapacitě baterie a pak také na tom, jak náročné procesy bude muset notebook zpracovat. Editace videí je dost energeticky náročná, baterie by vám nicméně měla bez připojení k elektřině vydržet alespoň v řádu několika hodin.

Chlazení

Vysoké požadavky na komponenty notebooku při stříhání videí by se bez odpovídajícího chlazení mohly velmi rychle začít projevovat přehříváním notebooku. Rozhodně se vám proto vyplatí investovat také do dodatečného chlazení. Chladicí podložka není velkou investicí, ale může  se vám několikanásobně vrátit v podobě prodloužené životnosti notebooku.

Váha a mobilita

Váhu a mobilitu budou řešit jen ti střihači videí, kteří často pracují na cestách, nebo se stříháním živí a notebook s sebou nosí denně z práce a do práce. Tito lidé budou při výběru hledat co nejlehčí stroj, který se snadno přenáší. Pokud má však notebook být velmi výkonný a zároveň ultralehký, určitě si za to budete muset něco málo připlatit.

Foto: Jakob Owens | Zdroj: Unsplash.com

Pro běžného uživatele váha nehraje žádnou roli, a proto tento parametr řešit nemusí.

Shrnutí požadavků

Nejdůležitější parametry pro výběr notebooku na střih videa, které nelze obejít, ve zkratce:

  • Procesor s minimálně 4 jádry, ideálně s 6, 8 či více.

  • Dedikovaná grafická karta s RAM kapacitou alespoň 4 GB.

  • Operační paměť RAM minimálně s kapacitou 8 či 16 GB, ideálně však 32 či 64 GB.

  • Alespoň 1 SSD disk s kapacitou 256/512 GB + mamutí HDD disk.

  • Displej či externí monitor od 17“ výš ve Full HD či 4K rozlišení.

Závěr

Požadavky na komponenty notebooku pro střih videa jsou docela vysoké, jeho pořízení proto bude zřejmě docela výraznou finanční investicí. Pokud se stříháním živíte, tyto náklady se vám ale zcela jistě brzy vrátí a vy si budete moci užívat pohodlí při rychlé, plynulé a bezproblémové práci. Začátečníkům, kteří toho nepotřebují stříhat tolik, zároveň výběr u některých komponentů nabízí dostatek možností, jak při nákupu něco ušetřit. Nikdy však nezapomeňte při nákupu zohlednit hlavně hardwarové požadavky softwaru, který při stříhání používáte. Ty jsou stěžejním a nejdůležitějším parametrem.

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 3 dny, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 4 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 23 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 23 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware