Jak tisknout na fotopapír
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Z prvopočátku slouží, posléze škodí. Elektroodpad obsahuje jedy a toxické látky, které nesprávným uskladněním nebo vyhozením ohrožují životní prostředí. Problematická situace nastává i u použitých tonerů. V nich setrvávají zbytky tiskového tonerového prachu a řada chemických látek, které škodí přírodě. Proto vám přinášíme rady a tipy, jak řešit recyklaci elektroodpadu a tonerů.
Zdroj: Pexels.com
V posledních 5 letech došlo celosvětově k 21% nárůstu množství elektroodpadu. Dle dat vyplývajících z každoročního průzkumu Global E-Waste Monitor bylo v roce 2019 vyprodukováno neuvěřitelných 53,6 milionu tun nebezpečného odpadu. Univerzita OSN, spoluautor dokumentu, predikuje do roku 2030 růst množství elektroodpadu až na 74 milionů tun. Důvodem razantního nárůstu mohou být nižší ceny spotřební elektroniky a jejich stále nižší kvalita.
I když v České republice každoročně narůstá množství tříděného elektroodpadu, stále se řada vyřazených výrobků vyhazuje do komunálního odpadu. V České republice se recyklace elektroodpadu řídí zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech. Ekologické likvidaci tak podléhá elektro odpad i tonery.
Toneru se zbavíte 4 způsoby: renovace, výkup, vrácení zpět prodejci, odvoz na sběrný dvůr.
Nebezpečného odpadu se zbavíte 3 způsoby: zpětný odběr, sběrný kontejner, sběrný dvůr.
Za elektroodpad se považuje kazeťák, mikrovlnná trouba, kávovar, varná konvice, světlo, počítač, mobilní telefon, notebook, tiskárna, zkrátka vše, co je na elektřinu nebo baterky. Za nejnebezpečnější odpad jsou považovány žárovky obsahující rtuť, chladící zařízení včetně ledniček obsahují freony a starší televizní zařízení skrývající v sobě olovo. Ty jsou recyklovány odborníky ve speciálních zařízeních. S ostatní recyklací pomáhají v našich podmínkách chráněné dílny.
Zdroj: Pixabay.com
Kam vyhodit starou elektroniku?
K separaci vysloužilé elektroniky začalo docházet od roku 2007. Problematika sběru se dnes však stále vyvíjí. Nejrozšířenějším a funkčním opatřením je zpětný odběr. Dochází k němu formou sběrných kontejnerů, autorizovaných míst nebo přímo u prodejců. Ti mají dle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, povinnost zdarma odebrat od zákazníka použitý elektrospotřebič. Ke zpětnému odběru jsou vhodné větší elektrospotřebiče. Využít můžete i nejbližší sběrný dvůr. Menší elektrozařízení můžete hodit do některého ze sběrných kontejnerů červené barvy.
Co je to recyklace?
Znakem recyklace je separace jednotlivých materiálů. Recyklace elektroodpadu probíhá ruční demontáží spotřebiče s následnou separací na jednotlivé látky - sem patří plast, sklo, kov a vlastní elektrosoučástky. Nebo mechanickým zpracováním za pomoci drtiče. Ten elektrospotřebič rozdrtí a rozdrcené kusy se posléze ručně přeberou na pásu. Recyklují se jen recyklovatelné materiály elektro-předmětu, které se následně vrací zpět do oběhu. Zpravidla se používají jako náhradní díly. Více o tématu recyklace se dozvíte třeba na Ecoblog.cz.
Jak se recyklují plasty?
V elektrozařízeních bývají přítomny i plasty. Ty obsahují aditiva a další nebezpečné látky znemožňující jejich běžnou recyklaci. Tyto plastové části i ostatní odpad ze zpracovaného elektroodpadu se proto zpravidla pálí. Celkem se jedná o 15 až 20% z celkového množství demontovaného odpadu.
Je elektroodpad zdrojem cenných surovin?
Ano. V nejbližších letech se dá očekávat rostoucí podpora druhotného využití elektro odpadu. Recyklace elektroniky snižuje nejen ekologické dopady a nutnost těžby nových surovin, ale nabízí i ekonomické benefity. V globálně vyprodukovaném elektroodpadu mohou být znovupoužitelné suroviny až v hodnotě 57 miliard dolarů.
Pokud vás zajímá recyklace a ekologická řešení ve firmě, přečtěte si i náš článek Jak recyklovat papír v kanceláři.
Zdroj: Pexels.com
Nejekologičtějším a nejlevnějším řešením je přistoupit k renovaci tonerové kazety. Tuto službu nabízí v České republice řada firem, a zpravidla není problém nějakou specializovanou společnost najít v místě bydliště nebo sídla firmy. Na možnost renovace se doporučuje u zvolené firmy předem informovat, protože renovovat nelze všechny tonery - například poškozené, nebo neoriginální tonery většinou není možné znovu naplnit.
Na prázdném toneru se dá ale i vydělat. Není to sice mnoho, ale pokud produkujete několik tonerů měsíčně, vhodným řešením by mohl být výkup tonerových kazet. Nejpohodlnějším řešením je vrátit prázdný toner zpět prodejci. Prodejce má podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, povinnost odebrat od zákazníka prázdný a dříve nakoupený toner, a následně jej nechat ekologicky zlikvidovat.
Co to znamená? Ekologická likvidace tonerů zahrnuje buď renovaci tonerové kazety, nebo její recyklaci a následné využití v průmyslové výrobě. Recyklaci podléhají i ty tonery, které odvezete na sběrný dvůr. Originální tonery je možné minimálně jednou znovu naplnit a použít k tisku, což u neoriginálních tonerů zpravidla nelze. Proto se doporučuje nechat je rovnou recyklovat.
Likvidace elektroodpadu a tonerů je zdarma. Zákazník při nákupu elektrozařízení platí tzv. recyklační poplatek pokrývající jeho likvidaci. Neoriginální tonery se likvidují, originální kazety renovují.
Zajímat by vás mohl také náš test tisku s originálním a alternativním tonerem, kde ukazujeme řadu fotek vytištěných oběma typy náplní.
Zdroj: Pixabay.com
Program umožňuje vrátit k recyklaci originální kazety HP jednoduše a bezplatně. Od roku 2000 využila společnost HP při své výrobě 90 mil. kg recyklovaných materiálů, čímž eliminovala odpad končící v oceánech a na skládkách.
Originální kazety HP obsahují recyklovatelné plasty a další recyklovatelné materiály. Tiskárny a zařízení jsou vyráběny v souladu s normou ENERGY STAR® snižující spotřebu energie při tisku. Při výrobě zohledňuje HP 4 parametry: sem patří kvalita, udržitelnost, kvalita vzduchu v interiérech a bezpečnost.
Recyklace produktů HP
Program podporuje zasílání použitých inkoustových kazet, tonerů a vysloužilých tiskáren k recyklaci zdarma. Společnost Brother má jako výrobce kancelářských elektro produktů, tiskáren a skenerů pro domácnost více jak 100 letou historii. Věnuje se spotřebnímu materiálu i příslušenství. Vlastní certifikaci ISO 14064 Greenhouse Gas Emissions Quantification and Reporting a ISO 14001: 2015. Současně je držitelem dvou certifikací spojených s ochranou životního prostředí: Blue Angel (osvědčení produktů s dlouhou životností, nízkou spotřebou a minimálním dopadem na životní prostředí) a Nordic Swan Ecolabel (osvědčení o ekologickém životním cyklu produktů).
Recyklace tonerů Brother
Recyklace inkoustových kazet Brother
Recyklace tiskáren
Recyklace tiskáren probíhá prostřednictvím místních recyklačních středisek.
Likvidace elektroodpadu a tonerů je u nás zdarma. Zákazník při nákupu elektrozařízení platí tzv. recyklační poplatek pokrývající jeho likvidaci. Neoriginální tonery se likvidují, originální kazety renovují. Přečtěte si více o výkupu prázdných tonerů a recyklaci elektroodpadu v PREMO.
V rámci samotné likvidace elektroodpadu spolupracujeme se společností STEELMET, která je držitelem certifikátu vydaného WEEELABEX OFFICE, který prokazuje plnění požadavků na zpracování elektroodpadu dle standardů CENELEC. Likvidace elektroodpadu probíhá ve STEELMET strojním zpracováním, ale i ruční demontáží větších spotřebičů.
Pokud je nutné zlikvidovat větší technologicky celky, které není možné jednoduše přepravit, nabízí STEELMET rovněž demontáž přímo u zákazníka. Fyzickým osobám pak nabízí zajištění likvidaci elektroodpadu (kromě lednic a mrazáků), který dopraví do provozovny firmy.
Pokud máte ohledně recyklace tonerů a elektroodpadu nějaké dotazy, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek
U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek
Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek