Jak naformátovat disk
Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek
Z původně chvilkové práce na home office se pomalu stává standard, kterému je potřeba přizpůsobit i dosud domácí podmínky vaší kanceláře. Jak svou pracovnu uspořádat tak, abyste eliminovali rušivé faktory a mohli se co nejlépe soustředit na práci?
Než se pustíte do organizace pracovny, promyslete si, co všechno v ní vlastně potřebujete. Pracovní stůl, židle a nějaké úložné prostory jsou samozřejmostí. Jaké další vybavení je pro práci z domova ještě nezbytné? Sice je lepší mít vždy o něco víc úložných prostor, ale pokud budete mít police zející prázdnotou, bude to akorát odvádět vaši pozornost. Také záleží, jaký si zvolíte pracovní nástroj.
Někomu se lépe pracuje z notebooku (o tom, jak vybrat vhodný notebook na práci si můžete přečíst na našem blogu), který může kdykoli sbalit a vyrazit za klientem. Další nedá dopustit na stolní počítač. Nejprve si hrubou představu hoďte na papír, ať víte, kolik místa váš pracovní kout zabere, pak až přijde na řadu pořizování nebo přesouvání nábytku.
V ideálním případě mějte svou kancelář oddělenou od obytné části domu. Jen tak vás nebude nikdo během hodin vyhrazených na práci rušit. Pokud to dispozice vašeho obydlí nedovoluje, bude potřeba zvolit kompromis, kdy pracovní kout umístíte například do obývacího pokoje, případně ložnice.
Pracovní stůl umístěte tak, aby nebyl v průchozí části pokoje. Ideálně by měl být u okna, aby světlo dopadalo z levé strany pro praváky, a z pravé pro leváky, kde budete mít dostatek přirozeného světla a také více čerstvého vzduchu, který je k produktivitě potřeba. Současně ale pozor, ať výpočetní techniku neumístíte příliš blízko zdroje tepla (radiátoru, sluncem rozpálenému parapetu), ať nedochází k přehřívání notebooku.
Nejhorší umístění je pak například v blízkosti kuchyně nebo chodby, kde je spousta rušivých faktorů. Stejně tak byste neměli mít výhled na televizi, která odvádí pozornost a láká k prokrastinování.
V případě, že máte kancelář umístěnou v obytné místnosti, oddělte ji od zbytku pokoje například paravánem nebo policovou skříní, která navíc nabízí spoustu úložného prostoru na různé pracovní složky.
Pro pohodlnou práci je vhodný stůl o minimálních rozměrech pracovní desky 120×80 cm, kam se vám bez problémů vejde monitor, klávesnice i tiskárna (bude pro vás lepší laserová nebo inkoustová?).
Výška stolu pro práci vsedě pak bývá 75 cm. Pokud neradi dlouho sedíte, zvolte pracovní stůl s možností polohování pracovní desky. Jakmile cítíte, že je čas změnit polohu, stačí zmáčknout tlačítko s vámi nastavenou výškou pro práci ve stoje a můžete pokračovat.
Kancelářská práce s sebou nese dlouhodobé sezení. Investice do kvalitní ergonomické židle s nastavitelnou výškou se vám vrátí v podobě zad bez bolesti. Má-li židle i zdravotní certifikát, je to velká výhoda. Opěrky hlavy a rukou jsou u kvalitní židle prakticky nutnost. Mnoho obchodů dnes navíc nabízí možnost vyzkoušení pracovních židlí i na několik dní, takže pokud chcete mít jistotu, že se vám bude sedět dobře, rozhodně doporučujeme této služby využít.
Všechny dokumenty, materiály a kancelářské potřeby by měly mít své místo. Drobné kancelářské vybavení, které používáte často, mějte v organizérech přímo na stole. Vybavení, které zase tak často nevyužijete, nechejte v šuplíku. Ale ani v zásuvkách nenechávejte propuknout chaos a využijte praktické organizéry i tam.
Na dokumenty, které potřebujete mít po ruce, pořiďte přihrádky přímo dělané na dokumenty. Papíry, které potřebujete archivovat, umístěte do nadepsaných šanonů, ať máte přehled, kde co máte.
Místo pod stolem se nabízí zaplnit skříňkou s šuplíky, pojízdnými kontejnery nebo tam lze umístit i trezor, pokud to charakter vaší práce vyžaduje.
V případě, že nemáte dostatek prostoru vedle stolu nebo pod ním, využijte prostor i nad ním. Praktické jsou nejen poličky, ale i nástěnky, na které si připnete důležité informace, které potřebujete mít na očích. Případně nad stůl umístěte pegboard, desku s otvory, na kterou můžete variabilně poskládat ještě více věcí.
Při organizaci doplňků myslete na to, aby se vám k věcem snadno dostávalo. Tedy abyste měli nejblíž a nejsnadněji přístupné věci, které používáte často. Stejně tak je dobré mít jednotlivé sektory pracovního koutu rozdělené do logických částí podle toho, na co je využíváte – tiskárnu a prázdné papíry mít v jednom místě, psací potřeby a diář blízko sebe a podobně.
Pro lepší udržování pořádku určitě mějte ve své domácí kanceláři i organizér kabeláže.
K funkčnímu pracovnímu místu patří i kvalitní osvětlení. Bdělé vás udrží studené bílé světlo (o chromatičnosti 5000 až 6000 kelvinů), které nahrazuje denní světlo a zabraňuje tvorbě melatoninu, kterému se říká hormon spánku. Na druhou stranu, pokud často pracujete i po nocích, je dobré mít možnost přepnout osvětlení do teplého spektra, abyste si nenarušili spánkový cyklus a nebyli další den zbytečně vyčerpaní.
Umělé osvětlení na pracovní plochu umístěte tak, abyste si nestínili a zároveň se vám neleskl monitor. Nejvhodnější je polohovatelná lampička, kterou si nastavíte podle momentální potřeby.
Pro pohodlnější práci doporučujeme podložku pod monitor nebo notebook, abyste monitor měli v úrovni očí a neohýbali zbytečně krční páteř. Jako prevence karpálních tunelů pak slouží podložky pod myš i pod klávesnici, případně rovnou ergonomické myši nebo klávesnice. Ty na první pohled působí sice zvláštně a ne úplně pohodlně, jakmile si ale zvyknete, nebudete chtít jiné.
Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek
Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek
S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek
Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek
Možná jste se již setkali s chybovou hláškou, že je tiskárna offline. Co vše může tento problém zapříčinit a jak to spravit? Na to se podíváme v následujícím článku. Číst celý článek
Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek