Numerická klávesnice
Nutnost přítomnosti numerického bloku klávesnice pro některá povolání jsme již zmínili. Možná ji ale oceníte i přesto, že přímo nepracujete s čísly. Každý totiž přece někdy píše čísla a numerická klávesnice je na to o mnoho pohodlnější.
Zabezpečení
V dnešní době je obzvlášť důležité zabezpečení počítačů připojených k síti. Hackerské útoky na firmy a korporace jsou čím dál častější, kvůli čemuž musí být výborně zabezpečená celá interní síť podniku (více o zabezpečení počítačů).
Výrobci počítačů se proto dnes snaží problému předcházet – za pomoci hlubokého učení odhalují viry ještě dříve, než jsou zařazeny do virové databáze. Reagují také na nezkušenost a nedbalost uživatelů a izolují potenciálně škodlivý obsah e-mailů ještě před jejich otevřením a chrání před útokem i firmware počítače. Chrání ale i obrazovky před cizími pohledy na veřejných místech a tím zajišťují pocit soukromí.
Pro koho dávají smysl dotykové notebooky?
Více prostoru věnujeme otázce, zda by obrazovka měla být dotyková. Práce na notebooku s dotykovou obrazovkou je často příjemnější a pohodlnější. Obecně se dá říct, že dotyková obrazovka neslouží k psaní dokumentů nebo práci v Excelu, nýbrž se hodí pro manažerské pozice, tvůrčí práci a na komfortní prohlížení webu a multimédií. Oceníte ji např. při prezentaci klientovi.
2 typy displeje notebooků s dotykovou obrazovkou:
Rezistivní - reaguje na dotyk jakéhokoliv předmětu, je ale nutné vyvinout dostatečnou sílu. Jeho výhodou je možnost použití psacího pera.
Kapacitní - všichni jej známe ze smartphonů. Snadno reaguje na dotyk bříška prstu, ale není tak přesný jako rezistivní typ.
Na co se hodí notebooky 2 v 1?
Notebook 2 v 1 je spojení notebooku s tabletem. Buďto jej používáte jako klasický notebook, nebo odpojíte obrazovku, která funguje jako samostatný tablet. Máte tak k dispozici buď klávesnici s obrazovkou, nebo samostatný, dotykově fungující tablet.
Notebook 2 v 1 se hodí pro povolání zmíněná u dotykového notebooku, tzn. hlavně manažerské pozice, tvůrčí povolání a komfortní prohlížení multimédií a webu. Notebook 2 v 1 k tomu však přináší ještě obzvlášť pohodlnou práci v terénu, protože lze odpojit klávesnici od tabletu. Cestovat s odpojeným tabletem je velice jednoduché a po příchodu zpět do kanceláře se jen připojí zpět ke klávesnici.
Další vymožeností do terénu, kterou spousta profesí oceňuje, je pak přenosná tiskárna k notebooku. V článku se dozvíte, z jakých typů lze vybírat a jaké jsou jejich potenciální silné a slabé stránky.
V čem se liší drahý a levný notebook?
Může se stát, že narazíte na dva notebooky, jenž se vám budou zdát srovnatelné parametry, ale cenově mezi nimi bude nezanedbatelný rozdíl.
Které faktory způsobují rozdíl mezi levnými a drahými notebooky:
- lepší dílenské zpracování,
- spolehlivost,
- kvalitnější klávesnice a celkově lepší ergonomie,
- vyšší odolnost a pravděpodobně i delší životnost,
- lepší konstrukční řešení (např. odvod tepla, snadnější přístup k jednotlivým komponentům při opravě).
Pokud od notebooku očekáváte spolehlivost a pohodlí při práci, nedává smysl pořizovat levný stroj.
Hraje značka notebooku roli?
Značka u notebooků hraje roli, ne však takovou, že by si člověk připlácel za značku, jak se říká. Jde spíše o technické provedení notebooku, řekněme jeho vnitřní architekturu, kvalitu komponentů a konstrukce. Za velmi spolehlivé se považují zejména notebooky HP, Dell či Apple. Dobrý poměr kvality a ceny nabízí pak Lenovo.
Nejpopulárnější řady pracovních notebooků jednotlivých značek:
HP ProBook (základní notebooky na práci)
HP Pavillion (nižší třída pracovních notebooků)
HP Envy (nižší třída pracovních notebooků)
HP EliteBook (výkonné pracovní notebooky)
HP Zbook (notebooky pro grafiky)
Acer Swift
Acer Aspire (nižší třída pracovních notebooků)
Acer Travelmate (výkonné pracovní notebooky)
ASUS VivoBook
ASUS ZenBook
Lenovo ThinkBook
Lenovo Yoga
DELL Vostro (základní notebooky na práci)
DELL Inspiron (nižší třída pracovních notebooků)
DELL Latitude (nižší třída pracovních notebooků)
Dell Precison (výkonné pracovní notebooky pro náročné prostředí/grafiky)
UMAX VisionBook
Apple MacBook Air
Notebooky do 10 000 Kč
Řekneme to stručně: notebooky do 10 000 Kč se nehodí na práci. Na Internet se s takovým notebookem podíváte a text ve Wordu napíšete. Nedá se ale očekávat vysoký výkon a dobrá produktivita práce s takovým strojem.
Téměř jistě se dá říct, že notebook bude jednoduše poškoditelný, nespolehlivý, pomalý a s nekvalitní obrazovkou (ale naštěstí aspoň s obstojným rozlišením 1920 x 1080 px). Některé notebooky mohou mít aspoň čtečku SD karet nebo webkameru.
Základní orientační parametry notebooku do 10 000 Kč:
- 2jádrový procesor 2,1 GHz
- 4 GB RAM DDR4
- 256 HDD nebo 128-256 GB SSD disk
Notebooky do 15 000 Kč
15 000 Kč je cena, za kterou lze koupit základní notebook pro základní účely: práce v MS Office, brouzdání po webu, shlížení filmů. V této cenové relaci se notebook stále neobejde bez kompromisů: buď bude mít málo paměti, nekvalitní obrazovku, nižší výkon, špatnou konstrukci, ale mnohem pravděpodobněji půjde spíš o kombinaci těchto nedostatků. Komponenty do těchto strojů jsou vybírané především na základě levné ceny, nemusí tedy být spolehlivé.
V této cenové kategorii se nachází mnoho notebooků se 4 GB operační paměti, kterým je lepší se vyhnout. Často je v nich také HDD disk, který jsme silně doporučovali v dnešní době již nepořizovat. Pro účely notebooku postačuje integrovaná grafická karta. Mohou mít podsvícenou klávesnici nebo čtečku paměťových karet.
Základní orientační parametry notebooku do 15 000 Kč:
- 4jádrový základní procesor jako je Intel Celeron nebo AMD Athlon, nanejvýš Intel i3 (2,1 GHz)
- 4 - 8 GB RAM DDR4
- 512 GB HDD nebo 256 GB SSD disk, v lepších případech i 512 GB SSD
Notebooky do 20 000 Kč
Zřejmě nejoblíbenější cenová kategorie notebooků, ve které jsou už dostupné různé varianty: pracovní, herní, studentský… Zde už není třeba dělat takové kompromisy, ačkoliv všechno mít také nemůžete. Notebooky do 20 000 už také disponují kvalitnější obrazovkou.
Základní orientační parametry notebooku do 20 000 Kč:
- 8 GB RAM DDR5
- 512 GB SSD disk
- 4 - 6jádrový procesor Intel i5 nebo Ryzen 5 (minimálně 2,6 GHz a Turbo Boost)
K tomu mohou nabízet HD kameru, podsvícenou klávesnici, čtečku otisků prstů, vysokofrekvenční displej nebo další důležitý bonus.
Notebooky do 30000 a dražší
Zde se už pohybujeme ve sféře výkonných strojů, ať už kancelářských, herních, využitelných profesionály, atd.
Základní orientační parametry notebooku do 30 000 Kč a víc:
- 512 GB nebo 1 TB SSD disk
- 6 - 8jádrový procesor Intel i7 nebo Ryzen 7 nebo vyšší (minimálně 3,6 GHz a Turbo Boost okolo 5 GHz)
- 16 GB RAM DDR6
HD kamera, podsvícená klávesnice, čtečka paměťových karet a další vymoženosti jsou zde standardem. K tomu musíte připočíst také výkonnou grafickou kartu, odolnou a kvalitní konstrukci, design, kvalitní obrazovku, vyšší spolehlivost, atp. - všechny věci, které jsme si jmenovali v odstavci, čím se liší levné a drahé notebooky.