Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit?

Vyhřívání na slunci výpočetní technice dobře nedělá. | Foto: NCHANT | Zdroj: Depositphotos.com

K přehřátí občas stačí, aby se sešlo pár nepříznivých faktorů. Například: venku je horký letní den, vy stahujete větší množství dat a u toho chcete na sluníčku pracovat v náročném programu. Notebook se možná začne zpomalovat a zasekávat a nakonec se vypne, což může vést i ke ztrátě odvedené práce. Pokud tak fungujete dlouhodobě, můžete si i zkrátit životnost vašeho notebooku.

Příznaky přehřívání

Jaké symptomy tedy přehřívání notebooku provází? Setkat se můžete s těmito projevy:

  • zvýšená hlučnost ventilátorů,
  • snižování výkonu a zpomalování,
  • zasekávání,
  • samovolné vypnutí či restartování,
  • na dotek horký povrch notebooku.

Mimochodem, všimněte si, že kromě posledního zmíněného jsou všechny body totožné s příznaky zavirovaného počítače. Abyste vyloučili, že počítač nepřetěžuje vir nebo jiný malware, hodí se umět nejprve rozpoznat a opravit zavirovaný počítač.

Jak zjistit teplotu CPU?

Pro zhodnocení, zda se notebook skutečně přehřívá, doporučujeme instalaci jednoho z takzvaných diagnostických programů, které mimo jiné slouží i k měření teploty PC (celý postup pro měření teploty CPU a GPU). Často jsou zdarma a ukáží vám vytížení jednotlivých součástí počítače. Nejznámější jsou asi HWiNFO a PC Wizard, ale vynikající je i Fresh Diagnose​.

Aktuální teploty komponent můžete změřit např. pomocí nástroje HWiNFO.

Co přispívá k přehřívání notebooku

Faktorů zvyšujících riziko přehřátí je víc a je třeba vzít do úvahy všechny. Abyste našli tu pravou příčinu, musíte k tomu přistoupit vylučovací metodou. 

Umístění notebooku

Naprostým základem je umístění notebooku dál od zdrojů tepla (radiátor, okenní parapet v létě, rozehřáté povrchy, jiná technika). Okolní teplota hraje významnou roli, proto bychom si na ni měli dávat pozor a mít notebook ve stínu a chladu. Pokud si s notebookem sednete např. na slunce a položíte ho na rozpálenou desku stolu, je jasné, že se brzy zahřeje.​  

Jestli máte v letních měsících doma teplo a nechcete investovat do stropního ventilátoru nebo nástěnné klimatizace, můžete sáhnout i po ochlazovači vzduchu nebo mobilní klimatizaci. Jedno i druhé zařízení lze pořídit již od 1 000 Kč.

Práce na sluníčku může být při hezkém počasí lákavá. Pokud se vám však notebook přehřívá i v kanceláři, pobyt na přímém slunci mu moc neprospěje. | Foto: Tyler Lastovich | Zdroj: Unsplash.com

Je dobré ale pamatovat i na to, abyste nezakrývali ventilační otvory na notebooku. Ty jsou zpravidla umístěny na levé, ale i na spodní straně. Dbejte proto na to, ať nemáte nic umístěno v těsné blízkosti těchto otvorů.

Notebook byste neměli pokládat ani na postel, peřinu, na svůj klín či nohy. Pokud už se z nějakého důvodu rozhodnete používat notebook tímto způsobem, zvažte pořízení chladící podložky.

Usazený prach

Asi nikoho nepřekvapí informace, že se v počítači usazuje prach. Ventilátory nasávají do notebooku studený vzduch a ten teplý odvádí pryč. Spolu se vzduchem ale do notebooku vstupuje i prach. Nahromaděný prach pak následně blokuje ventilační otvory a brání proudění vzduchu, což znemožňuje volný odchod ohřátého vzduchu z notebooku. 

Pro čištění notebooku dobře poslouží stlačený vzduch, kterým můžete větrací otvory "profouknout". Pokud si troufáte, můžete odstranit i zadní kryt (po skončení záruky, jinak o ni přijdete) a prach odstranit stlačeným vzduchem přímo. Nedotýkejte se však odkrytého vnitřku notebooku. A pokud si na podobné kroky obecně moc netroufáte, oslovte raději specializovaný servis.

Tip

Pokud to přece chcete zkusit sami, přečtete si náš článek o čištění notebooku od prachu.

Vyčistit notebook čas od času od prachu je nutnost. | Foto: Artem_Soul | Zdroj: Depositphotos.com

Zatížení systému

Jedním z významných faktorů přehřívání je i zatížení počítače náročnými programy nebo hrami (nebo již zmíněnými škodlivými programy a viry). Čím víc a čím náročnějších programů máte spuštěno najednou, tím více musí počítač pracovat, tím více spotřebovává energie a tím více produkuje tepla. ​Už při výběru pracovního notebooku se proto hodí vědět, jak a čím ho budete zatěžovat, aby to vybraný hardware zvládal.

Míru vytížení můžete zjistit např. v nástroji Správce úloh, který je součástí operačního systému Windows. Nalézt jej můžete např. kliknutím pravým tlačítkem myši na spodní lištu ve Windows. Následně se vám zobrazí nabídka právě i s odkazem na Správce úloh.

Procesy ve Správci úloh nám ukazují, které programy nadměrně vytěžují procesor, paměť či disk.

Kromě aktuálního vytížení systému vás budou zajímat i programy, které se spouští ihned po zapnutí počítače. V počítači je dobré udržovat pořádek a nemít v něm nic, co nevyužíváte a třeba běží dlouhodobě na pozadí.

I v tomto případě nám může pomoci Správce úloh - tentokrát funkce Po spuštění, kde je dobře vidět, které programy mají po spuštění největší dopad.

Při kliknutí pravým tlačítkem na vybraný program jej můžeme zakázat spouštět.

Projít si jednou za čas nainstalované aplikace a odstranit vše, pro co již nemáte využití, notebooku uleví a zároveň získáte více místa na disku. Mějte také nainstalovaný antivirus a dbejte na pravidelnou kontrolu počítače na škodlivý software. Jednou za čas neuškodí ani přeinstalovat celý operační systém.

Tip

Pokud nevíte, jak na to, projděte si náš článek Jak zrychlit notebook, kde popisujeme jednotlivé kroky včetně návodu, jak to provést.

Pokud víte, že vašemu notebooku už bezprostředně hrozí přehřátí, spouštějte jen minimum nutných programů. V případě užívání náročného programu mějte raději zapnutý jen jeden.

Zvažte i pořízení nového notebooku, který požadavky náročného programu splní lépe. Konkrétně programy pro tvorbu grafiky, střih videa či konstrukční programy budou mít vyšší nároky na hardware, než váš dosavadní stroj možná zvládne.

Tip

Více najdete např. v našich článcích o výběru notebooku pro architekty, o výběru notebooku pro grafiky a o výběru notebooku na střih videaPro náročnější kancelářské využití se pak hodí výkonnější stroje jako HP Elitebook 850 G7 nebo 855 G7.

Nedostatečné chlazení hardware

Výrobci sestavující notebooky se vždy snaží volit adekvátní chlazení pro daný stroj a jeho účel, ale ne vždy to pak i s ohledem na neohleduplné používání ze strany uživatele spolehlivě funguje. Zatímco u stolních počítačů lze vyšší vytížení vyřešit přidáním ventilátoru do skříně počítače, u notebooku je často potřeba přistoupit k externímu chlazení. 

Chladící podložka je účinné, ale trochu hlučné řešení přehřívání notebooku. | Foto: design_ua | Zdroj: Depositphotos.com

Posílit chlazení lze např. pořízením kovové nebo plastové chladící podložky. Položíte na ni notebook vždy, když na něm potřebujete pracovat, a tím vylepšíte odvětrávání tepla. Obzvlášť účinné jsou chladící podložky s aktivním chlazením, tedy ventilátorem, které se napájí přes USB port přímo z notebooku. Jejich nevýhodou je ovšem hluk točícího se větráku.

Co dělat, když už k přehřívání dochází?

Při zpozorování symptomů přehřívání bychom měli okamžitě omezit či ukončit činnost a nechat jej vychladnout na vhodně zvoleném místě. Je nutné vyhodnotit, které z faktorů zapříčiňují nebo přispívají k přehřívání. K tomu vám vypomůže diagnostický program nebo případná konzultace s IT odborníkem. Pak už jen stačí problém napravit vhodně zvoleným postupem.

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky chlazení vašeho notebooku.

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny