Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit?

Vyhřívání na slunci výpočetní technice dobře nedělá. | Foto: NCHANT | Zdroj: Depositphotos.com

K přehřátí občas stačí, aby se sešlo pár nepříznivých faktorů. Například: venku je horký letní den, vy stahujete větší množství dat a u toho chcete na sluníčku pracovat v náročném programu. Notebook se možná začne zpomalovat a zasekávat a nakonec se vypne, což může vést i ke ztrátě odvedené práce. Pokud tak fungujete dlouhodobě, můžete si i zkrátit životnost vašeho notebooku.

Příznaky přehřívání

Jaké symptomy tedy přehřívání notebooku provází?

  • Zvýšená hlučnost ventilátorů
  • Snižování výkonu a zpomalování
  • Zasekávání
  • Samovolné vypnutí či restartování
  • Na dotek horký povrch notebooku

Mimochodem, všimněte si, že kromě posledního zmíněného jsou všechny body totožné s příznaky zavirovaného počítače. Abyste vyloučili, že počítač nepřetěžuje vir nebo jiný malware, hodí se umět nejprve rozpoznat a opravit zavirovaný počítač.

Jak zjistit teplotu CPU?

Pro zhodnocení, zda se notebook skutečně přehřívá, doporučujeme instalaci jednoho z takzvaných diagnostických programů, které mimo jiné slouží i k měření teploty PC. Často jsou zdarma a ukáží vám vytížení jednotlivých součástí počítače. Nejznámější jsou asi HWiNFO a PC Wizard, ale vynikající je i Fresh Diagnose.

Aktuální teploty komponent můžete změřit např. pomocí nástroje HWiNFO.

Co přispívá k přehřívání notebooku

Faktorů zvyšujících riziko přehřátí je víc a je třeba vzít do úvahy všechny. Abyste našli tu pravou příčinu, musíte k tomu přistoupit vylučovací metodou. 

Umístění notebooku

Naprostým základem je umístění notebooku dál od zdrojů tepla (radiátor, okenní parapet v létě, rozehřáté povrchy, jiná technika). Okolní teplota hraje významnou roli, proto bychom si na ni měli dávat pozor a mít notebook ve stínu a chladu. Pokud si s notebookem sednete např. na slunce a položíte ho na rozpálenou desku stolu, je jasné, že se brzy zahřeje.​  

Jestli máte v letních měsících doma teplo a nechcete investovat do stropního ventilátoru nebo nástěnné klimatizace, můžete sáhnout i po ochlazovači vzduchu nebo mobilní klimatizaci. Jedno i druhé zařízení lze pořídit již od 1 000 Kč.

Práce na sluníčku může být při hezkém počasí lákavá. Pokud se vám však notebook přehřívá i v kanceláři, pobyt na přímém slunci mu moc neprospěje. | Foto: Tyler Lastovich | Zdroj: Unsplash.com

Je dobré ale pamatovat i na to, abyste nezakrývali ventilační otvory na notebooku. Ty jsou zpravidla umístěny na levé, ale i na spodní straně. Dbejte proto na to, ať nemáte nic umístěno v těsné blízkosti těchto otvorů.

Notebook byste neměli pokládat ani na postel, peřinu, na svůj klín či nohy. Pokud už se z nějakého důvodu rozhodnete používat notebook tímto způsobem, zvažte pořízení chladící podložky.

Usazený prach

Asi nikoho nepřekvapí informace, že se v počítači usazuje prach. Ventilátory nasávají do notebooku studený vzduch a ten teplý odvádí pryč. Spolu se vzduchem ale do notebooku vstupuje i prach. Nahromaděný prach pak následně blokuje ventilační otvory a brání proudění vzduchu, což znemožňuje volný odchod ohřátého vzduchu z notebooku. 

Pro čištění notebooku dobře poslouží stlačený vzduch, kterým můžete větrací otvory "profouknout". Pokud si troufáte, můžete odstranit i zadní kryt (po skončení záruky, jinak o ni přijdete) a prach odstranit stlačeným vzduchem přímo. Nedotýkejte se však odkrytého vnitřku notebooku. A pokud si na podobné kroky obecně moc netroufáte, oslovte raději specializovaný servis. Pokud to přece chcete zkusit sami, přečtete si náš článek o čištění notebooku od prachu.

Vyčistit notebook čas od času od prachu je nutnost. | Foto: Artem_Soul | Zdroj: Depositphotos.com

Zatížení systému

Jedním z významných faktorů přehřívání je i zatížení počítače náročnými programy nebo hrami (nebo již zmíněnými škodlivými programy a viry). Čím víc a čím náročnějších programů máte spuštěno najednou, tím více musí počítač pracovat, tím více spotřebovává energie a tím více produkuje tepla. ​Už při výběru pracovního notebooku se proto hodí vědět, jak a čím ho budete zatěžovat, aby to vybraný hardware zvládal.

Míru vytížení můžete zjistit např. v nástroji Správce úloh, který je součástí operačního systému Windows. Nalézt jej můžete např. kliknutím pravým tlačítkem myši na spodní lištu ve Windows. Následně se vám zobrazí nabídka právě i s odkazem na Správce úloh.

Procesy ve Správci úloh nám ukazují, které programy nadměrně vytěžují procesor, paměť či disk.

Kromě aktuálního vytížení systému vás budou zajímat i programy, které se spouští ihned po zapnutí počítače. V počítači je dobré udržovat pořádek a nemít v něm nic, co nevyužíváte a třeba běží dlouhodobě na pozadí.

I v tomto případě nám může pomoci Správce úloh - tentokrát funkce Po spuštění, kde je dobře vidět, které programy mají po spuštění největší dopad.

Při kliknutí pravým tlačítkem na vybraný program jej můžeme zakázat spouštět.

Projít si jednou za čas nainstalované aplikace a odstranit vše, pro co již nemáte využití, notebooku uleví a zároveň získáte více místa na disku. Mějte také nainstalovaný antivirus a dbejte na pravidelnou kontrolu počítače na škodlivý software. Jednou za čas neuškodí ani přeinstalovat celý operační systém.

Pokud víte, že vašemu notebooku už bezprostředně hrozí přehřátí, spouštějte jen minimum nutných programů. V případě užívání náročného programu mějte raději zapnutý jen jeden.

Zvažte i pořízení nového notebooku, který požadavky náročného programu splní lépe. Konkrétně programy pro tvorbu grafiky, videa či konstrukční programy budou mít vyšší nároky na hardware, než váš dosavadní stroj možná zvládne (více najdete např. v našem článku o výběru notebooku pro architekty či v článku o výběru notebooku pro grafiky). Pro náročnější kancelářské využití se pak hodí výkonnější stroje jako HP Elitebook 850 G7 nebo 855 G7.

Nedostatečné chlazení hardware

Výrobci sestavující notebooky se vždy snaží volit adekvátní chlazení pro daný stroj a jeho účel, ale ne vždy to pak i s ohledem na neohleduplné používání ze strany uživatele spolehlivě funguje. Zatímco u stolních počítačů lze vyšší vytížení vyřešit přidáním ventilátoru do skříně počítače, u notebooku je často potřeba přistoupit k externímu chlazení. 

Chladící podložka je účinné, ale trochu hlučné řešení přehřívání notebooku. | Foto: design_ua | Zdroj: Depositphotos.com

Posílit chlazení lze např. pořízením kovové nebo plastové chladící podložky. Položíte na ni notebook vždy, když na něm potřebujete pracovat, a tím vylepšíte odvětrávání tepla. Obzvlášť účinné jsou chladící podložky s aktivním chlazením, tedy ventilátorem, které se napájí přes USB port přímo z notebooku. Jejich nevýhodou je ovšem hluk točícího se větráku.

Co dělat, když už k přehřívání dochází?

Při zpozorování symptomů přehřívání bychom měli okamžitě omezit či ukončit činnost a nechat jej vychladnout na vhodně zvoleném místě. Je nutné vyhodnotit, které z faktorů zapříčiňují nebo přispívají k přehřívání. K tomu vám vypomůže diagnostický program nebo případná konzultace s IT odborníkem. Pak už jen stačí problém napravit vhodně zvoleným postupem.

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky chlazení vašeho notebooku.

Kam dál

Značky počítačových tiskáren a jejich historie
před 1 měsícem, 1.5.2023

Značky počítačových tiskáren a jejich historie

Dnešní trh nabízí široký výběr různých druhů i značek tiskáren. Nejznámější značky jako HP, Canon, Xerox, nebo Epson většina z nás zná. Víte ale, jaká byla historie těchto značek a čím vším se zabývají? Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je sublimační tisk a na co se používá
před 1 měsícem, 29.4.2023

Co je sublimační tisk a na co se používá

Sublimační tisk je jedním z méně známých způsobů tisku. Na jaké materiály lze touto technikou tisknout? Co se pomocí sublimace tiskne nejčastěji? Jak vypadá a funguje sublimační tiskárna? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zálohovat data v počítači
před 2 měsíci, 21.4.2023

Jak zálohovat data v počítači

V dnešní době jsou data ohrožena kromě poruch pevného disku i viry, krádežemi, nebo ztrátou přenosného zařízení. Zálohování dat by tak pro každého mělo být naprostou samozřejmostí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak tisknout na tvrdý papír
před 2 měsíci, 29.3.2023

Jak tisknout na tvrdý papír

Ať už potřebujete tisknout vizitky, pozvánky, či brožury, na tvrdém papíře budou vypadat profesionálně. Jak ale na tisk na tvrdý papír? Může vůbec tvrdý papír do tiskárny? Kam se vkládá? Poradíme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak prodloužit životnost notebooku
před 2 měsíci, 28.3.2023

Jak prodloužit životnost notebooku

Životnost notebooku je něco, co můžete ovlivnit a výrazně prodloužit. Stačí znát a dodržovat několik zásad, jak ke svému přístroji přistupovat a jak o něj pečovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu
před 3 měsíci, 20.3.2023

Jak nastavit tisk adresy na obálku ve Wordu a Excelu

Při komunikaci s klienty či dodavateli může být čas od času třeba rozeslat více obálek najednou. Jejich nadepsání ručně by však bylo dost otravnou záležitostí. V takové chvíli je dobré vědět, jak na obálky adresy natisknout. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk