Typy phishingových útoků
Phishingové útoky probíhají nejčastěji pomocí podvodných e-mailů, útočníci ale mohou využít jakoukoliv formu elektronické komunikace.
E-mail phishing
Nejběžnější forma phishingu, kdy útočníci rozesílají hromadné a univerzální podvodné zprávy více uživatelům současně. Tyto zprávy nejsou cíleny na specifické organizace či osoby, a proto je nejsnazší odhalit, že jde o podvod. Příkladem útoku může být případ z roku 2022, kdy jednatelka firmy kliknula na odkaz ve falešném e-mailu a firma následně přišla o 1,5 milionu Kč.
Spear phishing
Je mnohem nebezpečnějším typem phishingu. V tomto případě útočník svou oběť déle sleduje a získává si o ní potřebné informace. Monitoruje její sociální sítě, aktivitu v různých diskusích a podobně. Jakmile se dostane k něčemu, co může zneužít, postaví specificky zacílenou podvodnou zprávu přesně na míru. Oběť pak snadněji naletí a klikne na podvržený odkaz, protože e-mail na první pohled vypadá velmi důvěryhodně.
Vishing
Voice phishing neboli vishing je forma phishingového útoku přes telefonní hovor. Čísla, ze kterých útočníci volají, často vypadají jako reálná telefonní čísla institucí, za kterou se vydávají. Hovor začíná být podezřelý v té chvíli, kdy útočník začne požadovat informace, které daná instituce normálně nikdy nežádá (například kompletní platební údaje o vaší kartě).
Zajímavé video na toto téma vytvořil YouTube kanál Jirka vysvětluje věci. Minimálně začátek popisovaného podvodu je velmi uvěřitelný. Podvodníci se představují jménem skutečných zaměstnanců banky a policie, a tak si jejich totožnost můžete ověřit i na oficiálních webech. Současně zdánlivě používají telefonní čísla, která používají dané instituce. I na průměrně znalého uživatele Internetu tak takový pokus musí působit věrohodně (doporučujeme zhlédnout video).