Jak tisknout na fotopapír
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
S tím, jak roste objem našich pracovních i osobních dat, roste také jejich hodnota pro nás. V dnešní době jsou přitom data ohrožena kromě poruch pevného disku i viry, krádežemi, nebo ztrátou přenosného zařízení. Zálohování dat by tak pro každého mělo být naprostou samozřejmostí.
Pojem zálohování dat v podstatě znamená zabezpečení dat před jejich ztrátou. Funguje tak, že data se kromě např. disku na PC uloží také na jiném datovém nosiči. V případě velmi důležitých dat je na místě mít dokonce 3 jejich kopie (v PC, na datovém nosiči a například v cloudovém úložišti).
Díky záloze pak máme v případě ztráty dat snadný přístup k jejich kopiím na jiných nosičích, odkud je můžeme pohodlně obnovit. Na zálohu dat ale vždy musíte myslet předem, proto je prevence základem.
Důvod pravidelného zálohování dat je velmi jednoduchý - důsledná záloha zajistí, že vaše důležitá data budou v bezpečí. Co je ale může ohrožovat?
Prevence ztráty dat je základem úspěchu, proto je potřebné na zálohu dat myslet před tím, než dojde k jakékoli z výše uvedených situací. Výhodou tohoto přístupu bude, že o data nepřijdete, protože ze zálohy si je snadno obnovíte.
V případě, že ke ztrátě dat dojde jejich smazáním, lze se ještě pokusit o jejich záchranu. Tomuto tématu se věnujeme v článku Jak obnovit smazané soubory.
Rozhodně není nutné zálohovat veškerá data, která v počítači máte. Vaše záloha by byla obrovská a nejspíše by vám v ní vznikal chaos. Zálohují se proto pouze ta data, která jsou pro vás z určitého důvodu důležitá. V tomto ohledu je důležité mít ve svých souborech pořádek, aby všechna důležitá data byla na jednom místě a snadno jste je zálohovali.
Co tedy lidé nejčastěji zálohují?
Data je nutné zálohovat pravidelně a dostatečně často. Vždy však mohou nastat i takové situace, kdy je potřebné zálohovat data i mimo pravidelné intervaly záloh. Kdy tedy data zálohujeme?
Zálohování dat v pravidelném intervalu by se mělo stát vaší rutinou. Pokud na počítači pracujete denně, záloha by měla probíhat také v denních intervalech. Přistoupit k tomu můžete 2 způsoby. Zálohovat můžete buď manuálně, což však vyžaduje vaši snahu, a hlavně na zálohování musíte stále myslet. Druhou možností je zálohovat automaticky, což je mnohem pohodlnější způsob. Po nastavení všeho potřebného pravidelná záloha proběhne plně automaticky a vy ji tak můžete pustit z hlavy.
K zálohování dat je dobré přistoupit také při každé významnější změně na disku. Pokud právě uložíte velmi důležitá a nenahraditelná data, nic nezkazíte tím, když okamžitě přistoupíte k manuálnímu zálohování mimo pravidelný interval záloh.
Mezi významné změny na disku lze zařadit samozřejmě také situaci, kdy disk fyzicky měníme. Ať už poté starý disk vyhazujete či prodáváte, nikdy nezapomeňte provést zálohu dat, která na něm máte.
Před samotným vyhozením či prodejem starého disku nezapomeňte ani na bezpečné smazání všech dat, abyste předešli tomu, že se dostanou do nesprávných rukou. Ujistěte se současně, zda data a jejich likvidace splňují všechny požadavky na skartaci dokumentů.
Další situací, ve které je určitě potřebné data zálohovat i mimo pravidelný interval, je formátování disku. Každý úkon, který na počítači provedeme, zanechá na disku malou stopu a ten se časem prostě zahltí. V takové situaci počítač znatelně zpomalí a přesně v tu chvíli je čas na formátování. Tento proces celkově vyčistí disk. Pokud byste však před tím data nezálohovali, o všechna byste přišli.
Když už víte proč, co a kdy zálohovat, je čas na to, abyste se rozhodli, kam vlastně budete data zálohovat. Možností je totiž hodně.
Oblíbeným způsobem, jak zálohovat, jsou externí pevné disky. Mají velkou kapacitu uložiště v řádech stovek GB až několik TB. Volit můžete HDD nebo SSD (výhodou je zde vyšší rychlost zálohování i větší odolnost média). Externí pevné disky bývají odolné a některé jsou vybaveny také speciálním softwarem pro zálohování. Po dokončení zálohy dat externí disk vždy od PC odpojte a uschovejte na bezpečném místě.
Velká kapacita
Lze zálohovat i několik počítačů na jeden disk.
Jednoduché používání
Spolehlivost a odolnost
Stejně jako disku v počítači i externímu disku hrozí poruchy či fyzické poškození.
Pro zálohu je nutné disk vždy připojit a po ní pro bezpečnost zase odpojit (externí disk se nedoporučuje mít stále připojený i např. pro případ krádeže zařízení).
Není úplně vhodný pro automatické zálohování dat.
Data můžete zálohovat také na některém z cloudových uložišť (například Google Drive, Dropbox či Microsoft One Drive). Verze zdarma vám ale nabídnou pouze přibližně 2 - 10 GB úložného prostoru. Pokud ho potřebujete víc, musíte si za tuto službu zaplatit.
Zálohování v cloudu funguje tak, že se vaše data přenesou po Internetu na servery daného poskytovatele. Vy k nim pak budete mít přístup z libovolného zařízení, které je připojené k Internetu. Pokud do cloudu zálohujete citlivá data, je ale velmi důležité dbát na silné heslo, aby nedošlo k jejich zneužití třetí osobou.
Přístup odkudkoliv přes Internet
Záloha dat na různých místech po světě v zabezpečených zařízeních
Za příplatek nabízí obrovské množství prostoru i v řádu TB.
Riziko zneužití dat třetí stranou
Riziko zneužití identity účtu a ztráty přístupu k datům
Verze zdarma nabízí jen velmi omezený úložný prostor cca 2 - 10 GB.
Dostupnost dat je ovlivňována rychlostí připojení k internetu.
Zálohování na USB flash disk je podobné jako na externí disk, flash média mívají ale mnohem menší kapacitu. Jsou proto vhodná na ukládání menších souborů. Ideální ale jsou například na zálohování fotek. Na videa v 4K kvalitě se vzhledem k omezené kapacitě rozhodně nehodí. Kvůli malým rozměrům flash disků také hrozí vyšší riziko jejich ztráty, než je tomu v případě externích disků.
Jednoduché používání a snadná přenositelnost
Ideální na rychlou zálohu
Příznivá pořizovací cena
Vyšší riziko ztráty
Nevhodné na zálohu velkých videí a velkého objemu dat obecně
Horší obnova dat při poškození média
Snad nejdostupnějším a určitě nejlevnějším řešením, jak zálohovat data, je záloha na CD či DVD. Data vypálíte na nosiče a bezpečně uschováte. Musíte se ale smířit s omezenou kapacitou a také s faktem, že na oba typy nosiče můžete zapisovat data pouze jednou. Nicméně od tohoto způsobu zálohování se spolu s tím, jak moderní doba postupuje, pomalu ustupuje.
Velmi levné řešení
Snadné používání
Ideální na zálohu fotek
Velmi omezená kapacita
Data lze na nosič zapsat pouze jednou.
Vysoká náchylnost k poškození a nízká životnost
Počítač či notebook musí disponovat DVD mechanikou.
V tomto případě jde o zálohování většinou na externí disk, který se ale na rozdíl od klasického USB způsobu připojuje pomocí LAN, a to k routeru. Okamžitě tak do něj získají přístup všechny počítače v lokální síti a mohou na disk zálohovat svá data.
Přístup pro všechny v lokální síti
Ideální pro menší a střední firmy
Rychlý přenos zálohovaných dat
Přístup je možný pouze skrze připojení do dané lokální sítě.
V případě hackerského útoku na lokální síť může narušitel získat zálohovaná data ze všech počítačů v síti.
NAS servery jsou takovými soukromými cloudovými úložišti, kam můžete zálohovat svá data. Jde o síťová úložiště, a to s jedním nebo více disky, které do těchto zařízení vložíte. Jsou podobné síťovému disku, ale mnohem bezpečnější – data totiž zapisují na více disků současně. K datům na NAS serveru se pak můžete dostat z lokální sítě i zvenčí.
Vyšší bezpečnost než u síťových disků
Díky vložení několika disků velká kapacita v řádu TB
Přístup odkudkoli z internetu
Možnost propojení s cloudem
Vyšší pořizovací náklady
Nutnost pravidelných kontrol vložených disků a nutnost jejich občasné výměny.
Složitější nastavování zálohování vyžadující pokročilé znalosti.
Data můžete zálohovat také na speciální páskové mechaniky. Jde ale o finančně náročné řešení, proto se tímto způsobem zálohuje spíše ve větších firmách. Páskové mechaniky jsou přepisovatelné, mají velkou kapacitu a zálohování dat je s nimi opravdu velmi rychlé.
Výborné řešení zálohování pro velké firmy
Páskové mechaniky mají dlouhou životnost
Velká kapacita
Vysoké pořizovací náklady
Když už víte, co a kam budete ukládat, zbývá už se jen podívat na to, jak takové zálohování prakticky provést.
Manuální zálohování je velmi jednoduché. Pouze zkopírujete vybraná data a uložíte je na vašem úložišti. Nevýhodou tohoto způsobu je fakt, že na zálohu dat musíte neustále myslet a pravidelně jí ručně provádět.
Naproti tomu automatické zálohování probíhá v pravidelných intervalech bez vašeho přičinění. Nejdříve je ale potřebné takové zálohování nastavit (zejména čas, kdy záloha proběhne, a její interval – tedy například každý den večer v 18:00). Pro automatické zálohování můžete využít placené nebo bezplatné zálohovací programy. Nástroje k automatickému zálohování má např. i Windows.
Pokud chcete, aby vaše data byla ukládána automaticky, musíte si nejdříve vybrat vhodný zálohovací software.
Velmi populárním je například zálohovací program Acronis True Image. Je sice placený, zároveň ale velmi spolehlivý a bezpečný. Vybrat si můžete jednu ze 3 verzí podle toho, co preferujete (pro domácí použití, zálohování celého serveru nebo pro pracovní použití ve firemní síti). Program bude automaticky zálohovat vaše data v nastavených intervalech na vámi vybrané úložiště a také je komprimovat, aby vám v něm ušetřil místo. S programem lze zálohovat také online na Acronis Cloud.
Pokud preferujete zálohování bez placení, můžete zvolit bezplatné programy SyncBack Freeware nebo FreeFile Sync. Kromě běžných funkcí a automatického zálohování dat vám tyto programy nabídnou také synchronizaci dat mezi složkami či jednotlivými zařízeními. Výhodou SyncBack Freeware je fakt, že podává informace i v češtině.
Automatickou zálohu dat si ale můžete nastavit i bez jakéhokoli software – přímo ve Windows.
Jak zálohovat počítač s Windows 10? Je to možné s nástrojem Historie souborů, nejdříve ho ale v systému musíte povolit.
Od této chvíle se vám všechny soubory z důležitých složek v PC začnou automaticky zálohovat na vámi vybrané úložiště. Přesvědčte se o tom pod kartou Zálohování – Zálohovat pomocí Historie souborů (kolonka Automaticky zálohovat moje soubory by již měla být přepnuta na Zapnuto).
Pouze zálohovat data k úplné bezpečnosti nestačí. Zálohujeme proto, že data jsou pro nás důležitá a nechceme o ně přijít. Z tohoto důvodu bychom vždy měli zálohovaná data také zabezpečit. Dvojnásobně to platí v případě, kdy zálohujeme velmi citlivá data, která se nesmí dostat do rukou nikomu jinému. Jak na zabezpečení zálohovaných dat?
Výborným způsobem, jak svá data zabezpečit, je zašifrovat je. V dnešní době existuje slušný výběr šifrovacího softwaru, který můžete využít. Základ ale máte už v počítači – součástí Windows je šifrovací program BitLocker, s jehož pomocí snadno zašifrujete celý externí disk nebo USB flash disk. K zálohovaným datům na zašifrovaném úložišti se poté bez klíče nikdo nedostane.
Dalším způsobem, jak svá zálohovaná data chránit, je zabezpečit je fyzicky, tedy uložit disk s daty někam pod zámek, například do trezoru. V případě velmi citlivých dat opatrnosti není nikdy dost. Zařadit sem lze také uschování šifrovacího klíče od zašifrovaného disku. Kdybyste ho ztratili, dostat se k datům na úložišti bude takřka nemožné. Proto byste měli vlastnit elektronickou i fyzickou kopii klíče. Fyzickou kopii uschovejte na bezpečné místo a zabezpečte (nikdy jí ale neukládejte spolu se zašifrovaným diskem na stejné místo).
Kromě zašifrování celého disku můžete dále ještě chránit i jednotlivé zálohované soubory, a to heslem. Opět lze využít velmi jednoduchý program – WinRar. Jednoduše nastavíte heslo požadované pro otevření dokumentu (heslem přitom můžete zabezpečit i celou složku).
Zašifrovaný a fyzicky zabezpečený disk, na kterém jsou navíc jednotlivé soubory a složky zaheslovány, je tím nejlepším způsobem, jak svá zálohovaná data chránit.
Pokud dojde k situaci, kdy skutečně svá data z počítače ztratíte, díky záloze na to budete připraveni. Není nic jednoduššího, než si zálohovaná data obnovit – pouze si je ručně překopírujete z úložiště, případně využijete některý z nástrojů pro synchronizaci dat mezi zařízeními.
Zálohování dat a jejich zabezpečení by mělo být tou nejvyšší bezpečnostní prioritou každého uživatele PC. Záloha musí být pravidelná, ideálně automatická. Zálohovaná data, obzvláště pokud jsou citlivá, by měla být chráněna šifrováním, případně alespoň heslem. Pokud dojde k nečekané ztrátě dat, nijak vás tato situace nezaskočí a předejdete tak nepříjemným komplikacím.
Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek
Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek
Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek
U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek
Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek
Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek