Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky s citlivými pracovními či osobními daty heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví.

Foto: Towfiqu barbhuiya | Zdroj: Unsplash.com

​Proč využít zabezpečení složky heslem?

Zabezpečení složky heslem představuje velmi jednoduchou, ale přitom dostatečně efektivní ochranu důležitých či citlivých dat, kterých mají firmy ve svých počítačích opravdu velké množství (například různé finanční záznamy či smlouvy, důležité pracovní dokumenty a soubory a podobně).

Uzamčením těchto dat tak docílíme toho, že k jednotlivým souborům se skutečně dostanou pouze ti lidé či zaměstnanci, kteří k nim mají oprávnění a přístup. Ochrana heslem ale přispívá k bezpečnosti dat také v jiných nebezpečných situacích (data může ochránit také při útoku přes internet nebo například při ztrátě či odcizení notebooku či počítače).

Tip

Je proto dobré myslet i na samotné zabezpečení počítače či např. bezpečí Wi-fi sítě, ke které se pravidelně připojujete. Každá zřejmá mezera v zabezpečení je jako pozvánka k útoku.

Silná hesla k důležitým složkám tak zajistí, že i v různých nebezpečných situacích, kdy by mohlo dojít ke krádeži či zneužití citlivých dat, se k těmto datům nikdo nepovolaný bez hesla nedostane. 

Jak zaheslovat složku v počítači?

Jak tedy zamknout složku? Ve Windows 10 i 11 k tomu lze využít 2 základní způsoby – použít můžete buď šifrovací funkci, kterou má Windows běžně integrovanou, nebo můžete zkusit některý program na zaheslování složky (velmi populární je například nástroj WinRAR). 

Zašifrování s pomocí Windows

Využití šifrování ve Windows bohužel podporují jen některé edice verzí Windows 10 a 11 - Pro, Enterprise a Education. 

Pokud chcete nejdřív zkusit tento způsob zaheslování složky, postup bude stejný pro Windows 10 i 11:

 1. Pravým tlačítkem myši klikněte na soubor či složku, kterou chcete zašifrovat.
 2. Vyberte Vlastnosti.
 3. Na záložce Obecné klikněte na možnost Upřesnit (najdete ji ve spodní části okna).
 1. Zobrazí se vyskakovací okno. Teď zatrhněte možnost Šifrovat obsah a zabezpečit tak data. (Pokud vaše edice Windows tuto funkci nepodporuje, v tomto kroku se zastavíte – na tuto možnost totiž nebude možné kliknout.)
 1. ​​Klikněte na OK a následně na PoužítSložka se zašifruje.

Následně vám tato funkce při prvním spuštění složky po zaheslování nabídne možnost zálohování bezpečnostního klíče, který budete potřebovat k otevření a prohlížení dat. Tento klíč si nezapomeňte bezpečně uložit, složka je již zašifrována.

Tip

Opatřit heslem lze i jednotlivé soubory ve vybraných programech. Můžete zaheslovat soubory např. v Excelu, Wordu či PDF. Případně můžete zašifrovat i celý disk.

Zaheslování pomocí externího nástroje

Pokud vám výše popsaný postup nefungoval, budete se muset spolehnout na následující způsob zaheslování složky. K němu lze využít různé nástroje a programy (například WinRAR nebo 7-Zip a další).

My jsme si pro ukázku vybrali postup zaheslování složky ve velmi populárním programu WinRAR, který kromě zašifrování umí data také zkomprimovat. WinRAR bývá velmi často ve Windows předinstalován, nejdříve se ale ujistěte, že ho v počítači máte.

Pokud ne, nainstalujte si ho a můžete se pustit do zaheslování složky:

 1. Pravým tlačítkem myši klikněte na soubor či složku, kterou chcete zašifrovat.
 2. Vyberte Přidat do archivu.
 1. Vyskočí vám dialogové okno, ve kterém si můžete nastavit různé věci (např. formát archivu, zda chceme okamžitě po archivaci složky smazat tu původní a podobně). To, co zajímá vás, najdete v pravém dolním rohu – tlačítko Nastavit heslo, na které kliknete.
 1. Následně do kolonky Vložte heslo vepíšete vaše nové heslo ke složce. V další kolonce pak heslo napíšete podruhé a tím ho potvrdíte.
 1. Poté si všimněte tlačítka Šifrovat i názvy souborů. Pokud ho zaškrtnete, zašifrujete složku jako takovou (po zadání hesla a otevření složky už má člověk volný přístup ke všem souborům v této složce). Pokud ho nezaškrtnete, heslem zašifrujete každý jeden soubor uvnitř složky (složku otevřete bez hesla, pro zobrazení konkrétního souboru uvnitř ní ale už bude heslo požadováno).
 2. Následně klikněte na OK a pak ještě jednou na OK.
 3. Teď vám vedle původní složky vznikne složka nová – zaheslovaný soubor rar. Jakmile se ho pokusíte otevřít, už bude vyžadováno heslo.​​​
Tip

Pokud jste náhodou někde v postupu udělali chybu a omylem smazali původní složku před její archivací, pak stále existují způsoby, jak smazaná data z disku obnovit.

Jak nastavit silné heslo?

Aby výše popsané způsoby zaheslování složky byly funkční, musíte samozřejmě vymyslet silné heslo. Takové, které nebude tak snadné uhádnout. Jak na to?

Při vymýšlení hesla se určitě vyhýbejte oblíbeným tématům, lidem či věcem, nebo dokonce vašim osobním údajům. Pro lidi, kteří vás alespoň trochu znají, nebude nic snadnějšího než takovéto heslo uhádnout. Také se zamyslete, zda nelze vaše heslo odhalit díky informacím, které sdílíte na sociálních sítích.

Snažte se proto být velmi originální a zkuste vymyslet dostatečně dlouhé heslo (alespoň 12 znaků, ideálně klidně až 20), přičemž v něm vždy použijte alespoň tuto kombinaci různých znaků – velké písmeno, malé písmeno, číslice, speciální znaky. Ideálně používejte navíc také písmena s háčky či dlouhé hlásky, prostě nezanedbejte ani diakritiku.

Má zaheslování složky nějaká nebezpečí?

Stejně jako všechno, i zaheslování složky má 2 strany mince, a proto s sebou přináší také rizika. Nebezpečí tentokrát tkví samozřejmě v uhodnutí hesla někým nepovolaným a v zapomenutí hesla vámi. Jakmile byste si na heslo ke složce nemohli vzpomenout, k datům v ní se jen tak nedostanete.

V prvním případě je prevencí nebezpečí nastavení silného hesla. Tím ale vzrůstá nebezpečí toho, že hesla zapomenete vy. Pokud data šifrujete a o šifrovací klíč či heslo přijdete, je téměř vyloučené se k těmto datům dostat. Proto je nutné již předem přemýšlet nad tím, co budete dělat v případě ztráty hesla a podle toho se zařídit – zálohovat data.

Jak na zálohování hesel?

Zálohování dat znamená zabezpečení dat před jejich ztrátou. Zálohovat je nutné také všechna vaše hesla, ať už k účtům či právě k zaheslovaným složkám. V případě, že heslo zapomenete, si ho díky záloze jednoduše připomenete a o přístup k drahocenným datům nepřijdete. Jak však přistupovat k zálohování hesel?

Dodržet musíte 2 základní, ale zároveň velmi důležité zásady. Tou první je nezálohovat si hesla od složek ve stejném PC, ve kterém se nachází samotné složky. Proto zálohujte hesla vždy na jiných místech. Zdá se to jako triviální doporučení, ale mnoho lidí na to nepomyslí.

Druhou zásadou je fakt, že tato místa by vždy měla být alespoň 2 – hesla ke složkám proto vždy zálohujte například na zašifrovaném externím disku, ale zároveň také v cloudu. Možností, kam data zálohovat, je ale mnohem více. Vybrat si proto můžete takovou, jaká vám vyhovuje nejvíce.

Záloha veškerých hesel i souborů ze zaheslovaných složek se vám bude hodit také při formátování disku nebo v případě, kdy budete měnit či prodávat samotný disk. Ze starého disku bude totiž potřebné bezpečně smazat veškerá citlivá data. Ze zálohy si je poté však snadno obnovíte a uložíte na novém disku. Při dobré záloze pak můžete uvažovat o tom, zda vůbec ještě důležité a citlivé dokumenty potřebujete. Zvažte to, a případně přistupte ke skartaci těchto dokumentů, pokud nemáte povinnost je uchovávat..

Závěr

Zaheslování složky je velmi jednoduchým krokem, který vám zabere jen velmi málo času, ale vašim citlivým datům poskytne solidní ochranu před neoprávněným přístupem či zneužitím. Při zaheslování složky ale musíte důsledně myslet na 2 věci – dostatečnou sílu vašich hesel a jejich pravidelné zálohování. 

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware