Princip jehličkové tiskárny

Možná vás překvapí, že jehličkové tiskárny nás stále hojně obklopují v platebních terminálech či bankomatech. Je to díky spolehlivému a provozně úspornému principu jejich fungování, o kterém si něco řekneme v tomto článku.

Jehličkové tiskárny jsou charakteristické použitím tzv. tabelačního papíru s boční perforací, která umožňuje posun papíru v tiskárně. | Foto: Mufid Majnun | Zdroj: Unsplash.com

Historie jehličkových tiskáren

Jehličková tiskárna byla první automatizovanou tiskárnou světa. Její historie se začala psát na Olympijských hrách v Tokiu v roce 1964. První jehličková tiskárna od firmy Seikosha nevznikla jako tiskárna, ale měla funkci praktické časomíry, která reportérům a televizním kanálům rychle ukazovala výsledky. Až v roce 1968 se začala sériově prodávat upravená tiskárna s názvem EP-101 (Electronic Printer 101). Na výrobu a prodej této tiskárny vznikla dceřiná firma jménem Epson, která vyrábí tiskárny dodnes.

V roce 1978 Epson přišel s tiskovou hlavou s 9 jehličkami. Vylepšená verze této tiskárny MX-80 se stala obrovským celosvětovým hitem a firma jich až do konce 80. let každý měsíc vyráběla 100 000 kusů.

Další vývoj přinesl zvýšené rozlišení 240 DPI (více o DPI), zvýšení počtu jehliček na 24 a “barevný” tisk, který se uskutečňoval pomocí opakovaného úderu znaku skrz barevné pásky. Vrcholu dosáhly jehličkové tiskárny na konci 80. let, z trůnu je sesadily až tiskárny inkoustové (více o principu inkoustových tiskáren).

Uplatnění si dodnes naleznou tam, kde je potřeba spolehlivý a nízkonákladový provoz nevyžadující vysokou kvalitu a grafiku (např. tisk účetních sestav, účtenek z pokladen a stvrzenek z bankomatů a označování jízdenek v městské dopravě). V případě účtenek z pokladen mají dnes však již konkurenci v termotiskárnách.

Jehličkové tiskárny se dodnes používají na tisk účetních sestav, účtenek z pokladen a stvrzenek z bankomatů. | Foto: sabinevanerp | Zdroj: Pixabay.com

Princip jehličkového tisku

Psali jste někdy na psacím stroji? Dá se říct, že jehličkové tiskárny jsou v podstatě takové vyspělejší, složitější a automatizované psací stroje. Psací stroj přenáší znaky na papír úderem přes barvící pásku s inkoustem, díky čemuž se znak otiskne.

Stejně funguje i jehličková tiskárna,  jednotlivé znaky se však tisknou pomocí miniaturních kovových jehliček, které naberou tvar znaku a úderem přes pásku jej otisknou na papír. Použití jehliček místo hotových znaků dává mnohem větší volnost, protože je možné měnit font a styl písma a tisknout i primitivní grafické obrazce. 

Jehličky, které jsou potřeba pro otisknutí požadovaného znaku, se vysunou směrem dopředu, zatímco ostatní zůstanou vzadu. Jejich pohyb tam a zpět ovládá malý elektromagnet. Jeden průchod tiskové hlavy přes papír vytiskne jeden řádek, přičemž výška řádku je odvozena od velikostí tiskové hlavy. 

Počet jehliček udává kvalitu a rychlost

Podle počtu jehliček seřazených v matici na tiskové hlavě (čili podle jejich “hustoty”) se určuje kvalita tisku. Vyrábí se v počtu 2, 7, 9, 18 a 24 jehliček, výjimečně se objevuje i 27 jehliček. 

Čím víc jehliček na tiskové hlavě, tím kvalitněji a rychleji tiskárna tiskne. Nejrychlejší modely zvládnou normostranu A4 za 2,5 vteřiny, ty nejpomalejší zhruba za 5 sekund. Kvalita se odvíjí také od kvality pásky a synchronizace pohybu tiskové hlavy, pásky a posunu papíru. Postupem času dochází k mírnému rozostření tisku, kvůli opotřebení mechanických částí tiskárny.

Foto: YAYImages | Zdroj: Depositphotos.com

Úsporný, ale jednoúčelný provoz

Tisk čehokoliv jiného než textu je na jehličkové tiskárně náročný a nekvalitní. Tiskárna vyniká v rychlém a nízkonákladovém tisku černobílých dokumentů. Používá se ve skladech a průmyslových podnicích pro tisk seznamů, formulářů, sestav, atd. Kromě toho mají jehličkové tiskárny i další velkou výhodu: umožňují tisk více kopií zároveň. Funguje to tak, že jedním průrazem se znak otiskne několika kopírovacími papíry (lidově “kopíráky”), čímž se automaticky vytvoří kopie stránky, někdy v počtu až 9 kopií najednou.

Vyšší odolnost i vyšší hlučnost

Jehličkové tiskárny bývají konstrukčně pevnější a méně závadové. Spousta podniků je tedy volí i na základě spolehlivosti a vysoké životnosti. Na druhou stranu, jehličkové tiskárny vždy bývaly dost hlučné. I přes jejich modernizaci jim tato vlastnost zůstala dodnes, ačkoliv ne v takové míře.

Speciální traktorový papír

Jehličkové tiskárny používají tzv. tabelační papír (častěji označovaný jako traktorový) s boční perforací, což znamená, že má kraj lemovaný dírkami, do kterých zajedou zuby ozubeného kolečka (více o jednotlivých druzích papíru). Otáčením kolečka se papír posouvá v tiskárně.

Co barevný tisk?

Barevný tisk se na jehličkových tiskárnách v podstatě nepoužívá, ale není nemožný. Dá se však spíš označit za pseudo-barevný. Zatímco princip barevného tisku laserové tiskárny spočívá v tom, že požadovaný odstín namíchává ze čtyř barevných tonerů, jehličková tiskárna používá zcela jiný proces. Znaky se opakovaně razí skrz pásky různých barev tak dlouho, dokud se na papíře “nenavrství” žádaný odstín barvy.

Barevná paleta je omezená, tisk pomalý a kvalita jakéhokoliv grafického tisku velice nízká. Používat jehličkovou tiskárnu na barevný tisk tak jednoduše nedává smysl (maximálně jen na tu nejzákladnější grafiku).

Tip

Jestli vás princip fungování tiskáren zajímá, doporučujeme i nedávno publikovaný článek o tom, jak funguje 3D tiskárna, nebo článek Druhy tisku a tiskové techniky.

Kompatibilita

Dnešní jehličkové tiskárny jsou vybavené jak moderními konektory jako USB, Ethernet, tak i LPT a RS-232C, což je paralelní a sériový konektor umožňující komunikaci se zařízeními z 90. let.

Výhody jehličkových tiskáren

  • Rychlý tisk
  • Velice nízké provozní náklady
  • Spolehlivost
  • Odolnost a dlouhá životnost
  • Tisk více kopií najednou

Nevýhody jehličkových tiskáren

  • Pouze tisk textu
  • Nekvalitní a pomalý barevný tisk
  • Hlučný tisk
  • Nutnost používat speciální papír

CHCETE S TISKEM PORADIT?

Pokud vás zajímá, jak zvolit optimální tiskárnu pro vaši kancelář, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?
před 2 dny, 24.3.2025

Optická síť vs. 5G: Co dává větší smysl pro firmy?

Požadavky firem na internetové připojení se v posledních letech výrazně zvyšují a budou stoupat i nadále s pokračující digitalizací a technologickým pokrokem. K hlavním technologiím pro firemní internet v současné době patří optická síť a 5G. Pro jakou možnost se rozhodnout? Každá má své výhody i limity. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat procesor do stolního PC
před 27 dny, 27.2.2025

Jak vybrat procesor do stolního PC

Procesor je mozkem každého počítače a jeho správný výběr ovlivní rychlost, plynulost i celkový výkon sestavy. Na trhu existuje široká škála modelů s různým počtem jader, frekvencí a technologiemi, které mohou být klíčové pro různé pracovní úkony. V tomto článku vám poradíme, jak se v nabídce zorientovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC
před 1 měsícem, 19.2.2025

Jak vybrat operační paměť RAM do stolního PC

Operační paměť RAM patří mezi klíčové součásti každého počítače, a proto její výběr nelze podcenit. Při rozhodování o konkrétních modulech je nutné zaměřit se na kompatibilitu, kapacitu, frekvenci a latenci. Abyste při výběru zbytečně netápali, připravili jsme následující článek. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat základní desku do stolního PC
před 1 měsícem, 13.2.2025

Jak vybrat základní desku do stolního PC

Výběr správné základní desky ovlivňuje kompatibilitu procesoru, paměti RAM i dalších komponent a určuje tak výkon i možnosti rozšíření v budoucnu. V tomto článku se podíváme na všechny důležité faktory, které vám pomohou vybrat ideální základní desku pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat zdroj do PC
před 2 měsíci, 30.1.2025

Jak vybrat zdroj do PC

Napájecí zdroj má zásadní vliv nejen na hlučnost, ale i na celkovou životnost počítače. Klíčovými parametry při výběru jsou výkon a účinnost, ale existuje i řada dalších faktorů, které je dobré zohlednit. V tomto článku si projdeme hlavní parametry zdroje a poradíme, jak zvolit ten správný pro váš počítač. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat správný typ počítačové skříně
před 2 měsíci, 16.1.2025

Jak vybrat správný typ počítačové skříně

Počítačová skříň představuje základní element každé počítačové sestavy. Nejde o pouhou „krabici“, do které byste jednotlivé komponenty pouze schovali. Naopak – dobrá skříň musí efektivně odvádět teplo, pracovat co možná nejtišeji a umožnit snadný přístup. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware