Jak vybrat termotiskárnu

Termotisk je specifická technologie využívající k tisku princip zahřátí speciální fotocitlivé vrstvy na vysokou teplotu. Proto mají termotiskárny konkrétní zaměření - účel, ve kterém vynikají. Mohou se skvěle hodit pro tisk účtenek a štítků, fotografií a potisk různých druhů materiálů. Jaké jsou typy, výhody a nevýhody termotiskáren a jak vybrat tu správnou?

Na co se termotiskárny používají?

Naprostá většina účtenek a dokladů pochází z pokladních termotiskáren. Zvládnou toho ale mnohem více - dokáží například vytvořit vysoce kvalitní odolné fotografie, tisknout na plast, lakovaný papír, textilní etikety a další. Najdeme je tedy u platebních terminálů, v copy centrech, foto kioscích nebo průmyslovém tisku.

Termotiskárny se používají na tisk:

 • pokladních dokladů
 • kancelářských a průmyslových štítků
 • označovacích štítků na regály a zboží (cenovky)
 • štítků na elektrorozvaděče, elektrorevize, atd.
 • na cokoliv, co potřebujeme označit doma, ve sklepě, v kanceláři, atd.
 • potisk méně častých materiálů jako jsou syntetické materiály, polypropylen, textil, plast, apod.
 • kvalitních a odolných fotografií s dlouhou životností

princip termotiskárny

Jak už napovídá jejich název, termotiskárny využívají působení vysokých teplot. Obecný princip je vždy stejný a v jádru relativně jednoduchý - zahřátí speciální fotocitlivé vrstvy, která změní barvu a otiskne se buď na papír, anebo už je zaimplementovaná přímo v papíru. Jak přesně se tento proces děje, záleží na typu tiskárny. Rozlišujeme tiskárny s přímým termotiskem, termotransferovým tiskem a termosublimační tiskárny. Podrobnosti o fungování, využití a vlastnostech každém typu tiskárny probereme níže.

Čím se termotiskárny liší od ostatních tiskáren?

Termotiskárny nahradily dříve široce používané jehličkové tiskárny, které byly velice pomalé a hlučné. Termotiskárny jsou tiché, rychlé, kompaktní a mají poměrně úzce vymezenou oblast svého využití danou konkrétním typem tiskárny.

Na první pohled je nejmarkantnější rozdíl od ostatních tiskáren právě jejich velikost, jedná se opravdu o malé krabičky (například 20 cm d x 15 cm š x 15 cm h). Od toho lze také odvodit maximální šířku tisku, která bývá poměrně malá (účtenky mívají 62 mm). Často mají šířku tisku pevně stanovenou.

Další rozdíl je v náplni. U přímého termotisku nenajdeme žádnou náplň. Ta je, dá se říct, součástí fotocitlivého papíru. U termotransferového a termosublimačního tisku se používají speciální pásky. Tisk je vždy suchý. Náplň nikdy není tekutá.

Termotiskárny jsou poměrně specifické. Přímý termotisk se například hodí pouze na tisk účtenek a různých druhů štítků a cenovek, termotransferový tisk je výborný k potisku jiných druhů materiálů, než je papír, a termosublimační tisk zvládá vysoce kvalitní a odolné fotky, ale nehodí se na tisk dokumentů. Vše si vysvětlíme níže.

Tip

O dalších typech tiskáren (laserová, inkoustová, velkoformátová) se dozvíte v našem článku Jak vybrat tiskárnu do kanceláře, kde srovnáváme jednotlivé typy tiskáren a jejich pozitiva a negativa.

Výhody a nevýhody termotiskáren

​Obecné výhody termotiskáren jsou následující:

 • kompaktní rozměry
 • spolehlivost
 • nenáročná údržba
 • dobrá čitelnost snímačem čárového kódu (EAN)
 • zdravotní nezávadnost
 • snadná přenosnost

U tiskáren s přímým tiskem lze zmínit vysokou ekologičnost a ekonomičnost provozu díky absenci náplně, u termotransferových tiskáren zase možnost tisku na širokou škálu materiálů. Oba typy tisknou velice rychle a vytisknutý materiál se vyznačuje dlouhou životností a vysokou odolností.

Z nevýhod můžeme opět zmínit kompaktní rozměry. Omezují totiž maximální formát tisku a s tím související fakt, že u mnoha tiskáren nelze šířku tisku vůbec nastavit. Náklady na tisk termotransferových a termosublimačních tiskáren mohou být vyšší než u inkoustových a laserových. Problematický může také být výběr pásky neboli náplně do těchto tiskáren. Nevýhoda přímého tisku je ta, že fotocitlivý papír při vystavení slunečnímu světlu rychle bledne.

Typy termotiskáren

Přímý termotisk

Princip fungování přímého termotisku je jednoduchý. Do tiskárny se vloží speciální papír s fotocitlivou vrstvou, která je při průchodu skrze tiskárnu zahřáta topnými tělísky a díky tomu změní barvu z bílé na černou. Tímto způsobem vykreslí písmo i obrázky. V tiskárně samotné se tedy nenachází žádná náplň a umožňuje pouze černobílý tisk. Je to nejlevnější a nejefektivnější způsob tisknutí účtenek z platebních terminálů. Tisk je také velice rychlý, běžně jsou tiskárny schopné vytisknout 10 cm/s. Velkou nevýhodou je známé blednutí účtenek - obzvlášť při vystavení slunečnímu svitu. Je tedy nutné účtenky skladovat ve tmě při běžné pokojové teplotě.

Výhody

 • rychlost
 • cena


Nevýhody

 • pouze černobílý tisk
 • potištěný papír časem bledne

Termotransferové tiskárny

Termotransferový tisk umožňuje rozsáhlý způsob využití a potisk různých materiálů: papír, syntetické materiály a plast, polyester, polypropylen, textilní etikety, lakovaný papír, apod. Princip tisku je takový, že topná tělíska zahřejí teplocitlivou pásku, která se obarví na požadovanou barvu a ta se nanese na daný materiál. Tisk je tedy barevný, ale je nejen to - je i kvalitní, má vysokou životnost, vysoký rozsah barev a odolnost. Termotransferová tiskárna se výborně hodí pro tisk kvalitních fotek ve vysokém rozlišení, k potisku plastových karet a různých druhů materiálů.

Termotransferová páska (TTR páska) obsahuje pigment o různém poměru vosku a pryskyřice, který se uvolňuje z fólie a přenáší se na papír. K dispozici jsou pásky různých kvalit, účelů a poměrů pryskyřice a vosku. Pořízení pásek se řídí šířkou tisku, typem tiskárny, materiálu k potisku, typem tiskových hlav (flat nebo near-edge) i požadovanou kvalitou tisku. Nákup je tedy lepší konzultovat s prodejcem.

Výhody

 • rychlost
 • odolnost
 • vysoká životnost
 • široký rozsah barev

Nevýhody

 • vyšší náklady na pořízení
 • vyšší náklady na tisk
 • komplikovaný výběr TTR pásky​

​Termosublimační tiskárny

Další kategorií jsou termosublimační tiskárny. I tento typ tiskárny potřebuje speciální pásku, přes kterou tiskne. Tisk zde probíhá tak, že tisková hlava zahřeje barvu natolik, že se přemění na plyn (přechod z pevného na plynné skupenství se nazývá sublimace, odtud název tiskárny), který se usadí na papíře, kde se vrátí zpět do pevného skupenství.

Cartridge obsahující pásku na papír postupně nanese azurovou, purpurovou a žlutou barvu, ze kterých se skládá výsledný obraz. Jako poslední nanese ochrannou vrstvu zajišťující vysokou odolnost. Díky metodě suchého tisku, neobsahujícího tekutou náplň, se fotografie dá ihned použít a je odolná proti vodě.

Nevýhoda je jednorázovost použití - nepoužitá místa na barevných páskách tiskárna nedokáže zužitkovat, nezbývá než je ekologicky zlikvidovat. Na jeden tisk tak připadne jedna páska, což stanovuje fixní náklady na tisk. Zvláštností termosublimační tiskárny je, že na pásce zůstává otisk fotografie. Kvůli ochraně osobních dat je tedy třeba tedy dbát i na důslednou likvidaci použitých pásek.

Tiskárna se hodí pro tisk velmi kvalitních fotografií, odolných proti vlhkosti, UV záření a dalším vlivům (více o tisku fotografií). Tisk je mírně pomalejší než u inkoustových tiskáren, ale není to významný rozdíl. Rychlost tisku se pohybuje od 10 sekund po 1 minutu podle kvality tiskárny. Ty jsou opět velice kompaktní, čímž pádem v podstatě není možné tisknout fotografie větší než 20x30 cm, protože větší termosublimační tiskárny se téměř nevyrábějí.

Rozlišení těchto tiskáren může být jen 300 dpi, což není mnoho, ale má to svůj důvod - tiskárna dokáže vytvářet plynulé barevné přechody, které pro oko působí kvalitněji, než obraz složený z jednotlivých bodů, jak to dělají ostatní tiskárny. Stinnou stránkou jsou tenké a nedostatečně ostré linie písma a tabulek ve vytištěných dokumentech. To omezuje zaměření termosublimačních tiskáren pouze na fotografie, plakáty, atd. Často se vyskytují ve foto kioscích, copy a foto centrech.

Výhody

 • delší životnost fotografií
 • široký barevný rozsah
 • plynulé barevné přechody
 • suchý a rychlý tisk
 • odolnost proti vlhku, UV záření

Nevýhody

 • neekologická spotřeba barevných pásek
 • vyšší pořizovací cena i náklady na tisk
 • užití je omezené hlavně na fotografie
 • pouze malý formát tisku
 • omezená nabídka tiskáren

Jaké parametry je třeba si při výběru termotiskárny pohlídat?

Pokud máte již vybraný typ, je potřeba zvážit parametry specifické pro výběr termotiskárny. Ty se pochopitelně odvíjí od účelu, ke kterému budete tiskárnu používat.

1) Náklady na tisk

U přímého termotisku záleží pouze na ceně papíru, u dalších dvou typů tiskáren na kvalitě pásky. Ta může být různá. U termosublimačních tiskáren jsou náklady na jeden výtisk fixní, jelikož na každý výtisk připadá jedna páska.

2) Šířka formátu

Maximální šířka se odvíjí od šířky použité pásky nebo šířky tiskárny, a ty se vyrábí pouze v malých rozměrech. Některé tiskárny dovolují při použití různých pásek nastavit šířku tisku, jiné ne.

3) Rozlišení dpi

Pro tisk účtenky bohatě stačí 300 dpi, kdežto fotografie v tomto rozlišení nebyla ostrá (výjimkou je termosublimační tisk, jak jsme si vysvětlili výše). Více o problematice rozlišení tisku se můžete dočíst v našem článku Co je DPI.

4) Rychlost tisku

Pokud víte, že budete tisknout velký objem, může vás nízká rychlost zdržovat.

Další užitečné vlastnosti a funkce termotiskáren

 • možnost připojení přes Wi-Fi a Bluetooth
 • USB port a možnost přímého tisku z fotoaparátu či jiného zařízení
 • display pro lepší přehled
 • EET - Podpora Elektronické evidence tržeb nebo eKasy
 • přímý tisk z aplikací MS Word, Excel, Outlook,...

Bisfenol A v účtenkách

Možná jste slyšeli o tom, že na výrobu fotocitlivého papíru se užívají různé chemikálie, z nichž některé mohou být zdravotně závadné. Jde především o látku Bisfenol A neboli BPA, která narušuje hormonální systém člověka, může snižovat imunitu, ovlivňovat kardiovaskulární systém a u žen má negativní dopad na vývoj plodu. Ohrožuje tedy zdraví lidí, kteří s papírem denně pracují. Proto byl v Evropské Unii v roce 2019 Bisfenol A zařazen na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy se zkratkou SVHC, do kterého patří především látky karcinogenní a mutagenní a ty, které se mohou toxicky hromadit v organismu.

Problém však můžeme úspěšně považovat za vyřešený, jelikož podle nařízení Komise 2016/2235 od 2.ledna 2020 se Bisfenol A nesmí používat pro výrobu fotocitlivého papíru. Výrobci museli přijít s alternativou a výrobky, ve kterých se BPA používal, nyní musí nést označení BPA free. Nicméně jiné výrobky než BPA free výrobci nesmí prodávat, takže se nemusíte bát, že byste na takový produkt narazili - alespoň legálně vyrobený.​

Potřebujete s výběrem poradit?

Pokud si stále nejste jisti, jaký konkrétní typ termotiskárny zvolit, není nic jednoduššího než se na nás obrátit

Kam dál

Jak na odblokování tiskárny
před 3 dny, 18.6.2024

Jak na odblokování tiskárny

Rozhodli jste se pořídit si neoriginální náplň a po jejím vložení do tiskárny jste zjistili, že v ní nefunguje? Příčinou tohoto jevu je ve většině případů samotná tiskárna, která po aktualizaci firmware používání neoriginálních náplní blokuje. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zjistit teplotu CPU a GPU
před 14 dny, 7.6.2024

Jak zjistit teplotu CPU a GPU

Je váš počítač hlučnější, než v minulosti býval, případně na první pohled více „topí“ a pracuje pomaleji? Na svědomí to může mít příliš vysoká teplota procesoru nebo grafické karty. Jak ale aktuální teplotu grafické karty a procesoru zjistit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co obnáší tisk na jedlý papír
před 24 dny, 28.5.2024

Co obnáší tisk na jedlý papír

Tisk na jedlý papír je dnes již neodmyslitelnou součástí potravinářského průmyslu. Co všechno však tato technologie obnáší? Můžete jedlý papír potisknout i ve firmě? A co k tomu budete potřebovat? V následujícím článku všechny dotazy zodpovíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak otevřít soubory RAR a ZIP
před 29 dny, 23.5.2024

Jak otevřít soubory RAR a ZIP

Každému, kdo občas posílá přes e-mail větší přílohy, se už někdy stalo, že přijatá příloha byla v komprimována do souboru .rar či .zip. V následujícím článku vám proto ukážeme, jak otevřít .rar nebo .zip soubor ve chvíli, kdy k vám opravdu dorazí. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Nejčastější typy sociálního inženýrství
před 1 měsícem, 10.5.2024

Nejčastější typy sociálního inženýrství

Sociální inženýrství jako netechnická forma útoku využívá slabiny lidské psychiky. Existuje přitom mnoho metod, které se pod tento termín dají zařadit - od triků postavených na nepozornosti uživatele přes manipulace až po využívání lidské důvěřivosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak na plnění toneru a cartridge
před 2 měsíci, 6.5.2024

Jak na plnění toneru a cartridge

Kompletní výměna toneru v případě laserové tiskárny či cartridge u tiskárny inkoustové není jediným způsobem, jak doplnit barvu. Alternativu představuje opětovné naplnění právě spotřebované kazety. Postup si ukážeme v následujícím článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny