Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí?

Foto: Fotofabrika | Zdroj: Depositphotos.com

Než začneme, vyjasníme si, že termíny oboustranný tisk a duplexní tisk znamenají úplně to samé. Občas se totiž setkáte s označením duplexní tisk, které zní odborně a člověk neví, co se pod ním ukrývá. 

Oboustranný tisk je velice praktický z hlediska usnadnění tisku a šetření papírem, ale zároveň představuje společně s výběrem správného toneru a dalšími metodami jeden z efektivních způsobů, jak snížit náklady na tisk o desítky procent.

Je třeba ale zmínit, že oboustranný tisk se hodí pro papíry o vyšší gramáži, aby neprosvítal text a obrázky na druhou stranu. Ideálem může být papír o 100 g/m2.

Automatický oboustranný tisk

Velká část tiskáren disponuje automatickým oboustranným tiskem, což je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak tisknout na obě strany papíru. 

Disponuje vaše tiskárna duplexním tiskem?

Rychlejší než hledat ve specifikacích tiskárny je otevřít například Word, zvolit Tisk a zkusit přepnout Jednostranný tisk na Oboustranný tisk nebo Tisk po obou stranách. Pokud tam tato možnost není (nebo je tam jen Manuální oboustranný tisk), vaše tiskárna nedisponuje automatickým oboustranným tiskem. Pokud ji tam vidíte, stačí ji zvolit a můžete začít tisknout oboustranně.

Ve spojení s automatickým oboustranným tiskem pravděpodobně narazíte i na možnost Otáčet strany na delším okraji a Otáčet strany na kratším okraji. Pod tímto složitým názvem se skrývá pouze to, zda chcete, aby zadní strana listu byla orientována normálně nebo zrcadlově otočená. Tato možnost se hodí obzvlášť při tisku více stran na stránku, při kterém je zadní strana někdy orientovaná jinak, než bychom chtěli.

MS Office 365 vám v prohlížeči nabídne toto okno s nastavením tisku, kde najdete možnost Tisk po obou stranách.

Manuální oboustranný tisk

Manuální oboustranný tisk v podstatě znamená, že potisknete přední stranu papíru, pak jej ručně otočíte, a potisknete zadní stranu. Jsou dva způsoby, jak toto velice jednoduše udělat: Ruční oboustranný tisk a Tisk lichých a sudých stránek, ačkoliv ten není vždy dostupný. Oba fungují následovně.

1) V nastavení tisku v MS Word klikněte na Jednostranný tisk a místo něj vyberte Ruční oboustranný tisk nebo Tisk lichých a sudých stránek (je-li dostupný) a zvolte liché stránky.

2) Nastavte vše ostatní, co potřebujete, a dejte Tisk.

3) Po dokončení tisku vezměte celý štos papírů a celý jej otočte.

4) Vložte štos do zásobníku papíru. Pokud jste to udělali správně, nahoře by měla ležet první stránka. Pokud jste zvolili variantu Tisk lichých a sudých stránek, nyní přijdou na řadu sudé stránky.

5) Dejte Tisk.

Jak vidíte, je to velice jednoduchá záležitost, která oproti automatickému oboustrannému tisku nezabere ani moc času navíc. Jediná nevýhoda je, že u tiskárny musí člověk fyzicky být, aby mohl otočit štos archů papíru a zahájit druhou polovinu tisku.

Jak nastavit automatický oboustranný tisk jako výchozí?

Jestli tisknete oboustranně často, může se vám vypatit si nastavit oboustranný tisk jako výchozí a zjednodušit si tak předtiskovou přípravu (kdykoliv ho můžete nastavit na jednostranný v nastavení tisku). Jak na to?

1) V nabídce Start zvolte Nastavení.

2) Klikněte na Zařízení.

3) Zvolte Tiskárny a skenery.

4) Vyberte tiskárnu, u které si přejete nastavit automatický oboustranný tisk jako výchozí a dejte Spravovat.

5)  Zvolte Předvolby tisku.

6) Okno, které se vám nyní otevře, bude vždy vypadat jinak podle výrobce a modelu tiskárny. Výchozí nastavení oboustranného tisku by však mělo jít snadno najít, jedná se o jednu ze základních funkcí. Zde je například pojmenovaná jako Duplexní tisk. Zvolíme jej a je to.

Oboustranný tisk PDF

Co se týče oboustranného tisku z PDF, záleží, v jaké aplikaci PDF otevřeme. Nejčastěji se PDF otevírá v jednom z internetových prohlížečů nebo v dedikovaném programu na PDF. Množství těchto programů najdete v našem návodu tisku do PDF společně s detailním popisem, jak s PDF pracovat.

Např. Chrome nabízí v rámci manuálního oboustranného tisku možnost tisku lichých a následně sudých stran. 

Stejnou volbu si můžeme zvolit v Microsoft Edge.

Podle programu, v jakém PDF otevřete, bude vypadat okno s nabídkou tisku. Doporučujeme využít spíš jeden z programů věnovaných PDF, protože v internetovém prohlížeči hrozí, že dialogové okno s nastavením tisku bude obsahovat jen nejzákladnější možné funkce. 

Nastavení oboustranného tisku PDF z dedikovaného programu by mělo být v principu stejné nebo velice podobné jako například tisk čehokoliv z Wordu, jak už je popsáno výš.​

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky tisku.

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 6 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk