Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí?

Foto: Fotofabrika | Zdroj: Depositphotos.com

Než začneme, vyjasníme si, že termíny oboustranný tisk a duplexní tisk znamenají úplně to samé. Občas se totiž setkáte s označením duplexní tisk, které zní odborně a člověk neví, co se pod ním ukrývá. 

Oboustranný tisk je velice praktický z hlediska usnadnění tisku a šetření papírem, ale zároveň představuje společně s výběrem správného toneru a dalšími metodami jeden z efektivních způsobů, jak snížit náklady na tisk o desítky procent.

Je třeba ale zmínit, že oboustranný tisk se hodí pro papíry o vyšší gramáži, aby neprosvítal text a obrázky na druhou stranu. Ideálem může být papír o 100 g/m2.

Automatický oboustranný tisk

Velká část tiskáren disponuje automatickým oboustranným tiskem, což je nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak tisknout na obě strany papíru. 

Disponuje vaše tiskárna duplexním tiskem?

Rychlejší než hledat ve specifikacích tiskárny je otevřít například Word, zvolit Tisk a zkusit přepnout Jednostranný tisk na Oboustranný tisk nebo Tisk po obou stranách. Pokud tam tato možnost není (nebo je tam jen Manuální oboustranný tisk), vaše tiskárna nedisponuje automatickým oboustranným tiskem. Pokud ji tam vidíte, stačí ji zvolit a můžete začít tisknout oboustranně.

Ve spojení s automatickým oboustranným tiskem pravděpodobně narazíte i na možnost Otáčet strany na delším okraji a Otáčet strany na kratším okraji. Pod tímto složitým názvem se skrývá pouze to, zda chcete, aby zadní strana listu byla orientována normálně nebo zrcadlově otočená. Tato možnost se hodí obzvlášť při tisku více stran na stránku, při kterém je zadní strana někdy orientovaná jinak, než bychom chtěli.

MS Office 365 vám v prohlížeči nabídne toto okno s nastavením tisku, kde najdete možnost Tisk po obou stranách.

Manuální oboustranný tisk

Manuální oboustranný tisk v podstatě znamená, že potisknete přední stranu papíru, pak jej ručně otočíte, a potisknete zadní stranu. Jsou dva způsoby, jak toto velice jednoduše udělat: Ruční oboustranný tisk a Tisk lichých a sudých stránek, ačkoliv ten není vždy dostupný. Oba fungují následovně.

1) V nastavení tisku v MS Word klikněte na Jednostranný tisk a místo něj vyberte Ruční oboustranný tisk nebo Tisk lichých a sudých stránek (je-li dostupný) a zvolte liché stránky.

2) Nastavte vše ostatní, co potřebujete, a dejte Tisk.

3) Po dokončení tisku vezměte celý štos papírů a celý jej otočte.

4) Vložte štos do zásobníku papíru. Pokud jste to udělali správně, nahoře by měla ležet první stránka. Pokud jste zvolili variantu Tisk lichých a sudých stránek, nyní přijdou na řadu sudé stránky.

5) Dejte Tisk.

Jak vidíte, je to velice jednoduchá záležitost, která oproti automatickému oboustrannému tisku nezabere ani moc času navíc. Jediná nevýhoda je, že u tiskárny musí člověk fyzicky být, aby mohl otočit štos archů papíru a zahájit druhou polovinu tisku.

Jak nastavit automatický oboustranný tisk jako výchozí?

Jestli tisknete oboustranně často, může se vám vypatit si nastavit oboustranný tisk jako výchozí a zjednodušit si tak předtiskovou přípravu (kdykoliv ho můžete nastavit na jednostranný v nastavení tisku). Jak na to?

1) V nabídce Start zvolte Nastavení.

2) Klikněte na Zařízení.

3) Zvolte Tiskárny a skenery.

4) Vyberte tiskárnu, u které si přejete nastavit automatický oboustranný tisk jako výchozí a dejte Spravovat.

5)  Zvolte Předvolby tisku.

6) Okno, které se vám nyní otevře, bude vždy vypadat jinak podle výrobce a modelu tiskárny. Výchozí nastavení oboustranného tisku by však mělo jít snadno najít, jedná se o jednu ze základních funkcí. Zde je například pojmenovaná jako Duplexní tisk. Zvolíme jej a je to.

Oboustranný tisk PDF

Co se týče oboustranného tisku z PDF, záleží, v jaké aplikaci PDF otevřeme. Nejčastěji se PDF otevírá v jednom z internetových prohlížečů nebo v dedikovaném programu na PDF. Množství těchto programů najdete v našem návodu tisku do PDF společně s detailním popisem, jak s PDF pracovat.

Např. Chrome nabízí v rámci manuálního oboustranného tisku možnost tisku lichých a následně sudých stran. 

Stejnou volbu si můžeme zvolit v Microsoft Edge.

Podle programu, v jakém PDF otevřete, bude vypadat okno s nabídkou tisku. Doporučujeme využít spíš jeden z programů věnovaných PDF, protože v internetovém prohlížeči hrozí, že dialogové okno s nastavením tisku bude obsahovat jen nejzákladnější možné funkce. 

Nastavení oboustranného tisku PDF z dedikovaného programu by mělo být v principu stejné nebo velice podobné jako například tisk čehokoliv z Wordu, jak už je popsáno výš.​

Máte k tématu doplňující dotazy?

Pokud článek nezodpověděl všechny vaše dotazy, není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Rádi vám poradíme ohledně problematiky tisku.

Kam dál

Jak vybrat notebook pro grafika
před 8 dny, 13.3.2023

Jak vybrat notebook pro grafika

Grafická karta, paměť, procesor, SSD disk, externí monitor? Co vše je třeba brát v úvahu při výběru notebooku pro grafika? Na čem je dobré nešetřit a co nehraje takovou roli? Na to vše se podíváme v našem článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak recyklovat papír v kanceláři
před 27 dny, 22.2.2023

Jak recyklovat papír v kanceláři

Papír je jedním z nejčastěji recyklovaných materiálů. A přestože se o recyklaci hodně mluví, ne každý ví, jak a proč recyklovat. Pojďme se proto podívat, co je to recyklace a jak její proces ve firmě nastavit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Recyklace a ekologie
Jak naformátovat disk
před 2 měsíci, 20.1.2023

Jak naformátovat disk

Rychlé, nebo běžné formátování? FAT32, exFAT, nebo NTFS? Dává smysl mít více oddílů na disku, nebo pouze jeden? Přestože to na první pohled vypadá složitě, formátovat zvládne i běžný mírně pokročilý uživatel. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Druhy tisku a tiskové techniky
před 2 měsíci, 16.1.2023

Druhy tisku a tiskové techniky

Když se řekne tisk, pro velký počet lidí to znamená pouze laserovou nebo inkoustovou tiskárnu vedle počítače. Kromě nich ale známe celou řadu dalších technologií tisku, na které se v tomto článku podíváme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jaký zvolit formát obrázku pro tisk
před 3 měsíci, 22.12.2022

Jaký zvolit formát obrázku pro tisk

S koncovkami .jpg, .gif či .png se běžně setkáváte při ukládání fotek. Víte ale jaké jsou mezi formáty obrázků rozdíly a které z nich jsou nejvhodnější na tisk? V následujícím článku si jednotlivé formáty představíme. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vyčistit notebook
před 3 měsíci, 16.12.2022

Jak vyčistit notebook

Proč pravidelně čistit notebook? Zdaleka nejde jen o lesk obrazovky nebo čistou klávesnici. Čištění notebooku konkrétně od prachu může pomoci zlepšit jeho výkon a prodloužit životnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware