Návod na tisk do PDF:
dokumenty ve Wordu, Excelu a fotky

Určitě se vám někdy stalo, že jste chtěli otevřít dokument ve Wordu nebo Excelu, a objevilo se vám okénko upozorňující na problém s kompatibilitou. Pokud míváte tento problém, bude vás zajímat tisk do PDF.

Foto: Momius | Zdroj: Depositphotos.com

Někdy může kvůli tomuto dojít k rozhození celého obsahu dokumentu. To je potíž hlavně v momentě, kdy chcete dokument vytisknout. Této nepříjemnosti se však může předejít užíváním formátu PDF (díky čemuž bychom převod na PDF mohli zahrnout i jako součást předtiskové přípravy).

Co je PDF?

Formát PDF vyvinula v roce 1992 americká firma Adobe s praktickým záměrem, který prozrazuje samotný název Portable Document Format neboli Přenosný Formát Dokumentů. Chtěli vytvořit formát, který bude stoprocentně kompatibilní na všech zařízeních bez ohledu na jejich operační systém, software i hardware. 

Obrázky, dokumenty a tabulky tedy budou mít vždy takovou podobu, jakou zamýšlel jejich tvůrce, a vždy se bez problémů zobrazí na jakémkoliv zařízení. Dosaženo je toho tak, že formát PDF obsahuje vlastní instrukce k zobrazení veškerých prvků obsahu: text, font, vektorovou i rastrovou grafiku.

Převod do PDF

Abyste mohli využívat PDF, musíte mít v počítači program, který s formátem umí pracovat. Dnes už máme tu výhodu, že je integrovaný v systému Windows. Jednak v prohlížeči Edge, který umí otevřít formát PDF a vytisknout jeho obsah, a jednak v podobě nástroje Microsoft Print to PDF, který dokáže vytvářet soubory PDF. Díky tomu můžete provádět nejzákladnější akce, aniž byste museli instalovat dedikovaný program.

Program na PDF

Pokud chceme s formátem PDF provádět složitější úpravy, nabízí se instalace sady aplikací Adobe Acrobat, kterou vyrobil tvůrce formátu a poskytuje širokou škálu akcí. Není ovšem zdarma. Zdarma je jen jediná aplikace z této sady s názvem Adobe Acrobat Reader, která umožňuje otevřít a vytisknout soubor PDF, ale ne jej vytvořit nebo nějak upravit.

Existují však i další programy, které jsou (alespoň do určité míry) zdarma: PDFCreator, PDF Architect, pdfFactory nebo FreePDFSign. Nabízí rozšířené možnosti tvorby a úpravy souborů PDF, jimiž mohou být ruční rozdělení stránek, převedení PDF do jiných formátů, vkládání dodatečných příloh, vytvoření digitálního podpisu nebo změna velikosti formátu.

Jak vytvořit PDF

PDF se vytváří procesem, kterému se říká tisk do PDF. Když nainstalujete program na PDF, objeví se ve vašem počítači možnosti, jak to provést.

Virtuální tiskárna PDF

Seznam dostupných tiskáren se automaticky rozroste o virtuální tiskárnu, která bude jménem nejpravděpodobněji odpovídat názvu aplikace: tedy například PDF Architect, Adobe PDF nebo PDFCreator. S touto virtuální tiskárnou zacházíme stejně jako s klasickou tiskárnou. 

Postup všichni důvěrně známe. V programu (Word, Excel,...) zvolíme Tisk, ale místo klasické tiskárny vybereme tu virtuální. Tím se nám otevře okno aplikace, kde si navolíme vše, co potřebujeme.

Rychlá nabídka

Velice rychlá možnost tisku do PDF je přímo v průzkumníku souborů. Tedy okně, kde si běžně prohlížíme obsah disku. Stačí kliknout pravým tlačítkem na daný soubor a vyskočí nabídka, ve které přibyly funkce programu na PDF. V ní můžeme velice rychle vybrat a provést požadovanou akci.

Přes rozhraní aplikace

Otevřete program a v jeho rozhraní si najdete na disku soubor, ze kterého chcete vytvořit PDF.

Nejčastější případy tisku do PDF

Převod z Wordu do PDF 

Z Wordu vytiskneme PDF tak, že zvolíme Tisk a vybereme PDF tiskárnu. Následně se nám otevře dialogové okno programu, ve kterém postupujeme podle návodu. 

Případně můžeme soubor ve formátu PDF uložit. 

Převod z Excelu do PDF

Druhá aplikace, ze které se často tiskne PDF, je Excel, který mívá s kompatibilitou asi největší potíže a občas činí tabulky nečitelné. Proto je rozumné z Excelu vytvářet PDF vždy, když víme, že druhá strana nebude chtít tabulku editovat (to formát PDF neumožňuje). Postup je naštěstí stejně jednoduchý a podobný jako v případě Wordu.

Převod z JPG do PDF

Snadná varianta, jak převést JPG do PDF, je pomocí rychlé nabídky. Pokud bychom chtěli obrázek napřed upravit v jakémkoliv grafickém programu, využijeme možnost tisku, kterou v něm určitě najdeme (tedy virtuální tiskárnu). Další možností je Prohlížeč fotek, protože i ten disponuje možností tisku. Tímto způsobem lze provést i převod PNG do PDF. 

Skenování do PDF

V programech na PDF často narazíte na funkci Skenovat do PDF. Je to přesně to, co to říká - pokud máte skener, dává vám možnost vytvářet PDF přímo ze skenů (více o skenování dokumentů do počítače).

Co když Microsoft Print to PDF chybí

Pokud vám z nějakého důvodu funkce Microsoft Print to PDF (Tisk do PDF od Microsoftu) nefunguje či v nabídce chybí, bude ji třeba zapnout. Jak přitom postupovat, si ukážeme ve Windows 10.

1) Stiskněte kombinaci kláves Win + X a z nabídky vyberte Aplikace a funkce. Následně pokračujte přes odkaz Programy a funkce.

2) Dále zvolte Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

3) V seznamu pak najděte a zaškrtněte Tisk do PDF od Microsoftu a potvrďte OK.

Tisk do PDF přes PDFCreator

Pokud chcete použít raději speciální nástroj, bude se vám hodit i popis jednotlivých kroků v programu PDFCreator.

Ať už tiskneme přes virtuální tiskárnu, rychlou nabídku nebo samotnou aplikaci na PDF, vždy se nám otevře toto dialogové okno, kde můžeme soubor pojmenovat a vyplnit jeho další specifika. PDFCreator dole nabízí dvě rozšířené funkce, které často najdeme i u ostatních programů tohoto typu: Spojit a E-mail.

Spojit znamená sloučit více dokumentů, obrázků, apod. do jednoho souboru PDF. Stačí z průzkumníku souborů přetáhnout všechny požadované soubory do dialogového okna a zvolit Sloučit vybrané nebo Sluč vše.

Program vás poté vrátí na předchozí okno, odkud můžete takto vytvořený PDF soubor odeslat přes vaši výchozí mailovou aplikaci, nebo jej jednoduše uložit na disk. A to je vše.

Máte další dotazy?

Nedaří se vám převést dokument do PDF, nebo máte problém s tiskem? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 6 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk