Návod na tisk do PDF:
dokumenty ve Wordu, Excelu a fotky

Určitě se vám někdy stalo, že jste chtěli otevřít dokument ve Wordu nebo Excelu, a objevilo se vám okénko upozorňující na problém s kompatibilitou. Pokud míváte tento problém, bude vás zajímat tisk do PDF.

Foto: Momius | Zdroj: Depositphotos.com

Někdy může kvůli tomuto dojít k rozhození celého obsahu dokumentu. To je potíž hlavně v momentě, kdy chcete dokument vytisknout. Této nepříjemnosti se však může předejít užíváním formátu PDF (díky čemuž bychom převod na PDF mohli zahrnout i jako součást předtiskové přípravy).

Co je PDF?

Formát PDF vyvinula v roce 1992 americká firma Adobe s praktickým záměrem, který prozrazuje samotný název Portable Document Format neboli Přenosný Formát Dokumentů. Chtěli vytvořit formát, který bude stoprocentně kompatibilní na všech zařízeních bez ohledu na jejich operační systém, software i hardware. 

Obrázky, dokumenty a tabulky tedy budou mít vždy takovou podobu, jakou zamýšlel jejich tvůrce, a vždy se bez problémů zobrazí na jakémkoliv zařízení. Dosaženo je toho tak, že formát PDF obsahuje vlastní instrukce k zobrazení veškerých prvků obsahu: text, font, vektorovou i rastrovou grafiku.

Převod do PDF

Abyste mohli využívat PDF, musíte mít v počítači program, který s formátem umí pracovat. Dnes už máme tu výhodu, že je integrovaný v systému Windows. Jednak v prohlížeči Edge, který umí otevřít formát PDF a vytisknout jeho obsah, a jednak v podobě nástroje Microsoft Print to PDF, který dokáže vytvářet soubory PDF. Díky tomu můžete provádět nejzákladnější akce, aniž byste museli instalovat dedikovaný program.

Program na PDF

Pokud chceme s formátem PDF provádět složitější úpravy, nabízí se instalace sady aplikací Adobe Acrobat, kterou vyrobil tvůrce formátu a poskytuje širokou škálu akcí. Není ovšem zdarma. Zdarma je jen jediná aplikace z této sady s názvem Adobe Acrobat Reader, která umožňuje otevřít a vytisknout soubor PDF, ale ne jej vytvořit nebo nějak upravit.

Existují však i další programy, které jsou (alespoň do určité míry) zdarma: PDFCreator, PDF Architect, pdfFactory nebo FreePDFSign. Nabízí rozšířené možnosti tvorby a úpravy souborů PDF, jimiž mohou být ruční rozdělení stránek, převedení PDF do jiných formátů, vkládání dodatečných příloh, vytvoření digitálního podpisu nebo změna velikosti formátu.

Jak vytvořit PDF

PDF se vytváří procesem, kterému se říká tisk do PDF. Když nainstalujete program na PDF, objeví se ve vašem počítači možnosti, jak to provést.

Virtuální tiskárna PDF

Seznam dostupných tiskáren se automaticky rozroste o virtuální tiskárnu, která bude jménem nejpravděpodobněji odpovídat názvu aplikace: tedy například PDF Architect, Adobe PDF nebo PDFCreator. S touto virtuální tiskárnou zacházíme stejně jako s klasickou tiskárnou. 

Postup všichni důvěrně známe. V programu (Word, Excel,...) zvolíme Tisk, ale místo klasické tiskárny vybereme tu virtuální. Tím se nám otevře okno aplikace, kde si navolíme vše, co potřebujeme.

Rychlá nabídka

Velice rychlá možnost tisku do PDF je přímo v průzkumníku souborů. Tedy okně, kde si běžně prohlížíme obsah disku. Stačí kliknout pravým tlačítkem na daný soubor a vyskočí nabídka, ve které přibyly funkce programu na PDF. V ní můžeme velice rychle vybrat a provést požadovanou akci.

Přes rozhraní aplikace

Otevřete program a v jeho rozhraní si najdete na disku soubor, ze kterého chcete vytvořit PDF.

Nejčastější případy tisku do PDF

Převod z Wordu do PDF 

Z Wordu vytiskneme PDF tak, že zvolíme Tisk a vybereme PDF tiskárnu. Následně se nám otevře dialogové okno programu, ve kterém postupujeme podle návodu. 

Případně můžeme soubor ve formátu PDF uložit. 

Převod z Excelu do PDF

Druhá aplikace, ze které se často tiskne PDF, je Excel, který mívá s kompatibilitou asi největší potíže a občas činí tabulky nečitelné. Proto je rozumné z Excelu vytvářet PDF vždy, když víme, že druhá strana nebude chtít tabulku editovat (to formát PDF neumožňuje). Postup je naštěstí stejně jednoduchý a podobný jako v případě Wordu.

Převod z JPG do PDF

Snadná varianta, jak převést JPG do PDF, je pomocí rychlé nabídky. Pokud bychom chtěli obrázek napřed upravit v jakémkoliv grafickém programu, využijeme možnost tisku, kterou v něm určitě najdeme (tedy virtuální tiskárnu). Další možností je Prohlížeč fotek, protože i ten disponuje možností tisku. Tímto způsobem lze provést i převod PNG do PDF. 

Skenování do PDF

V programech na PDF často narazíte na funkci Skenovat do PDF. Je to přesně to, co to říká - pokud máte skener, dává vám možnost vytvářet PDF přímo ze skenů (více o skenování dokumentů do počítače).

Co když Microsoft Print to PDF chybí

Pokud vám z nějakého důvodu funkce Microsoft Print to PDF (Tisk do PDF od Microsoftu) nefunguje či v nabídce chybí, bude ji třeba zapnout. Jak přitom postupovat, si ukážeme ve Windows 10.

  1. Stiskněte kombinaci kláves Win + X a z nabídky vyberte Aplikace a funkce. Následně pokračujte přes odkaz Programy a funkce.
  1. Dále zvolte Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.
  1. V seznamu pak najděte a zaškrtněte Tisk do PDF od Microsoftu a potvrďte OK.

Tisk do PDF přes PDFCreator

Pokud chcete použít raději speciální nástroj, bude se vám hodit i popis jednotlivých kroků v programu PDFCreator.

Ať už tiskneme přes virtuální tiskárnu, rychlou nabídku nebo samotnou aplikaci na PDF, vždy se nám otevře toto dialogové okno, kde můžeme soubor pojmenovat a vyplnit jeho další specifika. PDFCreator dole nabízí dvě rozšířené funkce, které často najdeme i u ostatních programů tohoto typu: Spojit a E-mail.

Spojit znamená sloučit více dokumentů, obrázků, apod. do jednoho souboru PDF. Stačí z průzkumníku souborů přetáhnout všechny požadované soubory do dialogového okna a zvolit Sloučit vybrané nebo Sluč vše.

Program vás poté vrátí na předchozí okno, odkud můžete takto vytvořený PDF soubor odeslat přes vaši výchozí mailovou aplikaci, nebo jej jednoduše uložit na disk. A to je vše.

Máte další dotazy?

Nedaří se vám převést dokument do PDF, nebo máte problém s tiskem? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak tisknout na fotopapír
před 3 dny, 26.9.2023

Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11
před 9 dny, 20.9.2023

Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11

Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF
před 24 dny, 5.9.2023

Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF

Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně
před 1 měsícem, 25.8.2023

Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 15.8.2023

Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Co je print server a k čemu slouží
před 2 měsíci, 26.7.2023

Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk