Předtisková příprava od A do Z

Vytisknout plakát, fotografii, prezentační materiály nebo vizitku může být někdy složitější, než se na první pohled zdá. Pokud jste zvyklí tisknout pouze běžné dokumenty, mohlo by vás zajímat, co je potřeba si ohlídat při tisku složitějších typů tiskovin. Bez správné přípravy na tisk totiž může výsledek vyjít jinak, než jak jste si představovali.

Zdroj: Pexels.com

RGB nebo CMYK?

Zatímco monitory skládají výsledný obraz z červené, zelené a modré (red, green, blue - RGB), tiskárna barvy skládá z barev modrozelená, purpurová, žlutá a černá (cyan, magenta, yellow, key - CMYK).

Tip

Více o barevných prostorech se dozvíte v článku barvy RGB, CMYK a Pantone.

​​RGB se běžně používá při úpravě fotek na webové stránky, při tisku vás zajímá CMYK. Každý dobrý grafický editor umožňuje přepnout z jednoho profilu na druhý, aby uživatel mohl vidět, jak bude výsledek vypadat po výtisku, a rovnou v tomto profilu pracovat.

Problém nastává, pokud dodáte k tisku data v RGB. Při přepnutí z jednoho barevného profilu do druhého může totiž dojít ke změně některých odstínů. Výtisk z tiskárny pak bude vypadat jinak, než jak jste ho viděli na obrazovce. 

Veškeré obrázky k tisku (ať už tisknete fotografii, PDF nebo jakýkoliv jiný dokument obsahující obrázky) by měly být převedeny do profilu CMYK. Nejlepšími formáty souborů pro CMYK jsou pak .pdf, .ai a .eps.

Kalibrovaný monitor

Kromě nesprávně zvoleného profilu může zkreslení způsobovat i samotný monitor. Určitě se vám někdy stalo, že jste něco vytiskli a pak se divili, že dotyčná fotka byla například bledší nebo tmavší, než jak vypadala na monitoru. Levný monitor nemusí věrně zobrazovat barvy (více o výběru monitoru). 

Profesionální grafici proto využívají tzv. kalibrované monitory (příkladem mohou být monitory HP DreamColor), které se vyznačují právě věrným vyobrazením barev, takže na obrazovce vidíte to, co skutečně vyjde z tiskárny.

Do předtiskové přípravy můžeme tedy s trochou nadsázky zahrnout i kvalitní monitor. Pokud se však tiskem nechcete živit, může stačit poprosit nějakého vašeho známého, který je grafik. Případně musíte počítat s tím, že barvy budou po vytištění vypadat trochu jinak. Na tento posun v barevnosti trpí hlavně jasné jednobarevné plochy.

Měřítko a rozlišení

Měřítko udává poměr velikosti mezi obrázkem na obrazovce počítače a při tisku. Při poměru 1:1 se velikost zachová, takže například obrázek, který měří 210 x 297 mm (což jsou rozměry formátu A4) bude mít tuto velikost i po vytisknutí.

Důležitý parametr, který je s měřítkem propojený, je rozlišení DPI. DPI znamená počet bodů na palec neboli hustota bodů na ploše papíru. Čím vyšší DPI, tím ostřejší tisk je.

Často se jako standardní hodnota používá 300 DPI. To znamená, že na řádku o délce 2,54 cm (což je jeden palec) se nachází 300 tiskových bodů. Pro lidské oko s pozorovací vzdáleností nad 20 cm tím vzniká plynulý obraz. 

Problém může nastat v případě, že jste si stáhli z Internetu obrázek s malým rozlišením a rozhodnete se, že si ho vytisknete ve větším rozměru. Obrázky stažené z internetu mívají 72 ppi (ppi znamená to stejné jako DPI, jen se nejedná o tiskové body, ale pixely), což je velmi málo.

Aby například obrázek o šířce 1080 px při rozlišení tisku DPI 300 vyšel ostrý, nesměl by být větší než 9,1 cm. Běžné obrázky stažené z internetu proto pro tisk nemusí být ideální. Můžete je zmenšit, ale při zvětšení přestávají být ostré. Rozlišení obrázku přitom nelze zvětšit. Při stahování obrázků pro účely tisku proto dávejte pozor i na to, jaké jsou rozměry a rozlišení obrázku.

Jak zajistit, aby byl obrázek ostrý?

Kvalitní fotoaparát

V případě tisku fotografií je důležité fotit na fotoaparát s dostatečným rozlišením a velikostí snímače. Čím větší rozlišení fotografie, tím větší formát zvládnete vytisknout. Velikost snímače má zase vliv na šum na fotografii (více o tisku fotografií).

DPI a rozměry obrázku

Ujasněte si, jak velký formát chcete vytisknout. Spočítejte si potřebné DPI a rozměry obrázku a podle vybírejte fotografie na Internetu.

Vektory místo rastrů

U rastrových obrázků může vznikat problém při změně velikosti. Když změníme velikost obrázku například na dvojnásobek, snižujeme tak jeho rozlišení a po vytisknutí budou vidět jednotlivé body, ze kterých se skládá. Při zvětšování obrázků proto používejte funkci Převzorkování. U vektorové grafiky při změně velikosti ke ztrátě kvality nedochází (více o formátech obrázků pro tisk).

Práce v grafickém editoru

Mějte na paměti, že editace obrázků a fotek v grafických editorech může vést ke ztrátě informací obsažených v obrázku, čímž potenciálně snižujete jejich kvalitu. Vliv na to má např. změna formátu obrázku či míra komprese.

Volba tiskárny

Pro tisk fotografií jsou nejvhodnější tzv. termosublimační tiskárny, které jsme popisovali v našem článku o termotiskárnách. Hojně používané jsou pro tyto účely také inkoustové tiskárny a jejich velkokapacitní varianta, tankové tiskárny.

Volba papíru

​Dejte si pozor také na to, jaký druh papíru si posléze pro tisk volíte. Např. pro tisk fotografií se hodí fotopapír. Do běžného papíru se mohou barvy více vpít, což ovlivní výslednou kvalitu tisku. 

Originální vs. alternativní náplň

​V našem testu jsme zjistili, že ačkoliv jsou výtisky z obou druhů náplní na podobné úrovni, v případě originálních tonerů je kvalita barevného podání o něco vyšší.

Tip

Pro srovnání si prohlédněte náš test originálních a kompatibilních náplní.

Příprava obsahu na tisk

Převod písma na křivky

Tisk písma (nebavíme se o klasických dokumentech) může být problematický. Jednotlivá písmena se mohou “rozsypat” - tzn., že vzniknou nerovnosti, text je kostrbatý a rozházený. Aby se tomuto předešlo, je nutné veškeré písmo převést na křivky. Tato úprava se hodí zejména v případě, že používáte neobvyklý font a zašlete soubor k tisku někomu jinému, kdo tento font nemusí mít nainstalovaný (více o volbě správného fontu).

Různé grafické editory pro tuto funkci používají různé (avšak podobné) názvy: “Převést na křivky, Převést na tvary, Vytvořit obrysy, Převést na obrysy".

Vlasové čáry

Když je čára příliš tenká, může se stát, že po vytisknutí nebude vůbec vidět. Těmto čárám se říká vlasové čáry a pokud se toto stane, je nutné je opravit nebo dopředu preventivně zvětšit tak, aby se to stát nemohlo. Některé grafické editory a editory PDF tuto funkci nabízejí (např. Acrobat Pro). Čára by měla mít šířku minimálně 1 mm.

Standard PDF

Data, která budete posílat do tiskárny, je nejvhodnější převést na formát PDF, konkrétně na standard PDF/X-1a:2001. Tuto možnost byste měli najít při exportu obrázku z programu (nebo “Uložit jako .PDF”). Tento standard se sám postará o převod barevného profilu tak, aby byl vhodný k tisku. Druhým nejrozšířenějším standardem je PDF/X-4:2010, který udělá to samé, ale dokáže pracovat i s průhledností a vrstvami.

Je ale dobré vědět, že pokud nemáte tisková data v pořádku a chtěli byste např. po zaměstnancích tiskárny či po grafikovi úpravy, PDF je znemožní provést. Na to je třeba dodat tzv. zdrojová data.

Tiskové značky a související pojmy

Abychom měli představu, kde budou například okraje hotového výtisku, jak velký bude grafický přesah, atd., použijeme tzv. tiskové značky. Zajistíme si tak korektní podobu výtisku. S nimi souvisí různé “tiskařské triky” a pojmy, které si vysvětlíme.

Spadávka

Při tisku se počítá s tím, že by u použité grafiky mohlo dojít k jejímu posunu tak, že u okraje papíru vznikne nepotištěný okraj o šířce např. 1 - 2 mm. Spadávka (někdy “bleed” nebo “mez přesahu”) je slovo určující přesah grafiky přes okraj formátu tak, aby se zaručilo, že grafika bude dosahovat až k okraji papíru. Spadávka se nastavuje většinou mezi 3 - 5 mm. 

Ořez

Kvůli spadávce je však nutné tisknout na o něco větší formát papíru (např. místo A4 se použije SRA4), který se pak ořízne na A4.  Pro vyznačení tohoto budoucího řezu se používají ořezové značky. Díky nim je jasné, kde přesně se budou nacházet okraje papíru v konečné podobě výtisku. 

Tip

Podrobné informace o rozměrech jednotlivých formátů papírů najdete ve článku Formáty papíru a jejich rozměry.

Bezpečná zóna

Kvůli posunu grafiky a ořezu se může stát, že se důležitý grafický prvek bude po vytisknutí nacházet mimo papír, nebo bude chybět jeho část. Vlastně se dostane “ven” mimo formát. Může jít o text, logo nebo část obrázku, které chceme viditelnou na papíře. Proto se všechny tyto nepostradatelné prvky umísťují dovnitř tzv. bezpečné zóny, která se nachází asi 3 - 5 mm od okraje papíru směrem dovnitř.

Bezpečná zóna je tedy něco jako opak spadávky. Spadávka je důležitá proto, aby se grafika neposunula směrem dovnitř a nevznikl bílý okraj na papíře. Bezpečná zóna je důležitá proto, aby se grafika nedostala vně okraj papíru.

Spadávka obsahuje největší plochu, která jde až přes okraj formátu. Ten se následně seřízne na požadovanou velikost. Aby se zajistilo, že některé důležité prvky nezůstanou mimo tento ořez, umísťují se do bezpečné zóny, která je 3 - 5 mm od okraje papíru. 

Můžeme mluvit o této posloupnosti:
1. okraj spadávky, 2. okraj papíru, 3. bezpečná zóna.

chcete s tiskem poradit?

Pokud vás zajímá, jak zvolit nejvhodnější tiskové řešení pro vaši kancelář, není nic jednoduššího, než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak tisknout na fotopapír
před 3 dny, 26.9.2023

Jak tisknout na fotopapír

Ačkoliv si většina z nás dnes může na tiskárně snadno vytisknout fotografie bez nutnosti navštívit fotolab nebo copycentrum, kvalitní tisk na fotopapír nemusí být tak jednoduchý, jak se může zdát. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11
před 9 dny, 20.9.2023

Jak zrychlit počítač či notebook s Windows 10 a 11

Pokud používáte počítač delší dobu, přirozeně se stane, že po pár letech již není tak svižný jako býval. Předtím, než zpomalený počítač nadobro odepíšete, se ale dá podniknout celá řada kroků, které mu výkon navrátí. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF
před 24 dny, 5.9.2023

Jak zaheslovat soubor v Excelu, Wordu či PDF

Vytvořili jste si dokument ve Wordu, Excelu či PDF a nepřejete si, aby ho někdo jiný četl nebo v něm dělal změny? V řadě programů můžete svůj soubor opatřit heslem a uchránit ho tak od nevítané pozornosti. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně
před 1 měsícem, 25.8.2023

Jak vyndat papír zaseknutý v tiskárně

U starších tiskáren běžnější, u těch nových příležitostný problém. Řeč je o zaseklém papíru v tiskárně. Tiskárny jsou naštěstí konstruovány tak, abyste se k zaseklému papíru dokázali pohodlně dostat a mohli ho tak uvolnit. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11
před 2 měsíci, 15.8.2023

Jak zaheslovat složku ve Windows 10 a 11

Opatření složky heslem je jedním ze základních způsobů, jak ochránit uložená data. Jde o nenáročný a rychlý způsob ochrany, o kterém ale paradoxně stále dost uživatelů PC ani neví. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Co je print server a k čemu slouží
před 2 měsíci, 26.7.2023

Co je print server a k čemu slouží

Většina uživatelů tiskáren zná pouze tisk přímý - tedy poslání úlohy z počítače přímo do tiskárny. Ale v podnicích, kde se tiskne často, může snadno dojít k zahlcení tiskové fronty. Řešením je tiskový server. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk