Co je toner a co je cartridge

Zorientovat se ve světě náplní do tiskáren není občas jednoduché. S pojmy toner a cartridge se dost možná setkáváte pravidelně. Víte ale, co přesně znamenají? V tomto článku vám řekneme vše, co o nich potřebujete vědět.

Ačkoliv někdy se slovo cartridge (“zásobník”) používá obecně pro inkoustové i tonerové kazety, většinou se jím myslí kazety inkoustové. | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Toner je prášek do laserové tiskárny

Toner se nazývá prášková směs, která slouží jako tiskové médium (náplň) do laserové tiskárny a LED tiskárny. Přeneseně se slovem toner nazývají i samotné kazety s touto náplní.

Náplň má práškovou formu, protože se podřizuje principu fungování laserové tiskárny. Pigment totiž musí obsahovat částice, které se magneticky přichytí na fotocitlivý válec, ze kterého se otisknou na papír.

K jeho výrobě se používají různé polymery, tonerový prášek je zjednodušeně řečeno “rozemletý plast”. Kromě toho obsahuje další složky, jejichž přesný poměr se liší podle výrobce a modelu.

Toner obsahuje:

  • barevný pigment,
  • magnetizovatelné oxidy kovů,
  • polypropylenový vosk,
  • silikony sloužící jako separátory,
  • mikronizovaný oxid křemičitý (ke snížení tření mezi částicemi),
  • další složky.

Prášek musí být dostatečně jemný, aby se dal přesně namíchat a pokryl stránku co nejdokonalejší tenkou vrstvou. Po otisknutí na papír ho pečící jednotka zataví do stránky pod teplotou až 180 °C, důležitá je tedy i co nejvyšší přilnavost. 

Tonerová kazeta se skládá z:

  • jednoduchého čipu (zajišťuje komunikaci s tiskárnou),
  • magnetické vývojky (stará se o přesun toneru),
  • regulační stěrky (dávkuje množství toneru),
  • fotosenzitivního válce,
  • pečeti (brání vysypání prášku z kazety),
  • dalších menších součástí.

Kromě klasických tonerových kazet se vyrábějí ještě tzv. válcové tonery určené pro větší tiskařské zařízení.

Přeneseně se slovem toner nazývají i samotné kazety s touto náplní. | Foto: antpkr | Zdroj: Depositphotos.com

Cartridge patří do inkoustové tiskárny

Ačkoliv někdy se slovo cartridge (“zásobník”) používá obecně pro inkoustové i tonerové kazety, většinou se jím myslí kazety inkoustové . 

Princip fungování inkoustové tiskárny se od té laserové liší. Tisíce miniaturních kapiček inkoustu je za vysoké teploty “vystřelováno” na papír, do kterého se zapijí. Neprobíhá žádná magnetizace ani zapékání. Celý proces je přímočařejší, takže cartridge jsou konstrukčně i obsahově jednodušší. Mají sice komunikační čip jako tonery, ale nikdy na nich nenajdete fotocitlivý válec nebo magnetickou vývojku. 

Do inkoustu se přidávají látky, které zabraňují jeho postupnému usychání. Jedna z nevýhod inkoustu oproti toneru je totiž vysychání v případě delší nečinnosti (tiskárny ale dnes běžně disponují funkcí pročištění tiskových hlav, která zaschnutý inkoust rozředí).

Lahvičky s inkoustem - specifikum tankových tiskáren

Nemůžeme se nezmínit o relativní novince a možnosti významně ušetřit díky tankovým tiskárnám. Místo inkoustových kazet se kupují lahvičky s inkoustem, které se ručně dolévají do nádržek (anglicky “tanks”). Výhodou tohoto řešení jsou nižší výrobní náklady a následně i kupní cena (až o 70 %).

Jak fungují barevné tonery

Ještě v krátkosti probereme barevné náplně. Drtivá většina barevných tiskáren potřebuje ke svému fungování 4 náplně různých barev. Z nich tiskárna dokáže vzájemným překrýváním namíchat všechny existující barvy a odstíny. Ne tedy úplně všechny, ale tato nedokonalost je pro laika těžko postřehnutelná.Jedná se o tzv. substraktivní barevný model CMYK (Cyan - modrozelená, Magenta - purpurová, Yellow - žlutá, Key - černá).

Tip

Více o problematice barevných profilů se dozvíte v článku popisujícím rozdíly mezi RGB, CMYK a Pantone.

Originální vs. alternativní náplně

Při nákupu náplní do tiskárny se můžete setkat s originálními a neoriginálními (alternativními, kompatibilními) náplněmi. U originálních tonerů ručí za kvalitu a perfektní kompatibilitu výrobce, ale zpravidla za ně zaplatíte více. Alternativní tonery často nabízejí téměř identickou kvalitu i výtěžnost (udává se v počtu stran vytištěných při 5% pokrytí stránky).

Tip

Pokud vás zajímá, jaké jsou rozdíly v kvalitě výstupu, podívejte se na výsledky našeho testu originální a alternativní náplně.

Ne všechny alternativní náplně jsou však kvalitní. Tiskárna s tonerem nemusí dobře fungovat nebo jej ani nepřijme, množství náplně může být ošizené, tisk viditelně nekvalitní apod. Na trhu se vyskytují i napodobeniny tonerů z Číny, které jsou často nekvalitní, neekologické, ale i zdravotně závadné.

Recyklace tonerů

Poslední otázka zní: co se starou kazetou s náplní? Do běžného odpadu rozhodně nepatří.
Můžete ji buď vrátit prodejci, nechat ji vykoupit, vyvézt na sběrný dvůr a vyhodit do nebezpečného odpadu, nebo ji nechat znovu naplnit.

Tip

Podrobně jsme na toto téma sepsali článek jak řešit recyklaci elektroodpadu a tonerů.

potřebujete s náplněmi poradit?

Pokud se rozmýšlíte mezi originálními a kompatibilními náplněmi a nemůžete se rozhodnout, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak schovat kabely od TV, PC a další
před 1 dnem, 24.4.2024

Jak schovat kabely od TV, PC a další

Spleť volně ležících či visících kabelů nejen nevypadá dobře, ale může způsobit i spoustu potíží. Kromě samotné nepraktičnosti ve chvíli, kdy nemůžete zamotaný kabel mezi jinými najít, jsou neuspořádané kabely náchylnější k poškození a zároveň představují riziko úrazu. Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11
před 2 dny, 23.4.2024

Jak na klonování disku ve Windows 10 a 11

Klonování disku může na první pohled vypadat složitě, avšak jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak ze starého úložiště přenést veškerá data na nový disk. V článku zjistíte, co k tomu budete potřebovat, kdy se klonování disků hodí a ukážeme vám, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 21 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 22 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 1 měsícem, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 2 měsíci, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware