Cartridge patří do inkoustové tiskárny
Ačkoliv někdy se slovo cartridge (“zásobník”) používá obecně pro inkoustové i tonerové kazety, většinou se jím myslí kazety inkoustové .
Princip fungování inkoustové tiskárny se od té laserové liší. Tisíce miniaturních kapiček inkoustu je za vysoké teploty “vystřelováno” na papír, do kterého se zapijí. Neprobíhá žádná magnetizace ani zapékání. Celý proces je přímočařejší, takže cartridge jsou konstrukčně i obsahově jednodušší. Mají sice komunikační čip jako tonery, ale nikdy na nich nenajdete fotocitlivý válec nebo magnetickou vývojku.
Do inkoustu se přidávají látky, které zabraňují jeho postupnému usychání. Jedna z nevýhod inkoustu oproti toneru je totiž vysychání v případě delší nečinnosti (tiskárny ale dnes běžně disponují funkcí pročištění tiskových hlav, která zaschnutý inkoust rozředí).
Lahvičky s inkoustem - specifikum tankových tiskáren
Nemůžeme se nezmínit o relativní novince a možnosti významně ušetřit díky tankovým tiskárnám. Místo inkoustových kazet se kupují lahvičky s inkoustem, které se ručně dolévají do nádržek (anglicky “tanks”). Výhodou tohoto řešení jsou nižší výrobní náklady a následně i kupní cena (až o 70 %).
Jak fungují barevné tonery
Ještě v krátkosti probereme barevné náplně. Drtivá většina barevných tiskáren potřebuje ke svému fungování 4 náplně různých barev. Z nich tiskárna dokáže vzájemným překrýváním namíchat všechny existující barvy a odstíny. Ne tedy úplně všechny, ale tato nedokonalost je pro laika těžko postřehnutelná.
Jedná se o tzv. substraktivní barevný model CMYK (Cyan - modrozelená, Magenta - purpurová, Yellow - žlutá, Key - černá). Více o problematice barevných profilů se dozvíte v článku popisujícím rozdíly mezi RGB, CMYK a Pantone.
Originální vs. alternativní náplně
Při nákupu náplní do tiskárny se můžete setkat s originálními a neoriginálními (alternativními, kompatibilními) náplněmi. U originálních tonerů ručí za kvalitu a perfektní kompatibilitu výrobce, ale zpravidla za ně zaplatíte více. Alternativní tonery často nabízejí téměř identickou kvalitu i výtěžnost (udává se v počtu stran vytištěných při 5% pokrytí stránky).
Pokud vás zajímá, jaké jsou rozdíly v kvalitě výstupu, podívejte se na výsledky našeho testu originální a alternativní náplně.
Ne všechny alternativní náplně jsou však kvalitní. Tiskárna s tonerem nemusí dobře fungovat nebo jej ani nepřijme, množství náplně může být ošizené, tisk viditelně nekvalitní apod. Na trhu se vyskytují i napodobeniny tonerů z Číny, které jsou často nekvalitní, neekologické, ale i zdravotně závadné.
Recyklace tonerů
Poslední otázka zní: co se starou kazetou s náplní? Do běžného odpadu rozhodně nepatří.
Můžete ji buď vrátit prodejci, nechat ji vykoupit, vyvézt na sběrný dvůr a vyhodit do nebezpečného odpadu, nebo ji nechat znovu naplnit.
Podrobně jsme na toto téma sepsali článek jak řešit recyklaci elektroodpadu a tonerů.
Pokud se rozmýšlíte mezi originálními a kompatibilními náplněmi a nemůžete se rozhodnout, není nic jednoduššího než se na nás obrátit.