Jak na kancelářský a domácí tisk fotografií 

Dnes už nemusíte spěchat do fotolabu, abyste mohli nechat vyvolat fotografii. Fotografii si můžete ve vysoké kvalitě vytisknout sami v kanceláři či doma. A je jedno, jestli je fotografování váš koníček, jste profesionál, nebo chcete jen vyvolat pamětihodnou fotografii. Potřebujete znát postup a úskalí doprovázející tisk fotografií.

Zdroj: Pixabay.com

Fotografování i vyvolávání fotografii je dnes jednodušší než kdy dřív. Člověk nemusí vlastnit drahou zrcadlovku, aby mohl pořizovat krásné fotky. Často k tomu stačí mobilní telefon. Pořízené fotky stačí jen nahrát na počítač, upravit a vytisknout. (Pokud vás zajímají detailnější tipy pro práci s fotografiemi a grafikou, doporučujeme praktické články na toto téma na webu NaPočítači.cz.) Celý proces editace a tisku máte pod kontrolou a zároveň máte i pocit uspokojení z vlastnoručně vyvolané fotografie. Jak na to?

Vhodná tiskárna na fotky

Které typy tiskáren (přehled současných druhů tiskáren) zvládají tisk fotografií ve vysoké kvalitě? Nejběžnější je inkoustová tiskárna, méně známá je pak termosublimační tiskárna. Laserová tiskárna se pro tisk fotografií víceméně nepoužívá, nebo jen v případech, kdy nezáleží na kvalitě. Při výběru byste se měli zaměřovat na fotografické tiskárny (nebo fototiskárny), které jsou navržené právě pro tento účel. Občas disponují i jednoduchým editorem pro rychlou základní úpravu fotek.

Bez dobře zvolené tiskárny na fotky se samozřejmě nehnete. Při tisku fotografií nám jde primárně o dvě věci: kvalitu a formát. Kvalitou se rozumí jednak ostrost tisku, kterou udává hodnota rozlišení DPI (co je DPI rozlišení), a jednak barevný gamut, neboli rozsah barev. Obojí musí být na obstojné úrovni, abyste získali ostrou a jasně barevnou fotografii.

Inkoustová fototiskárna

Nejdostupnější je tiskárna inkoustová. Klasická inkoustová tiskárna má však problém s vykreslením určitých barev a odstínů (více o principu inkoustových tiskáren). Laik to sice nemusí poznat, ale pokud chcete tisknout opravdu kvalitní fotografie a záleží vám na výsledku, budete pravděpodobně chtít pořídit specializovanou inkoustovou fototiskárnu.

Ta se liší tím, že její řada cartridgí je rozšířená o další speciální barvy, kterými mohou být kupříkladu tyrkysová, červená, zelená nebo šedá, ale variant je hodně (klasický počet barev jsou 4: azurová, purpurová, žlutá a černá). Výslednou barvu tak namíchává z více barev a výsledek je o to věrnější a má větší barevný rozsah.

Tisk kvalitních fotografií je ve srovnání s tiskem běžných dokumentů poměrně nákladný. V oblasti inkoustových tiskáren však existuje relativní novinka, která razantně snižuje náklady na inkoustové náplně. Jedná se o tiskárnu na tankový systém.

Namísto vyměnitelných cartridgí obsahuje tiskárna nádrže na inkoust, které se doplňují ze speciálně vyrobených lahviček. Cena lahviček je ale mnohem nižší a pomáhá vám ušetřit až 70 % nákladů na inkoust. Více informací o nich naleznete v článku o tankových tiskárnách.

Nejlevnější inkoustové fototiskárny můžete občas najít už od 3 000 Kč, doporučujeme ale připlatit si za kvalitu. 

Termosublimační tiskárna

Další možností je tiskárna sublimační, kterou najdete v grafických studiích, fotografických ateliérech nebo foto kioscích. Její technologie tisku je založená na použití speciální barevné pásky, která slouží jako náplň. Ta se zahřeje na tak vysokou teplotu, že barva změní skupenství na plynné a přenese se z pásky na papír, kde se usadí. Výsledné fotografie jsou opravdu kvalitní a odolné proti veškerým negativním vlivům, jako je UV záření nebo vlhkost, odolávají ale i zubu času. 

Termosublimační tiskárny se vyrábí v maximálním formátu A4 nebo menší, např. 10 x 15 cm. Jejich velkou výhodou jsou nízká váha a kompaktní rozměry - pro formát A4 bývají cca 30 x 5 x 5 cm. Tiskárna je lehce přenosná a vejde se do tašky. Pořizovací cena začíná na 10 000 Kč. Více se o nich dozvíte v našem článku o termotiskárnách.

Formát a poměr stran

Plocha senzoru fotoaparátu determinuje poměr stran fotografie. Nejčastěji to jsou tyto dvě varianty:

  • poměr stran 3:2 (digitální zrcadlovky, mirrorless systémy)
  • poměr stran 4:3 (fotoaparáty mobilů, kompaktní fotoaparáty, ultrazoom).

Pro srovnání: poměr stran A4 je 1:1,41. To je přibližně to stejné, co 2:3, nikoliv však přesně. Když tedy například digitální zrcadlovkou pořídíte fotografii s poměrem stran 3:2, nebude rozměry zcela přesně odpovídat formátu A4 (přehled používaných formátů papírů).

Kdybyste chtěli na tento formát tisknout, máte několik možností: 

a) buď fotografii roztáhnete tak, aby se rozměrově přizpůsobila formátu A4,
b) fotografii na dvou protilehlých stranách seříznete, čímž ale zasáhnete do kompozice fotky,
c) nebo na zbylých protilehlých stranách necháte prázdné pruhy, které se následně oříznou.

S tímto problémem se potýká každý, kdo vyvolává fotky. Příprava na tisk je kapitola sama pro sebe a jestli se chcete naučit tisknout profesionálně, neobejdete se bez informací, které najdete v našem článku.

Správný papír

Dá se říct, že pro běžného člověka je papír jako papír. Pro grafická studia nebo profesionální fotografy je výběr správného papíru klíčový (více o druzích papíru na tisk). Papír může mít velký vliv na barevnou sytost nebo ostrost. Běžný kancelářský papír nesplňuje ideální podmínky. Proč?

Když má papír kupříkladu jinou savost, než se kterou počítá výrobce tiskárny, a aplikujete na něj větší množství inkoustu, výsledek nejspíše nebude tak ostrý a efektní, jak jste doufali.

Zdroj: Pexels.com

Jistotu představují různé varianty fotopapírů (lesklé, matné, nažehlovací, oboustranné, atd.) přímo od výrobce. Správný papír hraje zásadní roli a kupováním jiného papíru se budete neustále potýkat s problémy, a to i přes změnu v nastavení tisku, např. změnu ICC profilu (o něm si ještě řekneme). 

Kvalita inkoustové náplně

Když chceme klást důraz na kvalitu, musíme podle toho pořídit i náplně. U originální cartridge od výrobce máme jistotu, že bude splňovat podmínky kvality, které od fotografie očekáváme. To sice neznamená, že alternativní výrobce nemůže splňovat ty stejné podmínky, je však možné, že cartridge budou mít trochu jiný barevný odstín. U termosublimačních tiskáren se pak můžeme také setkat s pásky různých kvalit, ze kterých si experimentováním vybereme tu, která nám nejvíce vyhovuje.

Postprodukce a grafický software

Moderní tiskárny sice umožňují přímý tisk z mobilního zařízení pomocí aplikací jako je AirPrint, ale většina fotografů si potřebuje fotografii před výtiskem upravit: doladit světlost, kontrast, vyvážení barev, případně formát a další úpravy.

Na obrazovce malého zařízení člověku unikají detaily a aplikace pro úpravu fotografií jsou funkčně navíc poměrně omezené. Pro adekvátní výstup je tedy třeba disponovat i odpovídajícím monitorem (více o výběru pracovního monitoru).

Pro editaci je pak potřeba grafický software, který zvládá náročnější úkony. Patrně se tedy neobejdete bez alespoň základních znalostí a dovedností práce v jednom z takových programů. Nejznámější jsou například Adobe Photoshop, Corel Painter nebo GIMP. Bezplatnou on-line alternativu k Photoshopu pak představuje Photopea.

Barevné profily

Grafický software má ještě jednu velice podstatnou funkci, kterou je převedení barevného režimu RGB na režim CMYK. Obrazovka počítače (nebo jakéhokoliv jiného zařízení) vytváří barvy zcela jiným technologickým procesem než tiskárna, takže barvy na výtisku mohou vyjít jinak, než jak je vidíte na počítači. Proto je potřeba přepnout barevný režim z RGB na CMYK.

V přesném zobrazování barev nám pomůže i tzv. ICC profil. Je to soubor dat, který tento “barevný zmatek” koriguje a umožňuje vašemu monitoru zobrazovat barvy tak, jak byly pořízeny. Musíte tedy znát ICC profil vašeho snímku a sjednotit jej s ICC profilem vašeho monitoru. Daný ICC profil musí být implementovaný ve vašem operačním systému (ICC profily jsou dostupné ke stažení na Internetu nebo si je můžete sami vytvořit).

Stále nevíte, jakou tiskárnu vybrat?

Nejste si jisti, jaká tiskárna by tedy byla s ohledem na tisk fotografií nejvhodnější? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače
před 5 dny, 29.11.2022

Jak spočítat a snížit spotřebu počítače

Ceny energií poslední dobou nepříjemně rostou a každý se snaží šetřit, kde se dá. Málokdo se přitom soustředí zrovna na počítač nebo notebook. Spotřeba energie u těchto zařízení však vůbec nemusí být malá, ročně se může vyšplhat až na nižší tisíce korun za jediné zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Jak zabránit přehřívání notebooku
před 7 dny, 28.11.2022

Jak zabránit přehřívání notebooku

Přehřívání notebooku netrápí jen náruživé hráče her. Potýká se s ním kdokoliv, kdo na počítač klade vyšší nároky. V extrémním případě může vést až k poškození citlivých vnitřních komponent a zkrácení životnosti zařízení. Co vše k přehřívání přispívá a jak ho řešit? Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně
před 27 dny, 7.11.2022

Co dělat se zaschlou barvou v tiskárně

Inkoustové tiskárny jsou známé jedním typickým úskalím. Tím je zasychání inkoustu uvnitř tiskárny, která pak nemůže fungovat. Jak tomu předcházet a co dělat, když inkoust už zaschl? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak tisknout oboustranně
před 1 měsícem, 26.10.2022

Jak tisknout oboustranně

Tisk využívající obě strany listu omezuje plýtvání papírem a pomáhá srazit náklady. Má tedy ekonomické, ekologické i praktické opodstatnění. Jaké jsou varianty oboustranného tisku a co dělat, když vaše tiskárna oboustranný tisk neumí? Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk,clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak obnovit smazané soubory
před 2 měsíci, 19.10.2022

Jak obnovit smazané soubory

Jediné překliknutí může občas způsobit zásadní problém. Snad každému z nás se už někdy stalo, že omylem vymazal nepostradatelný soubor. Ke ztrátě dat může dojít nečekaně a různými způsoby. Jak ale zachránit smazané soubory? Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vyčistit tiskárnu
před 2 měsíci, 17.10.2022

Jak vyčistit tiskárnu

Zanedbaná a znečištěná tiskárna může být jedním z důvodů, proč tiskárna netiskne. Preventivní čištění a údržba jsou jednoduchý způsob, jak předcházet potížím a prodloužit životnost tiskárny. Vždy se ale primárně držte manuálu vašeho zařízení. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk