Zdroj: Pixabay.com
Fotografování i vyvolávání fotografii je dnes jednodušší než kdy dřív. Člověk nemusí vlastnit drahou zrcadlovku, aby mohl pořizovat krásné fotky. Často k tomu stačí mobilní telefon. Pořízené fotky stačí jen nahrát na počítač, upravit a vytisknout. (Pokud vás zajímají detailnější tipy pro práci s fotografiemi a grafikou, doporučujeme praktické články na toto téma na webu NaPočítači.cz.) Celý proces editace a tisku máte pod kontrolou a zároveň máte i pocit uspokojení z vlastnoručně vyvolané fotografie. Jak na to?
Vhodná tiskárna na fotky
Které typy tiskáren (přehled současných druhů tiskáren) zvládají tisk fotografií ve vysoké kvalitě? Nejběžnější je inkoustová tiskárna, méně známá je pak termosublimační tiskárna. Laserová tiskárna se pro tisk fotografií víceméně nepoužívá, nebo jen v případech, kdy nezáleží na kvalitě. Při výběru byste se měli zaměřovat na fotografické tiskárny (nebo fototiskárny), které jsou navržené právě pro tento účel. Občas disponují i jednoduchým editorem pro rychlou základní úpravu fotek.
Bez dobře zvolené tiskárny na fotky se samozřejmě nehnete. Při tisku fotografií nám jde primárně o dvě věci: kvalitu a formát. Kvalitou se rozumí jednak ostrost tisku, kterou udává hodnota rozlišení DPI (co je DPI rozlišení), a jednak barevný gamut, neboli rozsah barev. Obojí musí být na obstojné úrovni, abyste získali ostrou a jasně barevnou fotografii. Svou roli může hrát i formát souboru obrázku a zvolená komprese (příliš velká může být na úkor kvality obrázku).
Inkoustová fototiskárna
Nejdostupnější je tiskárna inkoustová. Klasická inkoustová tiskárna má však problém s vykreslením určitých barev a odstínů (více o principu inkoustových tiskáren). Laik to sice nemusí poznat, ale pokud chcete tisknout opravdu kvalitní fotografie a záleží vám na výsledku, budete pravděpodobně chtít pořídit specializovanou inkoustovou fototiskárnu.
Ta se liší tím, že její řada cartridgí je rozšířená o další speciální barvy, kterými mohou být kupříkladu tyrkysová, červená, zelená nebo šedá, ale variant je hodně (klasický počet barev jsou 4: azurová, purpurová, žlutá a černá). Výslednou barvu tak namíchává z více barev a výsledek je o to věrnější a má větší barevný rozsah.
Tisk kvalitních fotografií je ve srovnání s tiskem běžných dokumentů poměrně nákladný. V oblasti inkoustových tiskáren však existuje relativní novinka, která razantně snižuje náklady na inkoustové náplně. Jedná se o tiskárnu na tankový systém.
Namísto vyměnitelných cartridgí obsahuje tiskárna nádrže na inkoust, které se doplňují ze speciálně vyrobených lahviček. Cena lahviček je ale mnohem nižší a pomáhá vám ušetřit až 70 % nákladů na inkoust. Více informací o nich naleznete v článku o tankových tiskárnách.
Nejlevnější inkoustové fototiskárny můžete občas najít už od 3 000 Kč, doporučujeme ale připlatit si za kvalitu.
Termosublimační tiskárna
Další možností je tiskárna sublimační, kterou najdete v grafických studiích, fotografických ateliérech nebo foto kioscích. Její technologie tisku je založená na použití speciální barevné pásky, která slouží jako náplň. Ta se zahřeje na tak vysokou teplotu, že barva změní skupenství na plynné a přenese se z pásky na papír, kde se usadí. Výsledné fotografie jsou opravdu kvalitní a odolné proti veškerým negativním vlivům, jako je UV záření nebo vlhkost, odolávají ale i zubu času.
Termosublimační tiskárny se vyrábí v maximálním formátu A4 nebo menší, např. 10 x 15 cm. Jejich velkou výhodou jsou nízká váha a kompaktní rozměry - pro formát A4 bývají cca 30 x 5 x 5 cm. Tiskárna je lehce přenosná a vejde se do tašky. Pořizovací cena začíná na 10 000 Kč. Více se o nich dozvíte v našem článku o termotiskárnách.
Formát a poměr stran
Plocha senzoru fotoaparátu determinuje poměr stran fotografie. Nejčastěji to jsou tyto dvě varianty:
- poměr stran 3:2 (digitální zrcadlovky, mirrorless systémy)
- poměr stran 4:3 (fotoaparáty mobilů, kompaktní fotoaparáty, ultrazoom).
Pro srovnání: poměr stran A4 je 1:1,41. To je přibližně to stejné, co 2:3, nikoliv však přesně. Když tedy například digitální zrcadlovkou pořídíte fotografii s poměrem stran 3:2, nebude rozměry zcela přesně odpovídat formátu A4 (přehled používaných formátů papírů).
Kdybyste chtěli na tento formát tisknout, máte několik možností:
a) buď fotografii roztáhnete tak, aby se rozměrově přizpůsobila formátu A4,
b) fotografii na dvou protilehlých stranách seříznete, čímž ale zasáhnete do kompozice fotky,
c) nebo na zbylých protilehlých stranách necháte prázdné pruhy, které se následně oříznou.
S tímto problémem se potýká každý, kdo vyvolává fotky. Příprava na tisk je kapitola sama pro sebe a jestli se chcete naučit tisknout profesionálně, neobejdete se bez informací, které najdete v našem článku.
Správný papír
Dá se říct, že pro běžného člověka je papír jako papír. Pro grafická studia nebo profesionální fotografy je výběr správného papíru klíčový (více o druzích papíru na tisk). Papír může mít velký vliv na barevnou sytost nebo ostrost. Běžný kancelářský papír nesplňuje ideální podmínky. Proč?
Když má papír kupříkladu jinou savost, než se kterou počítá výrobce tiskárny, a aplikujete na něj větší množství inkoustu, výsledek nejspíše nebude tak ostrý a efektní, jak jste doufali.