Jak na kancelářský a domácí tisk fotografií 

Dnes už nemusíte spěchat do fotolabu, abyste mohli nechat vyvolat fotografii. Fotografii si můžete ve vysoké kvalitě vytisknout sami v kanceláři či doma. A je jedno, jestli je fotografování váš koníček, jste profesionál, nebo chcete jen vyvolat pamětihodnou fotografii. Potřebujete znát postup a úskalí doprovázející tisk fotografií.

Zdroj: Pixabay.com

Fotografování i vyvolávání fotografii je dnes jednodušší než kdy dřív. Člověk nemusí vlastnit drahou zrcadlovku, aby mohl pořizovat krásné fotky. Často k tomu stačí mobilní telefon. Pořízené fotky stačí jen nahrát na počítač, upravit a vytisknout. Celý proces editace a tisku máte pod kontrolou a zároveň máte i pocit uspokojení z vlastnoručně vyvolané fotografie.

Tip

Pokud vás zajímají detailnější tipy pro práci s fotografiemi a grafikou, doporučujeme praktické články na toto téma na webu NaPočítači.cz.

Vhodná tiskárna na fotky

Které typy tiskáren zvládají tisk fotografií ve vysoké kvalitě? Nejběžnější je inkoustová tiskárna, méně známá je pak termosublimační tiskárna. Laserová tiskárna se pro tisk fotografií víceméně nepoužívá, nebo jen v případech, kdy nezáleží na kvalitě. Při výběru byste se měli zaměřovat na fotografické tiskárny (nebo fototiskárny), které jsou navržené právě pro tento účel. Občas disponují i jednoduchým editorem pro rychlou základní úpravu fotek.

Bez dobře zvolené tiskárny na fotky se samozřejmě nehnete. Při tisku fotografií nám jde primárně o dvě věci: kvalitu a formát. Kvalitou se rozumí jednak ostrost tisku, kterou udává hodnota rozlišení DPI (co je DPI rozlišení), a jednak barevný gamut, neboli rozsah barev. Obojí musí být na obstojné úrovni, abyste získali ostrou a jasně barevnou fotografii. Svou roli může hrát i formát souboru obrázku a zvolená komprese (příliš velká může být na úkor kvality obrázku). 

Tip

Pokud potřebujete přesunout či archivovat větší množství fotografií a nechcete snižovat jejich kvalitu kompresí, lze využít bezztrátové komprimování souborů do formátů .zip a .rar.

Inkoustová fototiskárna

Nejdostupnější je tiskárna inkoustová. Klasická inkoustová tiskárna má však problém s vykreslením určitých barev a odstínů (více o principu inkoustových tiskáren). Laik to sice nemusí poznat, ale pokud chcete tisknout opravdu kvalitní fotografie a záleží vám na výsledku, budete pravděpodobně chtít pořídit specializovanou inkoustovou fototiskárnu.

Ta se liší tím, že její řada cartridgí je rozšířená o další speciální barvy, kterými mohou být kupříkladu tyrkysová, červená, zelená nebo šedá, ale variant je hodně (klasický počet barev jsou 4: azurová, purpurová, žlutá a černá). Výslednou barvu tak namíchává z více barev a výsledek je o to věrnější a má větší barevný rozsah.

Tisk kvalitních fotografií je ve srovnání s tiskem běžných dokumentů poměrně nákladný. V oblasti inkoustových tiskáren však existuje relativní novinka, která razantně snižuje náklady na inkoustové náplně. Jedná se o tiskárnu na tankový systém.

Namísto vyměnitelných cartridgí obsahuje tiskárna nádrže na inkoust, které se doplňují ze speciálně vyrobených lahviček. Cena lahviček je ale mnohem nižší a pomáhá vám ušetřit až 70 % nákladů na inkoust.

Tip

Více informací naleznete v článku o tankových tiskárnách, kde jsme se jim detailně věnovali.

Nejlevnější inkoustové fototiskárny můžete občas najít už od 3 000 Kč, doporučujeme ale připlatit si za kvalitu. 

Termosublimační tiskárna

Další možností je tiskárna sublimační, kterou najdete v grafických studiích, fotografických ateliérech nebo foto kioscích. Její technologie tisku je založená na použití speciální barevné pásky, která slouží jako náplň. Ta se zahřeje na tak vysokou teplotu, že barva změní skupenství na plynné a přenese se z pásky na papír, kde se usadí. Výsledné fotografie jsou opravdu kvalitní a odolné proti veškerým negativním vlivům, jako je UV záření nebo vlhkost, odolávají ale i zubu času. 

Termosublimační tiskárny se vyrábí v maximálním formátu A4 nebo menší, např. 10 x 15 cm. Jejich velkou výhodou jsou nízká váha a kompaktní rozměry - pro formát A4 bývají cca 30 x 5 x 5 cm. Tiskárna je lehce přenosná a vejde se do tašky. Pořizovací cena začíná na 10 000 Kč.

Na principu termotisku pracují také miniaturní kapesní tiskárny, které jsou oblíbené při tisku z mobilního telefonu. Ty využívají fotopapír ZINK a nepotřebují tak žádnou samostatnou barevnou náplň.

Tip

Více se o nich dozvíte v našem článku o termotiskárnách.

Formát a poměr stran

Plocha senzoru fotoaparátu determinuje poměr stran fotografie. Nejčastěji to jsou tyto dvě varianty:

  • poměr stran 3:2 (digitální zrcadlovky, mirrorless systémy),
  • poměr stran 4:3 (fotoaparáty mobilů, kompaktní fotoaparáty, ultrazoom).

Pro srovnání: poměr stran A4 je 1:1,41. To je přibližně to stejné, co 2:3, nikoliv však přesně. Když tedy například digitální zrcadlovkou pořídíte fotografii s poměrem stran 3:2, nebude rozměry zcela přesně odpovídat formátu A4 (přehled používaných formátů papírů).

Kdybyste chtěli na tento formát tisknout, máte několik možností: 

  • fotografii roztáhnete tak, aby se rozměrově přizpůsobila formátu A4,
  • fotografii na dvou protilehlých stranách seříznete, čímž ale zasáhnete do kompozice fotky,
  • necháte na fotografii prázdné pruhy na zbylých protilehlých stranách, které se následně oříznou.

S tímto problémem se potýká každý, kdo vyvolává fotky. Příprava na tisk je kapitola sama pro sebe a jestli se chcete naučit tisknout profesionálně, neobejdete se bez informací, které najdete v našem článku.

Správný papír

Dá se říct, že pro běžného člověka je papír jako papír. Pro grafická studia nebo profesionální fotografy je výběr správného papíru klíčový (více o druzích papíru na tisk). Papír může mít velký vliv na barevnou sytost nebo ostrost. Běžný kancelářský papír nesplňuje ideální podmínky. Proč?

Když má papír kupříkladu jinou savost, než se kterou počítá výrobce tiskárny, a aplikujete na něj větší množství inkoustu, výsledek nejspíše nebude tak ostrý a efektní, jak jste doufali.

Zdroj: Pexels.com

Jistotu představují různé varianty fotopapírů (lesklé, matné, nažehlovací, oboustranné, atd.) přímo od výrobce. Správný papír hraje zásadní roli a kupováním jiného papíru se budete neustále potýkat s problémy, a to i přes změnu v nastavení tisku, např. změnu ICC profilu (o něm si ještě řekneme). 

Kvalita inkoustové náplně

Když chceme klást důraz na kvalitu, musíme podle toho pořídit i náplně. U originální cartridge od výrobce máme jistotu, že bude splňovat podmínky kvality, které od fotografie očekáváme. To sice neznamená, že alternativní výrobce nemůže splňovat ty stejné podmínky, je však možné, že cartridge budou mít trochu jiný barevný odstín. U termosublimačních tiskáren se pak můžeme také setkat s pásky různých kvalit, ze kterých si experimentováním vybereme tu, která nám nejvíce vyhovuje.

Postprodukce a grafický software

Moderní tiskárny sice umožňují přímý tisk z mobilního zařízení pomocí aplikací jako je AirPrint, ale většina fotografů si potřebuje fotografii před výtiskem upravit: doladit světlost, kontrast, vyvážení barev, případně formát a další úpravy (např. nastavení tisku bez okraje).

Na obrazovce malého zařízení člověku unikají detaily a aplikace pro úpravu fotografií jsou funkčně navíc poměrně omezené. Pro adekvátní výstup je tedy třeba disponovat i odpovídajícím monitorem (více o výběru pracovního monitoru).

Pro editaci je pak potřeba grafický software, který zvládá náročnější úkony. Patrně se tedy neobejdete bez alespoň základních znalostí a dovedností práce v jednom z takových programů. Nejznámější jsou například Adobe Photoshop, Corel Painter nebo GIMP. Bezplatnou on-line alternativu k Photoshopu pak představuje Photopea.

Barevné profily

Grafický software má ještě jednu velice podstatnou funkci, kterou je převedení barevného režimu RGB na režim CMYK. Obrazovka počítače (nebo jakéhokoliv jiného zařízení) vytváří barvy zcela jiným technologickým procesem než tiskárna, takže barvy na výtisku mohou vyjít jinak, než jak je vidíte na počítači. Proto je potřeba přepnout barevný režim z RGB na CMYK.

V přesném zobrazování barev nám pomůže i tzv. ICC profil. Je to soubor dat, který tento “barevný zmatek” koriguje a umožňuje vašemu monitoru zobrazovat barvy tak, jak byly pořízeny. Musíte tedy znát ICC profil vašeho snímku a sjednotit jej s ICC profilem vašeho monitoru. Daný ICC profil musí být implementovaný ve vašem operačním systému (ICC profily jsou dostupné ke stažení na Internetu nebo si je můžete sami vytvořit).

Stále nevíte, jakou tiskárnu vybrat?

Nejste si jisti, jaká tiskárna by tedy byla s ohledem na tisk fotografií nejvhodnější? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak zazipovat soubor či složku
před 6 dny, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Zásady ergonomie při sezení u počítače
před 7 dny, 19.2.2024

Zásady ergonomie při sezení u počítače

Sedavé zaměstnání u počítače může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Abychom těmto potížím předešli, je třeba pracoviště přizpůsobit co nejvíce správnému držení těla a současně se naučit neblahý vliv naší práce vhodně kompenzovat.​ Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak tisknout na textil
před 14 dny, 12.2.2024

Jak tisknout na textil

Tisk na textil se stal oblíbeným způsobem výroby unikátních kusů oblečení nejen v rámci reklamních předmětů. ​Tento druh tisku přitom není zase tak náročným úkolem, jak se na první pohled může zdát. V menších nákladech si reklamní textil zvládnete vyrobit klidně sami. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky
před 20 dny, 6.2.2024

Jak vybrat kapesní mini tiskárnu na fotky

Od firemních večírků, přes teambuildingy a vzdělávací akce až po služební cesty kapesní tiskárny poskytují praktické řešení pro každou příležitost, kterou chcete rychle zachytit. Díky propojení s mobilním telefonem umožňují snadný a rychlý tisk. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Co je to phishing a jak jej poznat
před 24 dny, 2.2.2024

Co je to phishing a jak jej poznat

Rostoucí hrozbě phishingu je sice v posledních letech věnována zvýšená pozornost, ale mnoho lidí stále neví, jak jednotlivé podvodné taktiky spolehlivě rozpoznat a jak se proti nim bránit. Klíčovou ochranou je přitom prevence a informovanost. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku
před 26 dny, 31.1.2024

Jak vybrat SSD či HDD disk do notebooku

Ačkoliv dnes ukládáme nezanedbatelnou část svých dat do cloudu, dostatečně velký disk je stále nutností.​ Právě od rychlosti a velikosti počítačového uložiště se totiž odvíjí, jak svižná a pohodlná bude běžná i náročnější práce na notebooku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware