Jak na kancelářský a domácí tisk fotografií 

Dnes už nemusíte spěchat do fotolabu, abyste mohli nechat vyvolat fotografii. Fotografii si můžete ve vysoké kvalitě vytisknout sami v kanceláři či doma. A je jedno, jestli je fotografování váš koníček, jste profesionál, nebo chcete jen vyvolat pamětihodnou fotografii. Potřebujete znát postup a úskalí doprovázející tisk fotografií.

Zdroj: Pixabay.com

Fotografování i vyvolávání fotografii je dnes jednodušší než kdy dřív. Člověk nemusí vlastnit drahou zrcadlovku, aby mohl pořizovat krásné fotky. Často k tomu stačí mobilní telefon. Pořízené fotky stačí jen nahrát na počítač, upravit a vytisknout. (Pokud vás zajímají detailnější tipy pro práci s fotografiemi a grafikou, doporučujeme praktické články na toto téma na webu NaPočítači.cz.) Celý proces editace a tisku máte pod kontrolou a zároveň máte i pocit uspokojení z vlastnoručně vyvolané fotografie. Jak na to?

Vhodná tiskárna na fotky

Které typy tiskáren (přehled současných druhů tiskáren) zvládají tisk fotografií ve vysoké kvalitě? Nejběžnější je inkoustová tiskárna, méně známá je pak termosublimační tiskárna. Laserová tiskárna se pro tisk fotografií víceméně nepoužívá, nebo jen v případech, kdy nezáleží na kvalitě. Při výběru byste se měli zaměřovat na fotografické tiskárny (nebo fototiskárny), které jsou navržené právě pro tento účel. Občas disponují i jednoduchým editorem pro rychlou základní úpravu fotek.

Bez dobře zvolené tiskárny na fotky se samozřejmě nehnete. Při tisku fotografií nám jde primárně o dvě věci: kvalitu a formát. Kvalitou se rozumí jednak ostrost tisku, kterou udává hodnota rozlišení DPI (co je DPI rozlišení), a jednak barevný gamut, neboli rozsah barev. Obojí musí být na obstojné úrovni, abyste získali ostrou a jasně barevnou fotografii.

Inkoustová fototiskárna

Nejdostupnější je tiskárna inkoustová. Klasická inkoustová tiskárna má však problém s vykreslením určitých barev a odstínů (více o principu inkoustových tiskáren). Laik to sice nemusí poznat, ale pokud chcete tisknout opravdu kvalitní fotografie a záleží vám na výsledku, budete pravděpodobně chtít pořídit specializovanou inkoustovou fototiskárnu.

Ta se liší tím, že její řada cartridgí je rozšířená o další speciální barvy, kterými mohou být kupříkladu tyrkysová, červená, zelená nebo šedá, ale variant je hodně (klasický počet barev jsou 4: azurová, purpurová, žlutá a černá). Výslednou barvu tak namíchává z více barev a výsledek je o to věrnější a má větší barevný rozsah.

Tisk kvalitních fotografií je ve srovnání s tiskem běžných dokumentů poměrně nákladný. V oblasti inkoustových tiskáren však existuje relativní novinka, která razantně snižuje náklady na inkoustové náplně. Jedná se o tiskárnu na tankový systém.

Namísto vyměnitelných cartridgí obsahuje tiskárna nádrže na inkoust, které se doplňují ze speciálně vyrobených lahviček. Cena lahviček je ale mnohem nižší a pomáhá vám ušetřit až 70 % nákladů na inkoust. Více informací o nich naleznete v článku o tankových tiskárnách.

Nejlevnější inkoustové fototiskárny můžete občas najít už od 3 000 Kč, doporučujeme ale připlatit si za kvalitu. 

Termosublimační tiskárna

Další možností je tiskárna sublimační, kterou najdete v grafických studiích, fotografických ateliérech nebo foto kioscích. Její technologie tisku je založená na použití speciální barevné pásky, která slouží jako náplň. Ta se zahřeje na tak vysokou teplotu, že barva změní skupenství na plynné a přenese se z pásky na papír, kde se usadí. Výsledné fotografie jsou opravdu kvalitní a odolné proti veškerým negativním vlivům, jako je UV záření nebo vlhkost, odolávají ale i zubu času. 

Termosublimační tiskárny se vyrábí v maximálním formátu A4 nebo menší, např. 10 x 15 cm. Jejich velkou výhodou jsou nízká váha a kompaktní rozměry - pro formát A4 bývají cca 30 x 5 x 5 cm. Tiskárna je lehce přenosná a vejde se do tašky. Pořizovací cena začíná na 10 000 Kč. Více se o nich dozvíte v našem článku o termotiskárnách.

Formát a poměr stran

Plocha senzoru fotoaparátu determinuje poměr stran fotografie. Nejčastěji to jsou tyto dvě varianty:

  • poměr stran 3:2 (digitální zrcadlovky, mirrorless systémy)
  • poměr stran 4:3 (fotoaparáty mobilů, kompaktní fotoaparáty, ultrazoom).

Pro srovnání: poměr stran A4 je 1:1,41. To je přibližně to stejné, co 2:3, nikoliv však přesně. Když tedy například digitální zrcadlovkou pořídíte fotografii s poměrem stran 3:2, nebude rozměry zcela přesně odpovídat formátu A4 (přehled používaných formátů papírů).

Kdybyste chtěli na tento formát tisknout, máte několik možností: 

a) buď fotografii roztáhnete tak, aby se rozměrově přizpůsobila formátu A4,
b) fotografii na dvou protilehlých stranách seříznete, čímž ale zasáhnete do kompozice fotky,
c) nebo na zbylých protilehlých stranách necháte prázdné pruhy, které se následně oříznou.

S tímto problémem se potýká každý, kdo vyvolává fotky. Příprava na tisk je kapitola sama pro sebe a jestli se chcete naučit tisknout profesionálně, neobejdete se bez informací, které najdete v našem článku.

Správný papír

Dá se říct, že pro běžného člověka je papír jako papír. Pro grafická studia nebo profesionální fotografy je výběr správného papíru klíčový (více o druzích papíru na tisk). Papír může mít velký vliv na barevnou sytost nebo ostrost. Běžný kancelářský papír nesplňuje ideální podmínky. Proč?

Když má papír kupříkladu jinou savost, než se kterou počítá výrobce tiskárny, a aplikujete na něj větší množství inkoustu, výsledek nejspíše nebude tak ostrý a efektní, jak jste doufali.

Zdroj: Pexels.com

Jistotu představují různé varianty fotopapírů (lesklé, matné, nažehlovací, oboustranné, atd.) přímo od výrobce. Správný papír hraje zásadní roli a kupováním jiného papíru se budete neustále potýkat s problémy, a to i přes změnu v nastavení tisku, např. změnu ICC profilu (o něm si ještě řekneme). 

Kvalita inkoustové náplně

Když chceme klást důraz na kvalitu, musíme podle toho pořídit i náplně. U originální cartridge od výrobce máme jistotu, že bude splňovat podmínky kvality, které od fotografie očekáváme. To sice neznamená, že alternativní výrobce nemůže splňovat ty stejné podmínky, je však možné, že cartridge budou mít trochu jiný barevný odstín. U termosublimačních tiskáren se pak můžeme také setkat s pásky různých kvalit, ze kterých si experimentováním vybereme tu, která nám nejvíce vyhovuje.

Postprodukce a grafický software

Moderní tiskárny sice umožňují přímý tisk z mobilního zařízení pomocí aplikací jako je AirPrint, ale většina fotografů si potřebuje fotografii před výtiskem upravit: doladit světlost, kontrast, vyvážení barev, případně formát a další úpravy.

Na obrazovce malého zařízení člověku unikají detaily a aplikace pro úpravu fotografií jsou funkčně navíc poměrně omezené. Pro adekvátní výstup je tedy třeba disponovat i odpovídajícím monitorem (více o výběru pracovního monitoru).

Pro editaci je pak potřeba grafický software, který zvládá náročnější úkony. Patrně se tedy neobejdete bez alespoň základních znalostí a dovedností práce v jednom z takových programů. Nejznámější jsou například Adobe Photoshop, Corel Painter nebo GIMP. Bezplatnou on-line alternativu k Photoshopu pak představuje Photopea.

Barevné profily

Grafický software má ještě jednu velice podstatnou funkci, kterou je převedení barevného režimu RGB na režim CMYK. Obrazovka počítače (nebo jakéhokoliv jiného zařízení) vytváří barvy zcela jiným technologickým procesem než tiskárna, takže barvy na výtisku mohou vyjít jinak, než jak je vidíte na počítači. Proto je potřeba přepnout barevný režim z RGB na CMYK.

V přesném zobrazování barev nám pomůže i tzv. ICC profil. Je to soubor dat, který tento “barevný zmatek” koriguje a umožňuje vašemu monitoru zobrazovat barvy tak, jak byly pořízeny. Musíte tedy znát ICC profil vašeho snímku a sjednotit jej s ICC profilem vašeho monitoru. Daný ICC profil musí být implementovaný ve vašem operačním systému (ICC profily jsou dostupné ke stažení na Internetu nebo si je můžete sami vytvořit).

Stále nevíte, jakou tiskárnu vybrat?

Nejste si jisti, jaká tiskárna by tedy byla s ohledem na tisk fotografií nejvhodnější? Není nic jednoduššího než se na nás obrátit.​​ 

Kam dál

Jak zvolit správnou gramáž papíru pro tisk
před 1 měsícem, 23.5.2022

Jak zvolit správnou gramáž papíru pro tisk

Volba správné gramáže papíru má vliv na kvalitu tisku, životní prostředí, provozní náklady i životnost tiskárny. Jaká jsou kritéria pro její výběr a na které účely se používá která gramáž? Číst celý článek

clanek-kategorie-Papíry a tisková média
Princip jehličkové tiskárny
před 2 měsíci, 17.5.2022

Princip jehličkové tiskárny

Možná vás překvapí, že jehličkové tiskárny nás stále hojně obklopují v platebních terminálech či bankomatech. Je to díky spolehlivému a provozně úspornému principu jejich fungování, o kterém si něco řekneme v tomto článku. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak vybrat materiál pro 3D tisk
před 2 měsíci, 12.5.2022

Jak vybrat materiál pro 3D tisk

U uměleckých výrobků nám půjde o estetiku, u technických součástek o přesnost a mechanickou odolnost, u dalších zase o pružnost. Jak vybrat správný materiál pro 3D tisk? Číst celý článek

clanek-kategorie-3D tisk
Jak zjistit IP adresu tiskárny
před 2 měsíci, 9.5.2022

Jak zjistit IP adresu tiskárny

IP adresa je nejjednodušší způsob, jak si zajistit přímou komunikaci s konkrétní tiskárnou. Zjistit ji není problém ani pro laického uživatele. Způsobů je hned několik a trvá to jen chvíli. Pojďme se na ně tedy podívat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Jen Tisk
Automatizace budov: Klíč k lepšímu pracovnímu prostředí
před 2 měsíci, 4.5.2022

Automatizace budov: Klíč k lepšímu pracovnímu prostředí

Světlo, teplota a kvalita vzduchu. To je jen zlomek faktorů, které ovlivňují výkon zaměstnanců a jejich zápal do práce. Ale je potřeba vstávat několikrát denně od stolu a ladit světla, žaluzie, topení a větrání? Číst celý článek

clanek-kategorie-Kancelář
Jak vybrat 3D tiskárnu
před 2 měsíci, 22.4.2022

Jak vybrat 3D tiskárnu

3D tiskárny nenajdeme jen v průmyslu, u návrhářů a architektů, ale i v domácnostech, ve školách a jiných organizacích. A stejně jako je široká škála jejich využití, je široká i škála jejich specifických vlastností, materiálů a cenové rozpětí. Číst celý článek

clanek-kategorie-3D tisk,clanek-kategorie-Tiskárny