Jak tisknout na tvrdý papír

Pokud potřebujete vytisknout dokumenty, které mají mít reprezentativní charakter, musíte je tisknout na odpovídající materiál, nikoliv na běžný kancelářský papír. Takovým materiálem je tvrdý papír. Ať už potřebujete tisknout vizitky, pozvánky, či brožury, na tvrdém papíře budou vypadat profesionálně. Jak ale na tisk na tvrdý papír? Může vůbec tvrdý papír do tiskárny? Kam se vkládá? Poradíme v následujícím článku.

Foto: FORTYTWO | Zdroj: Unsplash.com

Specifika tisku na tvrdý papír

V první řadě je potřebné vědět, zda si vůbec vaše tiskárna s tiskem na tvrdý papír poradí a jaký papír můžeme použít. Z nepřeberného množství různých druhů papírů je třeba zvolit takový, se kterým si vaše tiskárna poradí. Liší se hlavně gramáží a tu je potřebné přizpůsobit tomu, co budete na tvrdý papír tisknout.

Výběr vhodného papíru

Zásadní rozdíl mezi kancelářským a tvrdým papírem je v gramáži papíru. Ta se u kancelářského papíru pohybuje kolem 70 - 100 g/m2 (nejčastěji je to 80 g/m2).

Gramáž tvrdého papíru pak začíná někde kolem 150 g/m2. Takovýto papír je ideální pro tisk dokumentů, u kterých nechceme, aby vytištěná grafika prosvítala na druhou stranu.  Pokud budeme tisknout katalogy či letáky, vybereme tvrdý papír s gramáží přibližně 150 - 170 g/m2. Na pohlednice, různá přání, oznámení, brožury, jídelní či nápojové lístky a podobné materiály použijeme tvrdý papír s gramáží od 170 do 250 g/m2.

Skutečně tvrdé čtvrtky pak mají gramáž 250 g/m2Pro vizitky, oznámení, pozvánky (či jakékoli jiné dokumenty, které mají působit reprezentativně, profesionálně a zároveň musí něco vydržet), sáhneme po papíru s gramáží ideálně 300 g/m2. Pokud vám jde hlavně o odolnost výtisku, můžete ještě papír zalaminovat.

Jednou z výhod papíru s vyšší gramáží je menší riziko prosvítání textu z druhé strany. | Foto: apid | Zdroj: Depositphotos.com

Na jednu stránku vyšší gramáž umožňuje tisknout reprezentativně a oboustranně bez prosvítání na druhou stranu, na stránku druhou ale může během tisku způsobovat problémy. Tvrdý papír se totiž může při podávání zasekávat a během tisku zase ohýbat.

Poté následuje výběr vhodného formátu papíru, který se odvíjí od toho, zda to bude katalog, brožura či například vizitka. Jako příklad může posloužit následující tabulka.

Formát papíru

Možný účel

Tvrdý papír A2

Kalendáře, plakáty

Tvrdý papír A3

Tabulky, firemní reporty

Tvrdý papír A4

Časopisy, katalogy, letáky.

Tvrdý papír A5

​Letáky, katalogy.

Tvrdý papír A6

Větší vizitky (na ně se používá běžně i formát A7 či A8), letáky.

Jakmile máme papír přiměřené gramáže a velikosti, měli bychom se zaměřit na jeho povrchovou úpravu. Pokud vybereme správně, bude se nám na papír tisknout dobře a bez tiskových chyb. Ideální je pergamenová povrchová úprava. K tisku naopak není úplně vhodný lesklý tvrdý papír, protože jeho povrchová úprava snižuje přilnavost toneru, což by mohlo mít za následek snížení kvality tisku.

Tiskárny na tvrdý papír

V rámci přípravy na tisk je důležitá kontrola samotné tiskárny a jejího manuálu. Tisknout na tvrdý papír umí sice jak inkoustové, tak laserové tiskárny, otázkou ale je, zda si poradí s jeho gramáží a zda mají konstrukci přizpůsobenou k podávání tvrdého papíru.

Velká většina menších tiskáren je totiž uzpůsobena k tomu, aby tiskla na papír s gramáží do 105 g/m2, maximálně pak do 120 g/m2. V těchto tiskárnách se tvrdý papír bude zasekávat a během podávání ohýbat. Proto je nutné tisknout na tvrdý papír pouze na takové tiskárně, která je schopná si s gramáží vašeho papíru poradit. 

Většinou jsou to takové tiskárny, které papír umí podávat rovně v přímé dráze (mívají ruční podavač). Tisknout ale lze i bez něho pomocí speciálního zásobníku, proto se vždy přesvědčte v manuálu, jak na tom vaše tiskárna je.

Důležité je pohlídat si technické specifikace. Protože i v případě, že tiskárna na tvrdý papír tiskne, může umět tisknout do určité gramáže (například do 220 g/m2). Pokud byste pak do tiskárny dali papír s vyšší gramáží, mohly by během tisku vzniknout problémy. Proto do tiskárny nikdy nedávejte papír, na který tiskárna není stavěná.​​

Příklad

Pro představu - příkladem běžné kancelářské tiskárny může být námi recenzovaná HP LaserJet PRO MFP M283FDW, která zvládá nejvýše gramáž 200 g/mu matného papíru a až 220 g/mu lesklého papíru.

HP LaserJet PRO MFP M283FDW | Foto: Adam Křiva | Zdroj: PREMO

Pokud se chystáte tisknout na tvrdý papír ve velkém množství a pravidelně, pak byste tomuto faktu měli přizpůsobit už samotný výběr nové tiskárny. Pak budete předem vědět, s jak tlustým papírem si tiskárna poradí a do jaké gramáže můžete tisknout.

Jakmile víte, že tvrdý papír je gramáží do vaší tiskárny vhodný, v rámci předtiskové přípravy ještě nezapomeňte nastavit tiskárnu na tuto gramáž. Tiskárny s ručním podavačem jsou už v této chvíli připraveny, ty se speciálním zásobníkem ještě často potřebují přesunout zásobník do jiné polohy. Poté už můžete definitivně přistoupit k tisku.

Postup tisku na tvrdý papír

Samotný postup tisku na tvrdý papír je už mnohem jednodušší než jeho příprava. Nejdříve ale pro jistotu přistupte k tisku pouze jednoho dokumentu. Na něm uvidíte, zda je všechno v pořádku.

Nejprve je třeba vybrat v nastavení správný papír, protože tiskárna zapéká toner na papírech s vyšší gramáží déle (např. doba tisku u papíru s 200 g/mje čtyřikrát delší než u běžného kancelářského papíru). Pokud byste to neudělali a v tiskárně byl nastaven papír o nižší gramáži, tak se tonerový prášek nemusí na papír správně chytnout. V podstatě se nestihne správně zapéct do papíru a zůstane jen na povrchu. Po přejetí přes papír se výtisk může rozmazat (více v článku o principu laserové tiskárny).

Postup tisku je následovný:

  1. Otevřete si dokument, který chcete vytisknout, poté klikněte na Soubor a následně na Tisk.
  2. Klikněte na kartu Vlastnosti.
  3. Vyberte Papír a kvalita a následně Médium. Zde vyberte takovou gramáž, jakou má papír, na který budete tisknout.
  4. Potvrďte kliknutím na OK a definitivně odklikněte Tisk.

Pokud má vaše tiskárna zásobník, který si umí s tvrdým papírem poradit, před tiskem ho nezapomeňte naplnit. Nedávejte do něho ale zbytečně velké množství papíru, během tisku by mohly vzniknout zbytečné problémy jako zasekávání papíru či podávání dvou papírů. Na tvrdý papír je lepší tisknout v menším množství a víckrát. Pokud má vaše tiskárna ruční podavač, budete jí muset tvrdý papír podávat manuálně.

Pokud tisk vzorkového dokumentu proběhl správně, můžete přistoupit k vytištění celého potřebného množství. Pokud bylo něco špatně, upravte detaily tisku a opakujte postup až do úspěšného výsledku.

Závěr

Umět tisknout na tvrdý papír se může občas velmi hodit, a to doma i v kanceláři. Zvládnete si vytisknout vlastní vizitky, pozvánky, oznámení, pohlednice a podobné materiály. Díky tomu můžete i ušetřit peníze, které byste jinak utratili za služby profesionálního studia. Klíčové je ale vlastnit takovou tiskárnu, která na tvrdý papír umí tisknout a dále také vědět, jak na to. S našim návodem s tím už nebudete mít problém. 

Kam dál

Jak vybrat paměť RAM do notebooku
před 12 dny, 4.4.2024

Jak vybrat paměť RAM do notebooku

Výběr vhodné operační paměti RAM má výrazný vliv na celkovou rychlost práce na notebooku. Právě operační paměť totiž určuje, kolik aplikací a různých procesů můžete na notebooku současně spustit bez toho, aniž by se váš stroj začal výrazně zpomalovat. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware
K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)
před 12 dny, 4.4.2024

K čemu slouží ADF (automatický podavač papíru)

U multifunkčních tiskáren či skenerů se často můžete setkat se zkratkou ADF. Automatický podavač je užitečnou funkcí, která najde uplatnění zejména ve větších kancelářích, kde se často pracuje s velkým množstvím dokumentů. Číst celý článek

clanek-kategorie-Tiskárny
Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11
před 29 dny, 18.3.2024

Jak aktualizovat ovladače ve Windows 10 a 11

Aktualizace ovladačů je důležitým krokem pro udržení optimálního výkonu a stability operačního systému. Nejnovější verze ovladačů často přináší vylepšení kompatibility a opravy chyb, což může i výrazně zlepšit uživatelskou zkušenost a bezpečnost. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Jak vybrat notebook na úpravu fotek
před 1 měsícem, 11.3.2024

Jak vybrat notebook na úpravu fotek

Pořízením snímku končí jenom první část práce fotografa. Ta druhá část vyžaduje čas strávený u počítače při práci na úpravě fotografií. Pokud často při focení cestujete, nebo preferujete možnost být při úpravě fotek flexibilní, bude pro vás notebook neocenitelným pomocníkem. Číst celý článek

clanek-kategorie-Hardware,clanek-kategorie-Hardware
Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit
před 1 měsícem, 4.3.2024

Co je průmyslová špionáž a jak se jí bránit

Termín průmyslové špionáže si mnozí spojují jen s velkými firmami s pokročilým výzkumem a vývojem. Pravdou však je, že se tento nelegální a nekalý způsob získávání dat a informací ze strany konkurence může týkat úplně každé společnosti – tedy i těch malých. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost
Jak zazipovat soubor či složku
před 2 měsíci, 20.2.2024

Jak zazipovat soubor či složku

Pokud jste zvyklí přikládat k e-mailu přílohu, určitě se vám někdy stalo, že příloha překročila limit velikosti. V takovém případě můžete přílohu rozdělit do více e-mailů, nahrát do cloudu, nebo soubor či složku tzv. zazipovat. V tomto článku si ukážeme, jak na to. Číst celý článek

clanek-kategorie-IT Bezpečnost